WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецька область - Реферат

Донецька область - Реферат

Небагато розуміння ролі НДО й у населення. Це засвідчило зокрема й уже згадуване соцопитування Донецького інституту соціальних досліджень і політичного аналізу, присвячене проблемі бідності.

Найактивніша співпраця громадських організацій і органів влади спостерігається в галузі охорони природного середовища. Під егідою обласного управління екології та природних ресурсів функціонують громадські приймальні. Її ресурси продемонстрував Форум екологічних громадських організацій Донецької області, який відбувся в листопаді 2001 року: на ньому були представлені 40 таких організацій.

Згідно з результатами моніторингу місцевих ЗМІ активну діяльність здійснюють також благодійні фонди та молодіжні організації.

Діяльність профспілок

Найбільшим профспілковим об'єднанням в регіоні є Обласна рада профспілок України. Очолює її народний депутат, член фракції "Регіони України" Василь Хара, який уже вдруге пройшов у парламент за списками КПУ. Щорічно облрадпроф підписує колективну угоду з адміністрацією області.

Найчисельнішою галузевою профспілкою регіону є Профспілка робітників вугільної промисловості, яка налічує 450 тис. членів. Очолює її також народний депутат, член фракції "Регіони України" Віктор Турманов.

Слід відзначити, що в останні роки соціальна і політична активність профспілок помітно знизилася. Можливо, це пояснюється прагненням керівників профспілок до діалогу з владою і наявністю можливостей для підтримання такого діалогу завдяки їх депутатським мандатам.

Оцінка соціальної активності населення регіону

Якщо згадати той факт, що на Донеччині зафіксовано найбільшу в Україні кількість членів партій, то може здатися, що регіон надактивний у соціальному плані. Але слід пам'ятати, що значна кількість цих партійців, особливо членів Партії регіонів, потрапили в партії під адміністративним тиском. Наприклад, на Донеччині всі співробітники податкових інспекцій є членами ПРУ, яку перед виборами очолював керівник ДПАУ Микола Азаров.

Насправді ж населення більше зайняте проблемами виживання, аніж політичною боротьбою. Відійшли в минуле потужні шахтарські страйки, багатолюдні мітинги і демонстрації. Зниженню соціальної активності людей сприяли і масові фальсифікації на виборах, що посилило соціально-правовий нігілізм. Мало хто вірить у те, що він здатен щось змінити в житті держави. Наприклад, у лютому 2001 року, в розпалі політичної інтриги навколо зникнення Георгія Гонгадзе та плівок майора Мельниченка, політичне життя в Україні, за результатами соціологічних досліджень Донецького інформаційно-аналітичного центру, цікавило лише 61% респондентів. У більш спокійні часи, наприклад, у жовтні 2000 ро-ку, таких було 48%.

Про пасивність населення говорить і той факт, що акцію "Україна без Кучми" підтримували 35%, наскільки підтримували, настільки й ні, - ще 18%. Але лише 18% респондентів сказали, що вони взяли б участь у таких акціях, зате 69% заявили про відмову брати участь у масових акціях.

Отже, послідовні дії місцевої влади, спрямовані на зниження і контролювання соціально-політичної активності в області, дали свої плоди.

Стан забезпечення прав національних меншин і народів

У Донецькому регіоні живуть представники понад 120 національностей.

У національному складі населення Донецької області українці переважають над росіянами. Цікаво, що за час, який минув після перепису населення 1989 року, кількість українців в області зросла на 1,9%, тоді як росіян стало на 2,4% менше. Нині, за даними обласного управління статистики, в області проживає 56,9% українців (2744,1 тис. чол.) і 38,2% (1844,4 тис.) росіян. У територіальному розрізі частка українців вище в північних сільських і північно-західних районах області. Росіяни ж, навпаки, переважають у центральних районах, що прилягають до Донецька і є найбільше урбанізованими.

Серед інших національностей необхідно згадати насамперед греків, оскільки Донецька область є одним з основних ареалів їх проживання в Україні, а також вірмен, білорусів і німців.

З урахуванням мовної специфіки регіону понад 60% друкованих періодичних ЗМІ виходять двома мовами - українською та російською. В області зареєстровано понад 60 видань мовами інших національностей, зокрема грецькою і новогрецькою, білоруською, польською, єврейською, німецькою, англійською та іншими. Свої культурологічні видання мають Маріупольське товариство греків ("Хронос"), Товариство польської культури Донбасу ("Поляки Донбасу"), громада євреїв м. Донецька ("Наше життя в діаспорі і вдома" та "Аїдіше маме").

Останніми роками в області спостерігається зростання національної самосвідомості та підйом національних рухів. Одним із результатів цього процесу можна вважати створення культурних та національно-культурних об'єднань, центрів, товариств, земляцтв. На Донеччині діють 92 національно-культурні утворення, які об'єднують українців, греків, євреїв, німців, іспанців, поляків, вірмен, росіян, татар, білорусів, болгар, представників дагестанських народів. Їх загальна чисельність сягає близько 70 тис. чоловік.

Загальні висновки та перспективи розвитку регіону

Промислове навантаження, національний склад, близькість до Росії, історична специфіка і, нарешті, економіко-політична самоорганізованість та консолідованість регіонального капіталу визначають доконечну специфічність Донеччини серед інших регіонів України. Політолог Дмитро Видрін колись сказав, що Донецька область - єдина в Україні, яка має власну сформовану регіональну еліту. Нині можна говорити й про найвищі політичні амбіції цієї еліти. Після прем'єрства В. Януковича перед донецькою групою постала мета здобуття президентської посади заради гарантування безпеки свого бізнесу.

Промисловість регіону буде змінювати свою орієнтацію з сировинних напрямків на наукомісткі технології. Така мета поставлена в програмі розвитку регіону до 2020 року.

З урахуванням стратегії розвитку вугільної промисловості й енергетичної безпеки України "в найближчі 3-5 років у Донецькій області залишиться не більше 70 шахт", - стверджує губернатор Донецької області Анатолій Близнюк.

Щодо геополітичних тенденцій, то з огляду на агресивність Московського патріархату на території області та його підтримку владними і найпотужнішими бізнесовими структурами можна спрогнозувати загострення міжконфесійних відносин та посилення проросійських настроїв населення. До останнього веде й інформаційна політика області.

Соціально-культурне відмежування регіону від інших областей України буде посилюватися і через мовне питання. Адже в той час, коли вся Україна стає дедалі більш україномовною, замість того щоб учитися, Донбас говорить російською про утиски російської мови.

З розвитком економіки соціальні проблеми перетікатимуть з економічної сфери у кримінальну та виховну області. Так, викликає тривогу зростання наркоманії і наркобізнесу в області. А з огляду на надзвичайну криміналізованість і корумпованість правоохоронних органів важко очікувати реальної боротьби з такими надзвичайно капіталізованими галузями кримінальної сфери, як наркотична та економічна. Для оздоровлення ситуації необхідне усунення корумпованих керівних кадрів правоохоронних органів області, але донецька група, яку обслуговують ці правоохоронці, не дозволяє "кривдити" своїх захисників. Наприклад, В. Стретович у листопаді 2002 року сказав, що Генпрокурор підписував два накази про звільнення прокурора області Віктора Пшонки, однак через втручання донеччан жоден із них так і не був навіть оприлюднений.

Якщо наступним президентом стане кандидат від влади, але не В. Янукович, можна очікувати чергового перерозподілу капіталів і, як наслідок, спалахів кримінальної активності.

І все ж надія на краще є, якщо в Україні будуть установлені цивілізовані демократичні правила політичної та економічної гри або якщо існуватиме принаймні політична стабільність, яка дозволить кримінальним бізнесменам легалізуватися як добропорядним буржуа.


 
 

Цікаве

Загрузка...