WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Полтавська область - Реферат

Полтавська область - Реферат

Процес приватизації в області спирається на прошарок невеликих, але стабільних підприємств. Саме вони в ринкових умовах добре розраховують свої фінансові можливості, купуючи лише оптимальні для виробничих потреб ділянки. З-поміж крупних підприємств до приватизації землі вдаються ті, що випускають конкурентну продукцію, а також ті, що отримали інвестиції (ВАТ "Полтавський алмазний завод", ЗАТ "Миргородський завод мінеральних вод", АТ "Хорольський молоко-консервний комбінат дитячих продуктів", ЗАТ "Нафтохімік" та інші).

За цього в 1999 році середня ціна 1 кв. м землі в області становила 4,46 грн., а за вісім місяців 2002 року - зросла до 9,17 грн. За найвищими цінами продається 1 кв. м земель комерційного використання в містах Кременчуці (240 грн.), Полтаві (102 грн.), Лубнах (63,33 грн.). Найвища ціна за 1 кв. м земель, призначених для промисловості, встановилась у містах Комсомольську (22,17 грн.), Кременчуці (18,18 грн.), Полтаві (18,08 грн.) та Кобеляцькому (12,24 грн.), Пирятинському (6,88 грн.) і Диканському районах (5,38 грн.).

Отже, можна зробити деякі висновки. Загальна оцінка рівня задоволеності сільського населення району процесами формування земельних відносин є низькою. Аналіз ситуації, що склалася, показав, що більшість населення району (82,32%) віддали свої земельні паї в оренду (лише 7,17% та 9,8% обробляють свої земельні паї відповідно власними силами або на умовах спільного обробітку). Серед факторів, які негативно впливають на можливість отримання прибутку за рахунок плати за оренду, можна вказати на несвоєчасне внесення орендарем плати за землю, неадекватну її форму (переважно натуральну), через що 63,5% власників земельних паїв, які отримують прибуток за рахунок плати за оренду, бажали б змінити орендаря, а водночас певна частка сільського населення (32,7%) готова змінити "пасивний" спосіб отримання прибутку від власного земельного паю у вигляді плати за оренду на "активний", зокрема у формі участі в кооперативі по спільному обробітку землі. Приміром, сьогодні лише 10,31% сільського населення Машівського району вирішили продати свій земельний пай після вступу у дію відповідного закону. 23,67% населення ще не визначились у цьому питанні, решта не мають чіткої позиції.

Залучення інвестицій

За оцінками експертів Інституту реформ, які здійснюють моніторинг інвестиційної привабливості регіонів України, Полтавщина стабільно перебуває в групі "переслідувачів", тобто тих регіонів, які йдуть безпосередньо за лідерами.

Протягом 2002 року в економіку області іноземні інвестори вклали 16,4 млн. дол. США, що в 5,1 разу більше, ніж за 2001 рік. Зокрема з країн СНД та Балтії надійшло 1,4 млн. дол. (8,5% до загального обсягу), з інших країн світу - 15,0 млн. дол. (91,5%). Сукупний обсяг прямих іноземних інвестицій у підприємства Полтавщини станом на 01.01.2003 р. дорівнював 155,9 млн. дол. США. Загалом інвестиції надійшли з 34 країн світу, але найбільші обсяги було внесено Російською Федерацією (104,3 млн. дол. США, або 66,9% до сукупного обсягу), Кіпром (10,1 млн. дол., або 6,5%), Нідерландами (9,7 млн. дол., або 6,2%), США (9,6 млн. дол., або 6,1%), Канадою (4,6 млн. дол., або 3,0%). На ці країни припадає 88,7% загального обсягу прямих інвестицій, вкладених в економіку області.

Найбільш інвестиційно привабливими в області залишаються такі види економічної діяльності, як виробництво коксу та продуктів нафтопереробки, де іноземні капіталовкладення становили 106,5 млн. дол. (68,3% до загального обсягу інвестицій), харчова промисловість та переробка сільськогосподарських продуктів (17,5 млн. дол., або 11,2%), добувна промисловість (10,8 млн. дол., або 6,9%) та оптова торгівля і посередництво в торгівлі (7 млн. дол., або 4,5%). Слід зазначити, що майже весь обсяг інвестицій (145,3 млн. дол. США або 93,2%) отримали підприємства промисловості.

Іноземні інвестиції отримало 151 підприємство області. У підприємства колективної форми власності було вкладено іноземних інвестицій на суму 152,1 млн. дол. (97,6% до загального обсягу), в підприємства, що є власністю інших держав, - 3,6 млн. дол. (2,3%), а в приватні підприємства - 0,2 млн. дол. (0,1%).

Серед регіонів провідні місця за обсягами інвестицій продовжують утримувати підприємства міст Кременчука (79,3%) і Полтави (16,3%). На них припадає 95,6% загального обсягу прямих інвестицій, що надійшли до області.

Обсяг прямих інвестицій 5 підприємств області в економіку країн світу на 1 січня 2003 року становив 59,6 тис. дол. США, у т. ч. в країни СНД - 4,15 тис. дол. (7%), в інші країни світу - 55,45 тис. дол. (93,0%). Протягом 2002 року підприємства Полтавської області, що здійснювали пряме інвестування нерезидентів, зазнали значних втрат капіталу (понад три чверті) через банкрутство нерезидентів у Російській Федерації. Доход інвестора-резидента за 2002 рік склав у середньому 20,37 тис. дол. США.

Оцінка діяльності ЗМІ регіону

В Полтавській області зареєстровано 300 місцевих видань, з-поміж яких порівняно регулярно виходить 152, в т. ч. 133 газети.

За формами власності пріоритет належить комунальним ЗМІ, заснованим за участю органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх структурних підрозділів, - це 40 обласних, міських, районних газет, які виходять регулярно загальним накладом 230 тис. примірників, що становить майже половину всієї періодики, яку читають полтавці за передплатою. Регулярно виходить також близько 20 інформаційно-аналітичних газет, засновниками яких виступають окремі журналістські колективи, політичні партії, громадські організації. Видаються вони в основному в обласному центрі та містах Кременчуці, Лубнах, Миргороді. В інформаційному просторі області ця періодика займає 14%. Інша група - рекламно-інформаційні видання недержавних структур, що існують виключно за рахунок реклами та комерційної діяльності. Їх разовий тираж становить 360 тис. примірників, або 30,2% всієї періодики. Наступна група - друковані видання за інтересами, що їх видають підприємства, фірми, спілки, клуби тощо на власні кошти, на пожертвування, членські внески (7,8%). Як правило, вони не публікують реклами, не ведуть комерційної діяльності, а відтак у більшості своїй є збитковими.

66% зареєстрованої в області періодики видається українською мовою. За передплатою в області розповсюджується понад 500 тис. примірників періодичних видань. Найбільш тиражні громадсько-політичні газети області - це обласні газети "Зоря Полтавщини" (40 тис. прим.), "Вечірня Полтава" (40 тис.), газета міськради "Полтавський вісник" (60 тис.).

Обласна державна телерадіокомпанія "Лтава" транслює свої програми на чотирьох каналах: двох телевізійних і двох радіомовних, орієнтовна аудиторія яких становить приблизно 170 тис. чоловік. Діють також дві районні телерадіокомпанії, засновниками яких є райдержадміністрації та колективні підприємства, 21 редакція районного та міського радіомовлення, 11 комерційних телерадіокомпаній, 1 радіостанція в м. Кременчуці.

Оцінка розвитку третього сектора та становлення принципів громадянського суспільства в регіоні

Показник загальної кількості громадських організацій в області утримується на середньоукраїнському рівні, тобто тут нараховується 1 організація приблизно на 1800 чоловік. Абсолютні цифри подано в табл. 4.

Більш-менш достовірну інформацію про чисельність людей, охоплених діяльністю НДО, отримати досить складно. Адже, з одного боку, це люди, які працюють у НДО на постійній основі, а з іншого - члени громадських організацій, більшість яких не передбачає в своєму статуті фіксованого членства. Також є люди, які не є ні працівниками, ані членами громадських організацій, але задіяні в окремих конкретних проектах.

Загалом можна сказати, що вплив громадських організацій на життя регіону залишається незначним. Ефективно працюють лише ті з них, які спромоглися залучити фінансування від донорських організацій. Незначна ефективність ГО також спричинена низькою соціальною активністю громадян і зневірою в те, що можна власними силами змінювати суспільну ситуацію. Міжсекторна співпраця також перебуває в зародковому стані. Водночас уже є приклади проектів, здійснених спільно.


 
 

Цікаве

Загрузка...