WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Вінницька область - Реферат

Вінницька область - Реферат

Політичні конфлікти в регіоні

Основними причинами конфліктів є законодавча неврегульованість підпорядкування владних структур різних рівнів, однаковий рівень легітимності лідерів, обраних населенням того чи іншого регіону. Особливо яскраво негативні наслідки законодавчої неврегульованості цієї системи проявилися в ланках "область - центр", "область - обласний центр", "влада - опозиція" тощо. Це нерідко призводило до виникнення гострих і затяжних конфліктів. У Вінницькій області за вісім років змінилося 6 глав облдержадміністрації, у багатьох районах мінялися глави райдержадміністрацій. Апогеєм протистояння влади і опозиції став період перебування на керівних посадах голови міськради, міського голови, глави облдержадміністрації Д. Дворкіса, якого 1998 року було обрано народним депутатом за списком ВО "Громада".

Іншим видом політичного конфлікту в регіоні була реакція на гостре протистояння влади і опозиції, зумовлене т. зв. "касетним скандалом". Навесні 2001 року і восени 2002-го в області пройшли масові акції протесту проти посилення авторитарних владних тенденцій, необ'єктивності розслідування "справи Г. Гонгадзе". Місцева влада натиск опозиційних сил витримала, їй вдалось уникнути силових методів утихомирення масового невдоволення. Водночас перевести вирішення проблем у судово-правове русло конфліктуючим сторонам не вдалося.

Регіональні лідери

Вибори стали дзеркальним відображенням стану регіональної еліти - керівників цент-ральних та місцевих органів влади, лідерів політичних партій, громадських діячів, відомих науковців і митців, підприємців, журналістів та інших ключових постатей, які помітно впливають на процес прийняття рішень, що стосуються регіону. Серед них найвищий рівень популярності мали голова Вінницької обласної ради Юрій Іванов, заступник глави облдержадміністрації Сергій Татусяк, народні депутати України Григорій Калетнік, Олег Зарубінський (обидва - представники блоку "За єдину Україну!"), Петро Порошенко (блок "Наша Україна"), Анатолій Матвієнко (блок Юлії Тимошенко), Микола Мельник (СПУ), вінницький міський голова Олександр Домбровський, перший заступник глави облдержадміністрації Григорій Заболотний.

Аналіз стану регіональної економіки

Економіка Вінницької області має яскраво виражений аграрно-промисловий характер. Із цим пов'язана специфіка обласного бюджету, який на 60% складається з фінансових надходжень від сільського господарства і переробних галузей АПК. Сезонний характер формування бюджету області вимагає значної уваги й ефективних рішень щодо розвитку регіональної економіки. На Вінниччину припадає 12,7% обсягу промислово-виробничого потенціалу України, 2% вартості основних виробничих фондів та 2,6% випуску промислової продукції.

Промисловий комплекс нараховує 369 підприємств. Упродовж 2002 року цими підприємствами було вироблено продукції в діючих цінах на суму 3055,1 млн. грн. Приріст промислового виробництва в порівнянні з відповідним періодом минулого року склав 4,0%.

Це стосується більшості підприємств харчової промисловості, на які припадає 56,2% обсягів промислового виробництва. У 2002 році виробництво продукції м'ясної промисловості зросло в області на 20,1%, промислова переробка овочів та фруктів - на 60,4%, виробництво молочної продукції - на 10,6%, напоїв - на 32,8%. Проблемними залишаються хімічна і нафтопереробна галузі, де спад виробництва склав 20%. Основні причини цього пов'язані з неоперативним переходом на випуск нових видів продукції, недостатньою універсифікацією виробництва. Складною залишається ситуація із завантаженням Ладижинської ТЕС: протягом року працювали практично лише 2 блоки станції із 6.

Індустріальний потенціал області демонструють такі підприємства, як Ладижинська ГРЕС, об'єднання "Жовтень", "Інфракон", "Маяк", "Кристал", "Вінницький підшипниковий завод", "Хімпром", десятки підприємств переробної та легкої промисловості.

Розвиток малого та середнього бізнесу

Невід'ємною складовою ринкових реформ є всебічна підтримка розвитку малого підприємництва - одного з дієвих чинників економічного розвитку. Загалом на Вінниччині закріпилися позитивні тенденції в розвитку підприємництва. За розрахунками Держкомпідприємництва України, за інтегрованим показником розвитку малого підприємництва Вінницька область перемістилась у 2001 році із 17 місця за результатами 2000 року на 11-те.

Поступово зростає роль малого підприємництва у формуванні доходної частини бюджету. Питома вага надходжень податків та платежів від суб'єктів малого підприємництва до місцевих бюджетів за 2002 рік склала 17,1%. У 2002 році в області діяло 6415 малих підприємств, їх кількість зросла порівняно з 2001 роком на 1112 одиниць, або на 27,5%. Кількість малих підприємств на 10 тис. населення збільшилася по області на 6 одиниць і дорівнювала в 2002 році 36.

Загалом малі підприємства працюють ефективніше. Майже дві третини їх працюють прибутково: одержали прибуток 61,2% від загальної кількості підприємств малого бізнесу. Обсяг виробленої продукції на малих підприємствах зріс у 2002 році на 22,7%, а її питома вага склала в загальних обсягах виробництва 9,8% (по Україні - 7,3%). У 2002 році на малих підприємствах області було створено понад 3 тис. нових робочих місць, що справило позитивний вплив на скорочення рівня безробіття в регіоні.

Оцінка бюджетних процесів та міжбюджетних відносин в області

Прийняття Бюджетного кодексу позитивно позначилося на розвитку бюджетних відносин на регіональному рівні. За 2002 рік до зведеного бюджету області надійшло 771,5 млн. грн., що на 91,1 млн. (13,4%) більше, ніж за 2001 рік. Мобілізовано до державного бюджету коштів на суму 399,6 млн. грн., або на 31,7 млн. грн. (8,6%) більше, ніж попереднього року. Доходи на душу населення в області склали в середньому 53 грн. (по Україні - 59 грн.) - за цим показником Вінниччина утримує 9 місце в державі. Видатки на душу населення в області дорівнювали 43 грн. (по Україні - 47,6 грн.), забезпечивши регіону 13 місце в державі.

В області функціонує 736 бюджетів різних рівнів - районних, міст обласного і районного значення, селищних і сільських. Реалії 2000 року засвідчили подальшу тенденцію до зменшення питомої ваги доходів і видатків місцевих бюджетів у ВВП: доходи становили 8,1%, видатки - 9,7%.

Складним завданням виявилося виконання сільських бюджетів і бюджетів міст районного підпорядкування, 30% яких не були виконані по доходах. Водночас була зафіксовано збільшення надходжень від прибуткового податку з громадян, що пов'язано із зростанням в області середньомісячної зарплати з 216 грн. у 2001 році до 260 грн. у 2002-му.

Стан приватизаційних процесів

Реструктуризація державного майна у Вінницькій області розпочалася ще в 1992 році. За цей період було роздержавлено 2350 об'єктів, у т. ч. 894 об'єкти державної власності та 1456 - комунальної. Серед реформованих об'єктів налічується 1681 об'єкт малої приватизації, 423 великих і середніх підприємства, 152 об'єкти незавершеного будівництва, 47 об'єктів соціальної сфери та 47 об'єктів групи Е (частки, паї в майні господарських товариств). Приватизація здійснювалася шляхом викупу (1017 об'єктів), продажу акцій ВАТ (568), продажу на аукціоні (568), оренди з викупом (166), за конкурсом (28).

Протягом 2002 року до бюджетів різних рівнів від продажу державного майна надійшло в області 5,6 млн. грн. Таким чином, регіональне відділення Фонду державного майна виконало планове завдання на 185,5%.

Стан аграрної реформи в регіоні

Аграрний сектор економіки області є одним із найпотужніших в Україні. Станом на 1 січня 2003 року на її території сформувалося 822 сільськогосподарських підприємства на приватній основі, а саме 33 фермерських та 121 приватно-орендне господарство, 458 господарських товариств, 198 сільськогосподарських кооперативів, 2 обслуговуючих кооперативи, 10 інших формувань. Окрім цього діють 1190 селянських (фермерських) господарств та 524 особистих підсобних господарства населення, за якими закріплено 1836,4 тис. га сільськогосподарських угідь. Основна маса сільгосппідприємств у ході реформування зберегла цілісність земельного і майнового комплексів.

Площа сільськогосподарських угідь (по всіх товаровиробниках, включаючи підсобні господарства) станом на 1 січня 2002 року складає 2018,9 тис. га, або 4,8% угідь України. Обсяг сільськогосподарського виробництва за 2002 рік (у порівнянних цінах 2001 року) становив 3619,2 млн. грн. За обсягом валової продукції сільського господарства в 2001 році область посіла 4 місце. По всіх видах продукції в 2002 році забезпечено приріст у середньому на 5-8%.

В області здійснюється значна робота з реформування аграрного сектора. Станом на 1 січня 2003 року 97,1% громадян, які мають відповідні права, отримали сертифікати на земельну частку (пай), а 30% із них уже поміняли їх на державні акти.

Зовнішня торгівля, інвестиційний та інноваційний розвиток

Зовнішньоекономічний оборот товарів і послуг за січень-листопад 2002 року склав 308,3 млн. дол. США, експорт - 200,4 млн., імпорт - 107,9 млн., баланс сягнув величини +92,5 млн. дол.

Динаміка змін рівня інвестиційної привабливості області виявилась однією з найвищих в Україні. За рейтингом інвестиційної привабливості Вінниччина вийшла на 6 місце в Україні. Основним джерелом ресурсів виступає приватний капітал, який інвестує ті підприємства, котрі створили сприятливі умови для ведення прозорого бізнесу, мають належну ресурсну базу та інфраструктуру, що дозволяє забезпечити окупність інвестицій. Показовим є інвестиційний проект "Поділля-ОБСТ" та СП "Лука" із загальною сумою інвестицій понад 20 млн. дол., потребою в 100 тис. сезонних робочих місць та сезонними виплатами на руки 600-700 тис. грн. На Немирівське українсько-чеське підприємство ТОВ "Аквапласт" надійшло 2002 року інвестицій на суму 1,7 млн. дол. Компанія "Немирів" інвестувала у розширення виробництва нового заводу, на якому планується створити ще 300 додаткових робочих місць, 10 млн. дол. США. На ВАТ "Тульчинський маслосирзавод" інвестовано у виробництво понад 4 млн. грн. З початку процесу інвестування в економіку області надійшло 37,9 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій, що в розрахунку на одного жителя області становить 21,5 дол.


 
 

Цікаве

Загрузка...