WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Івано-Франківська область - Реферат

Івано-Франківська область - Реферат

Оцінка діяльності ЗМІ регіону

Інформаційну сферу Прикарпаття сьогодні представляють друковані та електронні засоби масової інформації. Щороку в області в середньому реєструється близько 20 нових періодичних друкованих видань. Нині їх нараховується 239, зокрема 198 газет, 20 журналів, 4 альманахи, 14 бюлетенів, 2 збірники, 1 дайджест. Засновниками та співзасновниками 25 періодичних видань є ради, державні адміністрації, трудові колективи, 18 - державні органи, 5 - наукові установи, 12 - навчальні заклади, 19 - політичні партії, 25 - громадські організації, 39 - фізичні особи, 96 - інші.

За 2002 рік на фінансову підтримку ЗМІ з обласного та місцевого бюджетів було спрямовано 13861 тис. грн. Цього ж року було випущено 1445 номерів газет, засновниками яких є органи місцевої влади, разовий тираж яких склав 77,2 тис. примірників, а загальний - 9615,4 тис.

Найбільшою популярністю на Прикарпатті користуються такі друковані видання, як "Галичина" (засновники - обласна рада та трудовий колектив редакції, наклад - 28 тис. примірників), "Світ молоді" (засновник - редакція газети, наклад - 5 тис. прим.), "Рідна земля" (засновник - трудовий колектив редакції, наклад - 4600 прим.), "Західний кур'єр" (засновник - Івано-Франківська міськрада, наклад - 6 тис. прим.), "Прикарпатська правда" (засновник - колектив редакції, наклад - 5 тис. прим.).

В області функціонують 33 електронні засоби масової інформації, з них 15 телекомпаній, 12 радіостудій проводового мовлення, 6 радіостудій ефірного мовлення. Засновниками 14 телерадіокомпаній є ради, 5 - адміністрації, 4 - приватні структури, 8 - фізичні особи, 2 - державні структури. ОТБ "Галичина" (працює на каналі УТ-1) охоплює телевізійним мовленням 120999,4 тис. чол., ТРК "Вежа" (на "Новому каналі") - 691,7 тис., ТРК "3-тя студія" - 407,6 тис., ТРК "Еліт-ТБ" (на каналі НБМ) - 310 тис. На радіостудіях власний продукт складає 80-100%, телестудіях - 50%. Ефірне мовлення в 7 місцевих телекомпаніях ведеться виключно українською мовою, у двох українська мова складає 90%, російська - 10%, у 6 телекомпаніях - відповідно 80% і 20%. Радіостанції транслюють усі свої передачі українською мовою. Така картина, на думку обласної держадміністрації, загалом відповідає національному складу населення регіону і задовольняє запити всіх жителів краю.

Кількість інтернет-провайдерів на Івано-Франківщині становить 4, а загальна кількість їхніх абонентів - 400.

Оцінка розвитку третього сектора та становлення громадянського суспільства в регіоні

У Прикарпатті зареєстровано значну кількість громадських організацій, проте лише незначна їх частина ефективно працює, втілюючи в життя ті чи інші проекти. Активні громадські організації функціонують за фінансового сприяння міжнародних донорських структур. Дотепер основними країнами, які представляли донорські організації на Івано-Франківщині, є США, Великобританія та Польща. Сьогодні в регіоні діє достатня кількість донорських організацій, серед яких варто виділити ТАСІС, АМР США, BIZPRO, Світовий банк, Карпатський фонд, Міжнародний фонд "Відродження", Фонд "Євразія", ПРООН. Вони підтримують цілий ряд громадських організацій, серед яких такі відомі в регіоні НДО, як фонд "Наш Станіславів", громадське об'єднання "Відкрите суспільство", благодійний фонд "Солідарність" та інші.

Діяльність донорських організацій сприяє налагодженню та покращенню відносин між громадськими організаціями і органами місцевого самоврядування. Зокрема в місті Івано-Франківську значно підвищилась роль НДO у прийнятті рішень муніципалітету та розв'язанні локальних проблем. Тут запроваджено практику проведення громадських слухань стосовно діяльності підприємств, оренди приміщень та ін.

Труднощі в налагодженні партнерських стосунків між органами державної влади і донорськими організаціями були зумовлені передовсім нерозумінням ролі та функцій донорів. Сьогодні можна відзначити той факт, що ставлення державних структур до донорських організацій та тих НДО, які тісно співпрацюють з донорами, є позитивним, особливо в напрямку підвищення рівня впливу третього сектора на політичну і соціально-економічну ситуацію в регіоні. У відповідь на прохання охарактеризувати співпрацю між донорськими структурами і місцевими державними органами один із чиновників Івано-Франківської обласної держадміністрації заявив: "Ми намагаємося співпрацювати в межах можливого з міжнародними донорськими організаціями та громадськими організаціями, які їх представляють у регіоні, хоча особливо активних зв'язків у нас не спостерігається". Цю ж інформацію підтвердили керівники цілого ряду громадських організацій Івано-Франківщини, які не заперечували проти того, що облдержадміністрація не виявляє особливого зацікавлення їхніми проектами.

Діяльність громадських організацій на Івано-Франківщині характеризується стабільністю та поступальністю, що, в свою чергу, спричинено й ефективною їх взаємодією з фондами-донорами. Проте говорити про припинення діяльності громадських організацій після припинення донорського фінансування не слід. Міжнародні фонди-донори заклали фундамент українських і зокрема регіональних НДO, посприяли їх становленню та зосередженню на вирішенні конкретних проблем. Так, благодійний фонд "Наш Станіславів", який реалізовував цілий ряд культорологічних програм та проектів, став самостійною і впливовою організацією, яка вже залучає до своєї роботи місцевих донорів, здійснює проекти за сприяння муніципалітету, інших організацій та установ.

Громадяни міста сприймають громадські та донорські організації як невід'ємні атрибути суспільного життя. Це зумовлено двома факторами: по-перше, реальною діяльністю цих організацій, тобто їх участю в реалізації конкретних програм, спрямованих на задоволення інтересів певних категорій населення, до числа яких можна зарахувати, наприклад, проект "Тепло рідного дому", по-друге, створенням їх позитивного іміджу завдяки проведенню вдалих піар-кампаній, зокрема в місцевих та всеукраїнських засобах масової інформації.

Та все ж загалом факти свідчать про те, що діяльність міжнародних донорських структур та громадських організацій Івано-Франківщини, які здійснюють проекти за їхньої фінансової допомоги, характеризується, можна сказати, певною інертністю.

Хоча профспілки Івано-Франківщини і залишаються чисельними організаціями, впливовість їх у регіоні не надто велика. Діють вони від однієї вказівки з Києва про ухвалення заяви протесту до наступної. Відповідно, соціальна активність населення регіону залишається на низькому рівні. Це зумовлено тим, що більшість жителів області переймаються лише одним - проблемою виживання.

Загальні висновки та перспективи розвитку регіону

Івано-Франківщина залишається політично активним регіоном, зорієнтованим на європейську модель розвитку України. Зважаючи на те, що на Прикарпатті функціонує незначна кількість великих підприємств, основним засобом наповнення регіональної скарбниці та розвитку економіки може стати туризм. Таку можливість створюють українські Карпати своєю природною унікальністю. Місцева влада врешті усвідомила, що туризм повинен стати домінантою в соціально-економічній програмі розвитку Прикарпаття на наступні роки. У цьому напрямку нині ведеться активна робота. Негативом залишається масовий виїзд галичан у пошуках праці за кордон. Динаміка розвитку малого і середнього бізнесу підтверджує, що жителі області не втратили почуття господаря. Учнівська та студентська молодь рівнем своїх знань доводить, що область має значний потенціал у науковому плані. Лише через загальну ситуацію в країні Прикарпаттю не вдається реалізувати амбітні плани, які б кардинально змінили лице цього перспективного краю.


 
 

Цікаве

Загрузка...