WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Одеська область - Реферат

Одеська область - Реферат

Значну частину фінансування некомерційні організації отримують від благодійних організацій. Наприклад, за 2001-2002 роки тільки міжнародний фонд "Відродження" надав підтримку понад двадцяти неурядовим організаціям Одеси й Одеської області. Так, було створено Центр удосконалення методів навчання та досліджень у галузі європейських студій (благодійний фонд соціальних програм "ХХІ століття"). Яскраві мистецькі акції проводили за підтримки фонду асоціація "Нова музика" (міжнародний фестиваль сучасного мистецтва "Два дні й дві ночі нової музики") та Південноукраїнська асоціація сприяння розвитку і захисту прав жінок "Світло". Було надано підтримку в здійсненні проекту Інституту регіонального розвитку, культури та просвіти "Мистецький Вавилон", який мав на меті зміцнення міжкультурних взаємин, а також гармонізацію відносин між християнською і мусульман-ською громадами. На розвиток методики і методів роботи третього сектора були спрямовані проекти асоціації "Ковчег", Творчого центру індивідуального розвитку. Крім того, фонд "Відродження" підтримував соціальні програми громадських організацій ("Екологічне здоров'я людини", "Наші діти", "Шлях додому", Одеське міське товариство інвалідів), дослідження гендерної проблематики (Одеський науковий центр жіночих досліджень), розвиток національних меншин (Одеський ромський конгрес "Бахтало дром") тощо.

Уперше в Україні був створений в Одесі Фонд місцевої громади. У 2003 році фонд планує витратити на реалізацію соціальних проектів у вигляді грантів, надаваних на конкурсних засадах, близько 50 тис. грн. Голова ради засновників фонду - Л. Шемякін (голова правління Одеської обласної організації роботодавців), голова наглядової ради - А. Прокопенко (секретар Одеської міської ради).

Одеська область посідає одне з перших місць в Україні за кількістю громадських організацій, активність яких спрямована на протидію поширенню ВІЛ-інфекції. У цій сфері працюють громадські організації "Наші діти", "Віра, Надія, Любов", "Довіра", "За майбутнє без СНІДу", "Підтримка", "Радість життя", клуб взаємодопомоги "Життя +" та інші. Так, наприклад, благодійний фонд "Шлях додому" здійснює проекти з вторинної профілактики ВІЛ, запобігання бездомності, подає соціальну, юридичну, медичну і психологічну допомогу людям без постійного місця проживання і прописки. Фонд також видає газети "Шлях додому" та "Не відлітай". У 2002 році за результатами конкурсу міжнародного фонду "Швабс фаундейшн" директор цього фонду Сергій Костін був визнаний кращим соціальним підприємцем і в 2003 році став учасником міжнародного економічного форуму в Давосі.

Діяльність низки громадських організацій, зокрема Одеського інституту соціальних технологій, Центру підтримки громадських ініціатив, Асоціації дослідників державного управління, громадської організації "Віч-на-віч", спрямована на розвиток локальної демократії, вдосконалення інститутів місцевого самоврядування і державного управління. Із січня 2003 року Одеська міська громадська організація "Віч-на-віч" започаткувала реалізацію широкомасштабного всеукраїнського проекту "Поширення передового досвіду Одеси в сфері проведення реформ на рівні органів місцевого самоврядування".

Наприкінці 2002 року було оприлюднено заяву про формування в Одесі незалежної профспілки творчих працівників ЗМІ, до складу якої ввійшли первинні організації профспілок працівників газет "Південь", "Праве діло", "Морські відомості", а також Гільдії власних кореспондентів.

Стан забезпечення прав національних меншин та народів

За національним складом населення області суттєво відрізняється від інших регіонів України. Тут проживають представники понад 100 національностей та народностей, причому особи некорінної національності складають понад 45% населення області, тоді як загалом по Україні цей показник дорівнює 26,4%.

За даними Державного комітету статистики України, 2001 року на території Одеської області найбільші етнічні групи складали українці (62,8%), росіяни (20,7%), болгари (6,1%), молдовани (5,0), гагаузи (1,1%), євреї (0,5%), білоруси (0,5%), вірмени (0,3%), цигани (0,2%). Найбільша строкатість у національному складі спостерігається в південно-західній частині області - в межиріччі Дністра і Дунаю. Тут переважає українське населення (35,8%), болгари (24,8%), росіяни (17,7%), молдовани (15,2%), гагаузи (4,6%) та ін. У північних та центральних районах населення більш однорідне за національним складом - тут живуть переважно українці. Крім того, останніми роками помітно зростає в обласному центрі кількість вихідців з Південно-Східної Азії (китайців, в'єтнамців).

Станом на 1 березня 2003 року в області існувало понад 90 національно-культурних організацій з районним, міським та обласним статусом (у 1992 році в Одеській області було зареєстровано лише 9 таких організацій). Серед них є зокрема 4 обласних відділення всеукраїнських об'єднань та організацій: Асоціації болгарських національно-культурних товариств та організацій України, Всеукраїнської національно-культурної молдавської асоціації, Всеукраїнської асоціації корейців України зі сприяння об'єднанню Кореї, Всеукраїнського центру болгарської культури.

На Одещині зареєстровано 32 обласні національно-культурні організації. В 1999 році з ініціативи управління у справах національностей та міграції Одеської обласної державної адміністрації було створено Раду представників національно-культурних товариств Одеської області, засідання якої проводяться раз на місяць.

Починаючи з 1998 року на забезпечення культурно-освітніх потреб національних спільнот Одеської області було виділено близько 600 тис. грн.: у 1998 році - 120 тис., у 1999 році - 125 тис., у 2000-му - 35 тис., у 2001-му - 308600, у 2002 -му та 2003-му - по 100 тис. грн. З метою реалізації державної етнополітики і зміцнення міжнаціональної злагоди Одеська обласна державна телерадіокомпанія започаткувала цикли телепередач "Злагода" (виходить раз на місяць) та радіопередач "Суцвіття" (виходить двічі на місяць). За рахунок обласного бюджету починаючи з 2003 року друкується молдавською мовою тижневик "Лучаферул" - додаток до газети "Голос України". Частково фінансується робота 15 недільних національних шкіл, видання літератури.

Загалом у місцях компактного проживання національних меншин функціонують 9 шкіл з молдавською (румунською) мовою навчання та 9 - з молдовською, румунською, російською та українською мовами навчання. У 2002 році молдовською мовою навчалися загалом 7005 учнів, болгарською - 205. Як предмет болгарську мову вивчають 3150, гагаузьку - 89 учнів. Крім того, як предмет учні вивчають польську, грецьку, чеську мови та іврит. Функціонують 10 недільних національних шкіл, зокрема німецька, чеська, польська, вірменська, болгарська, корейська, грузинська.

На базі Палацу студентів в Одесі створено Центр національно-культурних товариств Одеської області. Тут організації, які не мають власного приміщення, можуть провадити статутну діяльність.

Сприяють усталенню взаєморозуміння між представниками різних етносів міжетнічні форуми єврорегіону "Нижній Дунай". Тут національні меншини розселені єдиним територіальним масивом по обидві сторони кордону. В 1999 році в м. Галаці (Румунія) пройшов перший такий форум, а в травні 2001 року в м. Ізмаїлі було проведено другий. У рамках форумів було проведено наукові симпозіуми, виставки книг, виданих мовами національних меншин, та виробів народного декоративно-прикладного мистецтва, відбулися паради представників різних етносів, виступи аматорських фольклорних колективів та великі гала-концерти.

Загальні висновки

Одеська область займає вигідне географічне положення, завдяки чому вона є важливим транспортним вузлом і центром зовнішньоекономічної діяльності. Тут розташовані найбільші морські порти України, проходять найважливіші транспортні і вантажні потоки. Водночас це привабливий регіон для розвитку туризму і рекреаційної галузі. Тут існує також розвинуте землеробство. Промисловість області спеціалізується на переробці сільськогосподарських продуктів, нафтопереробці, виробництві хімічних речовин, обробці металу і машинобудуванні. Одещина посідає одне з провідних місць в Україні за рівнем залучення іноземних інвестицій.

Соціально-економічна ситуація в області характеризується стабільністю, політичні переваги загалом відповідають загальноукраїнським показникам. Етнічний склад жителів області доконечно розмаїтий: тут мешкають представники понад 100 національностей. Загальна чисельність населення з моменту попереднього перепису скоротилася майже на 7%. Область вирізняється високим ступенем розвитку інститутів громадянського суспільства (за кількістю громадських організацій, засобів масової інформації).


 
 

Цікаве

Загрузка...