WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Тернопільська область - Реферат

Тернопільська область - Реферат

Найбільш тиражні газети - "Вільне життя", засновником якої є трудовий колектив (наклад 107 тис. примірників), "Свобода", заснована обласною держадміністрацією й обласною радою (71 тис.), "У кожен дім" - рекламна безкоштовна газета, засновником якої є комерційна структура (115 тис.), "Нова тернопільська газета", заснована приватною структурою (27 тис.), "Тернопільська газета", засновником якої виступає комерційна структура (6 тис.), "Тернопіль вечірній", засновником якої є Тернопільська міська рада (9 тис.).

За даними маркетингових досліджень регіональних ЗМІ, сьогодні найбільш популярними газетами в місті Тернополі є "Вільне життя", рекламна безкоштовна газета "У кожен дім" та "Тернопільська газета", яка попри невеликий тираж вважається найбільш об'єктивним джерелом інформації.

Напередодні виборів-2002 в області виникли кілька нових проектів. Насамперед це газета "Репортер" (наклад 20 тис. прим.), яка зосередила свої зусилля на критиці Анатолія Кучеренка та інших представників місцевої влади. Ходили чутки, що ця газета, яка напередодні виборів набула неабиякої популярності, фінансувалася "Трудовою Україною". Другий проект - це газета "Наша Україна" (наклад 5 тис.), створена для підтримки однойменного виборчого блоку. Серед інших впливових видань слід згадати і тижневик "Місто", газети "Вісник Тернополя". "Тернопіль і Тернопільщина" та "Екологічний сполох".

В області функціонує 12 видавничих організацій різних форм власності. Крім цього, виготовленням друкованої продукції займаються понад 20 підприємств видавничо-поліграфічного профілю.

Радіо і телебачення

За даними опитування, проведеного маркетинговою групою "Старт", найбільшою популярністю в області користуються програми центральних телевізійних каналів "Студія "1+1" та "Інтер". Останнім часом дедалі більшої популярності набуває НБМ. Серед популярних місцевих телеканалів слід згадати обласну державну телерадіокомпанію та найпотужнішу регіональну недержавну телекомпанією "TV-4" (існує з 1991 року), глядацька аудиторія якої перевищує 1 млн. осіб. Програми ТК "TV-4" різнопланові - політика, економіка, мистецтво, культура, наука, освіта, охорона здоров'я, соціально-побутова сфера, спорт. За цього 65% програм ведуться державною мовою, причому переважає продукція власного виробництва.

Серед кабельних каналів слід відзначити ТРК "Колумбус плюс".

Найбільш популярними радіостанціями в регіоні є недержавні музично-інформаційні радіостанції: "Радіо "Тернопіль", в ефірі якого лунають окрім музичних блоків новини, вітальні, розважальні та авторські програми і яке транслює програми виробництва столичної компанії "Студія ФДР", а також відводить частину ефіру на ретрансляцію програм української служби "Дойче велле", "Радіо ТОН" з найрізноманітнішим музичним наповненням, що ретранслює програми українських служб "Радіо "Свобода" та "Голосу Америки", "Українська хвиля", в ефірі якого окрім музичних блоків (співвідношення західної, української і російської музики становить відповідно 60%, 20% і 20%) лунають новини, хіт-паради, розважальні та вітальні програми, а також транслюються інформаційні програми української служби Бі-Бі-Сі.

Найвищий рейтинг мають місцеві інформаційні програми "Радіо "Тернопіль" та розважальні програми тернопільських ефемок ("Наші вітання", "Пісня з привітом", "ФМ-рандеву").

Найбільшими інтернет-провайдерами в області є Утел, "StarSoft Ltd.", "BitterNet", "Тернопіль-Інфоком".

Оцінка розвитку третього сектора та становлення принципів громадянського суспільства в регіоні

Останнім часом на Тернопільщині посилилася громадянська активність населення, що пов'язано насамперед із діяльністю місцевих осередків опозиційних партій та неурядових організацій.

Серед неурядових організацій, що діють на Тернопільщині, найбільшу увагу привертають до себе Тернопільське агентство міського розвитку, Тернопільський обласний комітет захисту УГКЦ, громадська організація "Молода Україна", Товариство охорони прав і гідності учнів "Фортеця", братство вояків ОУН-УПА "Лисоня", громадсько-спортивна патріотична організація "Тризуб", СУМ, "Пласт", Ліга українських жінок, Асоціація молодих політологів і політиків.

Після бурхливих подій, пов'язаних з акцією "Україна без Кучми", коли місцева влада виявила свою неспроможність до діалогу з громадськими організаціями, ситуація в області дещо змінилася. При обласній державній адміністрації було створено Консультативну раду політичних партій та громадських організацій - як зазначалося, з метою вдосконалення взаємодії органів виконавчої влади з об'єднаннями громадян. Відповідно до положення про цю раду її засідання проводяться систематично один раз на місяць. У таких нарадах беруть участь глава обласної державної адміністрації, його заступники та керівники галузевих підрозділів. Сьогодні до складу Консультативної ради входять лідери 42 партійних та громадських організацій області, крім того, від 5 організацій подані заяви на вступ. Аналогічні консультативні ради створені й діють при всіх районних державних адміністраціях. На їх засідання запрошуються представники галузевих, регіональних органів виконавчої влади.

Як зазначалося вище, загалом соціальна активність населення може бути оцінена як доволі висока. Адже Тернопільщина - це регіон з міцно вкоріненими традиціями національної самосвідомості. Так, наприклад, у січні 2001 року профспілка вчителів відкрито виступила проти наказу обласного управління освіти про обов'язкове інформування адміністрації про політичні настрої населення, який викликав обурення у громадян області. Серед 150 студентів, заарештованих на київському вокзалі в березні 2001 року, 40 представляли молодіжні організації Тернопільщини, а восени 2002 року під час проведення акцій "Повстань, Україно!" високу активність виявили представники БЮТ (голова - Василь Деревляний), СПУ (голова - Василь Богайчук) та блоку "Наша Україна", які змогли зібрати 15 вересня на центральному майдані Тернополя близько 2 тисяч людей.

Стан забезпечення прав національних меншин і народів

Східна Галичина є традиційно доволі однорідним з етнічного погляду регіоном. У національному складі населення Тернопільської області переважають українці, чисельність яких сягає 1113,5 тис. осіб, або 97,8% від загальної кількості населення.

За роки, що минули від перепису населення 1989 року, кількість українців зросла на 1%. Друге місце за чисельністю посідають росіяни. Їх кількість у порівнянні з 1989 роком зменшилася на 46,7% і на час останнього перепису складала 14,2 тис. осіб. Кількість населення інших національностей скоротилась удвічі й більше.

Найбільш чисельні національні спільноти

Тернопільщина залишається майже стовідсотково україномовним регіоном. Українську мову тут вважають рідною 98,3% населення. Цей показник зріс на 1% у порівнянні з даними перепису 1989 року. Російську мову визнали рідною 1,2% жителів області. Порівняно з минулим переписом населення цей показник знизився на 1,3%. Частка інших мов за цей період не змінилась і становить 0,5%.

Загальні висновки та перспективи розвитку регіону

Незважаючи на певні позитивні зрушення, що відбулися в останні роки, сьогодні Тернопільщина залишається одним із найбільш відсталих в економічному плані регіонів.

Що стосується позитивних моментів, то тут насамперед ідеться про фінансові ресурси, які надходять від працюючих за кордоном жителів Тернополя та області (40% працездатного населення області) і які можуть скласти потенціал для саморозвитку регіону.

По-друге, Тернопільщина може використати своє зручне географічне положення - становище транзитної території для транспортування вантажів до Західної Європи. У зв'язку із цим багато надій покладається на розвиток п'ятого трансєвропейського транспортного коридору, ключове місце в якому посідає Тернопільщина.

По-третє, зростаюча суспільна і політична активність населення Тернопільщини починає привертати до цього регіону увагу політичних еліт, адже незважаючи на свою незначну чисельність місцевий електорат відзначається значним рівнем активності та політичної свідомості.

Однак ситуація для Тернопільщини погіршується й зростаючою конкуренцією з боку сусідніх регіонів, особливо Львівської, Хмельницької та Вінницької областей. Тому існує небезпека, що регіон і надалі залишатиметься в тіні своїх потужніших сусідів, зокрема "галицької столиці" - Львова. Відповідальність за це несе передусім регіональна еліта, яка не виявляє достатньої активності у відстоюванні інтересів регіону.

З огляду на це можна стверджувати, що Тернопільщина не реалізовує повною мірою свій виробничий, інтелектуальний, бізнесовий, політичний капітал. Для того щоб область почала активно розвиватися, необхідно запроваджувати інноваційні моделі розвитку міст та області, робити ставку на розвиток місцевого самоврядування, залучення до бюджету коштів заробітчан шляхом сприяння розвитку малого та середнього бізнесу тощо.


 
 

Цікаве

Загрузка...