WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Харківська область - Реферат

Харківська область - Реферат

Парламентські вибори стали також безумовним успіхом і для місцевих соціал-демократів: за СДПУ(о) в області проголосувало 7,94% виборців, що майже втричі більше, ніж на минулих парламентських виборах.

Вибори 2002 року закріпили тенденцію до роздвоєння симпатій виборців. Голосуючи за партійними списками, вони підтримують здебільшого ліві та протестні сили, однак під час заповнення бюлетенів по одномандатних округах і на місцевих виборах віддають перевагу багатим та успішним кандидатам (щоправда, за цього кількість недійсних бюлетенів зростає, що, на думку деяких спостерігачів, свідчить про вірогідні зловживання під час підрахунку голосів).

Отже, якщо в 1994 році до Верховної Ради пройшли 7 лівих депутатів (з 10), то в 1998 році тільки 3 із 6 депутатів були лівого та протестного спрямування. А в 2002 році лише в 1 з 5 виборчих округів Херсонщини перемога дісталася лівому кандидатові (члену СПУ, нині голові парламентського Комітету з питань науки і освіти Станіславові Ніколаєнку). Відповідно, в 1998 році 2 із 6 депутатських місць дісталися бізнесменам, а в 2002 році підприємцями були вже 4 з 5 депутатів (член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України Микола Баграєв, президент закритого акціонерного товариства "Концерн "Регіони України", президент АКБ "Прем'єрбанк" Олег Беспалов, заступник голови правління закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Укртатнафта-Південь" (м. Херсон) Володимир Демьохін, радіофізик, а нині член Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Володимир Фіалковський).

Спостерігається поступове розширення участі партій у роботі органів місцевого самоврядування. Головна маса депутатів місцевих рад області теж є позапартійними, однак із кожними виборами місцеві осередки політичних партій дедалі активніше пробують боротися за депутатські мандати. Цю тенденцію можна простежити на прикладі місцевих виборів у Херсоні. У 1994 році з дюжини міських осередків політичних партій у місцевих виборах взяли участь лише 5 (КПУ, НРУ, СПУ, кілька майбутніх народних демократів та хлопці з УНА). Найбільш чисельною була група кандидатів-комуністів (30 осіб). У 1998 році вже 84 претенденти з 360-ти були представниками 8 політичних партій (ПРП, НРУ, КПУ, НДП, ПЗУ, СДПУ(о), ПНЕРУ, "Громади"). А в 2002 році про бажання поборотися за депутатські мандати на місцевих виборах заявили 31 політична партія та 15 громадських організацій.

У результаті виборів-2002 до Херсонської обласної ради пройшли представники 9 партій: 7 членів АПУ, по 6 членів КПУ та СПУ, 5 представників "Демсоюзу", по 1 члену Селянської партії України, СДПУ(о), Партії регіонів, ПНЕРУ та НРУ. Але, як і раніше, більшість у раді складають позапартійні.

У Херсонській міській раді засідають представники 10 політичних партій (це є абсолютним рекордом для цієї ради): 8 членів КПУ, 6 - СДПУ(о), 4 - "Демсоюзу", по 2 - Партії регіонів, НДП, ПЗУ, по 1 - ДемПУ, УНП, ПРП, "Трудової України". Але й тут більшість становлять позапартійні (47 депутатів). До речі, з 9 міських голів у Херсонській області членом партії є лише один - мер Херсона. Він очолює Херсонську обласну організацію Партії регіонів.

Основні типи політичних конфліктів у регіоні

Серед політичних конфліктів у регіоні можна виділити два головних типи: конфлікти на рівні районних рад і територіальних громад міст районного значення та селищ міського типу і конфлікти між міськими та сільськими головами і місцевими депутатами та окремими категоріями виборців, передовсім підприємцями. Причинами цих конфліктів є, з одного боку, процес формування місцевих бюджетів (минулого року по області прокотилася хвиля судових справ, зумовлених суперечками між міськими і районними радами з приводу вирішення грошових питань), з іншого - перерозподіл власності, наведення порядку на ринках, наявність великої заборгованості по комунальних платежах, земельних проблем. За цей час в області було зроблено кілька спроб ініціювати кампанії з відкликання міських і сільських голів (найбільш резонансними були події в Херсоні, Новій Каховці, Скадовську), організувати акції протесту незадоволених підняттям тарифів на комунальні послуги виборців. В окремих випадках ці акції підтримувалися політичними силами ("Громадським контролем", КПУ, партіями блоку "Наша Україна").

Регіональні лідери та їх роль у розвитку регіону

У зв'язку з постійними кадровими перестановками в області немає авторитетних регіональних лідерів, які б могли впливати на рішення обласної виконавчої влади. До того ж парламентські вибори 2002 року, які проходили також і під знаком спроб посилення регіональних еліт, продемонстрували слабкість місцевої еліти. Відтак із 5 парламентських місць 3 отримали кияни, ще 2 - херсонці, які живуть переважно в Києві.

Однак останні події в області продемонстрували, що в регіоні з'явилися нові лідери, які набувають вагомого авторитету. Так, глава Херсонської облдержадміністрації Анатолій Юрченко припинив традиційні довготривалі конфлікти обласної виконавчої влади із незалежною пресою, під час вересневих акцій протесту він був чи не єдиним регіональним керівником, який вийшов до демонстрантів із розповіддю про владу. Всі ці публічні події допомагають зростанню авторитету виконавчої влади.

Херсонський міський голова, керівник обласного відділення Партії регіонів Володимир Сальдо попри триваючі конфлікти з опозицією теж є значною фігурою в регіоні.

Серед опозиційних регіональних лідерів необхідно відзначити незмінного першого секретаря обкому КПУ Георгія Найду, соціаліста, депутата ВР трьох скликань Станіслава Ніколаєнка, лідера "Громадського контролю" Сергія Кириченка.

Динаміка показників економічного розвитку області

Протягом 2002 року промислові підприємства області виробили продукції в діючих цінах на суму 1502,3 млн. грн., у порівняних - на 2576 млн. грн., що перевищує обсяги виробництва за 2001 рік на 4,6%. Це сталося завдяки стабільній роботі таких провідних підприємств, як ВАТ "Каховський завод електрозварювального устаткування" (темпи росту склали 115,1%), ВАТ "Херсонський бавовняний комбінат" (142,2%), ВАТ "Херсонський нафтопереробний комплекс" (100,3%), ВАТ "Електромашинобудівний завод" (104,7%), ЗАТ "Красень" (104%), ЗАТ "Чумак" (148,4%), ДП "Херсонський суднобудівний завод" (174,1%).

Збільшення обсягів виробництва відбулося майже в усіх провідних секторах економіки області: нафтопереробному - на 0,3%, машинобудівному - на 13,4%, металообробному - на 11,4%, легкої промисловості - на 20%. Вагомим був внесок підприємств харчової та переробної промисловості, які складають 42,8% у структурі промисловості: приріст обсягів їх виробництва за 2002 рік становив 11%.

У 2002 році збільшилося виробництво товарів народного споживання (приріст склав 10,5%) - за рахунок приросту виробництва продовольчої групи товарів (питома вага якої складає 70,6% в загальному обсязі випуску товарів) на 11,2%, алкогольних напоїв - на 6,1%, товарів непродовольчої групи - на 9%, товарів легкої промисловості - на 17,1%.

Високими залишаються темпи виконання завдань програми виробництва товарів народного споживання. За 2002 рік вони склали по області 109,2%, у тому числі по продовольчих товарах - 111,9%, товарах непродовольчої групи - 100,6%, алкогольних напоях - 108,5%.

Основні промислові галузі Херсонщини - машинобудування та металообробка (2 суднобудівних і судноремонтний заводи, АТ "Херсонські комбайни", електромашинобудівний завод, заводи карданних валів, "Прибій"), хімічна і нафтохімічна (заводи "Дельта", нафтопереробний, гумотехнічних виробів), скляна і керамічна промисловість (заводи скловиробів і керамічних виробів), виробництво будівельних матеріалів (ВО "Херсонзалізобетон", "Об'єднання будматеріалів"), легка та харчова промисловість.

За 9 місяців 2002 року підприємствами та організаціями-забудовниками всіх форм власності введено в дію основних фондів фактичною вартістю в 132,6 млн. грн. Забезпечено зростання обсягів інвестицій у капітальне будівництво на 32,7% проти 9 місяців 2001 року, освоєно капітальних вкладень на суму 186,7 млн. грн. У порівнянні з відповідним періодом 2001 року обсяги інвестицій у будівництво нових, розширення, реконструкцію та технічне переозброєння діючих об'єктів усіх галузей економіки зросли в 14 районах та містах, у т. ч. в м. Новій Каховці - на 41,3%, у Великоолександрівському, Верхньорогачицькому, Високопільському, Генічеському районах - більш ніж удвічі.

Основним джерелом інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій (у 2002 році вони становили 51,2% від загального обсягу капітальних вкладень, а обсяги капітальних вкладень за рахунок державного бюджету склали 8,9%).

Оцінка бюджетних процесів та міжбюджетних відносин в області

За 2002 рік надходження до бюджетів усіх рівнів склали 535,2 млн. грн. (106,9% доведеного завдання). До державного бюджету надійшло 271,5 млн. грн. (103,7% від плану), а до місцевих бюджетів - 228,4 млн. грн. власних та закріплених доходів (101,3%). У порівнянні з 2001 роком надходження зросли на 39,1 млн. грн., або на 20,7%, в основному за рахунок прибуткового податку з громадян і плати за землю.

За цього заборгованість по платежах до місцевих бюджетів зросла в порівнянні з початком 2002 року на 8,2 млн. грн. і станом на 1 січня 2003 року складала майже 22 млн. грн.


 
 

Цікаве

Загрузка...