WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Рівненська область - Реферат

Рівненська область - Реферат

Серед підприємств легкої промисловості функціонують Рівненська фабрика нетканих матеріалів, Радивилівське ВАТ "Швейно-торгове підприємство "Маяк", які використовують лише незначні виробничі потужності. Практично простоює колишній гігант льонарства ВАТ "Рівнельон", а відтак на грані знищення перебуває галузь льонарства. В області є й чимало інших великих підприємств, які досі перебувають на грані виживання. Ліквідовується одне з найсучасніших підприємств "Укрбурштин".

Частка промислових підприємств області, що перебувають у державній та комунальній власності, є порівняно невеликою (8,7% та 4,9% відповідно). 229 промислових підприємств, або 86,4% від загальної кількості, перебувають у недержавній власності. Проте за обсягами виробництва промислової продукції недержавні підприємства дають 65,4%, тоді як державні - 31,3%.

Зростає внесок малого підприємництва у розвиток господарського комплексу регіону. В області здійснюють господарську діяльність понад 4 тис. малих підприємств, на яких працює 39,3 тис. чол. Кількість фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності тільки за 2002 рік зросла на 14,4% і складає 32,6 тис. Частка надходжень до зведеного бюджету області від діяльності суб'єктів малого підприємництва за 2002 рік сягнула 11,6%, а питома вага в надходженнях до місцевих бюджетів - 22%. За цього обсяги виробництва продукції малими підприємствами області складають 11,4% від загальних обсягів виробництва регіону (по Україні - 7,3%).

З метою розвитку малого і середнього бізнесу протягом 2002 року банківські установи області надали суб'єктам підприємництва кредитів на суму понад 355 млн. грн., а Німецько-український фонд і Європейський банк реконструкції та розвитку - на суму 1,7 млн. дол. США.

До складу агропромислового комплексу Рівненської області входить 1386 формувань, з яких сільським господарством займаються 1176 підприємств.

Загальна площа сільськогосподарських угідь складає 936,8 тис. га, в тому числі ріллі - 646,6 тис. га, з яких 390,4 тис. га становлять меліоровані ділянки. Радіаційно забруднені сільськогосподарські угіддя займають 290 тис. га, в тому числі 158,1 тис. га ріллі, що складає 31% від її загальної площі.

Серед підприємств, які займаються сільськогосподарським виробництвом, налічується 454 приватних сільськогосподарських підприємства та 5 державних дослідних господарств. На 1 березня 2003 року 16 тис. селян області виділили свої земельні паї і займаються їх обробітком без створення юридичної особи. Створено 551 селянське (фермерське) господарство, яким передано понад 54,3 тис. га сільськогосподарських угідь, у тому числі 43,2 тис. га ріллі. Особистих підсобних господарств громадян нараховується понад 200 тис.

У структурі сільськогосподарського виробництва найбільшу частку становлять зернові культури, цукрові буряки, картопля, м'ясо і молоко.

Рівненська область займається зовнішньою торгівлею із 77 країнами світу. За січень-листопад 2002 року загальна сума експорту склала понад 91 млн. дол. США, імпорту - понад 100 млн.

Рівненська область належить до групи інвестиційно привабливих регіонів України. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку регіону, сягає близько 50 млн. дол. США. Найбільші обсяги інвестицій вкладені нерезидентами з Канади, Великобританії, Росії, США.

Оцінка соціальної сфери регіону

У силу свого демографічного складу Рівненська область є досить проблемним соціальним регіоном. Більшість населення проживає в сільській місцевості, що ускладнює йому доступ до об'єктів соціальної інфраструктури, освіти, робочих місць, закладів освіти. Крім того, в області зареєстровано 329 тис. пенсіонерів (необхідно взяти до уваги, що обласний пенсійний фонд на 25% субсидується з держбюджету).

За інформацією головного управління праці та соцзахисту, протягом 2002 року в області було зареєстровано 107 тис. безробітних. Рівень безробіття на Рівненщині у процентному відношенні до кількості працездатного населення є найвищим в Україні.

У Рівненській області прийнято близько 100 програм соціального спрямування (лише в галузі медицини - 17, у галузі молодіжної політики - 7), проте фінансуються вони здебільшого за залишковим принципом. Область є дотаційною, а тому навіть обов'язкові виплати малозабезпеченим та інвалідам виплачуються завдяки субвенції з держбюджету. В 2002 році Рівненська область отримала субвенцій (у тому числі й на соціальні програми) в сумі 60 млн. грн., на 2003 рік заплановано отримати 90 млн., 30 з яких мають піти на соціальні виплати. Поширення набула така форма вирішення соціальних проблем, як "будівництво толокою": кожен район зобов'язується внести свій вклад у розвиток соціального об'єкта загальнообласного значення. Український фонд соціальних інвестицій за сприяння Світового банку планує виділити в 2003-2004 роках 2 млн. дол. для двох найменш розвинутих у соціальному плані районів Рівненщини.

Заборгованість по виплаті заробітної плати станом на 1 грудня 2002 року складала на Рівненщині 34,4 млн. грн. (у т. ч. працівникам бюджетної сфери - 7,4 млн. грн.). Середня зарплата в сільському господарстві на 1 березня 2003 року становила всього 133 грн., тоді як у середньому по області вона перевищила прожитковий рівень і досягла суми в 374 грн.

Оцінка діяльності ЗМІ регіону

В області зареєстровано понад 300 друкованих видань, проте регулярно виходить і користується попитом у читачів лише незначна їх частина. Переважна більшість із них виходять у м. Рівному. Поодинокими винятками є міста Дубно, де виходить 6 газет, та Острог (2 газети). В основному ж у райцентрах видається лише по одній районній газеті, засновниками якої є, як правило, органи місцевої влади. Унікальним поки що залишається досвід смт. Млинів, де з початку 2003 року відбулося роздержавлення районної газети і почався випуск приватної газети "Гомін-плюс".

На Рівненщині виходить у світ багато різновидів газет: рекламні, інформаційно-реклам-ні, рекламно-розважальні, безкоштовні рекламні, державні та приватні громадсько-політичні, газети політичних партій, громадських організацій та профспілок, відомств, релігійних організацій.

Досить популярними стали безкоштовні рекламні газети, які вкидаються практично в усі поштові скриньки рівнян ("Рівне і рівняни", "Місто і реклама", "Скринька"). Їх задекларований тираж сягає 30-70 тис. примірників.

Профспілки випускають свою газету "За відродження" (наклад 2 тис. примірників), працівники споживчої кооперації - "Рівненський кооператор" (5 тис.), правоохоронці видають і читають "Закон. Правосвідомість. Правопорядок" (5,6 тис.), а лікарі - "Медичний вісник" (5 тис.). Багато релігійних конфесій видають власні газети ("Новина", "Осанна"). Мають свої друковані видання й деякі громадські організації: Рівненське обласне відділення КВУ - газету "Точка зору. Рівне" (1-5 тис. примірників), "Суспільне народження" реалізує проект молодіжної газети "Вован".

Найтиражніша нерекламна газета регіону "Рівне вечірнє" є приватною. Газета виходить двічі на тиждень, її п'ятничний 24-сторінковий випуск формату А3 друкується накладом у 23 тис. примірників. Частина площі, яку займає реклама, сягає 15-20%.

Громадсько-політична газета Рівненської обласної державної адміністрації "Вільне слово" виходить двічі на тиждень накладом 17,5 тис. примірників. Тираж газети обласної ради "Вісті Рівненщини", що сягає 21 тис., майже не потрапляє у роздрібну торгівлю, а розповсюджується за передплатою. Газета Рівненської міської ради "Сім днів" поширює практично весь свій тираж (12 тис.) за рахунок пільгової передплати, яку фінансує сама рада.

Політичні партії теж активно використовують пресу, намагаючись або заснувати власні видання, або контролювати існуючі. Так, газета "Волинь" (18 тис.) явно симпатизує УНП та блоку "Наша Україна", "Рівненський діалог" (5 тис.) - соціалістам. Офіційно ж партійними органами є "Нова Волинь" (НРУ) і "Червоний прапор" (КПУ).

Електронні ЗМІ в Рівненській області представлені двома телерадіокомпаніями - Рівненською державною телерадіокомпанією (РДТРК), до структури якої входить і радіо "Край", і приватним телеканалом "Рівне-1" з філією радіостанції "Наше радіо", а також місцевою Християнською телекомпанією і трьома відгалуженнями всеукраїнських телекомпаній ("Вуличне телебачення", яке належить ICTV, "НБМ-Рівне" та "СТБ-Рівне"), однією місцевою приватною радіостанцією ("Радіо "Трек") та представництвом всеукраїнської радіостанції "Радіо "Довіра". Найвищий рейтинг серед місцевих телеканалів має "Рівне-1", який окрім інформаційних програм, кримінального огляду та розважальних програм виготовляє кліпи, здійснює оригінальні творчі проекти. "Рівне-1", аудиторія якого сягає 1 млн. глядачів, входить до телемережі "Нового каналу".

"10-й канал" - найперший місцевий телеканал, заснований іще в 1993 році, - втратив свою колишню величезну популярність і ліцензію на мовлення. Нині це представництво всеукраїнського телеканалу "СТБ-Рівне". Проте він успішно працює над власними творчими проектами, готуючи інформаційні програми "Вікна-Рівне" та "Місто", які розповідають про місцеві новини. Його аудиторія становить 400 тис. глядачів.


 
 

Цікаве

Загрузка...