WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Земля на плані та карті. Карти, картографія, глобуси - Реферат

Земля на плані та карті. Карти, картографія, глобуси - Реферат

паралелі будуть також зображені прямими лініями, паралельними екватору.
Ми розглянули різновид тільки однієї проекції - поперечної ази-мутальної, а їх існує дуже багато. Градусну сітку можна проектувати не відразу на площину, а спочатку на поверхню конуса або циліндра, яку потім розрізають по утвореній лінії та розгортають у площину. Ці проекції називають конічними та циліндричними.
Картографічні спотворення
Невідомий стародавній грек-історик склав розповідь про розбійника Прокруста. Прокруст, зустрівши подорожанина, клав його на своє ложе, і якщо останній був коротшим за ліжко, то він витягував йому ноги, а якщо довшим - відрубував. Слова "прокрустове ложе" стало крилатим висловом. Ми згадуємо їх тоді, коли кажемо про які-небудь рамки, в які не можна вкласти уявлення про живу й різноманітну дійсність. Але між тим ці рамки ми не завжди вільно розширюємо і часто приносимо в жертву другорядні ознаки того чи іншого явища та зберігаємо найбільш важливе та цінне для нас.
Спотворення, що виникають на карті, є платою за зручність, яку ми одержали в користуванні плоским зображенням. Характер спотворень на картах залежить від виду картографічної сітки, тому що на ній, як у "прокрустовому ложі", необхідно подати зображення материків. Ось чому на різнихкартах ми одержуємо різні спотворення. На одних картах дуже спотворюються співвідношення площ, але зберігаються розміри кутів. Такі проекції називаються рівнокутними. Інші карти, навпаки, вирізняються тим, що зберігають співвідношення площ, але дуже спотворюють конфігурацію материків. їх називають рівновеликими. Збереження площ у рівновеликих проекціях ми отримуємо за рахунок спотворення кутів, а отже, в обрисах самих зображень є, навпаки, збереження кутів у рівнокутних проекціях, що призводить до спотворення площ. Проекцій, які одночасно можуть бути й рівнокутними,, й рівновеликими, не існує.
Модель Землі
У пригодницькій повісті Марка Твена про Тома Сойєра описана суперечка Тома та його товариша Гека Фінна під час польоту на повітряній кулі. Друзі пролітають над Африкою, і Том каже, що бачить на землі довгу стрічку, яка тягнеться по піску, але не може розібрати, що це таке.
"Ну ось,- каже знавець карти Гек Фіни,- тепер ти, може, не . знаєш, де знаходиться наша куля? Мабуть, це одна з тих ліній, що намальовані на карті. Ті самі, що називаються меридіанами. Необхідно тільки спуститися донизу і подивитися, який у неї номер".
У відповідь він почув: "Ну й дурень же ти, Геку Фіни! Ти що, вважаєш, що меридіани протягнуті по землі?" - "Том Сойєр, вони намальовані на карті - ти це добре знаєш; ось вони - візьми сам і подивись".- "Зрозуміло, що вони намальовані на карті, але це нічого не значить - на землі їх немає".- "Отже, ця карта збрехала. У житті не бачив такого брехуна, як ця карта".
Як бачите, Гек Фіни погано розумівся на картах. Ви, звичайно, знаєте, що паралелі та меридіани - це уявні лінії, які проходять ; у певних напрямках: меридіани між Північним і Південним полюсами, а паралелі - паралельно лінії екватора. Скільки ж таких ліній на земній кулі? На це просте запитання не завжди дають правильну відповідь. Дехто вважає, що меридіанів 360 (180 на схід до Грінвіча і 180 - на захід), а паралелей 180 (90 на південь від екватора і 90 - на північ).
Це неправильна відповідь. їх багато. Через будь-яку точку земної кулі проходить свій меридіан і своя паралель.
Географічна сітка на глобусі
Глобус часто називають зменшеною моделлю Землі. І дійсно, на ньому всі материки, океани й моря показані в повній аналогії до їх положення на земній кулі. Як же досягли цього? Як показали точне положення всіх географічних пунктів на глобусі? Зрозуміло, що за допомогою географічних координат.
Географічні координати - це широта й довгота, за якими можна вказати місцезнаходження будь-якої точки земної поверхні. Наприклад, найбільш північна точка Азії - мис ЧеЛюскіна має такі координати: 77° 43' пн. ш. і 104° 18' сх. д.
Координати рахують від ліній паралелей і меридіанів, що показані на глобусі та які утворюють так звану градусну сітку. Відлік градусів широти ведуть від екватора на північ і південь, а довготу - від Грінвічського меридіана на схід і захід.
Поняття "широта" і "довгота" виникли ще в сиву давнину. Цікаво, що ця назва географічної координати - результат непорозуміння. Просто на одній із найстародавніших карт - на карті Гекатея Мілетського, Земля була зображена у вигляді овалу, довжина якого із заходу на схід (довгота) удвічі перевищувала протяжність його з півночі на південь (широта).,
За допомогою глобуса завжди можна дати правильну відповідь на питання, який з двох пунктів знаходиться далі на південь або захід, а який - далі на північ або схід. Багато хто вважає, що Владивосток знаходиться ближче до півночі, ніж Ялта, і далі на схід від Хабаровська. Якщо зіставити паралелі та меридіани, то можна переконатися у протилежному: Владивосток розташований південніше за Ялту та західніше за Хабаровськ.
Шкала для глобуса
Глобус має такі властивості, яких не має і не може мати жодна географічна карта. Його масштаб постійний, а отже, він у всіх місцях і за всіма напрямками зберігається. Повний аналог зображення на глобусі з дійсними земними обрисами дає можливість визначити площі та відстані, географічні координати, напрямки на сторони горизонту та ін.
Відстань на глобусі можна виміряти тонкою металевою лінійкою або натягнутою ниткою. Одержану відстань у міліметрах переводять за масштабом у дійсні відстані в кілометрах. Необхідно тільки слідкувати і тим, щоб лінійка або нитка щільно прилягали до поверхні глобуса проходили по найкоротшому шляху між заданими пунктами, тобто у дузі великого кола.
Виміряють відстань на глобусі також за допомогою відлікового кільця, яке можна легко зробити за кілька хвилин. Для цього беруть вузьку смугу цупкого паперу, який складають у кільце. Розмір кола кільця має точно відповідати діаметру глобуса. Із зовнішнього боку, кільця на половину окружності наносять 20 поділок, кожна з яких відповідатиме 1000 км. Отримані інтервали поділяють точками на їхні кілометрів. Для того щоб виміряти відстань між якими-небудь пунктами, кільце надівають на глобус і повертають його так, щоб кінець шкали проходив через обидва пункти, причому нульовий індекс необхідно поєднати з одним із цих пунктів. У такому

 
 

Цікаве