WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Черкаська область - Реферат

Черкаська область - Реферат

Щоправда, в Черкасах робилися й спроби створити дієвий механізм співпраці між владою і бізнесом. Так, у червні 1998 року представники трьох секторів – міського виконавчого комітету, бізнесу та громадських організацій – підписали угоду про соціальне партнерство. Спеціально створена організаційна група розробила положення про Раду соціального партнерства, яка, до речі, діє й сьогодні. Вже через рік на базі Ради було утворено Комітет дій, до якого на рівноправних умовах увійшли представники влади, бізнесу і громадськості. Нині до складу Комітету дій входить понад 30 осіб.

Аграрна реформа на Черкащині

Попри оптимістичну статистику реформування АПК на Черкащині здійснюється із значними складнощами. За даними головного управління сільського господарства та продовольства Черкаської ОДА, близько 92 тис. селян уже одержали державні акти на право володіння землею. Переважна більшість селян передає свої паї в оренду, й лише приблизно 13 тис. хазяйнують на ній самостійно. На початок листопада 2002 року за оренду паїв була виплачена сума в розмірі понад 100 млн. грн.

А от свідоцтва на майнові паї поки отримали лише 68% тих, хто має на них право. Спеціалісти намагаються проводити роз'яснювальну роботу серед селян, виїжджають на місця, але вищезазначені цифри говорять самі за себе.

До села почали надходити інвестиції. У 2002 році комерційні банки видали підприємствам АПК 257 млн. грн. кредитів. На даний час інвестори взяли в оренду 29% сільськогосподарських угідь, вклали у виробництво 196 млн. грн., із них понад 5% становить іноземний капітал.

На кінець 2002 року економічну діяльність господарства Черкащини закінчили з прибутком на загальну суму 35,7 млн. грн. з рентабельністю в 4,4%. Прибутковими за минулий рік виявилися 377 господарств області. Протягом двох років поспіль в області було вироблено по понад 2 млн. тонн зерна. Щоправда, варто зауважити, що в місцевій пресі багато пишеться про існування в області системи приписок та фальсифікації підсумкової звітності. Принаймні незважаючи на високі врожаї зернових ціна на хлібобулочні вироби в регіоні не знижується.

Регіональний інвестиційний клімат

Протягом 2002 року близько 300 підприємств Черкащини різних форм власності здійснювали зовнішньоторговельні операції з партнерами із 90 країн світу. Загальний обсяг зовнішньої торгівлі товарами склав 325 млн. дол. США (106% у порівнянні з 2001 р.), у тому числі експорт - 198 млн. дол. (97,2% від 2001 р.), імпорт - 127 млн. дол. (123,5% від 2001 р.). Це зумовило позитивне сальдо зовнішньої торгівлі в розмірі 71 млн. дол. США.

Найбільші обсяги експортних поставок здійснювалися до Російської Федерації (16,6%), Туреччини (13,6%), Китаю (7,7%), Німеччини (7,5%), США (6,1%), Фінляндії (5,1%). Лідерами серед держав-імпортерів були Німеччина (15,6%), Російська Федерація (14,4%), Швейцарія (12,5%), Швеція (7,2%), США (4,5%), Великобританія (4,9%).

Та, за оцінками українського Інституту реформ, інвестиційна привабливість регіону сьогодні залишається невисокою. В першу чергу через те, що й досі в регіоні не створено дієвого механізму залучення інвестицій.

Відтак загальна сума всіх видів іноземних інвестицій в економіку області становить 110,5 млн. дол. США, з них 51,6 млн. дол. складають прямі інвестиції (за чого частка іноземного інвестора в статутному фонді підприємства становить понад 10%), 23,3 млн. дол. - портфельні (менше 10%), 35,6 млн. дол. - інші (кредити, депозити).

Іноземний капітал вкладено в 138 підприємств області партнерами з 34 країн світу. Основними країнами-інвесторами є США (51% від суми прямих інвестицій, або 26,3 млн. дол. США), Німеччина (13%, або 6,7 млн. дол.), Великобританія (10%, або 5,2 млн. дол.). Прямі іноземні інвестиції з країн ЄС складають понад 21 млн. доларів. На душу населення області припадає 37 доларів прямих інвестицій, 53,5 долара - всіх окрім кредитів.

Найпривабливішими для іноземних інвесторів галузями є хімічна промисловість, в яку вкладено близько 48% сукупного капіталу (53 млн. дол. США), та харчова промисловість, де розміщено майже 29% загального іноземного капіталу, що становить 32 млн. дол.

У 2002 році підприємствами з іноземними інвестиціями регіону було експортовано продукції на суму 128,9 млн. дол. США, імпортовано - на 85,8 млн. дол.

Інвестиційно привабливими сьогодні вважаються також підприємства переробної промисловості (цукрові заводи, хлібокомбінати, м'ясомолочні підприємства, консервні заводи, фабрики продтоварів) та електроніки, транспортна галузь. Переважна більшість цих підприємств змінила форму власності, що відтак уможливило внесення інвестицій шляхом додаткової емісії акцій або придбання їх на вторинному ринку.

Оцінка соціальної сфери регіону

Ситуація на ринку праці області залишається напруженою. Триває процес скорочення працівників, особливо з підприємств-банкрутів, реформованих сільськогосподарських підприємств. Найвищий рівень безробіття спостерігається у містах Ватутіне (7,7%), Умань (6,3%), в Уманському (11,5%), Шполянському (8,5%), Чигиринському (7,8%) та Лисянському районах (7,8%).

Проблемою залишається родинне безробіття. Найбільше безробітних сімей у м. Умані та в Уманському районі. Чисельність безробітних на фіксованому ринку праці зросла за 2002 рік на 5 тис. осіб і на кінець року становила 37,3 тис. чол. Протягом січня 2003 року кількість безробітних сягнула 39,5 тис. осіб. Рівень безробіття зріс з 4,3% до 4,9%, а в сільській місцевості - з 3,2% до 5,2%. Питома вага безробітних мешканців села в загальній кількості безробітних збільшилася порівняно з минулим роком майже на 10% і становить 38% (понад 15,2 тис. осіб).

Соціальні програми

Черкащина не належить до регіонів із принаймні задовільним рівнем соціальних умов. Достатньо сказати, що за підсумками 2002 року рівень середньої заробітної плати в області становив 276 грн., або 75,6% від прожиткового мінімуму. За цим показником область перебуває на 21 місці серед регіонів України.

Серед новацій, які слід виділити окремо, відзначимо те, що в області підписано тристоронню регіональну угоду з роботодавцями, профспілками та ОДА. Завдяки цьому в регіоні здійснюється контроль за укладанням колективних договорів на підприємствах різної форми власності, проводиться їх обов'язкова державна реєстрація.

На сьогоднішній день в області системою адресної соціальної допомоги охоплено близько 150 тис. сімей. За 2002 рік своє право на допомогу відповідно до закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" реалізувало близько 60 тис. сімей області на загальну суму 32,8 млн. грн.

На Черкащині запроваджено введення готівкової субсидії для придбання палива та скрапленого газу. Річний дохід кожної сім'ї, що отримала таку субсидію, збільшився в середньому на 268,3 грн. Субсидіями на житлово-комунальні послуги в 2002 році скористалися близько 100 тис. сімей. Слід відзначити, що з 2002 року в області запроваджено новий механізм призначення всіх видів соціальної допомоги за єдиною заявою.

Для обслуговування одиноких непрацездатних громадян у всіх районах та містах області функціонує 27 територіальних центрів, у яких протягом 2002 року отримали допомогу 20,3 тис. осіб. В області діє 14 будинків-інтернатів, де на повному державному забезпеченні перебуває понад 2 тис. одиноких непрацездатних громадян та інвалідів.

В області запроваджено програму забезпечення інвалідними візками інвалідів, ветеранів війни та праці. У 2002 році візки отримали 1533 особи. На Черкащині також функціонує благодійний фонд "Турбота", завдяки якому минулого року отримали допомогу грішми, продуктами харчування та предметами одягу 968 жителів області на загальну суму 50 тис. грн.

Дедалі більшого поширення набуває в області організація літніх оздоровчо-реабілітацій-них таборів для дітей-інвалідів. Такі табори функціонують у містах Золотоноші, Умані, Смілі, в Драбівському, Золотоніському та Чорнобаївському районах.

Оцінка діяльності ЗМІ регіону

За даними Комітету інформації Черкаської облдержадміністрації, інформаційний простір області представлений друкованими й електронними ЗМІ, видавничими організаціями, підприємствами поліграфіїтакнигорозповсюдження. Загальна їх кількість становить 339 суб'єктів. Найбільшою групою є друкована періодика, яка на 1 січня 2003 року нараховувала 225 видань. Найбільше видань належить комерційно-бізнесовим структурам (57, або 25%). Органи виконавчої влади та самоврядування виступають засновниками 26 друкованих видань (14% від загальної кількості найменувань обласної періодики). 46 обласних видань заснували приватні особи (20%), 12 - обласні осередки політичних партій або громадських організацій, 13 – представники релігійних конфесій.

За своєю тематичною спрямованістю 84 видання (37% за назвами та 50% - за накладом) належать до категорії "загальнополітичні часописи". 23% ринку охоплюють рекламно-інформаційні видання (58). Далі йдуть: виробничо-практичні (16), навчальні (15), галузеві (14), дитячі (6), культурно-освітні (5), літературно-художні (5), довідкові видання (4), видання для дозвілля (4), для молоді (4), медичні (3).


 
 

Цікаве

Загрузка...