WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Тернопільська область - Реферат

Тернопільська область - Реферат

Реферат на тему:

Тернопільська область

Коротка статистична та історична довідка

Про існування Тернополя відомо з літописів XIV століття. Фактично місто було збудоване на місці, яке в 1540 році називали Сопільче або Топільче, що в той час перебувало у володінні генерала і князя Яна Тарнавського. На березі річки Серет було зведено замок, в центрі якого була велика площа, де проводилися зібрання, ярмарки та оголошувалися накази.

Площа області - 13,8 тис. кв. км, що становить 2,3% території України. За уточненими даними всеукраїнського перепису, станом на 5 грудня 2001 року кількість населення Тернопільщини сягала 1 млн. 142,4 тис. осіб. Середня щільність населення складає 82,8 жителя на кв. км, що майже дорівнює середньому показнику по країні загалом. Переважна більшість населення Тернопільщини (57,3%) проживає в селах.

Динаміка розвитку політичних партій регіону

Тернопільщина традиційно є політично активним регіоном і, як і інші області Заходу України, прихильницею національно і демократично орієнтованих політичних сил, що на фоні високої релігійності населення (саме тут зафіксовано найбільшу кількість діючих релігійних громад) інколи породжує дивні результати в царині політики.

Ще в 1989 році на Тернопільщині з ініціативи Левка Горохівського першою почала створюватися одна з тоді найбільших (близько 2,5 тис. чоловік) організацій впливової в той час Української республіканської партії. На липень 1997 року припадає і формування тернопільської обласної організації "Громади", яка стала одним із найбільших осередків цієї партії на Заході України.

Станом на 1 січня 2003 року в області зареєстровано осередки 65 політичних партій (станом на 1 травня 2002 року їх було 60, тобто спостерігається зростання їх кількості). Останнім часом більш активно розбудовуються осередки Партії регіонів, Соціал-демократичної партії України (об'єднаної), Аграрної партії України, "Трудової України", проте бажаної для цих партій симпатії населення вони не здобувають.

Цю тезу підтверджують і дані про голосування на виборах народних депутатів України в 1998 і 2002 роках (за інформацією ЦВК).

Виборчі процеси в регіоні

У 1998 році серед партій, що подолали 4-відсотковий бар'єр в області, булиНародний рух України (28,28%), виборчий блок партій "Національний фронт" - Конгрес українських націоналістів, Українська національна консервативна партія (20,86%), Народно-демократична партія (4,46%), Партія зелених України - 4,4%) та Аграрна партія України (4,10%). СДПУ(о) та КПУ, що пройшли по багатомандатному виборчому округу, на Тернопільщині підтримки не знайшли.

У 5 одномандатних округах Тернопільщини було обрано трьох висуванців НРУ, одного - КУН та одного безпартійного.

Вибори 2002 року дали аналогічну картину: понад 4% голосів тернопільчан здобули лише два виборчі блоки - блок Віктора Ющенка "Наша Україна" з його 69,01% прихильників та блок Юлії Тимошенко із 18,83% симпатиків, що виявилося для блоку найвищим показником по Україні.

"Наша Україна" провела також і 5 депутатів до Верховної Ради України по всіх 5 мажоритарних округах Тернопільщини. Такий результат засвідчує стабільну прихильність електорату Тернопільщини до національно орієнтованих політичних сил, які відкрито декларують свою проукраїнськість, з певною перевагою стосовно тих, хто позиціонує себе як демократи чи ліберали.

За цього варто звернути увагу на ту обставину, що в 1998 році жодна політична сила не привабила 4,8% виборців, проте в 2002-му число скептично налаштованих виборців скоротилося до 0,6%. Інакше кажучи, 96,6% електорату були вдоволені представленим на виборах політичним спектром і на відміну від рівнян та закарпатців продемонстрували свою одностайність у виборі ідейно неспоріднених між собою і навіть ідеологічно неоднорідних політичних сил.

Отож з-поміж усіх областей України Тернопільщину сміливо можна назвати найбільш антикомуністичною. Головний комуніст області, перший секретар Тернопільського обласного комітету КПУ Володимир Симонов керує осередком з Києва. Втім, є тут свій "лівий" округ - Кременецький. Розташований на півночі області, він включає в себе Кременецький, Шумський та Лановецький райони Тернопільщини, які історично є не Галичиною, а частиною Волині.

Вибори Президента 1999 року

У першому турі президентських виборів 1999 року виборці Тернопільщини були другими в Україні (після Івано-Франківщини), хто віддав переважну більшість своїх голосів за Л. Кучму (69,38%). Інші голоси виборців 31 жовтня 1999 року розподілилися таким чином: Є. Марчук - 14,56%, Н. Вітренко - 2,86%, О. Мороз - 2,08%, Г. Удовенко - 1,93%, Ю.Костенко - 1,86%, П. Симоненко - 1,4%. Всі інші претенденти на найвищу посаду не набрали й 1% голосів виборців.

У другому турі президентських виборів 1999 року 92,12% виборців Тернопільщини воліли бачити на посту глави держави Л. Кучму і тільки 4,84% віддали перевагу лідеру КПУ Петрові Симоненку.

Участь політичних партій у формуванні місцевих та регіональних органів влади

Невтішні для діючої влади результати виборів 2002 року (виборчий блок "За єдину Україну!" зазнав в області нищівної поразки: 1,86% голосів - найнижчий показник блоку по Україні, що наближалося до результату КПУ в області (1,5%), тоді як у 1998 році перспективи провладних АПУ і НДП були значно кращими) спонукали її шукати способи свого зміцнення, що вимагало зокрема й зміни глави обласної державної адміністрації. Доктор економічних наук, представник аграрного лобі Василь Коломийчук, котрий керував Тернопільщиною з вересня 1999 року, змушений був облишити цей пост. Свого часу, очолюючи Тернопільську райадміністрацію, В. Коломийчук був членом НРУ, але з виходом "на область" він ослабив свої зв'язки з рухівцями і схилявся до підтримки ініціатив Аграрної партії України, спонукаючи до вступу в її лави осіб багатьох суміжних з аграрною сферою професій. На посаду губернатора було призначено головного консультанта управління організаційно-кадрової роботи та взаємодії з регіонами Адміністрації Президента, колишнього обласного партпрацівника Івана Курницького (вибором Президента були невдоволені представники "Нашої України", котрі вважали, що нового керівника регіону варто було б вибрати з членів блоку, якому симпатизує така кількість населення).

Натомість мери семи міст області, в тому числі Тернополя (перемогу з результатом у 48% голосів здобув секретар міської ради Богдан Левків) і другого за величиною міста регіону - Чорткова, - в активі "Нашої України". Іще два керівники міст області - "бютівці".

За результатами виборів 2002 року 44 із 108 місць в обласній раді вибороли представники "Нашої України", 7 - блоку Юлії Тимошенко. Тим не менш "Наша Україна" не спромоглася провести свого представника - одночасно народного депутата України Ярослава Джоджика (до слова, колишнього члена УРП) на пост голови облради (зауважимо, що на виборах до обласної ради від міста Я. Джоджик фінішував шостим). Натомість 57 із 108 можливих облрадівських голосів дісталися колишньому першому заступникові глави ОДА В. Коломийчука, екс-директору "Облпалива" Анатолію Жукінському. Першим же заступником А. Жукінського було обрано представника "партії влади" - главу Кременецької райдержадміністрації Василя Кравця.

Слід зазначити, що, будучи відданими ідеї українського державотворення, значна частка тернопільчан воднораз глибоко розчарована наявними господарськими та політичними здобутками в області представників націонал-демократичного табору - Народного руху України та Українського народного руху, оскільки в 1996-1998 роках на чолі обласної державної адміністрації перебував один із чільних рухівців Богдан Бойко разом зі своїми колегами Едуардом Кречем та Георгієм Філіпчуком (останній у той період керував Чернівецькою областю) - і саме із цими фігурами жителі Тернопільщини значною мірою пов'язують дискредитацію вміння Руху господарювати. У 2000 році Б. Бойко створив партію "Народний рух України за єдність" (причому установча конференція новоствореної партії відбулася якраз у Тернополі), та проголошення наміру об'єднати розколотий Рух на ділі виявилося черговою спробою поглиблення розколу прихильників колишнього НРУ В'ячеслава Чорновола.

Загалом можна стверджувати, що суспільно-політична ситуація в Тернопільській області значною мірою прогнозована і керована. Проте це пояснюється тим, що значна частина населення регіону працює за кордоном, що певною мірою знижує суспільну напругу. З іншого боку, область є досить традиційною й однорідною у своїх релігійних та політичних уподобаннях, що теж знижує суспільні ризики. Водночас економічна відсталість області зумовлює наявність значної частини так званого "протестного" електорату.

Оцінка стану економічного розвитку регіону

У господарському комплексі Тернопільщини представлені промисловість та високоінтенсивне сільське господарство. І хоча поки що область залишається однією з найбільш економічно відсталих в Україні, останнім часом в її економіці відбуваються певні позитивні зрушення.

Помітне соціально-економічне зростання спостерігалось уже у 1999 році - промисловий комплекс області виробив продукції на 3,3% більше, ніж попереднього року. Приросту було досягнуто за рахунок ефективнішої роботи підприємств машинобудівної галузі, деревообробної, скляної і порцеляно-фаянсової промисловості, промисловості будівельних матеріалів. Найбільшого ж приросту було досягнуто в харчовій галузі (72%).


 
 

Цікаве

Загрузка...