WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Запорізька область - Реферат

Запорізька область - Реферат

У м. Запоріжжі розташовані всесвітньо відомі підприємства машинобудівної галузі з високотехнологічним виробництвом, а саме ВАТ "Мотор-Січ" - виробник авіадвигунів для літаків та вертольотів провідних розробників - КБ Антонова, Яковлєва, Туполєва, Берієва, Камова, Міля, ВАТ "Запорізький трансформаторний завод" - єдиний в Україні виробник силових трансформаторів світової якості, "Запоріжабразив" - провідний виробник абразивних матеріалів та інструменту. На території регіону розміщена Запорізька атомна електростанція - найбільша АЕС у Європі, встановлена потужність якої складає 6000 мВт.

Запорізька область володіє досить розвиненою фінансово-кредитною інфраструктурою. В регіоні працює 53 банки і банківських установи. Такі регіональні банки, як "Індустріалбанк", "Металург" та "АвтоЗАЗбанк" відповідно до своїх загальних активів (понад $20 млн.) віднесені до групи "великих банків" України.

Щільність телефонних номерів на 100 чоловік складає 24 одиниці, за цим показником область посідає 1 місце в Україні.

Розвиток малого та середнього бізнесу

Протягом останніх років в області склалися позитивні тенденції в сфері розвитку малого підприємництва. Тут функціонує близько 8,5 тисяч малих підприємств, на яких зайнято 14% працюючих на всіх підприємствах області. Серед малих підприємств переважають підприємства з чисельністю зайнятих до 10 осіб, яких налічується 75% від загальної кількості малих підприємств.

Малими підприємствами в 2001 році вироблено продукції та надано послуг обсягом 5,1% загального виробництва продукції (робіт, послуг) області. Темпи зростання обсягів випуску продукції (в діючих цінах) склали 128,8% до 1999 року. Більше половини малих підприємств функціонують у сфері торгівлі та послуг, 15% - у промисловості, 10,2% - в будівництві, 3,6% - у сільському господарстві, 3,2% - у сфері транспорту та зв'язку.

Крім юридичних осіб у сфері малого бізнесу працюють 62 тис. громадян-суб'єктів підприємницької діяльності. Переважна більшість підприємців-фізичних осіб працюють на ринках, проте зростає й кількість підприємців, які надають послуги населенню (ремонт побутової техніки, індивідуальний пошив одягу, індивідуальний ремонт та пошив взуття).

Оцінка бюджетних процесів в області та міжбюджетних відносин

У 2002 році Запорізька область перерахувала в державний бюджет 3 млрд. 207,6 млн. грн. Видаткова частина бюджету області складала 313,2 млн. грн. з урахуванням субвенцій з державного бюджету в розмірі 147,7 млн. грн., що становило 85,1% до плану на рік (173,5 млн. грн.), і була виконана на 91,9%.

До обласного бюджету в 2002 році надійшло 161 млн. 783,4 тис. грн. доходів загального фонду, тобто 97,7% затвердженого річного плану. Тим часом заборгованість підприємств регіону перед бюджетами всіх рівнів склала за 2002 рік 718 млн. грн., що майже вдвічі більше, ніж на початок року. Заборгованість перед Пенсійним фондом України становила 24 млн. грн., що на 77% більше, ніж у 2001 році, а заборгованість по зарплаті - 47 млн.

На І квартал 2003 року 367 підприємств області, або 1,7% від загальної кількості платників податків, працювали збитково.

Стан приватизаційних процесів у регіоні

Від початку процесу роздержавлення в Запорізької області були приватизовані 820 об'єктів державної та 2003 об'єкти комунальної власності. Практично завершена приватизація малих і середніх підприємств, на які не розповсюджується мораторій. Повністю завершена приватизація радгоспів та підприємств, що обслуговують сільське господарство. Підприємства олійно-жирової та молочної промисловості, хлібозаводи, консервні заводи перетворені на відкриті акціонерні товариства.

У промисловості частка приватизованих підприємств становить близько 50% від загальної кількості, а обсяг випущеної ними в 2001 році продукції сягнув 77% від загального обсягу виробництва.

Стан аграрної реформи в регіоні

Площа сільськогосподарських угідь області складає 2246,3 тис. га, або 5,4% сільгоспугідь України. У 2002 році сільськогосподарською діяльністю в Запорізькій області займалося 2967 підприємств: 109 державних та 180 приватних підприємств, 2163 фермерських господарства, 342 господарчих товариства, 99 кооперативів, підсобних господарств і 74 інших. Посівна площа дорівнювала 1225 тис. га, в господарствах населення - 307,8 тис. га.

1,6 млн. гектарів було розпайовано між колишніми членами колективних сільгосппідприємств. Середній розмір паю склав 7,3 га. Право на земельну частку паю отримали 220 тис. чол. Державні акти на отримання землі в приватну власність одержали 144 тис. громадян. У 2002 році надійшло 2 тисячі скарг на несправедливе розпаювання землі, 1800 з яких були задоволені.

У структурі сільськогосподарського виробництва переважає продукція рослинництва. За 1996-2000 роки частка продукції рослинництва склала в середньому 58,3%, тваринництва - 41,7%. Основною технічною культурою Запорізької області є соняшник.

Зовнішня торгівля, інвестиційний та інноваційний розвиток

Хоча зовнішньоторговельний оборот Запорізької області зменшився з 2,19 млрд. дол. США в 2000 році до 1,95 млрд. дол. у 2001-му та до 1,8 млрд. дол. у 2002 році, однак обсяг іноземних інвестицій у 2002 році в порівнянні з попереднім роком зріс на 96 млн. дол. і склав 378,24 млн. За оцінкою всесвітньо відомої консалтингової фірми "Coopers and Lybrandt", регіон є одним з найбільш привабливих в Україні для іноземних інвесторів. У рейтингу інвестиційної привабливості країни Запорізька область посідає 4 місце. Відтак на неї припадає 6% від загального обсягу вкладених в економіку країни інвестицій.

Найвагоміші зовнішньоінвестиційні проекти регіону - це пивобезалкогольний комбінат "Славутич", що належить шведській компанії "Baltic Bеvеrеаgеs Holding", ЗАТ "СП "Запорізький автомобільний завод" (ЗАЗ), 50% акцій якого володіє швейцарська компанія "Hirch and Cie", електрометалургійний комбінат "Дніпроспецсталь" - 58% акцій його викупила інвестиційна компанія "ING Barrings-Схід" (Європейський Союз), Запорізький алюмінієвий завод, 68,01% акцій якого належить російському "АвтоВАЗ-інвест". Найбільші внутрішні інвестиції надійшли до Запорізького заводу феросплавів, контрольний пакет акцій якого належить компаніям, афілійованим з "Приватбанком" (Дніпропетровськ), підприємства "Запоріжкокс", контрольним пакетом акцій якого володіє "Донгорбанк" (Донецьк), Запорізького абразивного комбінату, контрольний пакет акцій якого купила компанія "Бринкфорд" (Київ).

Обсяг прямих іноземних інвестицій на душу населення в Запорізькій області перевищує середньоукраїнський рівень на $36,9 і дорівнює $121,9. Іноземні інвестиції вкладені в 145 підприємств краю. Великий інтерес інвесторів викликають такі галузі економіки області, як машинобудування (75,6%), харчова промисловість (9,7%), чорна металургія (8,5%).

Запорізька область є чітко визначеним експортоорієнтованим регіоном, в якому обсяги експорту, за підсумками 2001 року, більш ніж удвічі перевищують обсяги імпортних закупівель. За обсягами експорту область посідає 4 місце серед регіонів України.

Понад 100 підприємств регіону постійно здійснюють зовнішньоторговельну діяльність. В загальній структурі експорту регіону більше половини складають чорні метали, друге і третє місця поділяють продукція кольорової металургії та машинобудування. Партнерами області в зовнішній торгівлі є більш ніж 100 країн світу. Найбільші обсяги експортних поставок товарів та послуг здійснюються до Російської Федерації, Туреччини, Китаю, Угорщини, Німеччини та Польщі.

Оцінка соціальної сфери регіону

За даними обласного центру зайнятості населення, на 1 березня 2003 року в області нараховувалося 1166,4 тис. осіб працездатного віку (59%), 352,4 тис. (17,8%) молодшого та 457,3 тис. (23,2%) старшого за працездатний вік. 79,5% працездатного населення проживало в містах області, а 20,5% - в сільській місцевості. 60 із кожних 100 зайнятих в економіці працівників становили жінки, 17 - молодь у віці 16-28 років, 15 - громадяни, які отримували пенсію за віком, на пільгових умовах та по інвалідності.

2002 року в області було зареєстровано 112 тис. безробітних, що на 18% більше, ніж попереднього року. Рівень офіційно зареєстрованого безробіття по області складає 3,7% від загальної чисельності населення.


 
 

Цікаве

Загрузка...