WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецька область - Реферат

Донецька область - Реферат

Ще однією потужною комерційною структурою, яка контролює щонайменше 4 металургійних комбінати, є фірма "Данко". За рейтингом "Топ-100", вона утримує за обсягами валового доходу 19 місце.

Металургійні підприємства останнім часом стали об'єктом уваги і компанії "Систем кепітал менеджмент" (СКМ), власником якої є Рінат Ахметов. Торік ця компанія, зареєстрована в офшорній зоні, закріпилась у металургійній галузі, легально зосередивши у своїх руках контроль над "Азовсталлю" та Єнакіївським метзаводом. Для того щоб забезпечити ефективну роботу підконтрольних підприємств, СКМ докладає зусиль до забезпечення стабільного постачання залізорудної сировини. Одним із найбільш реальних варіантів розв'язання цієї проблеми для СКМ може стати покупка акцій Центрального та інших гірничо-збагачувальних комбінатів, що входять у систему "Укррудпром".

Галузь кольорової металургії представлена в області основними в Україні виробниками свинцю, цинку (ЗАТ "Свинець", ВАТ "Укрцинк"), ртуті та її сполук (ТОВ "Микитртуть"), твердих сплавів на основі заліза, нікелю, кобальту, порошків на основі заліза, порошкової стрічки і дроту (ВАТ "Торезтвердосплав"), прокату кольорових металів і сплавів на основі міді та алюмінію, а також ливарних сплавів на основі міді і цинку (ВАТ "Артемівський завод по обробці кольорових металів").

Машинобудівна галузь області налічує понад 200 підприємств, зорієнтованих на забезпечення потреб насамперед базових галузей промисловості - металургійної, гірничошахтної, хімічної, а також військово-промислового комплексу. Найбільш відомими в області й в Україні є ЗАТ "Новокраматорський машзавод", ВАТ "Азов", ВАТ "Ясинуватський машзавод", ВАТ "Дружковський машзавод". Машинобудівні підприємства області повністю задовольняють потреби України в гірничошахтному обладнанні, виготовляють 90% прокатного обладнання, 75% вантажних магістральних вагонів, 60% доменного і сталеплавильного обладнання. Продукцію машинобудування знають у багатьох країнах світу.

Електроенергетична галузь у Донецькій області - це єдиний комплекс генеруючих, мережних, ремонтно-технічних підприємств та наукових підрозділів. Основними серед них є електрогенеруюча компанія ВАТ "Донбасенерго" загальною установленою потужністю 5,9 млн. кВт/год., електропостачальна компанія ВАТ "Донецькобленерго" у складі Миронівської ТЕС та восьми підприємств електричних мереж напругою 110 кВт і нижче, Донбаська електроенергетична система, Вуглегірська ТЕС з установленою потужністю 3,6 млн. кВт/год., яка забезпечує 35% потужності області.

Хімічна промисловість області, складовою якої є широко відоме за межами України акціонерне товариство "Концерн "Стирол", дає третину загального виробництва в Україні аміаку, мінеральних добрив, сірчаної кислоти, понад 90% полістиролів. 80% хімічної продукції (аміак, карбамід, селітра, полістироли) експортується.

Виробництвом непродовольчих товарів народного споживання зайняті близько 300 підприємств різних галузей промисловості та форм власності. В області виробляються майже всі види товарів повсякденного попиту (тканини, швейні, трикотажні вироби, взуття, меблі, посуд, миючі засоби, лакофарбна продукція і т. ін.). Підприємства області забезпечують 95% випуску в Україні побутових холодильників, третину пральних машин, десяту частину меблів, до 90% кухонної солі, 15-18% олії, кондитерських виробів, горілки та лікеро-горілчаних виробів і шампанського. Більшість товаровиробничих підприємств області мають досвід роботи з інофірмами.

Донецька залізниця, якаєоднією з найбільших в Україні, обслуговує перевезеннями Донецьку, Луганську, частково Дніпропетровську, Запорізьку та Харківську області. Загальна довжина її під'їзних колій становить понад 9 тис. км.

Азовське морське пароплавство (АМП) - одна з трьох найпотужніших судноплавних компаній Азово-Чорноморського басейну. Підприємство має 52 судна загальним дедвейтом 450 тис. тонн, у тому числі 50 суховантажних суден і 2 танкери. Зараз АМП приватизовано. Наприкінці квітня найбільша судноплавна компанія України "Азовське морське пароплавство" передала Фонду держмайна 33 судна. Утім, в управлінні ФДМ кораблі теж довго не затрималися. Плавсклад АМП, яке перебуває нині на стадії ліквідації, буде передано в оренду судноплавній компанії "Торговий флот Донбасу", засновником якої є впливова в регіоні корпорація "Міжрегіональний промисловий союз".

Донецька державна авіакомпанія "Донбас - Східні авіалінії України" - один із найпотужніших авіаперевізників України. З міжнародного аеропорту "Донецьк", де функціонують митно-прикордонна та санітарно-карантинна служби, виконуються регулярні і чартерні рейси в десятки міст близького і далекого зарубіжжя. 2003 року донецький аеропорт став комунальною власністю Донецької облради. З таким клопотанням звернувся до сесії облради колектив Донецької державіакомпанії "Донбас - Східні авіалінії України". Донедавна ця авіакомпанія складалася фактично з двох частин - аеропорту і власне авіакомпанії. Однак трудовий колектив прийняв рішення розділитися на дві самостійні структури. Відокремлення компанії від аеропорту - з одного боку, для неї благо: можна зосередитися тільки на літних справах. З іншого боку, оскільки облрада на досягнутому зупинятися не збирається і, за інформацією керівників авіакомпанії, незабаром візьме в довгострокову оренду саму авіакомпанію, вона ризикує втратити важелі управління взагалі: "добро" на зліт і посадку в Донбасі буде давати одноосібно облрада.

Телефонний зв'язок окрім Донецької дирекції "Укртелеком" забезпечують оператори недержавної форми власності ("Утел", "Фарлеп-телеком", "Телеком-Україна", "Донбас-телеком", "Дейта-експрес", "Велтон телеком"). Є в Донецьку й оператор мобільного зв'язку - компанія DCC (Донецькі цифрові системи).Утім, абонентська база донецького оператора складає приблизно 82 тис. осіб, тоді як у конкурентів (UMC та "Київ-стар") - понад 1,7 млн.

Стан приватизаційних процесів у регіоні

За 2002 рік в області приватизовано 698 об'єктів, з них 202 загальнодержавної та 496 комунальної власності. Із загальної кількості об'єктів 89,0% - об'єкти малої приватизації, 8,3% - незавершеного будівництва. Надходження коштів від приватизації склало 27,6 млн. грн., планове завдання виконано на 138,0%. За словами глави обласної адміністрації Анатолія Близнюка, 80% підприємств області вже мають недержавну форму власності.

Протягом 2002 року проводився пільговий продаж акцій 9 відкритих акціонерних товариств, було реалізовано акцій на суму 340,7 тис. грн. До продажу на конкурентних засадах було запропоновано 70 пакетів акцій ВАТ. Загалом за 2002 рік було продано акцій на суму майже 1,2 млн. грн.

Цікавими є показники ефективності діяльності державних і недержавних підприємств у вугільній промисловості. Так, державні підприємства, що не одержують держпідтримки, виробляють 37% усієї вугільної продукції в області, великі недержавні підприємства - 25%, дрібні - 3%, а от ті вуглевидобувні підприємства, що одержують державну дотацію, виробляють усього 35% продукції. Мінпаливенерго підпорядковані 79 шахт, річний видобуток яких становить 30,7 млн. тонн. Тим часом три підприємства недержавної форми власності - орендне підприємство "Шахта ім. О. Ф. Засядька", вугільна компанія "Шахта "Красноармійська-Західна № 1" та шахта "Комсомолець Донбасу" - дають річний видобуток у розмірі 10,1 млн. тонн.

Але в області є й факти, сказати б, тіньової приватизації. Так, у квітні 2002 року народний депутат, голова обласної ради профспілок Василь Хара заявив: "У багатьох випадках процедури банкрутства застосовуються не з метою оздоровлення економіки підприємства, а для придбання його майна за ціною дешевше металобрухту". На його думку, на Донеччині поширена практика, коли "завод заганяється в скажені борги, а потім за безцінь викуповується зацікавленими особами, найчастіше наближеними до влади". Саме так, за словами профлідера, слід розцінити приватизаційну долю Микитівського доломітного, Білокам'янського заводу вогнетривів та Макіївського труболиварного. "За схемами тіньової приватизації продані на аукціоні Луганська, Зуївська і Курахівська ТЕС, що входили до складу енергогенеруючої компанії "Донбасенерго". Зуївська ТЕС, що коштувала державі $1 млрд. 200 млн., була оцінена всього в 117,8 млн. грн.", - заявив В. Хара. Крім того, при передачі в управління комбінату ім. Ілліча державного пакета акцій Комсомольського рудоуправління підприємству "довелося витримати юридичну і психологічну (через пресу) атаки основного кредитора рудоуправління - донецького акціонерного науково-комерцій-ного товариства "Данко", повідомив глава облрадпрофу. Він вважає, що "Данко" намагалося "на підставі пробілу в законодавстві прибрати до рук рудоуправління".

Оцінка бюджетних процесів та міжбюджетних відносин в області

Донецький регіон входить у п'ятірку бюджетоутворюючих областей України. Він формує близько 10% усіх надходжень до зведеного бюджету України.

За прогнозованих 2849 млн. грн. надходження до зведеного бюджету області склали в 2002 році 33258 млн., що на 21,3% більше, ніж у 2001 році. Основним джерелом доходів місцевих бюджетів є податок на прибутки фізичних осіб. Тож підвищення бюджетних надходжень досягається передусім за рахунок заходів, спрямованих на своєчасну виплату зарплат і пенсій. Середньомісячна заробітна плата донеччан за 2002 рік склала 451 грн., що на 17,8% більше, ніж за попередній рік, і на 23,6% вище прожиткового мінімуму (365 грн.). У грудні 2002 року середня зарплата сягнула 506 грн. В області своєчасно виплачується пенсія. У 2002 році її середньомісячний розмір збільшився на 10,3% і на початок 2003 року склав 161 грн.


 
 

Цікаве

Загрузка...