WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Запорізька область - Реферат

Запорізька область - Реферат

В обласному центрі процес створення органів самоорганізації населення просувається значно повільніше, його вплив на життєдіяльність міста залишається мінімальним.

Аналіз міжсекторної співпраці

Незважаючи на велику кількість зареєстрованих громадських організацій громадськість та ЗМІ не виявляють глибокого інтересу до їхніх проектів та програм, що може бути викликане незрілістю й аморфністю запорізьких некомерційних організацій. Громадські організації є маловпливовими й охоплюють менше 2% населення. Більша їх частка зосереджена в обласному центрі, а також у містах Бердянську, Мелітополі, Енергодарі. Органи влади майже не підтримують розвиток організацій третього сектора.

Поряд існують і досить успішні приклади участі громадських організацій у розв'язанні деяких суспільних проблем. Передовсім це профілактика негативних явищ (злочинності, наркоманії, алкоголізму та ін.) у дитячому, підлітковому, молодіжному середовищах, запобігання насильству в сім'ї, екологічні проблеми, допомога малозабезпеченим верствам населення. Прикладами успіху є діяльність таких громадських організацій, як благодійний фонд "Сподівання", благодійні фонди "Небайдужі люди" і "Сантіс", Ліга інтелектуального розвитку молоді, Комітет виборців України, Центр юридичного захисту, "Молодий рух".

Бізнесові кола потроху починають усвідомлювати свою соціальну відповідальність, і що далі, то охочіше виступають спонсорами подібних проектів. У першу чергу це стосується представників середнього бізнесу, серед яких можна відзначити НВО "Гарт", ТОВ "Ольф", ТОВ "Рома" та "АТ-Комп".

Але, на жаль, такі стосунки не набули в регіоні характеру системної взаємодії. В області досі немає Ради соціального партнерства. Щоправда, останнім часом з'являються оптимістичні сигнали з усіх трьох секторів. Так, уже сформовано оргкомітет з проведення І регіонального форуму організацій третього сектора, ідея якого знаходить розуміння і в органах державної влади, й у представників бізнесу.

Стан забезпечення прав національних меншин і народів

За даними всеукраїнського перепису населення, на території області проживають представники понад 130 національностей й народностей. У національному складі населення області переважну більшість становлять українці (1364,1 тис. осіб, або 70,8% від загальної кількості населення). Росіян налічується 476,7 тис. (24,7%), болгар - 27,8 тис. (1,4%), білорусів - 12,7 тис. (0,7%), вірмен - 6,4 тис. (0,3%), євреїв - 4,4 тис. (0,2%).

Російську мову вивчають як предмет у переважній більшості середніх навчальних закладів області. Польська мова викладається в недільній польській школі, яка функціонує на базі загальноосвітньої середньої школи № 41 м. Запоріжжя, іврит вивчається в двох єврейських школах "Алеф" та "Шабат Любович". З мовами інших національностей бажаючі мають можливість ознайомитися на різноманітних курсах, які організуються національно-культурними товариствами, що представляють інтереси 18 національних громад області.

У регіоні зареєстровано 50 національно-культурних товариств та громадських організацій, 13 із яких мають статус обласних. Це зокрема обласні відділення Всеукраїнської організації "Російський рух України", Товариства болгарської культури, Товариства німецької культури "Відергебурт", Грецької ради "Еллада", Товариства польської культури імені Адама Міцкевича, Литовського національно-культурного товариства, Єврейської ради, а також Спілка вірмен Запорізької області, Запорізька обласна організація Конгресу азербайджанців України, Ассирійська діаспора Запорізької області, Запорізьке товариство татарської культури, Запорізьке товариство корейської культури.

Національно-культурні товариства області постійно проводять заходи на відзначення своїх національних свят. У м. Запоріжжі регулярно проводяться дні єврейської, татарської, вірменської, грецької культури.

Періодичні видання національно-культурних товариств області розповсюджуються на громадських засадах. Одне з найвідоміших національних видань - газета громади прогресивного іудаїзму "Шалом" "В поисках истины" - виходить накладом у 2000 примірників.

Фактів міжнаціональної ворожнечі в Запорізькій області не зафіксовано.

Загальні висновки та перспективи розвитку регіону

Запорізька область є одним із найбільш промислово розвинутих регіонів України. Основою запорізької економіки залишаються чорна, кольорова металургія та машинобудування, що зумовлює чималу різницю між рівнем життя сільського і міського населення області, а також ставить промисловість у залежність від експорту. Економічну ситуацію в регіоні ускладнює процес вторинного перерозподілу власності, наявні та очікувані економічні конфлікти навколо ряду важливих промислових та енергетичних підприємств регіону.

Крім того, в 2001-2002 роках металургійна промисловість Запорізького регіону, орієнтована на експорт, пережила падіння виробництва. Криза була викликана початком антидемпінгових розслідувань у США і Росії, що стосувались і продукції багатьох підприємств області. Але незважаючи на важку кризу металургійна промисловість області відновлюється.

У машинобудівному комплексі Запорізької області завдяки протекціоністській політиці держави та започаткуванню ряду спільних проектів спостерігається позитивна динаміка. Авіамоторобудівний завод "Мотор-Січ" і ЗАТ "СП "Запорізький автомобілебудівний завод" істотно збільшили обсяги виробництва.

Сільське господарство Запорізької області балансує на межі кризи, яка може виникнути через відсутність належної кількості діючих переробних підприємств та природні катаклізми, що притаманні Запорізькому регіону, який відноситься до числа місцевостей з ризикованим землеробством. Через низькі закупівельні ціни на продукцію переробних підприємств збитковими і нерентабельними залишаються тваринництво та птахівництво. Головною вадою агропромислового комплексу області зостається й тотальна централізація влади і відсутність у місцевих та районних рад можливості самостійно управляти бюджетом. Сільське господарство області потребує відродження переробного комплексу, застосування тимчасового регулювання закупівельних цін на м'ясо і молоко. Також необхідно остаточно врегулювати конфлікти навколо розпаювання земельних ділянок, що частково зменшить соціальну напругу на селі.

Через відсутність зворотних державних соціальних дотацій у Запорізьку область (надходження в держбюджет від регіону в п'ять разів перевищують зворотні дотації) виникли кризи в соціальній сфері та в комунальному господарстві, яке потерпає від масових неплатежів населення. Низький рівень життя і зростання кількості людей похилого віку зумовлюють опозиційні політичні вподобання більшості виборців: регіон входить до "червоного поясу" України. За результатами парламентських виборів 2002 року лівий партійний спектр отримав у Запорізькій області 38% голосів.

Характерною рисою економічно міцної Запорізької області є відсутність сильного політичного лобі в центральних органах влади. На місцевому рівні влада не розробила необхідних програм для розвитку механізмів самоорганізації населення і створення підприємств середнього та малого бізнесу.

Нині Запорізька область є одним із найбільш екологічно забруднених регіонів України, до чого призводить діяльність великої кількості підприємств важкої промисловості та пасивна роль державних органів влади, які повинні контролювати екологічну ситуацію. Під час проведення екологічного експерименту в гірничо-металургійному комплексі підприємства недостатньо модернізували очисні споруди, хоч і досягли певних успіхів.

У майбутньому для подолання економічної та соціальної кризи Запорізький регіон потребує значних бюджетних вливань, які повинні спрямовуватися на фінансування сфер охорони здоров'я, освіти, соціального захисту, культури, фізичної культури та спорту, які потерпають від постійного недофінансування та не мають альтернативних фінансових джерел.


 
 

Цікаве

Загрузка...