WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Луганська область - Реферат

Луганська область - Реферат

У 2001 році у складі ЛОД ТРК створена телекомпанія ЛОТ, для розвитку якої з обласного бюджету виділено 2137 тис. грн. на придбання і монтаж сучасного обладнання. Нині обласний канал можуть приймати понад 1,5 млн. жителів області.

Розвиток третього сектора

На 1 січня 2002 року в області була легалізована 1441 громадська організація, 599 із яких - регіональні й місцеві осередки. За напрямком діяльності серед цих НДО нараховується 223 оздоровчих та спортивних об'єднання, 145 об'єднань ветеранів та інвалідів, 135 - професійної спрямованості, 110 молодіжних, 102 освітніх і культурно-виховних, 66 жіночих, 58 дитячих, 42 національних, 40 чорнобильських, 28 екологічних організацій, 20 творчих об'єднань, 17 громадських рухів, 5 товариств охорони пам'яток історії та культури й 450 інших структур.

На відміну від організацій політичних партій формальні кількісні характеристики НДО достатньо сталі. 2001 року їх кількість зросла на 244 одиниці, припинило свою діяльність 20 організацій.

Попри значну формальну залученість громадян до громадської діяльності через НДО не можна не виділити кілька негативних тенденцій у розвитку сектора. Це, по-перше, поглиблення меркантильної складової, адже значна кількість організацій створюються не задля реалізації світоглядних, професійних, дозвільних чи інших особистих потреб своїх членів, а заради отримання грантів, переважно закордонних, чи для "розкрутки" перед майбутніми виборами, по-друге, експансія владних кіл, які сприяють чи навіть ініціюють створення нових підконтрольних владі громадських організацій для досягнення негайних політичних або й навіть фінансових результатів (отримання тих же закордонних грантів), по-третє, експансія політичних партій, які створюють молодіжні, жіночі, екологічні, правозахисні та інші НДО з метою розширення партійного впливу.

Поява саме таких організацій сьогодні переважає, що призводить до витіснення організацій, які з'явились у часи "демократичного ренесансу" України впродовж 1988-1994 років, із ресурсного, інформаційного й іміджевого просторів.

Кількість благодійних організацій і фондів на 1 січня 2002 року складає 239, 37 із них зареєстровано у 2001 році. Як тенденцію можна відзначити створення благодійних фондів при різних державних установах (наприклад, при Державтоінспекції), завдяки чому їм вдається залучати небюджетні кошти для фінансування своєї діяльності.

Органи самоорганізації населення

Нині в області відбувається поступовий процес перереєстрації ОСОН та переобрання їхніх керівників, хоч установлені законом "Про органи самоорганізації населення" терміни і процедури перереєстрації не дотримуються.

Негативними тенденціями в процесі розбудови мережі ОСОН є переважно адміністративний шлях їх створення за вкрай низької участі у цьому громадян (кількість ОСОН нової формації, що створюються з ініціативи самих громадян, є незначною), та завелика активність принаймні двох політичних партій - СДПУ(о) й УНР, які прагнуть створювати ОСОН силами своїх активістів, що має на меті задоволення партійних інтересів. Після останніх довиборів депутата Луганської міськради у лютому, коли було успішно використано ресурс ОСОН кварталу Сонячний, остання тенденція має увиразнитися.

Обидві ці тенденції, на жаль, не пов'язані зі свідомим об'єднанням громадян для вирішення нагальних проблем тієї території, на якій вони проживають.

Аналіз міжсекторної співпраці

Співпраця між владою і організаціями третього сектора, на жаль, здійснюється переважно на не функціональній основі. Органи влади, як правило, з упередженням ставляться до місії НДО, не залучають їх, по суті, до своєї діяльності на стадії підготовки чи прийняття рішень.

Для цього існують і суб'єктивні (чиновники вважають, що громадські організації ні на що не здатні, вони лише заважають і забирають час), й об'єктивні чинники (дійсно дуже низький професійний рівень і зайва амбітність лідерів ГО). Воднораз ситуація з інформуванням громадян про діяльність влади, у т. ч. про прийняті рішення, поступово покращується.

Суттєвою тенденцією останніх часів є виникнення феномена псевдоміжсекторної співпраці, коли органами влади створюються громадські організації чи благодійні фонди, які є недержавними лише за статутом. Найяскравіший приклад цього - Луганська обласна громадська організація "Регіон", виконавчим директором якої є перший заступник глави облдержадміністрації В. Дзонь, а до складу керівництва входять глава ОДА О. Єфремов та голова облради В. Тихонов. Так само й благодійний фонд "Благовіст", через який на дійсно благодійні цілі збираються кошти великих підприємств області, має аналогічну природу, що перетворює доброчинність на централізований захід. Треба зазначити, що й "Регіон", і "Благовіст" співпрацюють з іншими громадськими формуваннями, у зв'язку з чим виникає феномен своєрідної опосередкованої міжсекторної співпраці.

Найбільш комфортно влада почуває себе в побудові стосунків не з функціональними НДО, місією яких є вплив на суспільство, але з представницькими - ветеранськими, жіночими, молодіжними тощо. Через такі організації й здійснюється передання частини повноважень соціального спрямування.

Міжсекторна співпраця між бізнесовими колами і НДО не розвинена, оскільки не має достатньої мотивувальної бази, й обмежується найчастіше допомогою на рівні звичайного благодійництва на підставі дружніх стосунків керівників.

Діяльність профспілок

Профспілки на Луганщині - найчисельніший за кількістю організацій і їх членів тип організацій третього сектора. На 1 січня 2002 року в області було зареєстровано 2465 профспілок, серед них 2290 осередків. Переважна більшість профспілок належить до мережі Федерації профспілок Луганської області, яка є правонаступницею радянських профспілок. Діяльність ФПЛО включає підписання тристоронньої угоди з керівництвом ОДА.

Рівень централізації профспілок в області високий, роль альтернативних профоб'єднань - "Наше право", Конфедерації незалежних профспілок, Незалежних профспілок гірників тощо - незначна.

Стан забезпечення прав національних меншин і народів

У регіоні відсутні суттєві конфлікти національного характеру, політика регіональної влади в цьому сенсі достатньо виважена й розумна, порушень національних прав місцеві правозахисні центри не фіксують.

Задоволення культурно-національних інтересів прав національних меншин забезпечують 42 організації на зразок національно-культурних об'єднань, які об'єднують етнічних вірмен, німців, грузин, поляків тощо. Забезпечені і їхні релігійні права. Наприклад, вірменське товариство "Крунк" будує в Луганську вірменську церкву, тут же споруджується мечеть.

Проте окремі політичні сили використовують націоналістичні гасла різних напрямків для досягнення суто політичних цілей, найчастіше напередодні виборчих кампаній.

Загальні висновки та перспективи розвитку регіону

Луганська область є типовим східним індустріальним регіоном України із розвиненою добувною й важкою галузями промисловості, високим рівнем експорту продукції низького рівня обробки. Саме завдяки цьому вона має високі шанси знайти своє місце у системі міжнародного розподілу праці. Для цього є всі необхідні матеріальні й інтелектуальні ресурси, які поки що використовуються неналежним чином.

Щодо політичної складової, то Луганщина йде по шляху Донецької області із відставанням на 3-5 років. Власне регіональне владно-економічне угруповання тут уже сформувалось і тепер воно енергійно відвойовує собі місце в українському політикумі. Поряд із цим зростає рівень адміністрування, скорочується ніша політичних партій та організацій третього сектора, збільшується потужність офіційно орієнтованих ЗМІ.

За таких обставин можна чекати поступового покращення економічного стану стосовно середнього по Україні рівня та стагнації в соціальній площині й у царині демократичних перетворень.


 
 

Цікаве

Загрузка...