WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення рудних та нерудних ресурсів України - Курсова робота

Розміщення рудних та нерудних ресурсів України - Курсова робота

Криворізький металургійний вузол включає найбільші в Україні кар'єри, шахти, 5 гірничо-збагачувальних комбінатів, кілька аглофабрик, металургійний завод, Південно трубний і феросплавні заводи Нікополя та його марганцеворудну промисловість.

До Кременчуцького вузла чорної металургії, який ще формується, належить Дніпровський гірничо-збагачувальний комбінат, що працює для потреб металургії Придніпров'я і Донбасу.

У складі Донецького металургійного району є 13 металургійних заводів, кілька потужних коксохімічних підприємств, які виробляють більше половини коксу України. По два металургійних заводи є в Донецьку, Макіївці, Алчевську й Харцизьку; по одному – в Єнакієвому, Краматорську Константинівці, Луганську й Алмазному. Вони виробляють майже половину чавуну і близько третини продукції металургійної промисловості України.

У Донецькому металургійному районі сформовано три металургійні вузли: Донецько-Макіївський, Єнакіївський і Алчевсько-Алмазнянський.

Донецько-Макіївський вузол має чотири металургійні заводи, ряд коксохімічних та інших підприємств. У Макіївці й Донецьку функціонують трубопрокатні, коксохімічні виробництва, налагоджено виробництво вогнетривів.

Єнакіївський вузол має металургійні заводи, який неодноразово реконструювався і поповнився новими доменними печами, мартенами, прокатним станами, конверторним цехом.

До Алчевсько-Алмазнянського вузла (Луганська область) входять металургійні заводи і чавуноливарний та феросплавний заводи у м.Стаханові. Алчевський завод після реконструкції став одним з найбільших.

У Донецькій області також діють Харцизький, Краматорський і костянтинівський металургійні заводи.

До Приазовського району чорної металургії віднесено заводи Маріуполя, Камиш-Бурунський ГЗК у Криму, металургійний завод ім.Войкова у Керчі. Маріупольський завод "Азовсталь" випускає чавун, сталь і прокат, працює на офлюсованому агломераті з руд Криворіжжя. Чорна металургія Приазов'я забезпечує металом місцеві машинобудівні підприємства і тісно пов'язана з коксохімією, виробництвом добрив та будівельних матеріалів.

Нерудна сировина, що використовується в чорній металургії, - це флюсові вапняки та вогнетривкі глини. Флюсові вапняки застосовуються у металургійному виробництві для очищення металу від шлаків і різних домішок. Металургійний комплекс України в цілому досить забезпечений флюсовими вапняками. На 10 підприємствах цього виробництва зайнято понад 11 тис. робітників. Основні поклади розвіданих флюсових вапняків територіально зосереджені в районах металургійного виробництва, що зумовлює велику економічну ефективність їх використання. Особливо в цьому відношенні виділяється Донецька область, де концентрується більш як 40% запасів вапняків України і майже 80% їх видобування.

Умови видобутку не дуже сприятливі, що збільшує собівартість виробництва. Тут розміщуються найякісніші флюсові вапняки для металургії – магнезіальні, великі запаси яких зосереджені в Оленівському і Новотроїцькому родовищах. Великими підприємствами, які працюють на базі цих родовищ, є Докучаєвський флюсовий комбінат, Новотроїцьке і Комсомольське рудоуправління.

Важливим компонентом нерудної сировини, що використовується в металургійному виробництві як домішка і як вогнетривкий матеріал (для футеровки плавильних печей), є доломітізовані вапняки і доломіти. За запасами і обсягами видобутку цієї сировини Донбас посідає перше місце.

Виробництво вогнетривів – важлива виробнича ланка чорної металургії, що забезпечує її шамотною, динасовою, магнезитовою і хромомагнезитовою продукцією. У 1990 році в промисловості вогнетривів діяло 16 підприємств, на яких було зайнято більш 23 тис. промислово-виробничого персоналу.

Дещо інший вигляд має структура кольорової металургії, яка включає видобуток, збагачення, металургійну переробку кольорових руд, дорогоцінних і рідкісних металів, і тому числі виробництво сплавів, прокату кольорових металів, переробку втор сировини і видобуток кольорових каменів. Через нестачу покладів різних руд кольорових металів кольорова металургія України розвинена слабше, ніж чорна, і представлена окремими галузями. Провідними галузями кольорової металургії в Україні є алюмінієва, цинкова, магнієва, титанова, ртутна, феронікелева.

Характерними для кольорової металургії є комплексне використання рудної сировини та висока здатність її комбінування з іншими галузями промисловості. Для зниження собівартості виробництва алюмінію, наприклад, доцільно поєднувати його з випуском соди, поташу, цементу, а титаномагнієве виробництво – з випуском титанових білил, смол, соляної кислоти, хлору.

Розміщення підприємств кольорової металургії в Україні залежить від сировинного та енергетичних чинників. До джерел сировини тяжіють підприємства з виплавляння ртуті, нікелю, рідкісних металів. Алюмінієве, титаномагнієве і цинкове виробництво розміщують у місцях отримання дешевої електроенергії.

У структурі виробництва кольорових металів України провідне місце посідає алюмінієва промисловість, яка охоплює виробництво глинозему та алюмінію. Випуск цієї продукції становить майже 20% усього виробництва кольорової металургії в державі.

В Україні діють новий великий глиноземний завод в Миколаєві, який працює на бокситах Гвінеї, Запорізький завод та завод алюмінієвих сплавів у Свердловську (Луганської області). Потужність з виробництва в Україні розрахована на 300 тис.т за рік.

З огляду на вищевикладені чинники та сировинні ресурси, які враховують значні запаси нефелінових порід і покладів бокситів, що притаманні Приазов'ю, можливо казати про створення в Приазов'ї нової алюмінієвої промисловості.

Підприємства титаномагнієвої металургії видобувають і збагачують титаномагнієву сировину та виробляють титан і магній. Сировиною для виробництва магнію в Україні є потужні родовища калійно-магнієвих солей Прикарпаття, мілководні водойми Приазов'я та Причорномор'я, що містять у розчиненому вигляді багато сполук магнію та інших солей.

У Калуші побудовано магнієвий завод у виробничому об'єднанні "Оріана", в Запоріжжі – завод з виробництва магнію й титану. Магнієва сировина до Запоріжжя надходить із Стебника (Львівська область), Калуша (Івано-Франківська область) і Сиваш (АР Крим), а титанова – з Іршадського гірничо-збагачувального комбінату (Житомирська область). Основними титановими мінералами Іршатського родовища є ільменіт і рутил, що містяться в каолійних розсипах та вивітрених габро. З них на Іршадському гірничо-збагачувальному комбінаті виробляють титановий (ільменітовий) концентрат. Руди Самотканського родовища (Дніпропетровська область) характеризуються високим вмістом титану й цирконію. На Верходніпровському гірничо металургійному комбінаті у м.Вільногорську (Дніпропетровська область) виробляють цирконієвий, рутиловий, ільменітовий концентрати, цирконій знезалізнений, оксид цирконію (ІІ). Комбінат побудовано на базі Малишинського родовища титанових пісків і оснащено устаткуванням, яке забезпечує комплексне використання сировини. Крім того, на комбінаті освоєно нові технологічні процеси, в тому числі добування знезалізненого цирконію на струмних млинах. Титан і його сплави удвічі легші за леговану сталь, стійкі проти корозії, придатні для виробництва хімічного устаткування, літаків, космічних кораблів. Оксиди титану використовують для виробництва білил, емалюй, вогнетривких глин; цирконій та його сполуки – жаростійких мінералів, необхідних для сучасного літакобудування, ракетної, атомної техніки, виготовлення жаростійких фарб тощо.

Запорізький титаномагнієвий комбінат виробляє титан, напівпровідниковий германій, магній, калійні добрива, пігментний оксид титану (ІІ), фасонне титанове литво.

На місцевих покладах кіновару понад століття працює Микитівський ртутний комбінат (Донецька область), у складі якого є рудник, металургійне виробництво, допоміжні цехи, три кар'єри для видобутку ртутних руд. На комбінаті вперше в світі впроваджено технологію добування ртуті високої чистоти з повною механізацією усіх процесів випалювання ртутної руди в печах "киплячого шару". Тут збагачують сурм'яні місцеві руди і виробляють з них сурму. Функціонує також Закарпатський розвідувально-експлуатаційний ртутний комбінат.

В Україні є значні родовища поліметалевих руд, свинцю й цинку, відомі в Донбасі (на Нагольному кряжі) і в Прикарпатті, які поки що не мають промислового значення. Костянтинівський завод "Укрцинк" використовує цинкові концентрати. Основна продукція заводу – металевий цинк. Крім того, із руд добувають майже 20 цінних компонентів – свинець, мідні і піритні концентрати, дорогоцінні металі, кадмій, сірчану кислоту, деякі рідкісні метали тощо, на основі яких виробляють понад 40 видів продукції.

По бузький феронікелевий комбінат Кіровоградської області переробляє місцеві окислені залізо-нікелеві руди. Основна його продукція – нікель і феронікель використовується на металургійних і машинобудівних заводах Придніпров'я та Донбасу.

В Артемівську Донецької області збудовано завод для обробки кольорових металів, який випускає мідний і латунний круглий і плоский прокат (прути, труби, дріт, листи, стрічки, штаби). Це підприємство має закінчений виробничий і технологічний цикли. У Світловодську (Кіровоградської області) працює Завод Чистих металів, що виробляє напівпровідникові матеріали, а в Донецьку – завод кольорових сплавів.


 
 

Цікаве

Загрузка...