WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Дніпропетровська область - Реферат

Дніпропетровська область - Реферат

Іван Куліченко вже вдруге стає міським головою Дніпропетровська, перемагаючи решту конкурентів з великим відривом (на думку експертів, його перше обрання активно лобіював тодішній прем'єр-міністр В. Пустовойтенко). Отож наразі в місті не існує кандидатури, яка б могла скласти конкуренцію діючому мерові. Цьому сприяє ефективне управління інфраструктурою міста та позитивний імідж І. Куліченка серед населення. Міський голова підкреслено дистанціюється від політичних партій, намагаючись бути представником всієї територіальної громади. Водночас він особисто більше наближений до представників дніпропетровської групи - того ж В. Пустовойтенка, В. Пінчука та ін. Окрім того, будучи віце-президентом Асоціації міст України та керівником української делегації в Конгресі місцевих та регіональних влад Європи в Страсбурзі, мер обласного центру бере активну участь у розвитку в країні системи місцевого самоврядування, а завдяки цьому лобіює інтереси міста.

Оцінка стану економічного розвитку регіону

Дніпропетровська область має потужний промисловий потенціал завдяки високому рівню розвитку важкої індустрії. В 2002 році в регіоні діяло понад 700 основних промислових підприємств (16 основних видів економічної діяльності), на яких працювало 457700 осіб. У регіоні виробляється 15,7% усієї промислової продукції України. За цим показником область посідає друге місце по Україні.

Попри тяжкий загальний стан економіки держави в останнє десятиріччя в області спостерігаються певні позитивні тенденції в розвитку економіки, особливо в галузі промислового виробництва. Уже в 1990 році окреслилася тенденція до зростання промислового виробництва на деяких заводах чорної металургії, хімічної і нафтохімічної галузей, а також на деяких підприємствах машинобудування та обробки. Але лише 1999 року Дніпропетровщина вступила у фазу стабілізації. Протягом 1999-2002 років мали місце позитивні тенденції нарощування темпів промислового виробництва в різних галузях економіки, внаслідок чого, за офіційними даними, економічне зростання в області набуло постійного характеру (лише за 8 місяців 2002 року обсяг виробництва становив 101%). Зберігалася тенденція до щорічного збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів. Так, у 1999 році надходження зросли на 19,6%, у 2000-му - на 26,9%, у 2001-му - на 12,2%, а в січні-серпні 2002 року - на 16,6%.

Сьогодні основу економічного потенціалу Дніпропетровської області складають гірничорудна (ГЗК Кривого Рогу, Марганцю й Орджонікідзе), металургійна (меткомбінати й коксохіми Дніпропетровська, Кривого Рогу та Дніпродзержинська), вугільна ("Павлоградвугілля"), трубна (трубні заводи Дніпропетровська, Новомосковська і Нікополя), хімічна промисловість ("Дніпроазот", Придніпровський і Павлоградський хімзаводи) та інші галузі.

Загалом у видобувній промисловості у 2002 році було вироблено продукції на 5246,9 млн. грн., що складає 19,5% від загального обсягу виробництва промисловості області, в т. ч. 3,5% - з видобування енергетичних матеріалів, 16% - з видобування неенергетичних матеріалів. Чисельність працюючих у галузі складає 119,1 тис. осіб.

До складу гірничорудного комплексу області входять 27 підприємств, серед них 14 - з видобування металевих руд. Вартість річного обсягу виробленої продукції складає майже 4,3 млрд. грн., або 16% промислового виробництва області. У загальному обсязі виробництва неенергетичних матеріалів України область посідає перше місце (63,2%). ВАТ "Марганецький ГЗК" та "Орджонікідзевський ГЗК" видобувають 100% марганцевої руди в Україні. Гірничо-збагачувальні комбінати та шахти Кривбасу видобувають 82,3% усієї залізної руди в Україні. Також область володіє значними запасами кам'яного та бурого вугілля і має всі можливості для подальшого розвитку вугільної галузі. Балансові запаси вугілля, зосереджені в області, складають понад 21 млрд. тонн. У 2002 році шахтами ДХК "Павлоградвугілля" було видобуто 10,8 млн. тонн рядового вугілля. Випуск кінцевої продукції (готового вугілля) склав 7,7 млн. тонн, у т. ч. для коксування - 3,5 млн. тонн, що на 3,6% більше від попереднього року. Область видобуває 13% загального обсягу готового вугілля по Україні.

На відміну від підприємств, що займаються видобутком різних видів руди і приносять колосальні прибутки, деякі підприємства, що спеціалізуються на видобуванні в регіоні кам'яного та бурого вугілля, останнім часом зазнають значних збитків. Це насамперед стосується ДХК "Павлоградвугілля", борг якого на квітень 2003 року склав 991 млн. грн. Як відомо, це підприємство перебувало останнім часом у полі зору керівництва країни, і під час свого останнього візиту в область Президент Л. Кучма гостро критикував керівництво облдержадміністрації за ситуацію, що склалася на підприємстві. Сьогодні ДХК "Павлоградвугілля" вже підготовлено до приватизації, яку планують завершити в листопаді 2003 року.

Інша основа промисловості області - металургія та обробка металу. На 76 підприємствах цих галузей зайнято 132,9 тис. осіб. Обсяги виробництва склали в 2002 році 13,2 млрд. грн., або 33,9% від загального обсягу по Україні. В області виробляється 73,5% труб, 37,1% металопрокату, 36,2% чавуну, 33,6% сталі, 29,6% коксу від загального обсягу по Україні. Більша частина продукції сертифікована і відповідає світовому рівню якості. На трубних підприємствах області (ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод", ВАТ "Дніпропетровський трубний завод", низка заводів, створених на базі ВАТ "Нікопольський південнотрубний завод", та ін.) виготовляються труби понад 140 тис. типорозмірів із 400 марок сталей різними способами гарячої і холодної деформації, доцентрового литва, методом зварювання. Освоєна технологія виробництва сталевих труб широкого сортаменту з емалевим покриттям, а також труб із латуні, алюмінію, титану, цирконію. Виробляються цільнокатані залізничні колеса й осі, бандажі, кільцеві вироби, які експортуються в понад 35 країн світу.

Як відомо, більшість трубних заводів Дніпропетровщини контролює група "Інтерпайп" (річний дохід - 700 млн. дол. США), президентом якої є В. Пінчук. На підприємствах, якими володіє корпорація, спостерігаються тенденції до розвитку, і вони є одними з найприбутковіших у регіоні. Тут регулярно виплачується заробітна плата робітникам, яка, до речі, є доволі високою в порівнянні з іншими підприємствами області. На багатьох інших металургійних підприємствах регіону таких позитивних тенденцій не спостерігається. Відтак у виступі перед активом Дніпропетровської області Президент Л. Кучма відзначав, що в області сьогодні 43% підприємств є збитковими, що більше, ніж у середньому по Україні. Серед таких збиткових підприємств немало і металургійних заводів. Наприклад, одне з найвідоміших підприємств Дніпропетровське АТЗТ "Металургійний завод ім. Петровського" (34,82% його акцій належать ФПГ "Приват") уже протягом десяти років зазнає мільйонних збитків і потерпає від вимивання оборотних коштів. Хоча уряд звертав увагу на цю ситуацію ще 1999 року, проблема так і не була вирішена керівництвом області. Таких прикладів в області налічується чимало.

Іншими досить розвинутими галузями промисловості в Дніпропетровській області є машинобудування та хімічна промисловість. У галузі машинобудування, монтажу та ремонту машин й устаткування нараховується 148 підприємств, на яких працює понад 75 тис. осіб. Випуск основних видів продукції галузі в загальному обсязі по Україні становить: трактори - 32%, тролейбуси - 73,7%, верстати деревообробні - 58,2%, електродвигуни - 11%. Основними підприємствами області, що спеціалізуються на машинобудуванні, є ВО "Південмаш", ЗАТ "Гірничошахтна асоціація", КВП "Дніпропетровський комбайновий завод", ВАТ "Дніпроважмаш", ВАТ "Агрегатний завод" та інші. Останніми роками тут освоєно виробництво ряду нових видів продукції (трамваїв, тролейбусів, магнітних сепараторів і великого асортименту обладнання для гірничо-металургійного комплексу, вугільної промисловості, сільського господарства, легкої та переробної промисловості), розроблено й виготовлено магістральні електровози, а крім того, підготовлено до впровадження у виробництво магістральний пасажирський електровоз. На підприємствах області освоєно й виробництво міських та міжміських автобусів, багатотонних автомобільних напівпричепів європейського стандарту.

Дніпропетровщина - один із світових центрів ракетно-космічного будування. Висока технічна оснащеність та кваліфікація інженерного і робітничого персоналу дозволили розробити і виготовляти екологічно чисті ракетоносії "Зеніт" та інші космічні апарати, які не мають аналогів у світовій практиці.

Хімічна та нафтохімічна промисловість представлена 46 підприємствами, на яких у 2002 році вироблено продукції на 1420,5 млн. грн., або 5,3% обсягу промислового виробництва в області та 13,2% - від загального обсягу виробництва цієї продукції в Україні. Чисельність працюючих у галузі становить 21,6 тис. осіб. Найвідоміші підприємства - ВАТ "Дніпрошина", Дніпропетровський лакофарбовий завод і завод "Спектр", ТОВ ПП "ЗІП", ВАТ "Дніпроазот".


 
 

Цікаве

Загрузка...