WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Дніпропетровська область - Реферат

Дніпропетровська область - Реферат

Загалом розвиток бізнесу в регіоні завжди залежав від стосунків з владою на місцях. Діяльність більшості відомих бізнес-структур досить часто пов'язана з представниками влади на обласному, міському та районному рівнях. На відміну від середнього та малого бізнесу розвиток великого бізнесу сьогодні залежить від позиції не лише місцевих чиновників, але й центральної влади та її оточення.

Стан аграрної реформи

Другий за значущістю після промисловості сектор економіки області - сільське господарство. Майже на всій території Дніпропетровщини переважають родючі чорноземні грунти. Сільськогосподарське виробництво здійснюється на 2513,6 тис. га, або на 78,7% загальної площі області. На нього припадає близько 8% сукупного виробництва товарів та послуг по області. За 2002 рік обсяг валової продукції сільського господарства (у порівняних цінах 2000 року) склав 3732,9 млн. грн., залишившись на рівні попереднього року, а її питома вага становила 6% від загального обсягу по Україні. В аграрному секторі працює 107,9 тис. чоловік.

З 1999 року в області почалося інтенсивне реформування АПК. За досить короткий термін колективні сільгосппідприємства перетворилися на новостворені агроформування. Сьогодні на базі реструктурованих КСП створено 1719 нових агроформувань ринкового типу, в т. ч. 199 приватних підприємств (11,6%), 480 товариств з обмеженою відповідальністю (27,9%), 37 акціонерних товариств (2,2%), 39 сільськогосподарських кооперативів (2,3%), 640 селянських (фермерських) господарств (37,2%), 324 інших суб'єкти господарювання (18,8%). Загальна кількість селянських (фермерських) господарств дорівнює 3549, й у їх користуванні перебуває 344,9 тис. га сільгоспугідь.

Нині в сільському господарстві області склалася гостра ситуація. У 2003 році в Дніпропетровській області був зібраний рекордно низький за останні 10 років урожай зернових, отож у регіоні прогнозується ріст цін на основні види хлібобулочних виробів. До речі, офіційною причиною звільнення з посади голови ОДА М. Швеця стала ситуація, що склалася на ринку хлібозаготівлі в Дніпропетровській області. Дійсно, 2002 року область отримала найвищий в Україні валовий збір зернових і зернобобових культур - 3 млн. тонн (у вазі після доробки), середня урожайність зернових склала 31,9 ц/га. Однак минулорічний урожай подівся невідомо куди, а відтак область вимушена закупати зерно в інших областях України і за кордоном.

Оцінка інвестиційного клімату та розвиток зовнішньої торгівлі

У 2002 роціоборот зовнішньої торгівлі товарами і послугами скоротився проти 2001 року на 7% при збільшенні експорту на 1,5% і зменшенні імпорту на 21,9%. Загалом він становив за 2002 рік 4,2 млрд. дол. США, в т. ч. на експорт припадало 2,9 млрд. дол. (69,7% обороту), на імпорт - 1,3 млрд. (30,3%). Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі склало більш ніж третину обороту області і дорівнювало 1,6 млрд. дол. У зовнішньоторговельному обороті товарів України на Дніпропетровську область припадає 10,3%, у т. ч. 13,2% експорту та 6,8% імпорту держави. Протягом 2002 року область стабільно посідала друге місце серед регіонів України як за експортом (після Донецької області), так і за імпортом (після м. Києва).

Дніпропетровщина залишається одним із найпривабливіших для залучення інвестицій регіонів. Показовим щодо цього був 2001 рік, протягом якого інвестиції надійшли в 31 галузь економіки. У 2002 році в економіку області було вкладено 242,1 млн. дол. США іноземних інвестицій, з них 227,4 млн. дол. прямих, 10,8 млн. - портфельних, 3,9 млн. - інших. За І півріччя 2003 року в область надійшло інвестицій на суму 512 млн. дол. США, зокрема 492 млн. дол. прямих інвестицій.

Більшу частину інвестицій було вкладено у видобувну промисловість (30,7%), торгівлю (22,3%), металургію (6,2%), будівництво (4,3%). За показниками обсягу інвестиційних вкладень в економіку області серед країн СНД лідирує Росія, серед західних країн - США. Останнім часом інвестори із США активно вкладали гроші в сільське господарство, видобувну промисловість, металургію, також зріс інтерес Німеччини до целюлозно-паперової промисловості та видавництва.

Рівень безробіття

Кількість працездатного населення становить 1058,5 тис. чол. За офіційними даними, в 2002 році до обласної служби зайнятості звернулося 180 тис. осіб. Надання соціальних послуг сприяло працевлаштуванню кожного четвертого, забезпечило тимчасову зайнятість на громадських роботах понад 10 тис. осіб, а 7 тис. дозволило отримати нову конкурентоспроможну професію або підвищити кваліфікацію.

На кінець 2003 року прогнозується, що в Дніпропетровській області буде зареєстровано 79,7 тис. безробітних (що майже на рівні 2002 року). Темпи працевлаштування прогнозуються також на рівні 2002 року (100,2%). Протягом 2003 року передбачається подальше збільшення розміру допомоги по безробіттю з урахуванням динаміки зростання середньомісячної заробітної плати в області. Враховуючи подальше реформування заробітної плати та поступове наближення її до рівня прожиткового мінімуму, розмір заробітної плати в 2003 році, за прогнозом, зросте проти очікуваного рівня в 2002 році на 10,8% і складе 482,4 грн.

Але офіційні дані не можуть свідчити про об'єктивне становище на ринку праці, де природно існує латентне безробіття, рівень якого значно перевищує офіційні показники.

Оцінка соціальної сфери регіону

За висновками експертів, якість життя населення в Україні оцінюється як низька (3,1 бала за 7-бальною шкалою). В Дніпропетровської області якість життя трохи вища (3,4 бала). Порівняно з Україною загалом для області характерна доволі інтенсивна тенденція до підвищення рівня життя населення. Також область має високі показники життєзабезпечення і розвитку соціальної інфраструктури, тут спостерігається стійка тенденція до зростання середньомісячної заробітної платні в галузях економіки, як і в трійці лідерів (Запорізькій та Донецькій областях та в місті Києві).

У соціальній сфері області працює майже 13 тис. осіб. Переважна більшість соціальних програм здійснюється органами державного управління, а саме управліннями праці та соціального захисту населення. Віднедавна розвиток економіки області дозволив збільшити видатки на соціальну сферу, питома вага яких сягнула 80%.

В області функціонує 51 територіальний центр, якими організовано соціальне обслуговування 42 тис. пенсіонерів, самотніх непрацездатних громадян, інвалідів. Сьогодні виявлено та взято на облік у територіальних центрах 64,41 тис. осіб, котрим необхідні різні види соціальної допомоги, 56,8 тис. малозабезпечених громадян, які потребують адресної допомоги.

На даний час 109344 жителі області одержують субсидії, середній розмір яких становить 36 грн. У 2003 році запроваджені готівкові субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива.

Допомогу призначено 77,6 тис. малозабезпечених родин, у яких виховуються діти. Розмір її коливається в діапазоні від 30 до 300 грн. Майже 40% малозабезпечених сімей щомісячно отримують допомогу в розмірі від 150 до 200 грн. У зв'язку з введенням у дію Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в новій редакції кількість одержувачів допомоги скоротилася до 6 тис. сімей. Загалом протягом 2002 року натуральна і грошова допомога на загальну суму 936,4 тис. грн. була подана 32127 малозабезпеченим багатодітним сім'ям та сім'ям, в яких є діти під опікою.

Допомогу, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", отримують 1159 інвалідів I групи та 247 дітей-інвалідів. Розширюються функції органів праці та соціального захисту населення щодо підтримки осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: в 2002 році допомога була подана 15 тис. таких осіб.

Понад 42 тис. жителів області мають право на одержання допомоги, яку виплачують уряди Німеччини та Австрії українським громадянам, вивезеним у роки Великої Вітчизняної війни на примусові роботи. Нині цю допомогу отримують 27 тис. осіб.

Загалом за показниками розвитку соціальної сфери Дніпропетровщина є одним із лідерів серед регіонів. Щоправда, дати об'єктивну оцінку стану розвитку цієї сфери досить важко, оскільки щодо переважної більшості параметрів існують лише офіційні показники та оцінки розвитку соціальної сфери регіону.

Соціальні програми

На сьогоднішній день в області здійснюється ряд соціальних програм як владою, так і незалежними фондами та громадськими організаціями. Однією з найвідоміших серед проведених в області акцій стала всеукраїнська акція "Милосердя", в ході якої було подано допомогу 117 громадянам похилого віку. Традиційним стало проведення в Дніпропетровську конкурсу художньої творчості дітей-інвалідів "Повір у себе".

Зросла роль громадських організацій інвалідів у поліпшенні матеріально-побутових умов та працевлаштуванні громадян з обмеженими фізичними можливостями - грунтовну роботу проводять обласні відділення Українського товариства глухих та Українського товариства сліпих, на підприємствах яких працюють інваліди. У 2002 році навчально-виробни-чим підприємствам УТОС і УТОГ Фондом соціального захисту України була подана фінансова допомога на суму 1,3 млн. грн. для створення додаткових робочих місць для інвалідів та здійснення заходів з їх соціально-трудової і професійної реабілітації. Реабілітацію інвалідів також проводить обласний центр "Інваспорт", який працює за підтримки народного депутата України В. Сушкевича.


 
 

Цікаве

Загрузка...