WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Полтавська область - Реферат

Полтавська область - Реферат

Реферат на тему:

Полтавська область

Історична довідка та демографічна ситуація

Полтавщина з 1036 року ввійшла до складу Київської Русі, а саме Переяславського князівства. За часів Богдана Хмельницького територія Полтавщини була розподілена між сімома козацькими полками (Переяславським, Іркліївським, Прилуцьким, Лубенським, Миргородським, Гадяцьким (Зіньківським) і Полтавським). 9 березня 1802 року була утворена Полтавська губернія, площа якої в 1804 році складала 46603,16 кв. км.

Низка адміністративно-територіальних реформ радянських часів завершилась утворенням 22 вересня 1937 року Полтавської області. На той час до її складу входило 45 районів та два міста обласного підпорядкування - Полтава і Кременчук. У січні 1954 року зі складу області було виведено 8 районів: Згурівський та Яготинський відійшли до Київської області, Гельмязівський, Драбівський, Золотоніський, Іркліївський, Чорнобаївський, Ковалівський - до Черкаської. З того часу межі Полтавської області залишалися без змін, змінювалася лише її внутрішня адміністративна структура.

Сьогоднішня Полтавська область займає територію в 28,8 тис. кв. км, що складає 4,8% території України. Її довжина з півночі на південь дорівнює 213,5 км, а з північного заходу на південний схід - 259 км. За територією Полтавська область посідає 7 місце серед областей України. В області налічується 25 районів, 5 міст обласного і 10 - районного підпорядкування, 5 районів у містах, 21 селище міського типу, 1846 сільських населених пунктів, 467 сільських рад. Містами обласного підпорядкування є Полтава, Комсомольськ, Кременчук, Лубни, Миргород, найбільшими містами районного підпорядкування - Гадяч, Глобине, Гребінка, Зіньків, Карлівка та інші.

На Полтавщині розвідано понад 10 видів корисних копалин, зокрема нафти, газу, вугілля, торфу, залізної руди, будівельних матеріалів, мінеральних вод та ін. Полтавщина посідає перше місце серед областей України за запасами (близько 500 млрд. куб. м) і видобутком природного газу. Запаси нафти в області складають близько 20 млн. т. Родовищ торфу, загальна площа яких дорівнює понад 110 тис. га, тут понад сто, а їх запаси перевищують 100 млн. т. Запаси залізних руд, яких тут понад 30 млрд. т, у т. ч. понад 1 млрд. т багатих руд із вмістом заліза 50% і більше, зосереджені в районі Кременчуцької магнітної аномалії. На території Полтавської області розвідано також понад 100 родовищ будівельних матеріалів.

В області експлуатується 20 джерел мінеральних лікувальних та столових вод, найпопулярнішими з яких є "Миргородська", "Семенівська", "Хорольська", "Новосанжарська", "Гоголівська".

Станом на 1 січня 2003 року чисельність населення області становила 1609,4 тис. осіб. За 2002 рік унаслідок природного скорочення кількість жителів області зменшилася на 17,7 тис., що становить 10,9 особи на тисячу жителів. Природне скорочення населення спостерігалося в усіх адміністративно-територіальних одиницях області. Найвищого рівня воно сягнуло в Миргородському районі (18,7‰), найнижчого - в Комсомольській міськраді (5,7‰). Природне скорочення в сільській місцевості (16,0‰) було набагато більшим, ніж у міських поселеннях (7,4‰). У той же час позитивний вплив на демографічну ситуацію в області справляє збільшення числа народжених. Загалом по області за 2002 рік народилося 11546 дітей, що на 413 (3,7%) більше, ніж за попередній рік. Народжуваність у сільській місцевості вища, ніж у містах (7,2‰ проти 7,1‰). Загальна кількість померлих у 2002 році зменшилася проти 2001 року на 172 особи, або на 0,6%. За цього смертність сільських жителів (23,1‰) була значно вищою, ніж міських (14,5‰).

За офіційними даними, в усіх галузях господарства області зайнято 725 тис. чоловік, 545 тис. з яких працюють в економічній сфері: 130 тис. у промисловості, 127 тис. у сільському господарстві, 30 тис. у будівництві, 38 тис. на транспорті й у галузі зв'язку, 36 тис. у торгівлі та громадському харчуванні; 46,5 тис. громадян зайняті у сфері охорони здоров'я, фізкультури та соціального забезпечення, 64,5 - у сфері освіти, 32 тис. - в апараті органів управління.

Динаміка розвитку політичних партій регіону

Нині на Полтавщині діють осередки 74 політичних партій, загальна кількість членів яких складає близько 100 тис. осіб, що втричі більше, ніж у 2000 році. Найчисельнішими є партосередки таких партій, як АПУ (близько 25 тис. членів), НДП (10 тис.), Партія регіонів (8,5 тис.), СПУ (8 тис.), СДПУ(о) та "Демсоюз" (по 7 тис.), КПУ (4,5 тис.), "Батьківщина" (близько 3 тис.), "Трудова Україна" (2 тис.), ПППУ (2 тис.).

Загальною тенденцією в області залишається незначна представленість членів політичних партій у місцевих органах влади. Зокрема в обласній раді КПУ має одного депутата, АПУ провела до облради 16, Партія регіонів та НДП - по 7. Переважна більшість депутатів місцевих рад є позапартійними. Про це свідчить і той факт, що з-поміж 10007 обраних депутатів місцевих рад тільки 1858 були висунуті партіями.

Виборчі кампанії 1998-го і 2002 років засвідчили стійке домінування в області лівих партійно-політичних уподобань. Зокрема в 1998 році виборчий блок СПУ та СелПУ "За правду, за народ, за Україну!" здобув 36,2% голосів виборців. На виборах Президента України в 1999 році в першому турі переміг на Полтавщині Олександр Мороз, а в другому - Петро Симоненко.

У 2002 році Соціалістична партія України з результатом 22,05% також виборола перше місце. Водночас уперше КПУ відійшла на третє місце, а на друге вийшла політична сила нелівого спрямування - виборчий блок політичних партій Віктора Ющенка "Наша Україна" (20,46%). Це може свідчити про те, що соціальні пріоритети в поведінці виборців домінують над власне ідеологічними. Загалом підсумки виборів 2002 року в багатомандатному окрузі на Полтавщині були такими: Соціалістична партія України - 22,05%, виборчий блок політичних партій Віктора Ющенка "Наша Україна" - 20,46%, Комуністична партія України - 17,69%, виборчий блок Ю. Тимошенко" - 8,07%, виборчий блок "За єдину Україну!" - 6,17%. Усі інші суб'єкти виборчого процесу в ході виборчої кампанії на Полтавщині набрали менше 4 відсотків голосів прихильників.

Регіональні лідери та їх роль у розвитку регіону

Главою Полтавської облдержадміністрації до 29 липня 2003 року був Євген Томін, призначений на цю посаду в березні 2000 року. Він є також депутатом Полтавської обласної ради ІV скликання. Деякий час Є. Томін очолював Полтавську облраду, однак 12 вересня 2002 року головою Полтавської облради було обрано Володимира Гришка, який до цього працював заступником голови облради, а раніше, з 1992 по 2002 рік, - начальником головного управління економіки та заступником глави Полтавської облдержадміністрації.

Володимирові Гришку 57 років, він уродженець Полтавщини, доктор економічних наук. Про нього говорять як про людину, що знає економіку регіону і віддає перевагу професійній діяльності перед політичною. Його не задовольняє ситуація, що область хоч і утримує з ряду економічних показників друге місце після Києва, але рівень життя полтавців не зростає. Саме поліпшення якості життя полтавців В. Гришко і сформулював як основне своє завдання.

Помітне місце серед регіональних лідерів належить народному депутату Анатолію Кукобі, який хоч формально і не є міським головою Полтави, але повністю контролює діяльність міської ради. Саме Анатолій Кукоба створив у місті прецедент, у зв'язку з яким протягом року Полтава не має міського голови.

Оцінка стану економічного розвитку регіону

За структурою господарства сучасна Полтавщина - індустріально-аграрна область України, яка належить до числа областей із середнім рівнем розвитку промислового виробництва.

Більшість галузей промисловості області було започатковано в 60-х роках - нафто- і газодобувну, залізорудну, чорну металургію, нафтопереробну, автомобільну, верстато- і приладобудівну, електротехнічну та ін. У галузевій структурі промисловості провідними є паливна і харчова промисловість та машинобудування і металообробка. На частку цих галузей припадає близько 80% усього промислового виробництва області. Ілюстрацією цього можуть слугувати показники виробництва промислової продукції в області за 2000 р. (див. рисунок 1, створений на основі даних "Статистичного щорічника Полтавської області за 2000 рік").

Фактично дві галузі - паливна промисловість та чорна металургія - видають більше половини всього обсягу виробництва промислової продукції області. Якщо врахувати, що основу цих галузей в області складають два підприємства - Кременчуцький НПЗ та Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат, то виходить, що від діяльності цих двох підприємств залежить загальна ситуація по області. За цього навіть в умовах різкого спаду виробництва у паливній промисловості та чорній металургії ці підприємства визначають загальний обсяг промислового виробництва. А в попередні роки їхня питома вага доходила й до 70%.


 
 

Цікаве

Загрузка...