WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Республіка Крим - Реферат

Республіка Крим - Реферат

Об'єднання "Наша Україна" має в Криму сталу, хоч і не надто широку підтримку, в першу чергу завдяки прихильності української громади та кримських татар. Її представники працюють в органах виконавчої влади, комерційних структурах, громадських організаціях. Інші політичні утворення - "Яблуко", БЮТ, КУН, структури колишніх Рухів (Українська народна партія, НРУ) та інші розвинуті на кримському грунті слабко. Хоч подеколи вони мають розгалужені структури, пресу, кошти, однак залишаються нечисленними і визначального впливу на політичні процеси не справляють.

Вибори до Верховної та інших рад Криму здійснюються за мажоритарною системою.

Найвідомішим депутатом місцевих рад Криму став лікар-гінеколог із Євпаторії Дьєдонне Селло, виходець із Центрально-Африканської Республіки, який 18-річним юнаком переїхав до СРСР, закінчив Кримський медичний інститут і, одружившись з українкою, залишився практикувати в Криму, захистив дисертацію. Це перший в історії Криму випадок обрання депутатом ради людини іншої раси. Д. Селло працює в міській лікарні і викладає акушерство та гінекологію в місцевому медичному училищі. Незважаючи на колір шкіри він має великий авторитет серед євпаторійців, а надто жінок. На виборах він здобув більше половини голосів виборців округу (як вважають, переважно жіноцтва) і з великим відривом переміг усіх конкурентів. Його мета - "поліпшити роботу медичних закладів Євпаторії, домогтися того, щоб місто-курорт мало привабливий вигляд, а на міських ринках продавали лише екологічно чисті продукти".

Серед найбільш впливових політичних сил Криму - меджліс кримськотатарського народу, за яким стоїть понад 280-тисячний кримськотатарський народ, понад 200 тис. представників якого вже повернулися до Криму, а ще 50-80 тис., за різними підрахунками, чекають на повернення в місцях депортації, переважно в Узбекистані, причому понад 9 тис. із них уже прийняли громадянство України.

Меджліс фактично добився обрання до ВР України двох депутатів - Мустафи Джемілєва та Рефата Чубарова. 7 депутатів з числа кримських татар обрані до ВР Криму, кримські татари становлять 14% складу місцевих рад, від 2% до 8% - органів виконавчої влади. Політичні пріоритети кримськотатарського народу - повне повернення народу до Криму, відновлення рівноправної та гарантованої участі в політичному, економічному, культурному житті півострова, відродження національно-територіальної автономії в Криму та вільного функціонування кримськотатарської культури, оскільки існуючу територіальну автономію кримські татари, як і деякі інші політичні сили Криму, вважають політичним нонсенсом і російською культурно-територіальною автономією за своїм характером. Політичним партнером меджлісу є Мусульманська партія України. Політичний рух кримських татар останнім часом став більш однорідним - народ віддає перевагу структурам меджлісу, тоді як партія "Міллет", НДКТ та інші утворення поступово втрачають свій вплив.

Політична структура Криму нині формується паралельно з політичною структуризацією України. Одні партії міцніють, інші - об'єднуються, деякі - занепадають водночас із такими ж процесами на загальнодержавному рівні. Отже, політична реформа в Криму набуває дедалі більше загальнодержавних ознак. Однак вона буде й надалі зберігати певні особливості, які полягатимуть у тім, що автономія набуватиме національного українського та кримськотатарського змісту і втрачатиме проросійське забарвлення. Формування автономних політичних структур, притаманних лише Криму, - Верховної Ради та уряду АРК, - висуватиме на перший план вимоги щодо економічної самостійності, врахування національних особливостей, зростання ролі українського та кримськотатарського чинників.

Проблемним політичним питанням найближчих років буде питання про характер кримської автономії. Національний рух кримських татар, що має значну силу, традиції і підстави для боротьби, найближчим часом, як вважають аналітики, перегляне свої пріоритети та поставить на меті не так повернення народу на батьківщину (оскільки ця мета вже практично досягнута), як зміну характеру кримської автономії з російської за своєю суттю на кримськотатарську національно-територіальну, що має стати основою процесу входження кримських татар в органи влади, відродження культури, освіти, забезпечення народу земельними ділянками тощо.

Оцінка стану економічного розвитку

Кримський регіон переживає непрості часи. Після того як у 2001 році завдяки приватизації та використанню резервів було досягнуто загального росту економіки АРК в обсязі 7-8%, у 2002 році темпи її розвитку стали вповільнюватися. За 2002 рік обсяг вироб-ництва промислової продукції в оптових цінах склав 2505,4 млн. грн., що в порівнянних оптових цінах на 6,5% нижче рівня 2001 року. Приріст обсягів виробництва в порівнянні з 2001 роком у видобувній сфері галузей промисловості склав +14,5%. В обробній групі галузей було допущене зниження обсягів виробництва на 8,6% у порівнянні з 2001 роком. Складним залишається стан справ у машинобудуванні (-1,1%), харчовій промисловості (-11,7%), хімії і нафтохімії (-13,5%). Серед великих бюджетоутворюючих підприємств республіки не вдалося поліпшити ситуацію в НВАТ "Массандра" (-29,8%), ДАК "Титан" (-25,8%), ВАТ "Керченський металургійний комбінат" (-24,0%), ВАТ "Союз-Віктан" (-15,5%), ВАТ "Суднобудівний завод "Затока" (-8,6%), ВАТ "Сімферопольський склотарний завод" (-3,8%), ВАТ "Сімферопольсільмаш" (-1,3%); щоправда, дещо вповільнилися темпи падіння обсягів виробництва у ВАТ "Суднобудівна компанія "Море" (-76,0%). У той же час зріс обсяг виробництва у ВАТ "Фіолент", "Фірма "СЕЛМА", "Пивобезалкогольний комбінат "Крим", "Кримпродмаш", "Пневматика", "Сімферопольська макаронна фабрика", "Новатор", ЗАТ "Євпаторійський міськмолзавод", ВАТ "Шкірвзуття", "Кримський содовий завод", "Сімферопольська бавовняна ткацька фабрика", а також на Феодосійському судномеханічному заводі, Феодосійському казенному оптичному заводі, Керченському судноремонтному заводі тощо.

На базі 220 реформованих колективних сільгосппідприємств було створено 611 нових агроформувань. Здійснено передачу понад 1,1 млн. гектарів землі у власність громадян. Право на земельну частку (пай) у Криму одержали 214,7 тис. громадян. У республіці оформлено 62874 (33%) державних актів на право приватної власності на землю. Розширюється інфраструктура аграрного ринку. На півострові діють 3 акредитовані біржі, 13 агроторгових домів, 4 аукціони з продажу худоби і птахів, 23 оптово-продовольчих ринки, 28 оптово-плодоовочевих ринків, 2 кредитних союзи.

Спостерігається значна активізація інвестиційної діяльності підприємств республіки. У 2002 році обсяг інвестицій в основний капітал за рахунок усіх джерел фінансування зріс у порівнянні з попереднім роком на 20% і склав 1500,0 млн. грн.

За програмою облаштування і соціально-культурного розвитку депортованих громадян з початку 2002 року профінансовано за рахунок коштів Державного бюджету України і бюджету Автономної Республіки Крим 30,4 млн. грн., у т. ч. на капітальне будівництво - 22,1 млн. грн., на соціально-культурні заходи - 8,3 млн. грн. З бюджету Автономної Республіки Крим виділено 10,8 млн. грн., із них на капітальне будівництво - 7,3 млн. грн., на соціально-культурні заходи - 3,5 млн. грн. Введено в експлуатацію 12,9 тис. кв. м житла, 38,7 км ліній електропередач, 61,07 км водопроводу, 27,3 км газопроводу тощо.

На курортах Криму відпочили та пролікувалися близько 5 млн. осіб. Обсяг реалізації всіх видів послуг курортно-рекреаційного комплексу зріс у порівнянні з 2001 роком на 4,9% і склав 703,8 млн. грн. Із 646 санаторно-курортних та туристичних установ у 2002 році працювали 562, що на 18 більше, ніж попереднього року. Заповнюваність здравниць склала 51,2%, що на 6,1% вище, ніж у 2001 році. Ріст податкових надходжень сягнув 102,0%.

За 2002 рік фіксований ринок праці склав 105,8 тис. чоловік, що вище показника 2001 року на 17,2%. На 1 січня 2003 року число безробітних, зареєстрованих у службі зайнятості, становило 42,1 тис. чоловік, що на 51,4% більше показника минулого року. Число незайнятих громадян, які претендують на одне вільне робоче місце, зросло з 11 до 14 чоловік. Рівень безробіття на 1 січня 2003 року склав 3,5% (на 1 січня 2002 року було зафіксовано 2,3%). Разом із тим у галузях економіки було створено 2,9 тис. нових робочих місць, відкрито 515 додаткових робочих місць за рахунок дотацій роботодавцям. Одержання одноразової допомоги по безробіттю дозволило розпочати підприємницьку діяльність 886 особам.

У 2002 році обсяги надходження прямих іноземних інвестицій в економіку Криму в порівнянні з 2001 роком зросли в 1,8 разу - до 34,5 млн. доларів. Торік найбільш активно виявили себе інвестори з Віргінських (Британських) островів, надходження від яких збільшилися в 2,9 разу - до 10,3 млн. доларів. США збільшили обсяг інвестицій у кримську економіку на 27% - до 3,2 млн. доларів, Росія - на 3,8% - до 3,1 млн. доларів. У 2002 році до АРК уперше надійшли інвестиції з Латвії - на суму 6,4 млн. доларів, Ісландії - 2,7 млн. дол. Торік за рахунок інвестицій фінансувалися такі галузі та об'єкти кримської економіки, як операції з нерухомістю (надходження зросли в 4,9 разу, або до 9,8 млн. доларів), транспортні підприємства (зростання в 1,6 разу - до 9,1 млн. дол.), будівельні організації (в 4,1 разу, або до 6 млн. дол.), сільгосппідприємства (в 3,5 разу, або до 3,3 млн. дол.), промисловість (на 9,4%, або до 2,8 млн. дол.). В інші галузі було спрямовано 3,5 млн. доларів США. Усього на початок нинішнього року Крим одержав прямих інвестицій на суму 194,8 млн. доларів США. Частка автономії в загальному обсязі іноземних інвестицій України складає 3,8%.


 
 

Цікаве

Загрузка...