WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Кіровоградська область - Реферат

Кіровоградська область - Реферат

Непевність свого становища у зв'язку з вищезгаданими звинуваченнями і низькі соціально-економічні показники області губернатор намагається компенсувати активною роботою, спрямованою проти опозиційних сил. Ефективність їх, щоправда, є доволі сумнівною. Так, 16 вересня 2002 року, під час першого етапу акції "Повстань, Україно!", було відмінено всі рейси міжміських автобусів із Кіровограда до Києва. Унеможлививши приїзд до Києва відносно незначної групи опозиціонерів, обласна влада налаштувала проти себе набагато більше жителів області, в яких зірвалися ділові та сімейні поїздки до столиці.

Таким чином, роль нинішніх регіональних лідерів у розвитку регіону складно визначити однозначно. Адже управління здійснюється за допомогою неефективних механізмів. Слід відзначити, однак, що губернаторство в депресивній та бідній області не привабить скільки-небудь динамічного та амбітного лідера. За таких умов механічна заміна їх (15 липня 2003 р. новим губернатором став ректор Кіровоградського техуніверститету М. Черновол; В. Моцний був призначений першим заступником міністра промислової політики, до речі, незадовго до цього отримавши попередження від Президента про неповну службову відповідність) не справлятиме суттєвого впливу на життя області.

Аналіз регіональної економіки

Обсяг промислового виробництва області в діючих цінах дорівнює 1373,8 млн. грн., що становить 0,9% від обсягів промислового виробництва України. Темпи росту обсягів промислового виробництва області склали в 2001 році 14,4% (по Україні - 14,2%).

Питома вага промисловості області в загальному обсязі виробництва України становила у видобувній промисловості - 0,93%, обробній - 0,82%, у виробництві та розподілі електроенергії та газу - 1,13%.

У структурі промислового виробництва області домінує обробна промисловість - 67,1%, зокрема харчова промисловість та переробка сільськогосподарських продуктів - 32%, легка промисловість - 1,5%, машинобудування, ремонт і монтаж машин та устаткування - 22,5%, виробництво неметалевих мінеральних виробів (будівельних матеріалів та скловиробів) - 5,1%. Частка видобувної промисловості дорівнює 12,9%, енергетики - приблизно 20%.

За офіційними даними облдержадміністрації, в області триває економічний підйом: протягом останнього року обсяги виробництва в промисловості зросли в 15 районах.

Стан приватизаційних процесів у регіоні

За даними Фонду держмайна України, в 2001 році основні фонди державних підприємств Кіровоградщини склали 2 млрд. 847 млн. грн., а роздержавлених - 1 млрд. 817 млн. Фінансові результати діяльності в обох цих секторах були негативними. Так, за 9 місяців того року сума збитків підприємств державної форми власності склала 30 млн. 800 тис. грн., а роздержавлених - іще більше (56 млн. 500 тис.). Протягом 2002 року в області було приватизовано 43 об'єкти (3 державної і 40 - комунальної власності).

Розмежувати результати економічної діяльності державних і приватизованих підприємств достатньо складно, оскільки на базі великих неприватизованих підприємств створено приватні фірми, що часто є цілком прибутковими на тлі збитковості "материнських" структур.

Оцінка бюджетних процесів в області та міжбюджетних відносин

Кіровоградська область є дотаційною. Субвенція з держбюджету склала в 2002 році 120 млн. грн. Ці гроші було спрямовано в основному на надання пільг та субсидій населенню для оплати комунальних послуг, купівлі вугілля і рідкого палива, допомогу багатодітним сім'ям та інвалідам. Обсяг податків, які надходять з області до зведеного бюджету України, становить у середньому 30-34 млн. грн. Найбільшу питому вагу в надходженнях податків і зборів до місцевого бюджету має прибутковий податок із громадян (65%).

Бюджетні сесії обласної ради зазвичай відбуваються вчасно і проходять без суттєвих ускладнень. Цього не можна сказати про процес прийняття бюджету в Кіровограді, який затягується на декілька місяців і супроводжується скандалами.

Обласний центр теж отримує дотації. Видатки міського бюджету в 2002 році було заплановано на рівні 100 млн. грн., з яких близько 10% складала дотація. У свою чергу, з міського бюджету виділяється субвенція до бюджету приміського селища Нового.

За даними головного фінансового управління облдержадміністрації, до місцевих бюджетів за 2002 рік надійшло 230 млн. грн. доходів загального фонду, або на 9,5 млн. грн. понад затверджені річні обсяги. Річні планові показники виконали і перевиконали 15 районів та місто Знам'янка.

Розвиток малого та середнього бізнесу

Майже 17% працездатного населення області зайнято у сфері малого та середнього бізнесу. Підприємствами цієї категорії вироблено продукції, реалізовано товарів та послуг на суму 95,6 млн. гривень, що становить 34% від загальнообласного обсягу виробництва. Внесок малого бізнесу до бюджету області склав майже 20% від його прибуткової частини. Інфраструктура підтримки малого підприємництва на 2002 рік виглядала так: на 4369 малих підприємств, на яких працювало 35 тис. чол., припадало 17 кредитних спілок, 31 аудиторська фірма, 213 банківських установ, 11 бірж, 2 інвестиційні компанії, а також 2 лізингові центри. Найбільше малих підприємств працювали у сфері торгівлі та громадського харчування (1803), промисловості (811), будівництва (369). У сільському господарстві та на транспорті діяли відповідно 414 і 130 малих та середніх підприємств.

В області розроблена програма розвитку малого бізнесу на 2002-2005 роки, якою передбачено розширення мережі кредитних спілок, розвиток мікрокредитування, надання підприємницьким структурам приміщень в оренду на пільгових умовах, створення бізнес-центрів та бізнес-інкубаторів. Для здійснення цієї програми передбачено декілька джерел фінансування, серед яких кошти держбюджету та кошти, що надходитимуть від приватизації підприємств.

Оцінка свободи економічної конкуренції та ступеня владного протекціонізму

Економічна конкуренція за умов, коли скільки-небудь легальний бізнес може існувати лише за "протекції" того чи іншого чиновника, є категорією суто абстрактною. Взаємини між бізнесом і владою на Кіровоградщині є доволі складними. Відомі приклади обох можливих взаємозалежностей - місцевої влади від підприємців і навпаки. Позиції Г. Антоньєвої (керівника горілчаного концерну "Артеміда") та І. Шарова (пов'язаного з фірмою "Інкопмарк") ілюструють перший варіант. Менш потужні бізнес-структури області перебувають у прихованій залежності від чиновників різного рівня або й просто є їхнім сімейним бізнесом.

Випадки появи місцевих бізнесменів на виборних керівних посадах достатньо рідкісні й зазвичай невдалі. Найбільш яскравим прикладом є доля В. Нікуліна (фірма "Горн"), обраного на посаду міського голови Кіровограда. Спроби робити самостійні політичні кроки вилились у відкриття кримінальної справи проти нього та знищення його приватних підприємств. Новим явищем у цій сфері є солідарна боротьба невеликих підприємств із потужними структурами, протегованими місцевою владою. Так, кіровоградські автоперевізники протестували проти преференцій, надаваних групі "Авто-Легіон", яку пов'язують з начальником відділу транспорту міськвиконкому. Проте в умовах контролю відповідних чиновників за складом тендерних комісій шанси на успіх у протестуючих невеликі.

Стан аграрної реформи в регіоні

За рентабельністю аграрна галузь області має другий показник в Україні після Дніпропетровщини. Друге місце в Україні посідає Кіровоградщина і за рівнем урожайності зернових культур. У структурі сільськогосподарського виробництва переважає рослинництво (72%). Скорочуються посіви цукрового буряка, що вже призвело до зупинки частини цукрових заводів. Ці підприємства забезпечують обсяг сільськогосподарського виробництва на рівні 2627,2 млн. грн. (у цінах 2000 року), що складає 4,3% від обсягу сільськогосподарського виробництва України.

Предметом місцевої гордості є діяльність землевпорядників. Завдяки технічному переоснащенню цієї служби вдалося швидкими темпами провести розпаювання земельної власності колишніх колгоспів. Область має найвищий в Україні показник виданих актів на володіння землею - 97%.


 
 

Цікаве

Загрузка...