WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Миколаївська область - Реферат

Миколаївська область - Реферат

У регіоні діють 19 районних та 5 обласних програм сприяння розвитку підприємництва. Найбільшою мірою мале підприємництво розвинуте в м. Миколаєві, де налічується 94 підприємства на 10 тис. населення (по Україні - 57 підприємств).

Взаємини між бізнесом і владою

Свободу економічної конкуренції на Миколаївщині можна оцінити як задовільну. Ступінь владного протекціонізму достатньо сильний, але не агресивний. Останніми роками взаємини бізнес-влада стають у Миколаєві більш демократичними, що сприяє динамічному розвитку бізнесу. 2002 року в місті була створена Єдина комісія з питань відкриття суб'єктів підприємницької діяльності, так званий "антитяганинний центр". У комісії, що збирається раз на тиждень, можна отримати всі дозволи та оформити документи, потрібні для відкриття власної справи. У 2003 році Миколаїв було проголошено "містом вільного підприємництва". Та попри це все у відносинах між владою і бізнесом досі існують гострі проблеми, однією з яких залишається отримання земельних ділянок для ведення бізнесу.

Стан аграрної реформи в регіоні

У ході аграрної реформи на Миколаївщині було реформовано 414 КСП. На їх базі було створено 614 нових агроформувань, серед яких найбільше господарських товариств та приватних (приватно-орендних) підприємств. На кінець 2002 року в області діяло близько 6,2 тис. фермерських господарств.

Сільське господарство - друга за обсягами та перша за зайнятістю трудових ресурсів галузь матеріального виробництва області. У середньому область виробляє за рік близько 2 млн. т зерна, понад 200 тис. т соняшнику, близько 800 тис. т цукрових буряків, понад 250 тис. т овочів. У 2002 році валовий збір зерна становив близько 3 млн. тонн. Загалом на Миколаївщині виробляється 7% зерна пшениці, а також соняшнику від загальнодержавного збору.

Площа сільськогосподарських угідь регіону становить понад 2 млн. га. У господарствах області налічується до 200 тис. га зрошуваних земель. Щороку валовий обсяг сільськогосподарської продукції в області збільшується приблизно на 15%. Рівень рентабельності сільськогосподарських підприємств становить 8,3%.

Оцінка регіонального інвестиційного клімату

Іноземні інвестиції в економіку області станом на 1 січня 2003 року оцінюються в 60,4 млн. дол. США. Три чверті їх складають грошові внески. Лише за 2002 рік надійшло близько 20 млн. дол. США - в основному в три підприємства ("Дамен шип'ярдс океан", "Лакталіс-Україна", пивзавод "Янтар"). У регіоні функціонують 79 підприємств з іноземним капіталом. За інвестиційними проектами з підприємствами м. Миколаєва співпрацюють підприємства 29 країн світу.

За роки існування ВЕЗ "Миколаїв" було зареєстровано лише 4 суб'єкти, з них три суднобудівної галузі. На жаль, жоден із них не використовує повністю потенційні можливості ВЕЗ.

За обсягом експорту Миколаївщина посідає 7 місце в Україні. У 2002 році в країни ЄС експортовано товарів на суму 130 млн. доларів США. Хоча в останні роки спостерігається постійне позитивне сальдо зовнішньоекономічної діяльності, однак експорт товарів машинобудування, масляного насіння, продукції суднобудування скоротився.

Оцінка соціальної сфери регіону

Проблема безробіття на Миколаївщині була однією з найгостріших протягом усього першого десятиліття становлення незалежної України. Упродовж декількох років під скорочення потрапили навіть не тисячі, а десятки тисяч заводчан. У зв'язку з хоч і невеликим, та все ж ростом економіки ситуація в місті покращилася. Нині в Миколаєві на 4 тис. офіційних вакансій припадає лише 3 тис. зареєстрованих безробітних. Найскладніша ситуація склалася на селі, де рік-у-рік рівень безробіття зростає. За останні роки він збільшився втричі.

Офіційний показник рівня безробіття складає по області близько 3,5%. В обласному центрі зареєстровано 50 тис. безробітних. За цього згідно з дослідженням Міжнародної Організації Праці рівень безробіття у Миколаєві набагато вищий від офіційного - 11,7%. Серед офіційно зареєстрованих безробітних 60-70% складають жінки віком від 18 до 40 років. Переважну їх більшість становлять 28-30-річні із середньою спеціальною або вищою освітою.

Загалом у регіоні впроваджується 39 обласних програм, значна частина яких має соціальну спрямованість, проте їх можна назвати малоефективними. Більшість програм виконуються лише на 15-20%. Серед обласних програм слід виокремити комплексну програму соціально-економічного розвитку Миколаївської області на 2000-2010 роки "Миколаївщина-2010", програму профілактики злочинності, програми "Українська родина" та "Молодь Миколаївщини", комплексну програму "Здоров'я нації на 2002-2011 роки".

Оцінка діяльності ЗМІ регіону

У Миколаївській області зареєстровано 277 друкованих періодичних видань, зокрема 261 газета та 16 журналів. Однак постійно виходять 84 видання (79 газет та 5 журналів), інші ж або перебувають у стадії реорганізації чи ліквідації, або "оживають" лише під час виборчих кампаній. Загальний декларований наклад усіх ЗМІ, що постійно виходять, - близько 500 тис. примірників. Серед найбільших обласних громадсько-політичних ЗМІ можна відмітити газету "Южная правда" (близько 40 тис. прим.), а серед міських - "Вечерний Николаев" (понад 20 тис. прим.).

Засновниками 24 ЗМІ є місцеві ради та державні адміністрації спільно з колективами редакцій. Іще 22 ЗМІ заснували комерційні структури, а 15 - приватні особи. Іншими засновниками ЗМІ, що постійно виходять, є громадські організації (9 ЗМІ), трудові колективи підприємств, підприємства (6), трудові колективи редакцій та творчі спілки (6), держустанови (2).

У Миколаєві знаходяться 68 редакцій друкованих ЗМІ області, у м. Вознесенську - 6, у Южноукраїнську - 6, у Первомайську - 4.

Більшість видань є виданнями громадсько-політичного спрямування. Чимало налічується й видань рекламно-інформаційного характеру - лише в Миколаєві їх близько десяти. Серед газет, засновниками яких є політичні або громадські організації, привертає увагу лише щотижневик "Скіф", який насправді є багатосторінковим інформаційним виданням. Також приваблює читачів і щомісячний журнал "Горожанин", який публікує інтерв'ю, розповіді та нариси про відомих жителів Миколаївщини.

У регіоні транслюється 11 телеканалів, 8 з яких дециметрового діапазону. В області діє 15 телекомпаній. У Миколаєві розміщені 9 із них, зокрема обласна державна телерадіокомпанія та дві філії всеукраїнських (СТБ і "Тоніс"). По дві телекомпанії функціонують у містах Вознесенську та Первомайську, серед них по одній кабельній. Інші телекомпанії працюють у м. Южноукраїнську (кабельна) та в смт. Криве Озеро.

Провайдери Інтернету

Кількість інтернет-провайдерів на Миколаївщині постійно зростає, хоча останнім часом цей процес уповільнився. Нині в регіоні працює 7 інтернет-провайдерів. На жаль, офіційних відомостей про кількість постійних користувачів Інтернету немає. За деякими даними, можна говорити про приблизно 10 тис. постійних (підключених) абонентів. Кількість користувачів послугами Інтернету загалом, включаючи його використання час від часу, є набагато більшою завдяки численним інтернет-кафе.

Оцінка розвитку третього сектора та становлення засад громадянського суспільства в регіоні

У Миколаївській області легалізовано понад 1 тис. громадських організацій. З них найширше представлені оздоровчі та фізкультурно-спортивні об'єднання, організації професійної спрямованості, об'єднання ветеранів та інвалідів, молодіжні організації, а також громадські організації без чіткої спеціалізації (так звані "інші громадські організації"). Крім того, в регіоні діє понад 100 благодійних громадських організацій (об'єднань, фондів тощо).

Однак переважну більшість цих організацій (понад 80%) можна назвати "мертвими" або "лежачими". Вони не проводять ніякої роботи, часто навіть їх місцезнаходження невідоме. Серед діючих об'єднань справді впливовими можна вважати лише організації, підконтрольні владі або окремим її представникам та бізнесу.

Уперше рух зі створення комітетів самоорганізації населення розпочався в Миколаєві наприкінці 80-х років. Нині в місті працює 5 таких комітетів, які контролюють, як правило, свій мікрорайон, справляючи певний позитивний вплив на населення (до 500-600 чоловік), і виконують доволі плідну роботу. Працюють ці комітети переважно через "своїх" депутатів, яких і підтримують під час виборів. В інших районах регіону теж є декілька комітетів самоорганізації, здебільшого в містах та селищах міського типу (Первомайськ, Березнегувате).

В області також ведеться певна робота зі створення об'єднань співвласників житлових будинків (ОСЖБ) як альтернативної форми утримання житла та самоорганізації населення. Сьогодні вже функціонують 170 ОСЖБ, у т. ч. 114 - у м. Миколаєві, 10 - в Очакові, 5 - у Вознесенську, 16 - в Новоодеському, 13 - у Баштанському, 7 - у Веселинівському, 5 - у Снігурівському районі.

Профспілковий рух Миколаївщини є типовим для України. Існують галузеві профспілкові організації, які входять до Федерації профспілок України і діяльність яких координується обласною Радою профспілкових організацій. За цього діяльність профспілок характеризується великою залежністю від органів влади та власників підприємств. Вони фактично неспроможні повномасштабно виконувати свої статутні завдання.

Миколаївський регіон вирізняється соціальною пасивністю населення. Жителів мало турбують дії влади, опозиції, партій та громадських організацій - увага переважної більшості людей зосереджена лише на власних економічних негараздах. Акції опозиції, що проходили по всій Україні восени 2002 року, в Миколаєві були дуже малочисельними та неорганізованими.


 
 

Цікаве

Загрузка...