WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецька область - Реферат

Донецька область - Реферат

Рівень офіційно зареєстрованого безробіття склав на початок 2003 року 2,8% населення області працездатного віку. Водночас рівень безробіття економічно активного населення у віці від 15 до 70 років, обчислений за методологією Міжнародної Організації Праці, був більш ніж утричі вищим, склавши у січні-вересні 2002 року 8,7%.

Варто відзначити, що рівень безробіття серед жінок Донеччини є значно вищим, ніж серед чоловіків (відповідно 4,73% і 2,72% працездатного населення).

Наявність та ефективність соціальних програм

У 2002 році розроблено обласні програми соціальної підтримки дітей-сиріт та інвалідів "Дитячі долі" та "Від серця до серця". З метою покращення медичного обслуговування населення області здійснюються регіональні програми "Здоров'я людей похилого віку", "Цукровий діабет", "Діти України", "Ветеран" і т. ін. Треба відзначити, що значну частину фінансування соціальних програм бере на себе обласний бюджет та бюджети місцевих рад. Наприклад, для Донецька, за даними Міністерства фінансів, на соціальні програми в сфері сім'ї, жінок, молоді та дітей виділено на 2003 рік 189 тис. грн., що забезпечує лише утримання міського центру соціальних служб для молоді. Але в бюджеті міста передбачено на ці соціальні програми 1610,9 тис. грн. З бюджету міста також фінансуються 57 дитячо-юнацьких клубів.

За часів керівництва областю В. Януковича в області був запроваджений так званий програмно-цільовий метод роботи. Тому програм, у тому числі і соціальних, на Донеччині ухвалено дуже багато. Судячи із звітів про їх виконання, які розглядаються на сесіях облради, ці програми переважно виконуються. Але їх ефективність в очах населення дуже невелика. Так, судячи з результатів соціологічного дослідження "Проблема бідності на Донеччині та прозорість місцевої влади очима громадян", проведеного Донецьким інститутом соціальних досліджень і політичного аналізу в січні-лютому 2003 року, бачення громадянами шляхів подолання бідності є майже цілковито автономним від наявних програм різних державних і недержавних структур. Про такі програми населення просто не знає (92%). Це, напевно, теж може бути критерієм їх реальності і дієвості. Лише 6% громадян регіону знайомі якоюсь мірою з програмами подолання бідності, розробленими державними організаціями, а 2% мають якусь інформацію про подібні програми громадських організацій.

Така низька поінформованість зазвичай не сприяє усталенню в людей довіри до таких програм. Абсолютна більшість опитаних стверджують, що нікому не довіряють стосовно реалізації програм подолання бідності (58%). Щоправда, частина населення області має довіру в цьому плані до державних організацій (25%), менше сподіваються на благодійні, релігійні (9%) та громадські організації (8%).

Кількість регіональних ЗМІ, тираж, розподіл за формами власності

У Донецькій області працює близько 4 тис. представників ЗМІ, з яких близько 1200 є членами Спілки журналістів.

За даними обладміністрації, станом на грудень 2002 року в області виходять понад 400 обласних, районних, міських газет і журналів. Друковані періодичні видання посідають значне місце в інформаційному просторі Донеччини, складаючи шосту частину місцевої преси України.

Серед обласних видань найбільші наклади мають найстаріші газети, такі як "Донбас" (120 тис. прим.) та "Акцент" (майже 70 тис.). Активно висвітлюють громадську думку також обласні газети "Життя", "Вечірній Донецьк", "Донецькі новини", "Донеччина".

Місцева преса Донеччини нараховує чимало видань з багаторічним журналістським досвідом. Це такі видання, як "Приазовський робітник" в м. Маріуполі (наклад - 85 тис. прим.), "Кочегарня" в м. Горлівці (40 тис.), "Макіївський робітник" (19 тис.), "Уперед" в м. Артемівську (33 тис.), "Вісті" в м. Слов'янську (10 тис.). Значну читацьку аудиторію мають такі молоді газети, як "Вечірня Макіївка" (42 тис.), "Вечірня Горлівка" (13 тис.) та інші.

В області налічується майже 50 видавництв та видавничих організацій, понад 200 поліграфічних підприємств, близько 120 підприємств книгорозповсюдження. Традиційним стало проведення в травні-червні щорічного регіонального форуму "Книжковий ярмарок Донбасу".

Загальна кількість передплачених друкованих видань в області складає понад 1,5 млн. примірників. На частку місцевих - обласних, міськрайонних, міських та районних видань - припадає майже 82% загального обсягу передплати в області (1,2 млн. прим.). З урахуванням продажу газет уроздріб загальний разовий тираж друкованих ЗМІ в області становить близько 2 млн. примірників, серед них суспільно-політичних видань - близько 850 тис. Тираж газет місцевих органів влади дорівнює 500 тис. примірників. З квітня 1999 року під егідою облдержадміністрації накладом понад 402 тис. примірників виходить "Газета в газеті" - щотижневий додаток до всіх газет місцевих органів влади області. Основним напрямком "Газети в газеті" є всебічне і системне висвітлення стану вирішення найбільш важливих для регіону соціально-економічних питань у світлі виконання указів Президента України, постанов Кабінету міністрів, розпоряджень глави облдержадміністрації тощо.

Найбільш впливовою газетою регіону попри її незначний тираж (близько 20 тис. прим.) вважається газета "Салон Дона і Баса", з недавніх пір також контрольована бізнес-струк-турами, близькими до Ріната Ахметова.

Регіональне телебачення

5 березня 2001 року три телерадіокомпанії - ТРК "Україна", СКЕТ і "7 х 7", що віщають на одному каналі, об'єдналися в одну. Очолив медіа-холдинг глава ТРК "Україна" Геннадій Кондауров. Власником 98% акцій є компанія "Систем кепітал менеджмент", 90-відсотковим пакетом акцій якої володіє Рінат Ахметов. Нині ТРК "Україна" має найвищий серед усіх регіональних телекомпаній області рейтинг, охоплюючи завдяки супутниковому віщанню і кабельним телемережам не тільки Донецьку та Луганську області, але й значну частину інших регіонів України. Вона має власну кореспондентську мережу в Києві, Луганську, Харкові, Дніпропетровську, інших великих містах. "У планах - створення найбільшого корпункту в Києві", - розповів в інтерв'ю місцевій пресі в березні 2002 року Геннадій Кондауров. ТРК "Україна" транслює всі футбольні матчі "Шахтаря" в рамках чемпіонату України й усі його міжнародні зустрічі.

Крім ТРК "Україна" в області також працює приватний "12-й канал" (в основному він покриває Донецьк і прилеглі міста), а на дециметрових частотах - "27-й канал", створений на базі державної обласної телерадіокомпанії. Останній є малодоступним і малопопулярним. Кілька годин на добу віщає також Донецька державна телерадіокомпанія "Регіон".

26 квітня 2003 року почала працювати нова телекомпанія "Київська Русь", яка зайняла 37-дециметровий канал, що приймається по всій території області. Вона створена на базі ТРК "Астра-ТБ", що протягом 2002 року орендувала час на "Новому каналі". Вважається, що цю телекомпанію контролював нинішній віце-спікер парламенту Геннадій Васильєв, який був прокурором Донецької області. "Київська Русь" орієнтується на соціальне віщання: без жорстокості і насильства, без реклами, причому 6 годин на добу відведено прямому ефіру.

За інформацією сайту облдержадміністрації, органи місцевої виконавчої влади є співзасновниками 11 телерадіоорганізацій ефірного мовлення і 8 студій проводового мовлення.

Крім телеканалів в області популярні FM-радіостанції. Їхня чисельність досить динамічна, на кінець 2002 року їх було приблизно 12. Найбільш рейтинговими вважаються "Російське радіо" і Радіо "Шансон".

Провайдери Інтернету

Як повідомило в березні 2003 року єдине в регіоні суспільно-політичне інтернет-видання "Острів" з посиланням на директора Донецької телефонної компанії "Дейта Експрес" Віталія Іванова, число користувачів Інтернету складає в області 2-3% від кількості власників телефонних номерів (20 тис. абонентів). Із зазначеного числа користувачів Інтернету якісні мережі на основі цифрових АТС доступні лише жителям Донецька та почасти Маріуполя. За цього "телефонна щільність" у регіоні складає 20-21 телефон на 100 жителів, включаючи абонентів відомчих АТС.

Прикметно, що зростання обсягу телекомунікаційних послуг в Україні за останні два роки значно перевищило середньоєвропейську норму і склало 60% в області Інтернету та 36% і 18% - у сфері мобільного і звичайного зв'язку відповідно.

Донецький інформаційно-аналітичний центр на початку березня 2003 року провів соціологічне дослідження в місті Донецьку, в рамках якого респондентів запитували, чи користуються вони або члени їхньої родини Інтернетом. Ствердно відповіли 12,9% опитаних, заперечно - 84,8%, а 2,3% повідомили, що користуються ним іноді.

Найбільшими інтернет-провайдерами регіону є компанії "Дипт", "Доріс", "Інтерстар", "Фарлеп", "Укртелеком", "Донапекс".

Оцінка розвитку третього сектора та становлення принципів громадянського суспільства в регіоні

Донецька область має досить розвинутий "третій сектор". Громадських організацій тут нараховується понад 600, зокрема в Донецьку - понад 250. Це аналітичні та ресурсні центри, культурно-просвітницькі, видавничі, молодіжні, благодійні фонди та НДО соціального напрямку. "На перший погляд, це потужна сила, але на сьогодні більшість громадських організацій розрізнені, не мають достатнього авторитету в суспільстві, а тому не впливають на прийняття рішень та доленосних рішень у регіоні", - таку характеристику дав місцевим НДО Донецький прес-клуб у прес-релізі для "круглого столу", присвяченого пошукам шляхів установлення взаєморозуміння та співпраці між ЗМІ і НДО. Вже із цього можна зробити висновок, що поки що цього немає. Недарма ж на Заході відзначалося, що НДО стали відмежованим світом, мешканці якого "варяться у власному соку".


 
 

Цікаве

Загрузка...