WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Дніпропетровська область - Реферат

Дніпропетровська область - Реферат

Національно-демократичні партії

У 1991-1993 роках НРУ разом з своєю більш радикальною союзницею - Українською республіканською партією були фактично єдиними нелівими парторганізаціями, які брали активну участь у житті регіону. Частина активу цих партій, у т. ч. і голова обласного НРУ Іван Шулик, були кооптовані тодішнім представником Президента України в області П. Лазаренком на низку посад в облдержадміністрації - намітився пошук діалогу між цими силами і владою, хоча рухівці й не полишили своєї опозиційності. У 1995 році обласну організацію очолив Володимир Михайлишин, до того голова її секретаріату.

У 1999-2001 роках, у часи головування в обласному осередку НРУ Сергія Конєва, колишнього голови обласної організації лібералів (після розколу Руху другий його уламок - Український народний рух - очолив в області І. Шулик), основними напрямами його діяльності стали аграрна та комунальні реформи - створення громадських комітетів підтримки земельної реформи, правова та методична допомога населенню, тематичні передачі на обласному телебаченні тощо. Успіхи рухівців значною мірою пояснювалися тісними стосунками їхнього керівництва з тодішнім главою ОДА Миколою Швецем. Понад те, обласна організація НРУ та облдержадміністрація уклали угоду про співпрацю, а сам С. Конєв був призначений радником М. Швеця. З 2001 року він розпочав активну діяльність на загальноукраїнському рівні, виступаючи проти участі НРУ в блоці В. Ющенка "Наша Україна", за що й був виключений з лав Руху перед виборами-2002. Але й нове керівництво рухівців відмовилося входити до складу обласного виборчого блоку "Наша Україна".

Таким чином, на Дніпропетровщині НРУ з часом втратив характер самостійної політичної сили, що й спричинило в 2001 році перетік його активного ідеологічного членства до партії "Реформи і порядок" на чолі з депутатом ВР України ІІ та ІІІ скликань Олександром Жиром. Разом із місцевою організацією УНП члени ПРП склали кістяк націонал-демокра-тичних сил області і стали лідерами блоку "Наша Україна" в регіоні. Оскільки "нашоукраїнці" не мають широкого представництва в місцевих органах влади, основними їх ресурсами є дисципліноване членство партій та місцева опозиційна преса - "Популярная газета", яка відкрито підтримує В. Ющенка, та газета "Лица".

Партія "Батьківщина", яку в регіоні очолює Віктор Ужва, спирається на жорстку централізацію, кадрове членство та авторитет свого лідера Юлії Тимошенко. Разом з УНП, СПУ і рештою опозиційних партій обласна організація "Батьківщини" брала активну участь в акціях протесту "Україна без Кучми!" та "Повстань, Україно!".

Ліві партії

Безпосередніми попередниками оновленої в 1993 році КПУ на Дніпропетровщині були низка громадських організацій комуністів, які створювали свої осередки навіть на підприємствах області. Показово, що відродження КПУ в регіоні відбувалося за активної участі нинішнього глави ОДА В. Яцуби та його заступника П. Кравченка, які, втім, з обранням Л.Кучми Президентом України в 1994 році знайшли собі інше заняття. З часу створення обласної організації і до сьогодні першим секретарем обкому КПУ є Віктор Борщевський, нині народний депутат України, обраний за списком КПУ. Головними формами роботи партійців були й залишаються численні масові заходи, переважно пікетування органів влади та мітинги як з приводу загальноукраїнських, так і місцевих проблем. У 1990-х роках комуністи часто проводили свої акції разом з обласними "офіційними" профспілками та із СПУ, останніми ж роками вони діють майже самостійно. Однією з перемог КПУ в регіоні стала в 2000 році тимчасова відміна міською радою Дніпропетровська рішення свого виконкому про підвищення тарифів на тепло- та водопостачання для населення. Це сталося завдяки перекриттю учасниками мітингу, організованому місцевими комуністами, транспортного руху в центрі міста. У 2001 році обласній організації КПУ вдався ще один прецедент - за її позовом суд скасував обрання губернатора М. Швеця депутатом обласної ради по Синельниківському округу на підставі того, що депутат місцевої ради не може бути водночас главою місцевої державної адміністрації. Протягом десятиліття політичне лице КПУ в області майже не зазнало змін - партія постійно перебуває в опозиції до діючої влади і не часто прагне до конструктиву в розв'язанні місцевих проблем. Наразі обласна організація КПУ видає 6 газет, найвідоміша з яких - обкомівська "Правда Приднепровья".

До відродження в регіоні КПУ лідером усіх лівих фактично була Соціалістична партія України, обласна організація якої створилася в грудні 1991 року. Очолив її тоді Віктор Березка, до того заступник секретаря партбюро облвиконкому. СПУ швидко всотала в себе ідейне членство КПРС. Основними політичними опонентами соціалістів були тоді націонал-демократичні партії - НРУ, УРП тощо. За часів головування у ВР України О. Мороза особливих суперечностей між СПУ і ОДА не було, і В. Березку було навіть призначено радником представника Президента в області П. Лазаренка. З появою в 1993 році КПУ розпочався відтік комуністичного членства СПУ до "материнського лона", що спонукало соціалістів до пошуку власної ідеології, хоч у ті часи СПУ та КПУ скрізь діяли єдиним фронтом. У 1995 році місцеві соціалісти виступили ініціаторами створення загальноукраїнського об'єднання лівих сил "Батьківщина", установчий з'їзд якого відбувся в Дніпропетровську. Після поразки О. Мороза на президентських виборах-1999 В. Березка виступив з публічною критикою голови партії, яка йшла в річищі організації другого розколу соціалістів під проводом Івана Чижа. Це призвело до переобрання в 1999 році керівника обласної СПУ на пленумі обкому - соціалістів очолив доцент держуніверситету Віктор Якунін, а В. Березка за підтримки місцевих ЗМІ якийсь час продовжував "викривати" О. Мороза, ставши головою обласного ВОЛ "Справедливість". Цей період характеризувався подальшим дрейфом СПУ від комуністичних до соціал-демократичних позицій, що проявилось у дистанціюванні від КПУ та створенні (ще до подій з Г. Гонгадзе!) право-лівої політичної коаліції "Дніпропетровщина - за європейський вибір!", до якої ввійшли СПУ, УНР, УРП, ПРП, КУН, "Собор", УСДП, а пізніше і "Батьківщина". З 2000 року соціалісти зосередили свої зусилля на організації місцевих акцій "Україна без Кучми!" та "Повстань, Україно!", що призводило до накладення на них санкцій правоохоронних органів та влади. У 2001 році першим секретарем обкому СПУ став Юрій Олексієнко, до того перший секретар міськкому партії. Соціалісти справляють значний вплив на місцеву опозиційну газету "Лица".

Виборчі процеси в регіоні

Лідерами парламентських виборів-1998 у регіоні стали Всеукраїнське об'єднання "Громада" (11 округів із 17-ти) та КПУ (6 округів). Політично "найчервонішим" виявився північний захід області на кордоні з Кіровоградщиною - міста Кривий Ріг, Жовті Води та Криворізький район. Відсотки, здобуті "Громадою" в регіоні, забезпечили їй перемогу в усій країні (4,68%). На думку деяких аналітиків, цій партії вдалося привабити традиційно комуністичний електорат області своєю опозиційністю, про що свідчить порівняння результатів голосування в 1998 та в 2002 роках.

На виборах-2002 регіональним лідером виборчих партійних перегонів була та ж КПУ, яка перемогла вже в 16-ти округах. СДПУ(о) та блок "За єдину Україну!" слідували за нею з великим відривом. Інтерес становлять і результати голосування у виборчих округах № 35 (центр - м. Нікополь) та 36 (центр - м. Павлоград). В окрузі № 35 друге місце здобув блок "Наша Україна" (17,27%), що пояснюється великою популярністю в цьому регіоні, особливо в м. Марганці, депутата ВР України ІІ та ІІІ скликань, керівника обласного осередку ПРП О. Жира. Переможцем виборів у Західному Донбасі став блок Юлії Тимошенко (24,85%!), чому сприяв серед іншого й значний вплив на шахтарське населення краю Незалежних профспілок гірників України.

На основі аналізу результатів виборів 1998 і 2002 років можна дійти таких висновків:

- популярність провладних партій (НДП, "Трудова Україна" тощо) серед населення області значно менша за їх потужний політичний і економічний потенціал (виняток тут становить СДПУ(о), яка активно розвивається в регіоні і має більш привабливий і "яскравий" вигляд на тлі невиразності й офіціозу своїх колег-центристів);

- подолання політичним проектом "Команда озимого покоління" 4-відсоткового бар'єра в регіоні свідчить про певне відставання розвитку менталітету обласного електорату від загальноукраїнських процесів, позначених різким падінням інтересу населення до брендових структур;


 
 

Цікаве

Загрузка...