WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Харківська область - Реферат

Харківська область - Реферат

Найвищий рейтинг серед цих видань мають газети "Вісник Олешшя", "Придніпровська зірка", "Слава праці", "Нова Каховка", "Каховська зоря", "Трудова слава", "Голопристанський вісник". Серед обласних друкованих видань можна відзначити громадсько-політичну газету Херсонської обласної ради "Наддніпрянська правда" (тижневий тираж - понад 11 тис. примірників), громадсько-політичну газету Херсонської облдержадміністрації "Поле" (10 тис. прим.), інформаційно-економічний і культурно-просвітницький тижневик "Гривна"(близько 80 тис. прим.), громадсько-політичну газету "Новий день" (близько 36 тис. прим.), газету херсонського регіону Причорномор'я "Новий погляд"(близько 6 тис. прим.), газету незалежної телерадіоорганізації "Булава" (13 тис. прим.), інформаційно-рекламний тижневик "Ефір" (понад 8 тис. прим.), громадсько-політичний тижневик "Херсонський вісник" (близько 5 тис. прим.), громадсько-політичний тижневик "Такі справи" (5 тис. прим.).

В області налічується 52 телерадіоорганізації (7 ефірних, 7 - кабельного телебачення, 7 - FM-мовлення, решта - районне, міське, заводське та інше проводове радіомовлення). У передачах незалежних радіокомпаній та організацій переважають комерційна інформація і розважальні програми.

Розвиток третього сектора регіону

На Херсонщині зареєстровано 686 громадських організацій (загальна кількість осередків громадських організацій становить 335). Найбільшу кількість серед них складають фізкультурно-спортивні (129), організації ветеранів та інвалідів (83) та молодіжні спілки (74).

У регіоні функціонують 162 громадські організації обласного рівня. Більшість із них співпрацюють з органами виконавчої влади. Діє обласна Рада з питань розвитку українського козацтва, до складу якої залучено представників Херсонського обласного об'єднання козацької паланки Війська Запорозького Низового. Запроваджено механізми часткового фінансування з бюджету соціальних програм молодіжних громадських організацій, працює консультативна рада з молодіжних питань при обласній державній адміністрації. Натомість обласні осередки організації ветеранів Збройних Сил України, Всеукраїнського союзу робітників, Комітету виборців України, "Союзу Чорнобиль України", "Русского движения Украины", ГО "Діти Чорнобиля", Української спілки колишніх малолітніх в'язнів фашизму, "Союзу нащадків російського дворянства - дворянського зібрання Херсонської губернії" активно підтримують заходи опозиційних сил. Однак найбільший вплив вони мають в обласному центрі.

До найбільш впливових громадських об'єднань можна віднести також Херсонський обласний фонд милосердя та здоров'я, ГО "Дія", УСПП, ХГО "Громадський інститут розвитку місцевого самоврядування", ППМБ "Консолідація".

В області збільшилася кількість ініційованих громадськими організаціями громадських слухань з актуальних питань місцевих громад. Є досвід створення успішних коаліцій громадських організацій, узгоджені дії яких принесли позитивні результати. Серед них необхідно відзначити коаліцію правозахисних громадських організацій "Партнерство за прозоре суспільство", ініціативну групу з активізації прав членів територіальних громад "Толока" тощо.

Проте за цього кількість та рівень розвитку громадських організацій в області залишається недостатнім, а їх вплив організацій на процеси в суспільстві - вельми незначним.

Органи самоорганізації населення

У Херсонській області існує система квартальних та вуличних комітетів іще радянського зразка, які є несамостійними та повністю керованими додатками до органів місцевих виконкомів рад через незабезпеченість організаційними та фінансовими ресурсами для виконання своїх функцій.

Після прийняття закону "Про органи самоорганізації населення" окремі місцеві ради ініціюють реформування органів самоорганізації населення і намагаються частково фінансово забезпечити їх діяльність. Цікавим є досвід Новокаховської міської ради, яка внесла в статут своєї територіальної громади зобов'язання не тільки створити органи самоорганізації населення, а й організаційно та фінансово їх підтримувати. Суворівська районна в м. Херсоні рада нещодавно теж прийняла власну програму розвитку органів самоорганізації населення, що стимулює системний розвиток цієї важливої ланки місцевого самоврядування.

Аналіз міжсекторної співпраці

У Херсоні більше року діє програма регуляторної реформи BIZPRO, яка чи не вперше в області не тільки поставила проблеми секторної співпраці між владою, бізнесом і громадськими організаціями, а й намагається ці проблеми вирішувати. У кількох містах області систематично проводяться громадські обговорення нормативних актів, що регулюють підприємницьку діяльність у територіальних громадах, є й приклади успішного вирішення проблем. Однак поки що цим міжсекторна співпраця й обмежується.

Стан забезпечення прав національних меншин і народів

Особливістю національного складу населення Херсонської області є його багатонаціональність. За даними всеукраїнського перепису, в області проживають представники понад 115 національностей і народностей, зокрема 961,6 тис. українців (82%) та понад 211 тис. представників інших національностей. Серед них найбільшу за чисельністю групу складають росіяни (165,2 тис. осіб, або 78,3%), друге місце посідають білоруси (8,2 тис., або 0,7%).

Серед найбільших національних меншин також татари (5,4 тис., або 0,46%), вірмени (4,5 тис., або 0,39%), молдовани (4,2 тис., або 0,35%), турки (3,7 тис., або 0,32%), кримські татари (2,1 тис., або 0,17%).

Особливістю етнічної ситуації стало кількісне зростання в області окремих національних меншин. Так, чисельність вірмен збільшилась у 3,8 разу, азербайджанців і таджиків - в 1,7, корейців - у 2,9 разу. Переселення на Херсонщину турків, що розпочалося на зламі 90-х років, зумовило збільшення їх кількості в 467 разів: у 2001 році тут проживало 3736 осіб проти 8 в 1989 році. Основним місцем їх проживання стали Чаплинський та Генічеський райони (відповідно 61% і 13% від усієї чисельності турків в області). У той же період здійснювалося переселення в область курдів, унаслідок чого їх чисельність зросла в 42 рази (із 7 до 296 осіб).

У регіоні активно діє обласний громадсько-просвітницький центр турків-месхетинців "Ахалцихе", поступово збільшується кількість зареєстрованих мусульманських громад. У 2003 році їх налічувалося 4% від загальної кількості релігійних громад. У травні 2003 року в с. Нижні Торгаї (Нижньосірогозький район) було побудовано ще одну мечеть. Також належить відзначити діяльність обласних осередків Товариства німців України "Відергебурт" та польського товариства "Полонія", Херсонського товариства греків, Херсонського міського товариства ромів.

Останнім часом налагоджуються стосунки херсонських російських культурних товариств із консульством Російської Федерації в Одесі, проводяться екскурсії школярів до Москви та Санкт-Петербурга, російськомовним школам надається необхідна навчальна література.

Загалом можна констатувати, що в області відсутні конфлікти на міжнаціональному грунті.

Загальні висновки та перспективи розвитку регіону

Нинішнє становище Херсонщини не дає підстав для особливого оптимізму. Адже частка людей похилого віку в регіоні перевищує показники народжуваності, що зумовлює виникнення небезпечних процесів і негативних наслідків як для економіки, так і для соціальної сфери області.

Відсутність вкладень у капітальне будівництво, високий рівень зношеності наявних споруд, доріг та інженерних комунікацій теж дають підстави для невтішних прогнозів. Екологічні та природні негаразди посилюються разом із спробами реанімувати застарілі виробництва.

Існує загроза, що внаслідок проведення в Україні територіально-адміністративної реформи Херсонська область перестане існувати як така. Проте деякі економічні показники області доводять, що вона має достатньо значний невикористаний резерв як у промисловості, так і в аграрному секторі.

Хоча нині регіон перебуває серед найвідсталіших областей України (тут даються взнаки постійні кадрові перестановки в керівництві області впродовж останніх років), його унікальне географічне положення створює можливості для подальшого розвитку підприємств агропромислового комплексу, переробної промисловості, машинобудування. За умови стабільності кадрів змінюватимуться в бік зростання й показники економічного росту.

Водночас за умови проведення комплексного й грунтовного аналізу наявних негативних тенденцій і розробки комплексних програм їх подолання та розвитку регіону, зокрема чіткого визначення пріоритетних для регіону галузей, створення найвигідніших умов для розвитку приватної ініціативи, малого та середнього бізнесу, існує реальна можливість для підйому Херсонщини і зростання практично всіх показників її соціально-економічного розвитку.


 
 

Цікаве

Загрузка...