WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Чернігівська область - Реферат

Чернігівська область - Реферат

Загальний обсяг зовнішньої торгівлі послугами за 2002 рік оцінювався в 8585,6 тис. дол. США (що на 19,9% більше, ніж за відповідний період минулого року), в тому числі експорт - у 2703,9 тис. дол. (скоротився на 34,6%), імпорт - у 5881,7 тис. дол. (збільшився в 1,9 разу). Негативне сальдо зовнішньої торгівлі становило 3177,8 тис. дол., тоді як за 2001 рік цей показник був позитивним - 1105,3 тис. дол.

За 2002 рік в економіку області іноземними інвесторами було вкладено 6,3 млн. дол. США прямих інвестицій, що вдвічі більше, ніж за 2001 рік. Проте за обсягом залучених інвестицій Чернігівщина посідає 14 місце серед інших регіонів України. На одного жителя області припадає всього 48 доларів - удвічі менше, ніж загалом по Україні. У міжнародному інвестиційному співробітництві беруть участь партнери з 19 країн світу. Найбільші обсяги вкладень надійшли з Великобританії (34,7 млн. дол. США, або 56,6% до загального обсягу) та Бельгії (13,7 млн. дол., або 22,3%).

Найбільші зовнішньоінвестиційні проекти регіону - Прилуцька тютюнова фабрика, що належить британській компанії "British American tobacco", та пивкомбінат "Десна", який входить до складу компанії "Sun interbrew-Україна".

Упродовж 2002 року інноваційною діяльністю займалися 70 промислових підприємств області (27,3% загальної кількості). Ними впроваджено 36 нових технологічних процесів, що майже вдвічі менше, ніж попереднього року, освоєно виробництво 1148 нових видів продукції, 962 з яких - це товари народного споживання (рік тому - 992 і 809 відповідно).

Загальна оцінка рівня забезпеченості населення соціальними послугами

На Чернігівщині функціонує комплекс цільових програм, що регулюють соціально-економічні процеси в регіоні. Програма соціально-економічного розвитку області на період до 2010 року визначає основні напрями і тенденції розвитку регіону. Ряд обласних програм спрямовано на розв'язання житлової проблеми: програма розвитку житлового будівництва на 2000-2005 роки, програма реконструкції житлових будинків перших масових серій на 2000-2015 роки, програма "Молодій родині Чернігівщини - доступне житло" на 2000-2010 роки.

Програмою охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки в Чернігівській області на 2000-2010 роки передбачається вжиття комплексу заходів, спрямованих на забезпечення збалансованого використання природно-ресурсного потенціалу регіону, реформування системи охорони навколишнього середовища, створення сприятливих умов для проживання та здоров'я людини.

Рівень безробіття

Рівень безробіття на 1 березня 2003 року становив 4,6% працездатного населення працездатного віку. На цю дату на обліку в центрах зайнятості області перебувало 30,3 тис. незайнятих громадян. Чисельність громадян, які мали статус безробітних, становила 29,7 тис. осіб, із них 60,4% жінок, 25,9% молодих людей у віці до 28 років, 26,8% осіб, які проживають у сільській місцевості. 49 із кожних 100 безробітних раніше займали місця робітників, 29 - службовців, 22 - місця, які не потребують спеціальної підготовки.

Друковані ЗМІ

На 1 січня 2003 року на Чернігівщині зареєстровано 144 періодичних друкованих видання, в т. ч. 125 газет та 13 журналів. Але фактично тут виходить 79 газет і 4 журнали. 48 друкованих ЗМІ мають статус обласних.

Цього року в області передплачується 550 тис. примірників загальнодержавних і місцевих газет. Цей показник дещо менший у порівнянні з попереднім роком. Показник насиченості інформаційного простору Чернігівської області друкованими ЗМІ в розрахунку на одну тисячу населення склав у 2002 році 491 примірник періодичних видань (попереднього року було 436,5 примірника). Питома вага загальнодержавних газет, засновниками яких є органи державної влади, в інформаційному просторі області незначна - вона становить лише 2,2% загальної кількості передплатних тиражів.

Значна частина засновників друкованих ЗМІ в області - це органи виконавчої влади та самоврядування (35,5%). В області випускається 28 обласних, міськрайонних та районних газет, які фінансуються з місцевих бюджетів. Показово, що з 22 районних видань, співзасновниками яких є органи місцевого самоврядування, районні держадміністрації і трудові колективи, лише одна "районка" - "Новини Городнянщини" - поки що не має в переліку своїх співзасновників районної держадміністрації. Фактично це дає підстави говорити про високий рівень присутності владних структур на інформаційному ринку області. Найбільш популярною в області газетою є чернігівський обласний молодіжний тижневик "Гарт", разовий наклад якого дорівнює 65500 екземплярам.

Швидше за все розвиваються розважальні видання, оскільки вони зорієнтовані на всі соціальні групи населення, не потребують оперативного подання матеріалів, не вимагають значних коштів і журналістських зусиль. Другою за темпами зростання є ділова преса. Постійна потреба в діловій інформації, зокрема в рекламі, створила в області ринок рекламних видань. За останні два роки кількість таких видань значно збільшилась і на кінець 2002 року становила 11. Зростає й кількість друкованих видань, засновниками яких є релігійні організації.

За кілька останніх років на Чернігівщині практично не зафіксовано жодного судового процесу за позовом громадянина проти якоїсь із державних установ з приводу необгрунтованої відмови в наданні інформації. За інформацією Чернігівського молодіжного інформаційного центру, найпопулярнішим об'єктом судових позовів проти місцевих газет є обласний щотижневик "Сіверщина".

Регіональне телебачення та радіомовлення

Телебачення і радіомовлення, розвиваючись кількісно і якісно, динамічно поширюються по території області. У секторі електронних ЗМІ практично вже створилося конкурентне середовище, що сприяє розширенню альтернативних шляхів розповсюдження інформації. Разом із тим в області продовжує зберігатися потужна система державного теле- і радіомовлення.

Присутність в інформаційному просторі області ЗМІ іноземних держав (особливо російських) є досить високою. З одного боку, це сприяє урізноманітненню джерел отримання інформації, розвитку конкурентного середовища, підвищенню якості телерадіопрограм і преси, а з іншого - створює можливості для формування суспільної думки на користь зарубіжних держав.

За останні п'ять років відчутного розвитку набули місцеві електронні ЗМІ. Якщо 1996 року в інформаційному просторі області діяли обласна державна та Чернігівська міська комунальна телерадіокомпанії і 24 редакції проводового міськрайонного та районного радіомовлення, то станом на 1 квітня 2003 року в області транслюють свої передачі 42 телерадіорганізації, 7 з яких є місцевими ефірними телеканалами і стільки ж - загальнонаціональними, 28 - радіоорганізаціями (з них 5 ефірних і 23 - проводового мовлення).

Серед внесених до державного реєстру 42 телерадіомовних організацій налічується 2 державні, 29 комунальних і 11 приватних. Незважаючи на значну присутність в інформаційному просторі області недержавних телерадіомовних організацій державні справляють значний вплив на формування громадської думки. Так, державне радіомовлення на каналах УР-1 та УР-2 охоплює 70% території області, УР-3 - лише 30% її території.Держава має монополію в охопленні території області і сигналами центральних телеканалів. Телепередачі каналу "Інтер" дивиться 35% населення Чернігівщини, УТ-2 - 84,2%, УТ-1 - усі 96,6%.

Доступ громадян області до інформації забезпечують і підприємства, що організують мовлення за допомогою кабельного телебачення. За ліцензіями Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в області діють 10 організацій кабельного телебачення.

Послуги Інтернету

Послуги з підключення до мережі Інтернет та користування нею надають в області такі провайдери, як "Укртелеком", "Infocom", "Relcom", "Голсі", "Сінет", "Ok.net", "Відкриті телесистеми".

Також підключення до мережі інтернет пропонують й оператори мобільного та стільникового зв'язку - UMC, "Київстар" та мережа CDMA.ua.com підприємства ITC. Однак лише Чернігівська дирекція "Укртелекому" є сьогодні єдиним провайдером, що пропонує свої послуги щодо доступу до "світової павутини" жителям районних центрів області. Незначну конкуренцію "Укртелекому" складає "Infocom", який, однак, обслуговує тільки філії деяких банків. Близько 2% населення обласного центру є активними користувачами Інтернету. Офіційна статистика по області відсутня.


 
 

Цікаве

Загрузка...