WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розвиток інфраструктури як пріоритетний напрямок стратегії економічного розвитку Литви - Реферат

Розвиток інфраструктури як пріоритетний напрямок стратегії економічного розвитку Литви - Реферат

Реферат на тему:

Розвиток інфраструктури як пріоритетний напрямок стратегії економічного розвитку Литви

Протягом перехідного періоду в економічному розвитку Литви були успішно реалізовані такі стратегічні пріоритети розвитку, як проведення економічних реформ, спрямованих на лібералізацію підприємницької та зовнішньоторговельної діяльності, формування адміністративної і інституційної систем держави, приватизація, формування системи економічного суверенітету. Процеси глобалізації, членство в ЄС і НАТО змушують Литву визначити нові національні цілі соціально-економічного розвитку з метою підвищення глобальної економічної конкурентоспроможності.

Зростання економіки Литви є одним з найдинамічніших в Європі: в 2006 р. ВВП країни виріс на 7,5% і склав 23,7 млрд. євро., у першій половині 2007 р. - на 8%, протягом 2001-2006 рр. ВВП зростав в середньому на 7,7% щорічно. Частка ВВП на душу населення у 2006 р. досягла 6996 євро [3]. Серед факторів такого економічного зростання виділяють збільшення обсягів експорту та інвестицій, стійке зростання внутрішнього попиту. В 2006 р. обсяг ПІІ збільшився на 48% порівняно з 2005 р. і на 70% порівняно з 1996 р. У 2006 р. відбулося зростання обсягу експорту майже на 20%, у 2005 р. - на 27%, у 2004 р. - на 21%.

В стратегії довгострокового економічного розвитку Литви до 2015 р. (прийнята у 2002 р.) розвиток інфраструктури відокремлюється у якості одного із головних стратегічних пріоритетів. Протягом останнього десятиліття створена транспортним сектором частка ВВП в загальній структурі ВВП країни постійно зростала і у 2005 р. склала 6,3 млрд. літ., тобто 10% створеного в країні ВВП [4], що майже у два рази вище середнього показника в країнах ЄС. Крім того, Литва займає важливе місце в транспортній системі ЄС, інфраструктура Литви розглядається у якості засобу для налагодження ефективних транспортних зв'язків у регіоні Балтійського моря, а також між Європою та Росією і Азією. Таким чином, транспорт, в умовах належної уваги до його розвитку, в майбутньому може стати основою економічного росту країни.

До 2005-2006 рр. розвиток транспортної системи та розвиток авіатранспорту були тільки окремими напрямками довгострокової стратегії розвитку економіки Литви. Розробка та реалізація самостійних стратегій розвитку інфраструктури країни підвищують значення Литви в ЄС як стратегічно важливої транзитної держави (з'єднує транспортні шляхи Європи і Азії).

Так, згідно стратегії розвитку транспортної системи Литви до 2025 р. для покращення транспортної інфраструктури в 2007-2013 рр. необхідно інвестувати близько 13 млрд. лит., при чому 32% цих інвестицій буде здійснюватися за рахунок фінансування проектів з фондів ЄС [5]. Крім того, масштабні інвестиційні проекти розвитку інфраструктури Литви здійснюються виключно при фінансовій підтримки ЄС, оскільки мають загальноєвропейське значення. Серед таких проектів, наприклад, формування сучасної транспортної осі Північ-Південь (Варшава-Каунас-Рига-Таллін), яка з'єднує балтійські країни з Польщею та Західною Європою через польську транспортну систему (проекти „Рейл Балтика", „Віа Балтика") [2].

У 2005 р. уряд приймає довгострокову Стратегію розвитку транспортної системи Литви до 2025 р., в якій визначені довгострокові перспективи та конкретні заходи щодо розвитку різних видів транспорту, передбачено створення державних логістичних центрів - так званих „вантажних сіл", підкреслено важливість взаємодії окремих видів транспорту для розвитку транспортної інфраструктури Литви [2].

В Стратегії розвитку транспортної системи відокремлені такі пріоритетні цілі, як:

- створення і подальший розвиток сучасної транс'європейської транспортної мережі у напрямку Північ-Південь (Таллін-Рига-Каунас-Варшава), яка об'єднує країни Балтії і Польщі, північна ось також з'єднує Північ ЄС з Норвегією і Білорусією, а також Росією і іншими країнами;

- створення інтегрованої та надійно збалансованої інфраструктури у напрямку Схід-Захід (Москва-Мінськ-Вільнюс-Клайпеда). Ці транспортні мережі мають важливе значення не тільки для економічного розвитку Литви, але і для економічного розвитку всього регіону Балтійського моря.

В 2006 р. уряд Литовської Республіки затвердив Стратегію розвитку громадянської авіації до 2015 р., в якій визначені передумови створення ефективного розвитку повітряного транспорту, передбачено об'єднання компаній, що дасть їм змогу конкурувати на ринку ЄС та інтегрувати повітряний транспорт Литви до європейської системи мультимедійного транзиту пасажирів та вантажів, а також передбачено удосконалення системи управління аеропортами Литви с метою підвищення конкурентоспроможності національних аеропортів в регіоні і їхньої адаптації до зовнішнього середовища [1].

Таким чином, можна зробити наступні висновки:

- в 2002 р. Литва визначила пріоритетність розвитку інфраструктури в Стратегії довгострокового економічного розвитку країни, протягом 2005-2006 рр. були прийняти довгострокові стратегії розвитку транспортної системи Литви та окремих видів транспорту;

- транспортний сектор створює 10% ВВП країни, протягом останніх років його частка в структурі економіки стабільно зростає, в 2007 р. 34% усього обсягу фінансової допомоги ЄС були спрямовані на розвиток транспортного сектору Литви;

- прогресивний розвиток транспортної інфраструктури Литви, яка обслуговує інтенсивні потоки міжнародних перевезень, виступає важливим засобом для встановлення ефективних транспортних зв'язків не тільки в транспортній мережі регіону, який охоплює країни Балтії, а є також важливим і для вдосконалення транспортної мережі ЄС в цілому, оскільки фактично з'єднує ЄС з Росією, Норвегією і Білорусією;

- закріплення ефективного розвитку транспортної системи Литви у якості важливого напрямку державних стратегій розвитку у майбутньому повинно стати ще більш важливим стимулом росту господарства держави.

Література:

1. В Клайпеде - о дальнейшем литовско-шведском сотрудничестве в морском транспорте // Международный бизнес журнал. - 2006. - № 1. (www.jura.lt/contents/article_rus.).

2. Материалы 20-й сессии Комитета по внутреннему транспорту Европейской экономической комиссии. 13-14 сентября 2007 г., г. Женева // www.unece.org/trans/doc/2007/wp5/ECE-TRANS-WP5-2007-08r.pdf.

3. www.stat.gov.lt.

4. www.transp.lt.

5. www.lt-mission-eu.be.


 
 

Цікаве

Загрузка...