WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Харківська область - Реферат

Харківська область - Реферат

Разом із тим у промисловості 4 міст обласного значення, двох районів м. Харкова, 11 сільських районів обсяги виробництва порівняно з 2001 роком знизилися, зокрема на підприємствах легкої промисловості на 13,2 млн. грн., або на 17%. На більшості цих підприємств повільно проводиться оптимізація виробництва, наявні потужності практично не оновлюються, а їх завантаженість складає лише 10-30%, що й зумовлює високу собівартість продукції.

Кредиторська заборгованість промислових підприємств перевищує дебіторську в понад 1,3 разу, а в легкій промисловості - вдвічі. Половина промислових підприємств - збиткові. Хоча загалом зовнішньоторговельний оборот області збільшився в 2002 році на 4,2%, проте експортні поставки скоротилися на 8,3%.

Найбільші підприємства регіону

1994 року Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе було перетворено на ВАТ. За час свого існування підприємство випустило понад 3 млн. тракторів більше 30 моделей різних модифікацій. Воно є найбільшим в Україні й одним із найбільших у СНД виробників уніфікованих гусеничних та колісних тракторів загального призначення. З 1973-го до початку 1990 року основною машиною, що випускалася на заводі, був трактор багатофункціонального призначення "Т-150К" - із заводського конвеєра їх сходило близько 50 тис. на рік. Сьогодні завод щорічно випускає близько 2 тис. тракторів.

Харківський паровозобудівний завод, нині - ДП "Завод ім. Малишева", засновано 1895 року. Сьогодні завод є одним із найбільших у СНД виробників бронетанкової техніки, продукції важкого і транспортного машинобудування, важких дизелів. Він випускає танки "Т-84", ряд моделей БТР, дизельні двигуни, устаткування для нафтогазової галузі, займається модернізацією бронетехніки, випущеної в СРСР та інших країнах світу. Підприємство має замкнений цикл машинобудівного виробництва, конструкторські бюро з двигунобудування та сільгоспмашинобудування. Останніми роками тут освоєно виробництво деяких видів сільгосптехніки, зокрема зернозбирального комбайна "Обрій".

ВАТ "Турбоатом" (у минулому Харківський турбінний завод) засновано в 1934 році. Він є одним із найбільших світових виробників енергетичного устаткування і має сертифікат ISO 9001. Продукція "Турбоатому" відома в більш ніж 40 країнах Європи, Азії, Африки, Латинської Америки. Турбінами, виготовленими на заводі, оснащені 40% теплових, 85% атомних і 95% гідроелектростанцій України. Нині підприємство роздержавлено - реалізовано 24,78% акцій, акціонерами товариства є 8347 фізичних і 49 юридичних осіб, іншими акціями розпоряджається Фонд держмайна України.

Харківське державне авіаційне виробниче підприємство починаючи з 1926 року серійно випускає літаки різних типів, серед яких були перший у світі реактивний пасажирський лайнер Ту-104 та один із найкращих у світі ближньомагістральних літаків Ту-134. З кінця 80-х років завод працює в тісному співробітництві з колективом Авіаційного науково-технічного комплексу "Антонов" (Київ), а також у тісній кооперації з російськими партнерами. Нині на підприємстві випускаються багатоцільові літаки сімейства Ан-74 і регіональний пасажирський літак Ан-140.

ДП НПО "Електроважмаш" створене в 1946 році. 1954 року воно почало випускати турбо- і гідрогенератори, а згодом - машини постійного струму і прокатні двигуни. У 1985 році на базі заводу було створене науково-виробниче об'єднання "Електроважмаш", до складу якого входять завод і науково-дослідний інститут важкого електромашинобудування. НПО "Електроважмаш" здійснює проектування і виготовлення турбо- та гідрогенераторів, великих електричних машин постійного струму для металургійної, вугільної і нафтопереробної промисловості, електрообладнання для залізничного, міського й автотранспорту, для дизель-електростанцій, цукрових заводів, а також товарів народного споживання. Близько 70% установленої потужності турбогенераторів на теплових електростанціях і майже 80% гідрогенераторів на українських ГЕС виготовлені на цьому підприємстві.

ДП "Харківський машинобудівний завод "ФЕД" - провідне в СНД підприємство із серійного виробництва та ремонту електропривідних насосних станцій і виробів інших галузей машинобудування. Продукція заводу унікальна, виробництво окремих агрегатів не має аналогів у світі. Скажімо, інтегральні гідроприводи виробляються крім заводу "ФЕД" тільки американською фірмою "Hamilton Sundstrand". Його продукція застосовується практично на всіх типах літаків і вертольотів, що випускаються країнами СНД, і експлуатується у більш ніж 60 країнах світу. Нині на базі заводу створена науково-виробнича корпорація "ФЕД", до складу якої входять Первомайський машинобудівний завод (Луганська область), котрий спеціалізується на серійному випуску гідроагрегатів для авіаційної і спеціальної техніки, Вовчанський агрегатний завод Харківської області, що випускає вироби для авіаційної техніки, устаткування для газоперекачувальних станцій, запасні частини для автомобільної промисловості, і власний розробник - Харківське агрегатно-конструктор-ське бюро.

ДП "Виробниче об'єднання "Комунар" відоме тим, що саме воно налагодило серійне виробництво апаратури систем управління першої бойової ракети СРСР Р-1 головного конструктора С. Корольова. Згодом завод здійснював серійне виробництво апаратури систем управління для бойових ракет, брав участь у створенні систем дистанційного управління і контролю за ракетними комплексами. Підприємство брало й бере участь у розробці та виготовляє апаратуру для систем управління космічних носіїв усіх пілотованих космічних кораблів як СРСР, так і Росії, та ракет, що виводили в космос космічні апарати різноманітного призначення. З 1979 року "Комунар" випускає апаратуру системи управління ракети-носія "Зеніт" розробки КБ "Південне", беручи участь у міжнародній програмі "Морський старт". Поряд із космічним напрямом починаючи з 1954 року на підприємстві здійснюється випуск товарів народного споживання. ВО "Комунар" залишається єдиним в Україні із підприємств-виробників побутових телевізійних апаратів, яке використовує при випуску кольорових телевізорів комплектацію виключно власного виробництва. У перспективі передбачається перетворення його на холдингову структуру з приватизацією окремих виробництв.

Завод "Південкабель" має великий досвід масового виробництва кабельно-провідникової продукції: силових, контрольних, сигнально-блокувальних кабелів для об'єктів транспорту, енергетики, зв'язку, атомних станцій. Наразі ЗАТ "Завод "Південкабель" є одним з унікальних та універсальних виробництв своєї галузі. Потужності підприємства дозволяють забезпечити випуск продукції обсягом до 100 млн. дол. США на рік. Завод стабільно щорічно збільшує обсяги виробництва та реалізації на 15-20%, експорту - до 7%, прибутку - до 10%. Виробництво кабельно-провідникової продукції націлене на заміну випуску паперового просоченого ізоляцією кабеля на кабелі з ізоляцією із зшитого вулканізованого поліетилену, які в Україні не виробляються, а потреби в них задовольняються виключно за рахунок імпорту. В межах реалізації затвердженого інвестиційного проекту очікується забезпечити річний випуск до 2000 км кабелів з більш високими експлуатаційними характеристиками, що дозволить підприємству експортувати близько третини своєї продукції.

Стан приватизаційних процесів у регіоні

Починаючи з 1993 року в області приватизовано 4650 об'єктів. Серед підприємств комунальної власності найбільше продано об'єктів малої приватизації (3212), а серед об'єктів державної власності переважали об'єкти груп Б, В і Г - так звані середні підприємства (554). Найменше приватизовано об'єктів групи Ж (соціальна сфера) - жодного комунальної власності і тільки 27 - державної. Значна частина об'єктів (1003) була приватизована в 1996 році, а найменше - в 1993-му (232).

За даними Фонду держмайна України, станом на 1 жовтня 2001 року недержавні підприємства Харківської області на 75,5% перевищували державні і комунальні за обсягами виробництва. В обробній промисловості перевищення складало 3,5 разу, в харчовій промисловості і переробці сільськогосподарських продуктів - 12,6 разу, виробництві деревини і продуктів з неї - 21,9 разу, виробництві неметалевих мінеральних виробів (будматеріалів і скляної продукції) - 20,8 разу.

Оцінка бюджетних процесів в області та міжбюджетних відносин

За даними, наведеними у Стратегії соціально-економічного розвитку Харківської області на період до 2011 року, за загальною сумою надходження доходів у бюджети всіх рівнів регіон посів в Україні в 2000 і 2001 роках відповідно 4 і 2 місця, а за надходженням доходів у бюджети всіх рівнів на одного жителя - 4 і 3. Питома вага доходів бюджету Харківської області в загальному обсязі надходжень до бюджетів усіх рівнів склала в цей період відповідно 43,47% і 48,41% (24 місце в Україні). Таким чином, Харківська область є одним із головних бюджетних донорів інших регіонів України. За оцінками фахівців, таке податкове навантаження на регіон є надмірним, що разом із неефективною податковою політикою держави стосовно заохочення до ефективної роботи регіональної промисловості призводить до суттєвого гальмування соціально-економічного розвитку Харківщини.

У структурі сплати податків до бюджетів усіх рівнів по Харківській області, за даними 2002 року, на частку промисловості припадає 53,6%, сільського господарства - 1,6%, транспорту - 9,6%, будівництва - 4,5%, торгівлі та громадського харчування - 8,6%, житлово-комунального господарства - 14,7%, інших галузей - 7,4%. Основну частку надходжень податків від промисловості забезпечують підприємства газодобувної і нафтопереробної галузі (37,4% від загального обсягу податків, що збираються у промисловості) та харчової галузі (36,5%). За оцінками економістів, така залежність податкових надходжень від ефективності роботи тільки двох галузей промисловості свідчить про нестійкість доходної частини бюджетів усіх рівнів у регіоні.


 
 

Цікаве

Загрузка...