WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Запорізька область - Реферат

Запорізька область - Реферат

У другому турі, що відбувся 14 листопада, за П. Симоненка проголосувало 525043 виборців (49,7%), за Л. Кучму - 473731 (44,8%). Обох кандидатів на пост Президента викреслили у виборчих бюлетенях 40087 виборців (3,8%).

Участь політичних партій у формуванні місцевих та регіональних органів влади

У 2002 році запорізькі обласні осередки політичних партій України брали достатньо активну участь у виборах до місцевих рад. Від партій потрапили до бюлетенів для голосування 685 кандидатур.

Серед 100 депутатів обласної ради налічується 70 представників блоку "За єдину Україну!", 8 - КПУ та по 4 - СДПУ(о) і ВПО "Жінки за майбутнє", решта незалежні.

В органах державної влади домінують представники Партії регіонів, вони мають найбільший вплив у державних та податкових адміністраціях. Значний вплив також мають і прихильники СДПУ(о). НДП найширше представлена в середній керівній ланці, але останнім часом вона значно поступилася своїми позиціями на користь Партії регіонів.

Основні політичні конфлікти в регіоні розгортаються в площині влада - опозиція. Прикладами подібного протистояння можуть слугувати акції "Україна без Кучми" та "Повстань, Україно!". За цього в області політичні конфлікти зазвичай не мають вираженого персоніфікованого характеру, прикладом чого можуть слугувати виборчі кампанії, які проходять без особливих ексцесів.

Судово-правовий захист громадянських і політичних прав та свобод

У Запорізькій області діє 26 місцевих судів, апеляційний суд, господарський та апеляційний господарський суд, юрисдикція якого розповсюджується на Запорізьку і Херсонську області. У регіоні працюють 180 суддів, за рік розглядається близько 100 тис. справ.

У діяльності судів спостерігаються значні недоліки: тяганина, прийняття незаконних і помилкових рішень, факти хабарництва. Так, у 2001-2002 роках прокуратура області відкрила 2 карні справи за фактами зловживання службовим становищем проти судді місцевого суду Шевченківського району міста Запоріжжя Едуарда Крикливого, якого звинувачено в отриманні хабара в розмірі $100, та проти голови місцевого суду Запорізького району області Ольги Євсєєвої, якій інкримінується одержання хабара в розмірі $2 тис.

Деякі громадські та молодіжні організації подають у межах своїх можливостей безоплатну юридичну допомогу населенню. Слід відзначити, що вже третій рік поспіль працює студентська юридична приймальня при гуманітарному університеті "Запорізький інститут державного і муніципального управління" в м. Запоріжжі, яка подає безоплатну юридичну допомогу малозабезпеченим громадянам. Крім того, з квітня 2003 року почала працювати юридична громадська приймальня Запорізької молодіжної обласної громадської організації "Молодий рух", яка допомагає громадянам, що зазнали збитків унаслідок порушень їхніх прав, а також веде моніторинг дотримання права на свободу преси в регіоні.

Регіональні лідери та їх роль у розвитку регіону

Герой України В'ячеслав Богуслав є генеральним директором авіамоторобудівного заводу "Мотор-Січ" - підприємства з оборотом у мільярд гривень. Дві третини акцій заводу підконтрольні йому. Компанія володіє однойменною авіакомпанією, запорізьким телеканалом "Алекс". Обраний по мажоритарному окрузі № 79 народний депутат України Ярослав Сухий, що входить до фракції СДПУ(о), був висунутий саме "Мотор-Січчю". У Запорізькій міськраді навіть є фракція депутатів-співробітників "Мотор-Січі".

Колишній губернатор та міський голова Запоріжжя Євген Карташов підтримує в регіоні власників комбінату "Запоріжсталь" Андрія Іванова, народного депутата Василя Хмельницького, Володимира Солдатенка і близького до них керівника "Індустріалбанку" Олега Дворецького. Групу "Запоріжсталі" також представляють голова правління комбінату, Герой України Віталій Сацький та народний депутат України Геннадій Горлов. Комбінату підконтрольний запорізький телеканал ТБ-5 і щоденна газета "Індустріальне Запоріжжя".

Голова ради директорів компанії "Олександр" Володимир Кальцев очолює велику трейдингову компанію з річним оборотом понад 50 млн. дол. Компанія має в Запоріжжі ряд дочірніх бізнесових структур у сфері торгівлі та послуг, є співвласником комерційного акціонерного банку "Муніципальний". Балотуючись на посаду мера обласного центру в 2002 році, В. Кальцев створив до виборів медіа-концерн "Нове слово", до складу якого ввійшли три міські газети, радіокомпанія і телеканал "Хортиця".

Народний депутат України Петро Сабашук, який є членом фракції "Наша Україна", теж балотувався на посаду міського голови Запоріжжя й у своїх виступах критикує обласну владу. До свого обрання він очолював корпорацію "Світанок", що володіє Запорізьким електротехнічним заводом "Весна", Запорізькою міською енергетичною компанією і когенераційною станцією "Південна". Він має вплив також у Мелітополі, де мером обрано висуванця "Нашої України" Василя Єфименка.

Валерій Баранов, який став мером Бердянська в 1998 році, а в 2002 році був переобраний на цю посаду, має ряд торгових і переробних бізнес-структур на території цього курортного міста на березі Азовського моря. За короткий строк він спромігся відновити і реформувати міське господарство, здобути авторитет чудового керівника й адміністратора, а відтак вважається перспективним регіональним політиком.

Аналіз стану регіональної економіки

Запорізька область входить до числа регіонів України, які складають основу її індустріального та аграрного потенціалу. Посідаючи 9 місце в Україні за чисельністю населення, область утримує 2 місце після м. Києва за обсягом виробництва валової доданої вартості в розрахунку на одного жителя.

Регіональний ВВП на душу населення складає 3,8 тис. грн., що теж є другим після м. Києва показником в Україні. У галузях народного господарства зайнято 734,4 тис. чоловік, з них 493,7 (понад 67%) працюють у сфері матеріального виробництва.

В області зосереджені практично всі основні промислові галузі, серед яких ключовими є електроенергетика, металургія, машинобудування, металообробка та хімія. Основу промисловості регіону складають металургійний та енергетичний комплекси, де виробляється 12,1% загального обсягу чавуну, 14% сталі, 15,6% готового прокату, 11,9% коксу, 26,5% електроенергії України.

Лідером на автомобільному ринку України є СП "АвтоЗАЗ-ДЕУ", де виробляється 36,7% усіх легкових автомобілів. Відомий італійський виробник середньо- та багатотоннажних вантажівок - компанія "Івеко" - обрала своїм партнером з випуску авто європейського класу запорізьке підприємство "Мотор-Січ". Запорізька область посідає 4 місце серед регіонів України за обсягами зовнішньої торгівлі та зокрема експорту. Запорізький регіон відноситься до числа найбільш інвестиційно-привабливих в Україні. За обсягом прямих іноземних інвестицій в основний капітал (понад $260 млн.) область входить до першої десятки регіонів України, а за обсягом інвестицій у розрахунку на душу населення посідає 4 місце.

За обсягом грошових доходів у розрахунку на душу населення область утримує 5 місце серед регіонів України, а за рівнем середньомісячної заробітної плати - 2-ге.

У регіоні діють понад 160 великих промислових підприємств. Металургійний комплекс області представлений такими підприємствами чорної та кольорової металургії, як відкриті акціонерні товариства "Запоріжсталь" - провідний виробник сталей та чавуну, "Дніпроспецсталь" - виробник спеціальних сталей, "Український графіт" - провідний виробник графітованих електродів, "Запорізький алюмінієвий комбінат" - єдиний в Україні виробник алюмінію й основної сировини для його виробництва - глинозему, "Титаномагнієвий комбінат" - єдиний в Україні виробник губчастого титану, провідне підприємство з виробництва германію та кристалічного кремнію. ЗАТ "Завод алюмінієвої катанки" - єдиний в Україні виробник алюмінієвої катанки для електротехнічних цілей шляхом безперервного ливарництва. ВАТ "АзМОл" - одне з найпотужніших в Україні підприємств з випуску продукції хімічної промисловості. ВАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Славутич" - один із лідерів пивоваріння у Східній Європі та найсучасніше підприємство галузі з високим рівнем автоматизації технологічних процесів.


 
 

Цікаве

Загрузка...