WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Одеська область - Реферат

Одеська область - Реферат

Реферат на тему:

Одеська область

Коротка історична та статистична довідка

Одеська область була утворена постановою IV позачергової сесії Всеукраїнського Центрального виконавчого комітету XII скликання від 9 лютого 1932 року. Область була утворена у складі 4 міст обласного підпорядкування (Одеси, Кіровограда, Миколаєва, Херсона) та 46 районів.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 вересня 1937 року з Одеської області була виділена Миколаївська область у складі міст Миколаєва, Херсона, Кіровограда та 29 районів. У серпні 1940 року до Одеської області було приєднано райони колишньої Автономної Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки. 15 лютого 1954 року Президія Верховної Ради СРСР своїм указом затвердила подання Президії Верховної Ради УРСР про ліквідацію Ізмаїльської області та передачу її території до складу Одеської області.

Нинішня Одеська область складається з обласного центру - м. Одеси, 26 адміністративних районів та 6 міст обласного значення.

Одеська область розміщена на крайньому південному заході України. Вона межує з Вінницькою, Кіровоградською, Миколаївською областями, а також на суші та на морі з Республікою Молдовою, Румунією, Болгарією, Туреччиною. Область займає територію північно-західного Причорномор'я від гирла річки Дунай до Тілігульського лиману (морське узбережжя в межах області простягається на 300 км), а від моря на північ - на 200-250 км. Загальна площа території області складає 33,3 тис. кв. км (5,5% території України), що майже відповідає розмірам території Республіки Молдова (33,4 тис. кв. км).

За попередніми даними всеукраїнського перепису 2001 року, на території області мешкає 2469 тис. осіб, що складає 93% в порівнянні з даними перепису 1989 року. Серед них 1155,4 тис. чоловіків (47% від загальної кількості жителів) і 1313,6 тис. жінок (53%). В області переважає міське населення. Чисельність міських жителів складає 1624,6 тис. осіб (66%), сільських - 844,4 тис. (34%).

В області налічується 18 міст (3,9% міст України), в тому числі 6 - обласного значення, 12 - районного, 33 селища міського типу та 1143 сільських населених пункти. Серед міст Одещини переважають малі з населенням до 50 тис. чол., а в 12 містах чисельність жителів не перевищує 25 тис. чол. У малих містах та селищах міського типу проживає 38,4% міських жителів, в обласному центрі - 66,6%. На частку середніх міст (50-100 тис. чол.) припадає 6% міських поселень, а концентрують вони 12,7% міського населення області.

Аналіз політичної структуризації регіону

Станом на початок 2003 року обласним управлінням юстиції Одеської області зареєстровано осередки 120 політичних партій України. Про рейтинг політичних партій та політиків в області можна скласти враження на основі підсумків виборів до рад різних рівнів. Найбільші депутатські корпуси в представницьких органах місцевого самоврядування області мають Аграрна партія України, Комуністична партія України, СДПУ(о), "Демократичний союз", виборче об'єднання "Жінки за майбутнє", Соціалістична партія України, НДП. Це свідчить передовсім про те, що саме ці політичні сили мають найбільш розвинуту організаційну структуру або організаційну підтримку в області.

У 2002 році на виборах до Верховної Ради України в мажоритарному окрузі 4-відсотковий бар'єр подолали в області Комуністична партія України (26,2%), виборчий блок "За єдину Україну!" (14,37%), Соціал-демократична партія України (об'єднана) (8,03%), Соціалістична партія України (7,51%), виборчий блок Віктора Ющенка "Наша Україна" (6,62%). Блок Наталії Вітренко набрав в області 4,18% голосів, але за загальними результатами виборів по країні до Верховної Ради України не пройшов. Протилежна ситуація склалася при голосуванні за блок Юлії Тимошенко. На Одещині за нього проголосували лише 3,20% виборців, однак за підсумками загальнонаціонального голосування блок провів своїх представників до парламенту.

Помітну кількість голосів на цих виборах вдалося вибороти в області також всеукраїнському політичному об'єднанню "Жінки за майбутнє" (3,17%), Партії зелених України (3,16%), політичній партії "Яблуко" (2,59), "Команді озимого покоління" (2,45%), Комуністичній партії України (оновленій) (2,09%), Українській морській партії (1,24%), виборчому блоку "Демократичний партія України - "Демократичний союз" (0,99%). Іншим учасникам виборчої кампанії переступити одновідсоткову межу не вдалося.

За результатами голосування в одномандатних округах до Верховної Ради України були обрані одинадцять депутатів, серед них шість самовисуванців: голова Жовтневої районної адміністрації м. Одеси, член Партії регіонів Ігор Йосипович Резнік, начальник Одеського морського торговельного порту, член Народно-демократичної партії Микола Пантелеймонович Павлюк, голова Державного департаменту рибного господарства України Микола Миколайович Шведенко, народний депутат України, член "Трудової України" Володимир Іванович Мазуренко, народний депутат України Юрій Борисович Крук, тимчасово непрацюючий, член Народно-демократичної партії Ігор Іванович Плохой.

Виборчий блок політичних партій "За єдину Україну!" провів по одномандатних округах Одещини 4-х депутатів: члена Аграрної партії України, народного депутата Василя Антоновича Калінчука, президента Одеського банківського союзу, члена Партії регіонів Леоніда Михайловича Клімова, начальника Іллічівського морського торговельного порту, члена Партії промисловців і підприємців України Станіслава Кириловича Стребка та керуючого СП "Панком ЮН", члена Аграрної партії України Олексія Олексійовича Козаченка. До парламенту було також обрано висуванця Української морської партії, народного депутата України, голову Вищої ради юстиції України, президента Одеської національної юридичної академії Сергія Васильовича Ківалова.

Таким чином, лише блок "За єдину Україну!" зміг провести в одномандатних округах своїх представників до парламенту. Майже всі одномандатники від Одещини ввійшли до складу парламентської більшості, так само як і обраний за списком СДПУ(о) президент приватного підприємства "Торговий дім "Каштан" Олександр Геннадійович Грановський.

Натомість народні депутати України, обрані за партійним списком "Нашої України", стали членами опозиційних фракцій: це лідер Партії захисників Вітчизни Юрій Анатолійович Кармазін та колишній одеський міський голова Едуард Йосипович Гурвіц. За партійним списком Комуністичної партії України був обраний до Верховної Ради перший секретар Одеського обкому цієї партії Володимир Васильович Аніщук.

У порівнянні з 2002 роком результати попередніх виборів до Верховної Раду України в багатомандатних округах та за партійними списками в округах Одеської області були більш пропорційними. У 1998 році в одномандатних округах перемогли 2 кандидати від Комуністичної партії України, 1 - від виборчого блоку Соціалістичної партії України та Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну!" та 8 самовисуванців. 4-відсотковий бар'єр в області тоді здолали КПУ (28,23%), Партія зелених України (10,74%), виборчий блок "За правду, за народ, за Україну!" (7,39%), Аграрна партія України (6,20%), Народний рух України (4,08%). Фіналісти виборчих змагань за депутатські мандати в парламенті НДП та ПСПУ отримали в області відповідно лише 3,58% і 2,82%.

На Одещині простежується тенденція підтримувати представників чинної влади, що особливо яскраво проявилось у ході президентських виборів 1999 року. Так, у першому турі Л. Кучма набрав 36,93% голосів, П. Симоненко - 24,79%. Серед інших кандидатів більше 1 відсотка голосів вдалося набрати одеситу Ю. Кармазіну (1,59%), Ю. Костенку (1,13%), Є.Марчуку (6,30%), О. Морозу (8,38%), Н. Вітренко (11,33%). Зарезультатами другого туру чинний глава держави набрав52,83% голосів.

Оцінка стану економічного розвитку регіону

Економіка Одещини відіграє помітну роль у господарському комплексі України. Область є головним морським зовнішньоторговельним виходом країни, обслуговує міжнародні транзитні вантажо- і пасажиропотоки, виконує найважливіші транспортно-розподільчі функції на національному і міжнародному рівнях. Вона є провідним регіоном України за рівнем розвитку морегосподарського комплексу і галузей, пов'язаних з використанням ресурсів моря і світового океану.

Історично Одеський край вважається важливим регіоном інтенсивного сільського господарства з високою часткою зрошуваного землеробства й розвинутою індустрією переробки сільськогосподарської продукції. За своїми можливостями він є одним з найбільш перспективних рекреаційних регіонів приморського типу, що виділяється і завдяки наявності великих об'єктів природно-заповідного фонду регіонального, національного і міжнародного рівня та має гарні перспективи для розвитку біосферно-природоохоронного сектора економіки.

Водночас Одещина є одним з найбільш перспективних регіонів України щодо розвитку зовнішньоекономічної діяльності, спільного підприємництва, формування спеціальних (вільних) економічних зон. Область має значний науково-технічний і проектно-конструкторський потенціал і є центром підготовки кадрів, а також здійснення науково-технічної, інформаційної, інноваційної та інвестиційної діяльності регіонального і національного масштабу.

Область є одним з центрів машинобудування, легкої і хімічної промисловості регіонального та національного рівня. Питома вага галузей промисловості в структурі народногосподарського комплексу Одеської області станом на 2002 рік складає:

- харчова промисловість та перероблення сільськогосподарських продуктів - 32,1%;

- легка промисловість - 1,4%;

- целюлозно-паперова та поліграфічна промисловість, видавнича справа - 1,2%;

- виробництво продуктів нафтопереробки - 23,3%;

- хімічна й нафтохімічна промисловість - 13,3%;


 
 

Цікаве

Загрузка...