WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Львівська область - Реферат

Львівська область - Реферат

На території області утворено дві спеціальні економічні зони: Яворівську та "Курортополіс Трускавець". На сьогодні на території Яворівського району й у м. Трускавці реалізовано відповідно 61 та 17 інвестиційних проектів.

Оцінка соціальної сфери регіону

Найскладнішою залишається ситуація в соціальній сфері. Існують проблеми щодо соціального захисту, механізму забезпечення нормального функціонування цієї системи, надання певних послуг незахищеним верствам населення. Як стверджує колишній губернатор Львівщини М. Янків, "основні проблеми полягають у законодавчому забезпеченні, бо там закладено найбільше пільг, які пов'язані з бюджетним забезпеченням" ("Львівська газета", 30 грудня 2002 р.). Позитивним моментом є відсутність заборгованостей з виплат.

Рівень забезпеченості населення соціальними послугами та ефективність соціальних програм нічим не відрізняються від ситуації в інших регіонах, оскільки, як і деінде, на Львівщині надання соціальних послуг і виконання всіх соціальних програм координується та забезпечується соціальними службами органів виконавчої влади без залучення громадських організацій. Цього року вперше було спільно розроблено програму залучення громадських неприбуткових організацій до вирішення соціальних проблем області, адже сьогодні понад 38% усього населення області отримують пенсії, субсидії, пільги та інші соціальні допомоги. За цього в соціальній структурі населення області пенсіонери складають 23%.

За рівнем безробіття Львівщина перебуває на 17 місці. Поточного року трохи зменшилася кількість зареєстрованих безробітних (на 2,3%), тож рівень безробіття становить тут 4,1% (або 59993 особи). Проте, за оцінками Міжнародної Організації Праці, цей показник перевищує 12% (Статистичний щорічник 2001. Львівська область. Львів, 2002. Ч. 1.). Загалом спостерігається тенденція до повільного зниження рівня безробіття. За цього середньомісячна номінальна заробітна плата працівника зросла в 2002 році на 25% - вона дорівнювала 333,34 грн.

Оцінка діяльності ЗМІ регіону

Діяльність ЗМІ на Львівщині подібна до діяльності мас-медіа в інших областях, проте вона має і свої відмінності. Подібність полягає в спеціалізації та відносній незахищеності преси перед судовими позовами. Відмінність же полягає у відносній незалежності медіа від держави і політичних угруповань та незначному тиску органів місцевої влади, і спроби вдатися до нього викликають активний спротив представників ЗМІ, що не обмежується шпальтами газет, а включає й акції протесту.

Станом на 2000 рік у Львівській області нараховувалося 111 газет (ЗМІ в Україні у 2000 році. Статистичний бюлетень. К., 2001.), із них 18 загальнодержавних, 19 обласних, 15 міських, 21 районна, 8 низових, 12 приватних, 9 рекламно-ін-формаційних та стільки ж інших. Разовий наклад газет Львівської області дорівнював 2639,4 тис. примірників, а річний - 363661,4 тис. У 2000 році тут було видано 467 книг та брошур загальним тиражем 974,8 тис. примірників, що складає 6% загальної кількості по Україні та 2,3% накладу по Україні. На Львівщині нараховують також 89 періодичних видань (серед них 46 журналів, 37 збірників, 5 бюлетенів, 1 бібліографія), які виходять загальним тиражем у 125,9 тис. примірників.

Пресу Львівської області можна поділити на три категорії: міжрегіональна (її діапазон охоплення не обмежується Львівською областю), регіональна (покриває лише Львівщину) і районна (Див. також статтю О. Кривдика в: "Медіа-навігатор", 2001, №2, або в інтернет-виданні "Майдан-інформ".). Міжрегіональна преса представлена двома популярними газетами - "Експрес" та "Високий замок". Газети "Поступ", "Львівська газета", "Аргумент-газета", "За вільну Україну", "Український шлях", "Ратуша" та "Молода Галичина" відносяться до регіональної преси. Найяскравішим пресовим виданням вважається тижневик "Експрес" (його наклад сягає 323 тис. прим. (Тиражі всіх українських газет вважають доволі завищеними, оскільки системи контролю за ними не існує.), крім того, впродовж тижня виходять іще чотири випуски включно з тематичними). "Експрес" став одним із найуспішніших львівських видань, яке вийшло на київський та східноукраїнський ринок (газета видається українською мовою для Західного регіону, а також російською для центрально-східних областей). З часу свого заснування тижневик еволюціонував від галасливої сенсаційності до виваженості й об'єктивності, що засвідчує його прагнення стати впливовим політичним виданням.

Газета "Високий замок" намагається зберігати імідж "серйозної" незалежної газети з аналітичними матеріалами різного гатунку, орієнтуючись на читачів середнього і старшого віку. Вона виходить п'ять разів на тиждень, і її тижневий наклад дорівнює 463 тис. примірників (з них 34 тис. друкується російською мовою, решта - українською). Газета вийшла на західноукраїнський ринок і здобуває своїх прихильників в інших областях. Власниками "Високого замку" є швейцарці (їм також належить польська газета "Rzeczрospolіta"). Серед регіональної преси інтелектуальне лідерство втримує газета "Поступ" з її чи не наймолодшим журналістським колективом. Тижневий наклад газети, яка виходить чотири рази на тиждень, сягає 119,9 тис. примірників. Останнім часом позиції "Поступу" та й інших газет значно похитнулись у зв'язку з появою кількох нових видань (зокрема "Львівської газети" та "Аргумент-газети"), головними редакторами яких стали колишні редактори "Поступу". Хоча щоденний тираж близької до КМЦ "Дзига" "Львівської газети", яка виходить п'ять разів на тиждень, складає лише 10 тис. примірників, зате професійний рівень її матеріалів є одним із найвищих у Львові.

Обласна державна адміністрація та Львівська міська рада мають свої власні видання - газети "Український шлях" і "Ратуша" (наклад - 14300 тис. прим.). Перша з них посідає явно провладну позицію, тоді як друга рясніє критичними статями на адресу центральної влади. Крім вищеназваних газет варто згадати ще "За вільну Україну" (виходить тричі на тиждень накладом у 31,25 тис. прим.) та "Молоду Галичину" (виходить двічі на тиждень загальним тиражем 63 тис. прим.). Газета "За вільну Україну" на початку 90-х була найвпливовішим націонал-демократичним виданням у всій Україні, та згодом через фінансові скандали та елементи ксенофобії вона втратила значну кількість своїх прихильників і наразі зберегла лише консервативну частину читачів переважно поважного віку. Газета "Молода Галичина" пережила подібну скруту, отож лише останнім часом видання, яке нині вважають власністю СДПУ(о), почало повертати собі читачів.

У телепросторі Львівської області крім загальнонаціональних каналів ("1+1", "Інтеру", IСTV, СТБ, "Нового каналу", УТ-1, УТ-2 та НБМ) присутні й регіональні - державні 6-й і 12-й канали та телекомпанія "Міст". Обсяг державного телемовлення на Львівщині складав у 2001 році 4 год. на добу (в Донецькій області - 11 год.), а велося воно виключно українською мовою (показник по Україні - 81,8% ефіру). За цього львівське обласне телебачення часто звинувачують в упередженому ставленні до опозиції та в прихильності до СДПУ(о). Останнім часом розпочала трансляцію своїх передач інформаційного та розважального плану телерадіокомпанія "Люкс" на "Новому каналі".

Державне радіомовлення у Львівській області в середньому велося 2,4 год. на добу і також виключно державною мовою (показник по Україні - 86,4%) (Статистичний бюлетень у 2002 році. (Економічне і соціальне становище Львівської області). Львів, 2002. № 12). Окрім обласної державної телерадіокомпанії у Львові працюють чотири місцевих FM-станції ("Люкс", "Львівська хвиля", "Незалежність", "Авто-FM") та п'ять загальноукраїнських ("Наше радіо", "Хіт-FM", "Мелодія", "Довіра", "Довіра-Ніко FM"). "Люкс" та "Незалежність" ведуть свої програми виключно українською мовою і навіть не передають російськомовних пісень. Решта ж радіостанцій є двомовними в плані ведення програм і багатомовними в пісенному плані (крім "Нашого радіо" та "Радіо "Мелодія", котрі транслюють переважно російськомовну естраду). "Радіо "Люкс" і "Львівська хвиля" вважаються пов'язаними з А. Садовим.

На думку членів Комітету ВРУ з питань свободи слова та інформації, проблема свободи слова на Львівщині в порівнянні з іншими регіонами є менш відчутною (єдиний, як здається, інцидент у цій царині був пов'язаний з діяльністю Львівського телебачення) (Під час усеукраїнських акцій опозиції директор ЛТБ відмовляв опозиційним депутатам у наданні ефіру на своєму каналі, хоч і був зобов'язаний надавати слово народним обранцям. Див. також: "Львівська газета", 14 березня 2003 р.).


 
 

Цікаве

Загрузка...