WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення рудних та нерудних ресурсів України - Курсова робота

Розміщення рудних та нерудних ресурсів України - Курсова робота

В повоєнні роки були розвідані і почалося промислове освоєння родовищ руд важливих кольорових і рідкісних металів та їх виробництво. Разом з тим Україна залишалась крупним імпортером кольорових металів.

В Україні відкриті і розробляються родовища сировинних ресурсів — алюмінію, магнію, руд титану, цирконію, нікелю, ртуті тощо.

Алюміній — легкий, порівняно міцний метал, що має значне поширення. У зв'язку з широким використанням його назвали "крилатим металом". Він застосовується в усіх галузях народного господарства і має велике майбутнє.

Як сировину для виробництва алюмінію можна використовувати боксити, алуніти, сієніти, нефеліни, а також каолін, запаси якого на території України дуже великі. Основною алюмінієвою рудою, на якій базується майже вся світова алюмінієва промисловість, є боксити. Запаси бокситів на території України незначні. Промислове значення мають родовища Смілянське (Черкаська обл.) і Високопільське (Дніпропетровська обл.). Вони в змозі забезпечити сировиною Запорізький алюмінієвий завод протягом певного часу, але їх запасів недостатньо для збільшення виробництва алюмінію в Україні. Родовища бокситів відкриті, але до кінця не розвідані на півдні Дніпропетровської області, в Приазов'ї, Карпатах. Цінною сировиною для виробництва алюмінію є алуніти. Значні запаси їх відкриті в Закарпатській області (родовища Берегівське, Беганське). Нефелінові сієніти як сировина для виробництва алюмінію є в Приазов'ї і Дніпропетровській області. Дуже важливою сировиною для виробництва алюмінію є каолін. Його родовища є в багатьох областях України, а видобувається він переважно у Вінницькій, Хмельницькій, Дніпропетровській і Запорізькій областях.

Головними родовищами калійно-магнієвих солей на Україні є Стебниківське і Калушське у Прикарпатті та сполук магнію — Сивашське в Криму.

В Україні відкрито цілий ряд родовищ нікелю, але всі вони дрібні за величиною запасів. Найбільшими з них, які мають промислове значення, є Побузьке і І Іридніпровське. Найбільші родовища титанових руд знаходяться в Житомирській (Іршанське і Стремигородське) і Дніпропетровській (Самотканське). Основні родовища хромітів на Україні відкриті в Кіровоградській і Дніпропетровській областях, але вони ще не експлуатуються. Потреба України в хромі задовольняється його імпортом з Уралу та Казахстану. Руди цирконію в Україні відкриті в Самотканському родовищі титанових руд, вони є також в Приазов'ї. В Україні є значні запаси ртуті. Основне її родовище — Микитівське, яке розташоване в межах м. Горлівки. Родовища ртуті є також в Закарпатті та Криму. Родовища з промисловими запасами молібдену, свинцю і цинку в Україні відсутні, а підвищені концентрації ванадію є тільки в Керченських залізних рудах, які можуть бути основною сировиною для його отримання. В Дніпропетровській, Кіровоградській, Донецькій і Закарпатській областях відкриті родовища золота і ведеться підготовка до їх експлуатації. Самостійні родовища ніобію і гафнію відсутні. Ці метали зустрічаються тільки в комплексних рудах з іншими металами.

Розвиток кольорової металургії як галузі металургійного комплексу почався з введенням у дію в 1933 р. алюмінієвого, а в 1936 р. — магнієвого заводу в Запоріжжі, а також з організації виробництва цинку в м. Костянтинівці (Донецька обл.). По випуску продукції кольорової металургії Україна займала третє місце в колишньому Радянському Союзі після Російської Федерації і Казахстану.

Комплекс підприємств цієї галузі в Україні здійснює видобуток, збагачення і металургійну переробку руд кольорових і рідкісних металів. До його складу входить виробництво сплавів, прокат кольорових металів і переробка вторинної сировини.

Розміщення підприємств кольорової металургії зумовлено переважно двома основними факторами — сировинним і енергетичним. Підприємства, які переробляють руди з незначним вмістом основного металу, тяжіють до джерел сировини (виплавка ртуті, нікелю, рідкісних металів та ін.) Енергомісткі виробництва (титано-магнієве, цинкове, алюмінієве) розміщуються в місцях дешевої електроенергії, як правило, поблизу потужних електростанцій.

У розміщенні підприємств кольорової металургії в Україні виділяються два основних райони: Донецький і Придніпровський.

На території Донецького району знаходиться Микитівський ртутний комбінат, який включає завод, рудники і збагачувальну фабрику. Це підприємство дає понад 90 % продукції СНД. В цьому районі знаходяться Костянтинівський цинковий завод "Укрцинк", який працює на імпортній сировині з Північної Осетії та Західного Сибіру. Розміщено цей завод з орієнтацією на енергетичну базу Донбасу. В Артемівську працює завод по обробці кольорових металів, який випускає латунь, латунний і мідний прокат. Мідь і свинець імпортується з Російської Федерації. В м. Свердловську знаходиться завод алюмінієвого прокату. Придніпровський район кольорової металургії спирається на потужну енергетичну базу, яку утворюють Дніпрогес, теплові і атомні електростанції. В Запоріжжі зосереджені титано-магнієвий і алюмінієвий заводи. Титано-магнієвий завод одержує магнієву сировину з Калуша, Стебника і Сиваша, а титанову — з Іршанського і Самотканського родовищ. Алюмінієвий завод працює на імпортних бокситах з Уралу та інших територій зарубіжних країн. Для виробництва глинозему, яким забезпечується Запорізький алюмінієвий завод, біля Миколаєва побудовано великий глиноземний завод.

У Вольногорську поблизу Дніпродзержинської ГЕС знаходиться Верхньодніпровський гірничо-металургійний комбінат, який працює на титано-цирконієвих рудах Самотканського родовища, а в місті Світловодську, біля Кременчуцької ГЕС діють завод чистих металів і завод твердих сплавів.

В Кіровоградській області на базі недавно відкритого родовища нікелевої руди діє Побузький нікелевий завод. Для забезпечення заводу паливом використовується донецьке коксівне вугілля і електроенергія Південно-Української атомної електростанції. Виробництво магнію здійснюється також Калушським ВО "Хлорвініл".

Україна має тісні економічні зв'язки з іншими країнами СНД по забезпеченню її потреб у кольорових металах. Так, з Російської Федерації надходять мідь та її сплави, цинкові концентрати, олово, дорогоцінні метали, з Узбекистану — мідь, з Казахстану — свинець і мідь, з Киргизії — сурма.

1.2.Нерудні ресурси України

Територія України в цілому заможнанерудними корисними копалинами і тому її соціально-економічний комплекс практично повністю забезпечений ресурсами будівельних матеріалів та в значній мірі — покладами гірничо-хімічної сировини.

Важливою сировиною для харчової, хімічної та інших галузей промисловості є поклади калійних солей, які сконцентровані в Прикарпатському соленосному басейні. Загальні запаси 13 розвіданих родовищ складають майже 3 млрд т, а в перерахунку на споживчу речовину КгО — близько 300 млн т. Зараз розроблюється Калушсько-Голинське (Івано-Франківська обл.) та Стебніковське (Львівська обл.) родовища.

Родовища самородної сірки в Прикарпатті (Новий Роздол, Яворів) не тільки забезпечують потреби України, але і дозволяють експортувати сірку, хоч з точки зору екологічної безпеки України слід значно зменшити масштаби її видобутку.

Поварена сіль, котра представлена крупним родовищем камінної солі — галита (Бахмутським, Славянським та Новокарфагенським на Донбасі і Солотвинським в Закарпатті). Вже близько тисячі років видобувають сіль з сильно мінералізованих підземних вод (розсолів) Прикарпаття, самоосадних солей заливу Сиваш та інших сольових лиманів Чорноморсько-Азовського узбережжя Криму. Розвідані запаси солей перевищують 9 млрд т, а з урахуванням відкритих солянокупольних структур Дніпровсько-Донецької впадини та Одеської області, а також того, що запаси ропи в озерах і лиманах півдня України постійно поповнюються, республіка має практично необмежені запаси повареної солі. Із фосфатних руд на території України розповсюджені переважно фосфорити, але родовища їх мають незначні запаси, низький вміст PsOs та несприятливі умови експлуатації. Серед всіх родовищ Волині-Поділля, Придністров'я і Дніпровсько-Донецької впадини найбільш відомі та вивчені Незвиське (Івано-Франківська обл.) та Кролевецьке (Сумська обл.).

Як технологічна сировина у металургійній, хімічній та деяких інших галузях промисловості широко використовуються вогнестійкі і бентонітові глини, флюсові вапняки та доломіти, формувальні піски, цеоліти і графіт.

Вогнестійкі глини, які використовуються для виробництва термічно стійких матеріалів, в основному концентруються в родовищах Донбасу (Часовоярське, Новорайське) та Придніпров'я (Поволжське, Пятихатське, Кіровоградське). Бентонітові глини з високими адсорбційними властивостями, пластичні та легкоплавкі розповсюджені на заході (Закарпатська, Львівська, Тернопільська області), на сході (Донецька обл.), на півночі (Крим) України. Але саме найбільше родовище цих глин — Черкаське, яке має площу понад 500 км2 і потужність покладів від 0,5 до 43 м.

Родовища флюсових вапняків і доломітів знаходяться поряд основних центрів чорної металургії України, переважно в Донецькій області, Криму та Придніпров'ї і повністю забезпечує потреби господарства країни. Достатні запаси формувальних пісків алювіального та морського походження існують в Харківській, Донецькій, Запорізькій та інших областях. В різних галузях промисловості для очистки газів і стічних вод як наповнювач мінеральних добрив та добавку к кормам домашньої худоби можливо використовувати цеоліт. Його промислові родовища виявлені в неогенових туфах Закарпаття, а цеоліти Криму не можуть розглядати як промислова сировина, тому що знаходяться в межах заповідника "Карадаг".


 
 

Цікаве

Загрузка...