WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Дніпропетровська область - Реферат

Дніпропетровська область - Реферат

Не менш розвинутою є транспортна галузь. Сьогодні в області діють 3 аеропорти, 2 з яких - міжнародні. Територію області перетинають найважливіші залізничні магістралі, які з'єднують головні сировинні бази країни - кам'яновугільний Донбас, залізорудне Криворіжжя і Нікопольський марганцевий басейн. Функціонують Дніпропетровський і Дніпродзержинський річкові порти. Судна типу "ріка-море" забезпечують прямі міжнародні перевезення вантажів з виходом у Чорне море.

Досить непоганими показниками вирізняється в області будівельний комплекс - це 387 великих та середніх будівельних підприємств, власними силами яких у 2002 році було виконано підрядних робіт на 582,4 млн. грн. (5,8% від обсягів по Україні) та за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 2918,5 млн. грн. інвестицій в основний капітал. За показником введення житла в 2002 році область посіла 2 місце по Україні (після м. Києва) - 455,4 тис. кв. м (7,5% від обсягів по Україні), що на 5,2 тис. кв. м більше, ніж у 2001-му році.

Дніпропетровська область - одна з найбільш енергонасичених в Україні. Вона посідає друге місце в Україні з установленої потужності. Електроенергетика є високорозвиненою галуззю економіки. Основну частку в структурі електрогенеруючих потужностей складають Придніпровська і Криворізька теплові електростанції загальною потужністю 4,7 тис. мВт та Дніпродзержинська гідроелектростанція потужністю 0,35 тис. мВт. В області виробляється 6,9% від обсягу виробництва електроенергії в Україні. В електроенергетиці працює 14 тис. чоловік.

Стан приватизаційних процесів у регіоні

Процес приватизації на Дніпропетровщині відбувається досить інтенсивно. За даними Фонду державного майна, найбільше об'єктів, які за 1992-2000 року змінили державну форму власності, розташовані в Донецькій (15,9% від загальної кількості в Україні) та Дніпропетровській областях (7,3%). Як повідомляє прес-служба регіонального відділення ФПУ в Дніпропетровській області, лише в 2002 році від продажу державного майна було одержано близько 11 млн. грн. За цей час змінили форму власності 37 об'єктів.

Нинішньому керівництву області в особі В. Яцуби належить вирішити велику кількість проблем, пов'язаних із контролем над стратегічно важливими підприємствами регіону. Адже з 1999 року відповідно до указу Президента ОДА було передано права на управління держпакетами акцій 3200 підприємств Дніпропетровщини, а відтак тодішній губернатор М. Швець і його оточення стали фактичними розпорядниками державного майна в області, внаслідок чого, на думку оглядачів інтернет-видання "Українська правда", багато великих підприємств Дніпропетровської області сьогодні не мають конкретного "господаря". За часів М. Швеця часто застосовували таку типову схему приватизації: контрольний або блокувальний державний пакет акцій віддавався в управління одній з ФПГ, що володіла також і невеликим власним пакетом. На тому ж підприємстві могли діяти ще 1-2 ФПГ, які теж володіли відносно невеликими пакетами. Відтак нині на діяльність великих підприємств області мають вплив різні ФПГ переважно з дніпропетровського ("Приват", "Інтерпайп"), харківського ("Укрсиббанк, "Українська металургійна компанія") і донецького регіонів ("Індустріальний союз Донбасу" тощо), які досить часто не можуть знайти спільної мови. Наприклад, нещодавно агресивна політика "Привату" призвела до загострення стосунків цієї групи з донецькою ФПГ (через Інгулецький ГЗК), "Інтерпайпом" (через Нікопольський феросплавний завод) та ін.

Загалом найпривабливіші підприємства в металургійній та видобувній галузі контролюють сьогодні переважно група "Приватбанку" та "Інтерпайп". Так, більшість підприємств гірничорудного комплексу області, а саме ГЗК "Суха балка", "Південний", Марганецький, Інгулецький (частина акцій), Орджонікідзевський, перебувають під впливом групи "Приватбанку". В усіх цих комбінатах "Приват" має понад 50% акцій. Більшістю трубних заводів сьогодні володіє група "Інтерпайп", до складу якої входять Новомосковський, Нікопольский та Нижньодніпровський трубні заводи та завод з виробництва труб "Nico Tube" у Нікополі. У травні 2003 року "Інтерпайп" купив 25% акцій Нікопольського феросплавного заводу (який покриває 49% європейського ринку і 49% ринку країн СНД), збільшивши кількість своїх акцій до 51%, що дало йому можливість контролювати 25-відсоткову державну частку в підприємстві.

Протягом останніх років приватизаційні процеси в області супроводжувалися фактично незаконним привласненням державної власності, здійснюваним ОДА. У своєму виступі на зустрічі з активом Дніпропетровської області Л. Кучма гостро критикував процеси приватизації, в т. ч. й Інгулецького ГЗК: "Шахрайським способом, через додаткову емісію, державну частку в Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті зменшено з 50% до 38%. Так от зрозумійте: було у держави майно. Його не стало за рахунок емісії. У держави про це не спитали. Ще раз повторюю, це один із шахрайських засобів, як у держави можна відібрати майно і покласти у власну кишеню. І це робиться на Дніпропетровщині, під керівництвом Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Невже ми не розуміємо, якщо весь Криворізький басейн опиниться в руках монополіста з-за кордону, то в якому становищі ми опинимося? Чи ви робите так, щоб нам було погано? Ще раз повторюю, це робиться тут, у вас. Ми ж передали багато об'єктів в управління обласної державної адміністрації. І що вона зробила - передала в руки приватних осіб". Без коментарів.

Оцінка бюджетних процесів в області

За офіційними даними, зведений бюджет області за 2002 рік був виконаний у сумі близько 2,1 млрд. грн., що більше в порівнянні з 2001 роком на 422 млн. грн., або на 25%. Власні доходи області без субвенцій із державного бюджету зросли на 422 млн. грн., що дало змогу підвищити зарплату працівникам бюджетної сфери з 1 лютого 2003 року на 15%. У 2003 році бюджет області збільшився на 311,7 млн. грн., або на 116,4% в порівнянні з 2002 роком.

Розвиток малого та середнього бізнесу

Розвиток малого та середнього підприємництва на Дніпропетровщині є доволі стрімким. Станом на 1 вересня 2003 року в області зареєстровано 17 тис. таких приватних підприємств, тут працюють 122 тис. осіб, або 15% усього працездатного населення області. За цими показниками область посідає третє місце після Києва та Донеччини. В окремих районах області вже тепер такий бізнес виробляє понад 20% продукції та різних видів послуг.

Нині спостерігається тенденція до зменшення кількості підприємств, що працюють у сфері торгівлі та посередництва, а воднораз збільшується число промислових і сільськогосподарських підприємств, питома вага яких сягає понад 19%. Також триває подальше розгалуження інфраструктури малого бізнесу. В області діють Дніпропетровський бізнес-центр, Регіональний бізнес-центр ділового партнерства, підтримки та правового захисту підприємництва (м. Кривий Ріг), Бізнес-центр (м. Дніпродзержинськ) тощо. З 2001 року здійснюється затверджена обласною радою регіональна програма розвитку малого підприємництва на 2003-2004 роки. На вирішення поставлених нею завдань з обласного та інших місцевих бюджетів у 2003 році виділено 1 млн. 810 тис. грн.

Одним з основних видів підтримки малого бізнесу є програми мікрокредитування. У Дніпропетровській області працюють центри мікрокредитування "Приватбанку", створені за програмами ТАСІС у містах Дніпропетровську, Кривому Розі, Павлограді, Нікополі. Також кредитну підтримку малого бізнесу в області в рамках програми ЄБРР надають відділення банків "Аваль", "Форум", "Надра" та Мікрофінансового банку. В 2003 році по області було видано 2193 кредити на суму 9,04 млн. дол.

Оцінка свободи економічної конкуренції та ступеня владного протекціонізму

Розвиток бізнесу в Дніпропетровському регіоні завжди напряму залежав від влади, однак не лише регіональної. Тривалий час (1994-1999 роки) в Дніпропетровській області домінувала одна ФПГ - група П. Лазаренка, якого небезпідставно називали "господарем" області. Конгломерат контрольованих нею корпорацій і компаній, найвідомішою з яких була корпорація "Єдині енергетичні системи України", охоплював практично всі виробничі сфери і базові галузі Дніпропетровщини. Особисте ставлення П. Лазаренка відігравало вирішальну роль у розвитку всіх найбільш потужних бізнес-структур регіону. Панівне становище групи П. Лазаренка стримувало розвиток не залежних від нього груп - "Інтерпайпу" і "Приватбанку", які спочатку працювали в тісному контакті з губернатором. Саме в ті часи стала актуальною тема "дніпропетровського клану" та його впливу на економічну і політичну ситуацію в державі.

Підхід наступника П. Лазаренка М. Швеця до розвитку великого бізнесу в регіоні був менш протекціоністським щодо дніпропетровського бізнесу, внаслідок чого в області сьогодні представлені інтереси різних регіональних ФПГ.


 
 

Цікаве

Загрузка...