WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Полтавська область - Реферат

Полтавська область - Реферат

Основними паливно-енергетичними ресурсами області є нафта, газоконденсат та природний газ, промисловий видобуток яких на Полтавщині розпочато з 1951 року. Найбільшим родовищем області є Глинсько-Розбишівське нафтогазове родовище (Лохвицький і Гадяцький райони), яке забезпечує майже половину видобутку нафти і газу області. Полтавська нафта є високоякісною: в її складі до 55% світлих нафтопродуктів і мало сірки. У супутніх газах майже 70% пропано-бутанових легкозаймистих фракцій, завдяки чому вони є цінною сировиною для хімічної промисловості (виробництва штучних волокон і пластмас).

Слід зазначити також, що Полтавська область має потужну гірничодобувну промисловість, яку представляє ВАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат". Основною продукцією цього підприємства є залізорудний концентрат з вмістом заліза до 65% та офлюсований залізний окоток для доменних цехів металургійних комбінатів.

Харчова промисловість області представлена м'ясною, молокопереробною, цукровою, хлібопекарською, кондитерською, плодоовочеконсервною, спиртовою та лікеро-горілчаною, пивоварною, масложировою галузями, виробництвом безалкогольних напоїв.

Галузь машинобудування і металообробки за обсягами виробництва продукції утримує третє місце в обласному промисловому комплексі. До виробництв, що мають істотне значення в загальнодержавному розподілі праці, відносяться автомобільна та електротехнічна промисловість, верстато- і приладобудування, залізничне вагонобудування, виробництво дорожньо-будівельної техніки та технологічного устаткування для хімічної, харчової і легкої індустрії.

За темпами розвитку промислового виробництва Полтавщина є сьогодні одним із найдинамічніших регіонів України. У 2001 році приріст обсягів промислового виробництва склав майже 33%. Висові темпи утримуються й поточного року.

Поряд із відновленням роботи великих підприємств значна увага приділяється розвитку дрібного та середнього підприємництва.

Полтавська область була і залишається славнозвісним центром розвитку сільського господарства. Вже в 70-х роках ХХ ст. в області активно запроваджувалися природозберігаючі технології виробництва. Сьогодні 640 сільськогосподарських підприємств нарощують виробництво продукції. Минулого року було зібрано 2 млн. 350 тис. тонн зернових. Відновлюється тваринництво.

Оцінка бюджетних процесів в області та міжбюджетних відносин

Бюджет 2003 року яскраво характеризують деякі дані витратної частини. Зокрема сфера освіти з урахуванням необхідності реалізації ст. 57 Закону України "Про освіту", потребує 355 млн. грн., отож передбачений Мінфіном обсяг видатків у 228,4 млн. грн. не покриває витрат навіть на оплату праці та енергоносіїв. А видатки, призначені для системи охорони здоров'я, сума яких дорівнює 178,5 млн. грн., не забезпечують навіть потреби в заробітній платі, яка складає 179,1 млн. грн. 4 млн. грн. недодані області для утримання територіальних центрів. Усього на 38,2% до потреби передбачено обсяги субвенції на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. На 10,6 млн. грн. зменшені видатки для отримувачів усіх видів допомоги відповідно до законів України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", решти законодавчих актів соціального спрямування. При розрахунках обсягів міжбюджетних трансфертів з питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не враховано 4,3 млн. грн. на погашення заборгованості, яка залишилася ще з 2001 року.

При формуванні проектних цифр область виходила з пропозицією про скорочення обсягу вилучення коштів з бюджетів міст, але Міністерство фінансів натомість збільшило їх на 6,3 млн. грн.

Загальна тенденція останніх років така, що за стрімкого зростання платежів до бюджетів усіх рівнів питома вага того, що залишається в області, постійно зменшується.

Розвиток малого та середнього бізнесу

У сфері малого та середнього бізнесу спостерігається позитивна динаміка кількісних показників. Зокрема за останній рік зростання кількості малих підприємств склало 6,1%. Зростає також кількість фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності. Це зростання склало 11,5% (з 41998 чол. на 1 квітня 2001 року до 48360 чол. на ту ж дату 2002 року). Загалом у сфері малого бізнесу зайнято 108,7 тис. осіб, що становить 12,7% працівників, зайнятих у всіх сферах народного господарства області.

Міцніє інфраструктура підтримки малого підприємництва: в області діє 14 бізнес-центрів, 2 бізнес-інкубатори, 38 інформаційно-консультаційних установ, 7 інвестиційних та 1 інноваційна компанія, 75 фінансово-кредитних установ, у т.ч. 22 кредитні спілки, 5 фондів підтримки підприємництва. Створено також банк даних державного майна, що може бути наданий суб'єктам підприємницької діяльності.

Проте малий бізнес розвивається переважно в містах. Підприємництво в сільській місцевості ще не стало механізмом вирішення економічних та соціальних проблем.

Свободу економічної конкуренції та ступінь владного протекціонізму можна оцінити як тотожні середньоукраїнському рівню. Полтавщина не є оазисом вільної економічної конкуренції і водночас не є зразком найодіозніших варіантів владного протекціонізму. Щоправда, приклади жорсткого тиску на бізнес є. Зокрема під час виборів міського голови м. Полтави з Анатолієм Кукобою вирішив позмагатися Юрій Фастовець - президент асоціації "Полтавапродукт", яка об'єднувала багато виробничих та торговельних підприємств. Однак нині вона припинила своє існування, не витримавши жорсткого пресингу з боку міської влади, а сам Ю. Фастовець змушений був залишити Полтаву.

Стан аграрної реформи

Нині на Полтавщині зареєстровано 634 сільськогосподарські підприємства, у яких господарює близько 1,5 тис. фермерів. Паювання земель пожвавило інтерес селян до землі.

Стан справ з виплатою орендної плати за земельні паї - фактично один із головних чинників, що формує соціальну ситуацію на селі. В області орендними відносинами охоплені майже всі власники земельних часток (паїв). Лише 15 тис. селян, або 4%, господарюють самостійно.

Половина землевласників - а це 167 тис. осіб - отримали державні акти взамін сертифікатів, іще 65 тис. державних актів перебуває в роботі.

Результатом реформування земельних відносин стала реалізація громадянами права на вільний вибір форм господарювання і розпоряджання землею. Позитивним явищем є прагнення власників паїв до співпраці з крупними господарствами, які працюють ефективно. Наприклад, ТОВ "Колос" Гадяцького району орендує 1585 паїв, СБК "Лан" Зіньківського району - 1225. У місцевих орендарів - 273 тис. паїв в оренді, а в немісцевих - 33 тис. За три роки, скориставшись правом власності на землю, селяни отримали орендної плати майже на 300 млн. грн.

На даний час здійснено грошову оцінку земель по 967 населених пунктів із 1882. Повністю грошова оцінка земель завершена в Хорольському, Котелевському, Решетилівському, Глобинському, Гребінківському, Пирятинському, Лубенському районах, в усіх містах обласного та в двох - районного підпорядкування (Карлівці і Червонозаводському), у восьми селищах міського типу (Котельві, Ново-Санжарах, Оржиці, Решетилівці, Чутовому, Артемівці, Градизьку, Опішні). Динаміка надходжень коштів від сплати за землю по області показує, що саме проведення оцінки земель населених пунктів забезпечує значне збільшення надходжень до місцевих бюджетів. Цьому значно сприяє також проведення робіт з інвентаризації земель. Так, за 1999 рік фактично надійшло від сплати за землю 35,9 млн. грн., за 2000 рік - 45,8 млн., а за 2001 рік - уже 54,6 млн.

Приватизували ділянки за рішенням відповідних рад 528 тис. громадян у 1877 населених пунктах області (97,5% від загальної кількості). Вартість цих ділянок тільки за грошовою оцінкою становить близько 10 млрд. грн.

Громадяни отримали 140 тис. державних актів на право приватної власності на землю, що складає 27% загальної кількості прийнятих радами рішень.

За період реформи станом на 1 серпня 2002 року державні органи підготували до продажу та до отримання права оренди на них 652 земельні ділянки загальною площею 321,6 га й експертною вартістю 19 млн. 457 тис. грн. За весь період продажу ділянок несільськогосподарського призначення до бюджетів надійшло 11 млн. 605 тис. грн.


 
 

Цікаве

Загрузка...