WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення рудних та нерудних ресурсів України - Курсова робота

Розміщення рудних та нерудних ресурсів України - Курсова робота

Значні поклади графіту дозволяють задовольнити потреби електротехнічної, хімічної, металургійної, олівцевої промисловості України і експортувати високоякісну сировину до багатьох країн світу, хоч розроблюється єдине Заваллівське родовище на Кіровоградщині. Крім того, залежи графіту маються на Волині, в Придніпров'ї та Приазов'ї.

Наша країна практично повністю і на досить тривалий час забезпечена сировиною для виробництва будівельних матеріалів, фарфорово-фаянсових та скляних виробів. У якості цементної сировини використовується карбонатні породи (вапняку, крейди, мергелі), гіпси і глини, які зустрічаються майже на всій території України, але оптимальну їх сукупність та найбільші запаси знаходяться в Донецькій, Харківській, Львівській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській, Івано-Франківській областях і в Криму. Значні запаси харчової крейди знаходяться в Донецькій області і в межах Волинської височині.

Глини, суглинки, глинясті сланці і мергелі, придатні для виробництва цегли та черепиці, розповсюджені майже на всій території України, за виключенням гірських районів Карпат та Криму. Поклади каолінів, які широко використовуються в фарфорово-фаянсовій та інших галузях промисловості, пов'язані з корою вивітрювання Українського кристалічного щита. Сотні родовищ, об'єм покладів в яких досягає 50, а іноді 100 метрів, містить понад 400 млн т промислових запасів. Розвідані запаси кварцових пісків складають 220 млн.т. і сконцентровані у 24 родовищах Донецької, Харківської, Львівської, Чернігівської та інших областей.

Крім сировини, яка переважно потребує попередньої обробки, в Україні є дуже великі поклади будівельного каміння (близько 8 млрд м3 розвіданих запасів) і в том числі найбільш якісного облицювального (понад 280 млн м3). Серед них кращі граніти і гранітодиоріти Житомирської, Вінницької, Хмельницької, Запорізької, Рівненської областей; базальти Рівненської обл.; лабрадорити Українського кристалічного щита; мармури і туфи Криму та Закарпаття. Крім того, практично на всій території Україні є родовища піщаників і вапняків. Раціональний їх видобуток та експорт могли б давати Україні не менш ніж 0,5 млрд. доларів США в рік. Поки що недостатньо вивчені та оцінені ресурси дорогоцінного і пробного каміння, однак відомі як окремі мінералогічні знахідки, так і перспективні ділянки різноманітних самоцвітів, найкращі з яких знаходяться на Волині. Тут вже досить давно видобувають топази, кристали і друзи, які досягають десятків кілограмів ваги, а самий найбільший кристал топаза, найдений у 1965р., важив 117 кг. Промислові запаси високоякісного бурштину виявлені поблизу селища Клесов Рівненської області, хоч зона відкладень, в яких може міститись бурштин, простираються від Яворова (Львівської обл.) на заході до Харкова на сході. З підробленого каміння найбільшу цінність представляє родоніт Мармароша і Чивчін в Карпатах, профілітовий сланець Овручського кряжа і окаменіле дерево. З інших самоцвітів зустрічаються берил, опал, аметист, димчатий кварц, гірський кришталь, яшма та інш.

2. Значення рудної та нерудної ресурсної бази для економіки України

Безумовно, видобувна галузь країни, яка базується на ресурсному потенціалу, є часткою металургійного комплексу, який включає: видобуток, збагачення й агломерування залізних, марганцевих і хромових руд, виробництво чавуну, сталі й прокату, феросплавів, повторне використання металевої сировини, коксування вугілля, виробництво вогнетривів та допоміжних матеріалів для них (флюсових вапняків тощо). Зрозуміло, що провідна роль у цьому комплексі належить металургійній переробці (чавун – сталь - прокат). Решта виробництв, в т.ч. підприємства які видобувають сировину – залізну руду, вогнетриви, нерудні матеріали, технологічне паливо, забезпечує основний технологічний процес, проте деякі з них набувають тепер самостійного значення.

Металургійний комплекс України є основою розвитку машинобудування, металообробки та будівництва. Сучасна металургія становить матеріальну базу всього комплексу важкої індустрії України. Чорна металургія зокрема, впливає на розвиток усіх галузей господарства, є найголовнішим споживачем палива, електроенергії та води.

Металургія з повним технічним циклом виробництва є важливим чинником створення промислових і економічних районів. Супутніми до неї є галузі промисловості, що використовують відходи від виплавляння чавуну й коксування вугілля, відходи від теплової енергетики і метало місткого машинобудування. Потреба в раціональному використанні праці жінок у металургійних районах України зумовлює розвиток тут легкої і харчової промисловості. Отже, металургійний комплекс впливає на формування таких потужних промислових районів і підрайонів, як Донбас, Придніпров'я, Криворіжжя.

Розвиток металургії зумовив і стимулювання зростання виробництва низки галузей, особливо залізорудної та кам'яновугільної, видобутку мінеральної сировини.

2.1. Рудні та нерудні ресурси, як чинники територіального утворення промислових територій. Основні види продукції

Територіальна організація металургії залежить від багатьох економічних і природних факторів. У розташуванні підприємств металургійного комплексу особливо велику роль відіграють сировина й паливо, на які припадає приблизно 85-90% витрат. У середині XVII – на початку IXIст. металургія орієнтувалась на територіальне поєднання кам'яного вугілля й рудних покладів. Згодом, протягом тривалого часу більшість центрів металургії формувалась у межах вугільних басейнів, наприклад Донбас.

Протягом останніх десятиріч посилилась орієнтація на сировину, причому на великі родовища, бо завод потужністю наприклад 5-6 млн.т. чавуну на рік, розрахований на 40 років роботи, повинен мати рудну базу не менше за 0,5 млрд.т.

Таким чином, надзвичайно важливою передумовою розвитку, наприклад чорної металургії, є забезпеченість необхідними запасами залізних руд.

Виділяють п'ять основних принципів розташування підприємств чи баз металургії:

  1. З орієнтацією на паливо (кокс) біля покладів коксівного вугілля, як, наприклад, в Донбасі.

  2. Орієнтація на поклади руди (залізної, хром, марганець, при цьому вугілля завозять). Характерна для Придніпров'я України.

  3. Між сировиною (залізні, хромові й марганцеві руди) та паливом. За таким принципом розташовані металургійні комбінати в Приазов'ї України.

  4. "Припортова" металургія, орієнтовна на експорт. Слід вказати, що відповідний принцип не характерний для України з тих причин, що країна має всі складові для функціонування металургійного комплексу.

  5. "Припортова" металургія в країнах. Які потребують багато металу для свого машинобудування, але сировиною чи паливом для металургії забезпечені недостатньо.

Структура гірничо-металургійного комплексу України

рис

Розміщення продуктивних сил і економіка регіонів України, М.В. Жук, В.П. Круль

Історично склалося так, що металургійні заводи на Україні розміщені в Донбасі, Приазов'ї поблизу джерел палива, а також у Придніпров'ї – біля родовищ залізних руд і марганцю та джерел водопостачання - Дніпра. Ці чинники враховуються і тепер. Проте у зв'язку з впливом бідних залізних руд на розміщення і збільшення концентрації металургійного виробництва в Придніпров'ї зростає роль сировинного чинника. Розміщення більшості металургійних заводів безпосередньо біля Дніпра, між джерелами сировини і палива, сприяє кращій територіальній організації виробництва чорних металів.

Усі металургійні завожди України розміщені в Донецькому і Придніпровському економічних районах, де вони зосереджені у трьох галузевих районах чорної металургії – Придніпровському, Донецькому та Приазовському.

У Придніпровському районі чорна металургія стала профільною комплексотворною, на її основі сформувалися великі промислові центри й вузли з металургійним підприємствами, що виробляють майже половину вироблюваних в Україні чорних металів і мають виражену спеціалізацію та стійкі зв'язки між собою та споживачами металу. Тут розміщено 14 металургійних заводів з 32 в Україні.

До дніпропетровського металургійного вузла входять металургійні заводи Дніпропетровська (4), Дніпродзержинська й Ново московська, які виробляють чавун, сталь, прокат, колеса для залізничного транспорту, бляху, мостові конструкції, сплави та іншу продукцію.

Запорізький металургійний вузол об'єднує металургійні заводи повного циклу "Запоріжсталь", електросталеплавильний "Дніпроспецсталь" і феросплавний. "Запоріжсталь" випускає чушковий чавун, тонку гаряче й холоднокатану листову сталь, стальні відливки, трансформаторну сталь, білу бляху, гнуті профілі прокату, холоднокатаний стальний лист для автомобільної промисловості тощо; "Дніпроспецсталь" - сталі для машинобудівної промисловості.


 
 

Цікаве

Загрузка...