WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Миколаївська область - Реферат

Миколаївська область - Реферат

s

Реферат на тему:

Миколаївська область

Історія та демографічна довідка регіону

Місто Миколаїв було засновано 1789 року. В 1795 році був створений Херсонський округ (повіт) Вознесенської губернії, до якого й приписали місто Миколаїв. У 1802 році вперше була утворена Миколаївська губернія. Але вже через рік вона була ліквідована при новому адміністративному переділі. Миколаїв знову ввійшов до складу Херсонського повіту, але тепер уже Херсонської губернії. 1805 року Миколаївське губернаторство було відновлено.

Як адміністративно-територіальна одиниця Миколаївська область була утворена на базі Одеської області 22 вересня 1937 року. До неї ввійшло багато населених пунктів Херсонщини та Дніпропетровщини. Свого сучасного вигляду і розмірів область набула наприкінці 1959 року. Нині її площа охоплює 4,6% площі України, й вона посідає 15 місце за цим показником.

В області налічується 5 міст обласного і 4 районного підпорядкування, 20 селищ міського типу та понад 900 сіл. Найбільшими містами області є Миколаїв (514 тис. жителів), Первомайськ (70 тис.), Вознесенськ (42 тис.), Южноукраїнськ (38 тис.), Новий Буг (18 тис.), Очаків (17 тис.). У містах та селищах міського типу мешкає 66,0% населення області (цей показник зберігає стабільність уже багато років поспіль).

За даними всеукраїнського перепису населення 2001 року, в усіх населених пунктах області налічується 1264,7 тис. жителів, що складає 2,6% населення України (це 18 місце в країні). 53,4% населення складають жінки. Показник народжуваності становить 7,8 на 1 тис. жителів і має тенденцію до зниження.

У Миколаївській області проживають представники понад 100 національностей. Корінний етнос - українці, - за офіційною статистикою, складає 75% населення області, але, за даними перепису, вважають себе українцями близько 82%. Найбільш чисельними є представники 13 національних меншин - росіяни (19,4%), молдовани (1,3%), білоруси (1,1%), євреї (0,9%), болгари та поляки (по 0,6%), німці, вірмени, татари і роми (по 0,1%), гагаузи (0,07%), турки-месхетинці та чехи (по 0,04%). При облдержадміністрації створено Раду представників громадських організацій національних меншин області, яка має на меті підвищення їх ролі в розвитку етнічної, культурної та мовної самобутності, забезпеченні міжнаціональної злагоди. На Миколаївщині створено 33 національно-культурних та культурологічних товариства і центри національних культур. Існує також мережа недільних шкіл у місцях компактного проживання національних меншин.

Аналіз політичної структуризації регіону

Процес розвитку політичних партій на Миколаївщині мало чим відрізняється від процесів партійного будівництва в інших українських регіонах. На початку 90-х років окрім КПУ в області активно працював НРУ. Згодом з'явилися Селянська та Соціалістична партії, однак значного впливу в краї вони так і не здобули. Перша хвиля масової реєстрації обласних осередків партій пройшла напередодні виборів до Верховної Ради України 1998 року. В ті часи в регіоні активно функціонували осередки КПУ, НРУ, НДП, СДПУ(о), АПУ та ПРП. Однак більшість з-поміж зареєстрованих 40 партій так і залишилися маловідомими, нечисленними і маловпливовими, оскільки окрім власне реєстрації та висування депутатів ніякої роботи серед населення вони не вели.

Друга хвиля масової реєстрації обласних осередків партій пройшла напередодні останніх виборів до Верховної Ради України 2002 року. В грудні 2000 року в області налічувалось уже 45 осередків політичних партій. На початок 2003 року їх число зросло до 81. Серед лідерів за обсягом "офіційного" членства можна назвати обласну організацію Аграрної партії України, що налічує понад 14 тис. членів, серед яких багато керівників сільськогосподарських підприємств та органів влади різних рівнів.

Частина осередків політичних партій брала участь у формуванні місцевих та регіональних органів влади Миколаївщини. До 1997 року найкраще це виходило в КПУ. Однак після виборів 1998 року комуністів поступово почали витісняти представники АПУ, НДП, МБР та СДПУ(о).

Починаючи з 1999 року активну роботу з "входження" у владу проводила регіональна організація СДПУ(о). Нині її представник, що пройшов за партійним списком, є у Верховній Раді. СДПУ(о) справляє значний вплив на Миколаївську облдержадміністрацію. Значного впливу останніми роками набула й АПУ. На початок 2003 року депутатами різних рівнів було 1280 членів цієї партії, зокрема один депутат ВР України, 237 депутатів районних рад, 20 - обласної ради. Активно залучає до своїх лав представників влади Партія регіонів.

У складі обласної ради 72 депутати, більше 30 з яких є позапартійними. Серед партійних депутатів - 20 членів АПУ, по 6 - КПУ та Партії регіонів, 2 - СДПУ(о), по одному представнику від НДП, ПППУ та "Демсоюзу". Для порівняння: в 1998 році в обласній раді було 32 партійних депутати - 17 комуністів, по 2 членів НДП і СПУ, 11 - АПУ.

У Миколаївській міській раді після виборів 2002 року найширше представництво мають партії-учасниці блоку "За єдину Україну!" - 10 депутатів: 3 від Партії регіонів, по 2 від "Трудової України", АПУ та НДП, 1 від ПППУ. Комуністична партія України має тут усього 6 депутатів проти 19 у 1998 році, СДПУ(о) - 5, що значно краще, ніж у раді попереднього скликання, Партія зелених - 4. Блок партій "ДемПУ-"Демсоюз" отримав 3 мандати: 2 - ДемПУ та 1 - "Демсоюз". За цього в міськраді немає жодного депутата від партій блоку "Наша Україна", хоч у 1998 році представник НРУ тут був. Також "втратила" свого представника й СПУ.

Судово-правовий захист громадянських і політичних прав та свобод

За словами працівників органів юстиції, останніми роками постійно зростає кількість позовів громадян до суду про захист своїх прав. Насамперед це свідчить про усвідомлення громадянами можливості розв'язання конфліктних ситуацій через судові органи. Найбільше позовів стосується трудових відносин і захисту майнових прав. Щодо захисту політичних прав, то потреба в цьому виникає лише під час виборчих кампаній. У період останніх парламентських виборів 2002 року судами було розглянуто 7 позовних заяв. У міжвиборчий період потреба в захисті політичних прав виникає в ході кампаній, пов'язаних із довиборами депутатів ВР України та місцевих рад. На останніх довиборах до Миколаївської міськради в листопаді 2002 року виник конфлікт, який і досі не розв'язано (справа подана на розгляд Верховного Суду України), що призвело до суттєвих змін у складі керівництва територіальної виборчої комісії.

Оцінка стану економічного розвитку регіону

Миколаївська область - високорозвинений індустріальний регіон, що вирізняється потужною багатогалузевою промисловістю, яка має надзвичайно важливе значення в структурі народногосподарського комплексу України. Регіональний ВВП складає близько $920 млн. (2,6% ВВП України). В усіх сферах економічної діяльності в області зайнято понад 580 тис. трудівників (74% працездатного населення).

Промисловий потенціал області сконцентровано переважно в п'яти містах обласного підпорядкування, питома вага яких у загальнообласних обсягах промислової продукції сягає майже 95%. У сільській місцевості розташовані підприємства переробної, поліграфічної промисловості та будівельних матеріалів. У структурі промисловості провідні місця посідають машинобудування та металообробка, де виділяються такі галузі, як суднобудування та енергетичне машинобудування. Основними видами діяльності промисловості м. Миколаєва є харчова, машинобудівна та металургійна. Промислові підприємства області забезпечують до 50% обсягів продукції суднобудування України, понад 90% державного виробництва газових турбін, 80% обсягів глинозему-сировини для виробництва алюмінію. За даними обласного управління статистики, в 2002 році більше половини підприємств області (54%) працювали зі збитками.

Найбільшими в області серед промислових підприємств вважаються ДП "Науково-виробничий комплекс газотурбінного будування "Зоря-Машпроект", ВАТ МГЗ, ВАТ "Первомайськдизельмаш", ВП НЕК "Енергоатом", Південноукраїнська АЕС, ЗАТ "Возко", ВАТ "Дамен шип'ярдс океан", ДАХК ЧСЗ. Серед підприємств харчової галузі потрібно назвати ЗАТ "Лакталіс-Україна", ТОВ "Сандора", ВАТ "Миколаївський пивзавод "Янтар", Первомайський молочноконсервний комбінат. У регіоні функціонує потужна транспортна система, до складу якої входить залізничний, морський, річковий, автомобільний, авіаційний та трубопровідний зв'язок.

Водний транспорт представлений 4 морськими та 1 річковим портами. Акваторії портів з'єднується з морем через Бузько-Днiпровський лиманський канал довжиною 44 милi, глибиною 10,5 м та шириною 80 м. Найбільші транспортні підприємства області - Миколаївський морський торговельний порт, ДП "Дельта-лоцман", ЗАТ "Миколаївський калійний термінал "Ніка-тера".

Усього від початку процесу приватизації в Миколаївській області приватизовано 2421 об'єкт, серед яких 900 об'єктів державної і 1521 - комунальної власності. За кількістю приватизованих об'єктів державної власності на 1 тис. осіб область утримує друге місце по Україні. В державній власності перебувають близько 12% від загальної кількості промислових підприємств області.

У 2002 році бюджет області становив 233,4 млн. грн. Близько 90% коштів було направлено на соціальну сферу, зокрема близько 40% - на охорону здоров'я, 25% - на освіту. Трансферти з держбюджету на допомогу по соціальному захисту повністю "покрили" потреби області. Бюджет розвитку складав 6555,9 тис. грн.

У 2003 році обласний бюджет прийнятий у сумі 248,1 млн. грн. Державні дотації та субвенції становлять більше половини доходів - 139,1 млн. грн. Бюджет розвитку ухвалено в розмірі 5008,5 тис. грн.

Розвиток малого та середнього бізнесу

У Миколаївській області зареєстровано понад 60 тис. підприємців та близько 7200 підприємств малого і середнього бізнесу, 37% яких є суб'єктами торгівлі. В 2001 році на Миколаївщині було започатковано 975 малих підприємств. У 2002 році в сфері малого та середнього бізнесу було створено понад 8 тис. робочих місць. Усього на підприємствах малого бізнесу працює близько 52 тис. осіб, що становить 20,7% від чисельності працюючих.


 
 

Цікаве

Загрузка...