WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Лісопромисловий комплекс України - Курсова робота

Лісопромисловий комплекс України - Курсова робота

набуває багатопланова робота, спрямована на захист лісів від шкідників, хвороб та пожеж. Площа уражена хворобами та шкідниками лісових масивів в Україні досить велика - близько 250 тис. га. Найбільше страждають лісові масиви у Лісостеповій і Степовій зонах, а також у ряді менш насичених лісами районах Полісся. Їх захист від шкідників та хвороб проводиться на площі понад 300 тис. га в рік. Для своєчасного вияву й гасіння пожеж на площі 4 млн. га організовано авіаційну охорону лісів. [9, с. 41]
У країні активно ведуться лісовпорядні та лісовідновні роботи. Наприклад, у лісах державного значення лісовпорядження велися на площі понад 1264 тис. га, лісовідновлення - не 37,5 тис га, у тому числі насадження й посів лісу - на 35,4 тис га. Крім того збільшена площа насаджень в ярах, на піщаних та інших непридатних землях.
Важливе природоохоронне значення в Україні, ландшафти якої зазнають активного впливу людини, має організація заповідних територій. Вони призначені для збереження типових для даної зони природних об'єктів, а також для збереження й відновлення цінних та унікальних природних комплексів чи їх важливих складових елементів.
До складуприродоохоронних територій входять державні заповідники і державні заповідно-мисливські господарства, державні національні парки, державні заказники, державні дендрологічні парки, державні зоологічні парки, державні парки-пам'ятники садово-паркового мистецтва, державні заповідні урочища. Найвищий ступінь заповідності властивий державним заповідникам та державним національним паркам, в межах яких припиняється господарське використання усіх природних ресурсів.
Найбільші природоохоронні території зосереджені в Херсонській, Рівненській, Київській, Чернігівській, Івано-Франківській, Львівській областях. Однозначно в ряді областей названий фонд досить обмежений: у Кіровоградській, Чернівецькій та Луганській областях він не перевищує 7 тис га.
Одними з найбільших є Карпатський державний національний природний парк, Синевірський державний природний національний парк, Швацький державний природний національний парк, заповідник Асканія Нова.
Національним багатством України є її ліси. Нагадаємо, що загальна лісистість країни невелика - 14,3%. Однак ліси, як ландшафтні утворення виконують важливі захисні, природоохоронні, рекреаційні та естетичні виховні функції. До лісового фонду належать лісові площі, а також ті безлісі ділянки, що можуть бути залісненими. В Україні всі ліси є державною власністю. Найбільше їх в зоні мішаних лісів, Українських Карпатах, Кримських горах. Ліси України мають досить високу продуктивність, середньорічний запас деревини становить 153 куб м/га. Однак, Україна забезпечує свою потребу в деревині лише до 20-25%.
Зі схеми 2 видно, що ліси України за географічними особливостями й народногосподарським значенням можна поділити на дві групи. До першої належать: водоохоронні, водорегулюючі та грунтозахисні (особливо у гірських районах Карпат і Криму), полезахисні, ліси особливого призначення і зелені зони міст, курортні, заповідні ліси та пам'ятки природи. До другої - ліси, що мають охоронно-промислове значення.
На мою думку, необхідно припинити нищівну вирубку лісів, адже в багатьох районах України вже порушився природний баланс із-за безсистемної рубки, а втішне покращення в екологічній ситуації, на жаль, не можна віднести на рахунок збільшення площ лісів (майже всі фабрики - велетні, які викидали в атмосферу велику кількість відходів, стоять).
Схема 2
Роль і функції лісів України
ВИСНОВКИ
Отже, можна підсумувати, що лісопромисловий комплекс - комплекс галузей добувної і обробної промисловості; включає лісозаготівельну, лісопильну, деревообробну і лісохімічну галузі, які здійснюють заготівлю, комплексну механізму і хімічну обробку і переробку деревини. Продукція лісопромислового комплексу ділиться на сортименти лісозаготівлі і численні напівфабрикати та вироби фабрично-заводської промисловості, які використовуються в усіх галузях (пиломатеріали, шпали, деревостружкові, деревоволокнисті плити, фанера, деталі і будинки заводського виготовлення, меблі, сірники тощо). Комплексний характер галузі відбивається в територіальних формах організації лісопромилосовго комплексу - великих комплексних ліспромгоспах і лісопромислових комплексах з повним циклом механічної і хімічної переробки деревини. Організація на сплавні шляхи і експорт деревини історично визначила розміщення лісопромислового комплексу в гирлах рік і перевалочних вузлах.
Перед Україною в сучасний період досить гостро стоїть проблема підвищення рівня самозабезпечення лісовими ресурсами. Для забезпечення потреб держави при нинішній заготівлі власної держави необхідно щороку закуповувати її на 4 млрд. доларів США. В той же час за рахунок створення нових заповідників і виникнення територій радіаційного забруднення, державні ресурси деревини можуть скоротитися на 1,6 млн. куб/м.
За рахунок власних ресурсів деревини потреби України задовольняються на ?. Водночас відходи деревини використовуються лише на 50-60%. У лісопаркових зонах зрубані швидкоростучими і цінними породами дерев, проводили заходи щодо підвищення продуктивності насаджень. Особливо перспективним є вирощування лісів плантаційним способом.
У перспективі потреба у пиломатеріалах значно зменшиться, а в картоні, пресованих виробах, деревних плитах - зросте. Розвиток цих виробництв, що базується на відходах виробництв комплексу для України дуже актуальний.
Одне із завдань лісопромислового комплексу - поліпшення екологічної і ситуації і сприяння забезпеченості держави лісовими ресурсами. Для виконання цього завдання треба проводити широке лісонасадження, зменшити лісопилення, раціональніше і повніше використовувати деревину.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Розміщення продуктивних сил (за редакцією Є.П.Качана - Київ: "Вища школа", 1998.
2. Соціаль6но-економічна географія України/ за редакцією О.І.Шаблія - Львів: "Світ", 1994.
3. Масляк П.О., Олійник Я.Б. Географія - навчальний посібник "Знання", 1998.
4. В.В. Ковалевський, О.Л. Михайлик, В.Ф. Семенов та ін. Розміщення продуктивних сил: Підручник - К.: Товариство "Знання", КОО, 19998.
5. Жук М.В., Круль В.П. Розміщення продуктивних сил і економіка регіонів України: навчальний посібник - Чернівці, Рута, 2002.
6. Заставний Ф.Д. Фізична географія України - Львів: "Світ", 1996.
7. Сиротенко А.Й., Черпов Б.О. Географія України - Київ: "Благовість", 1998.
8. В.Килин. Проблеми розвитку деревообробної галузі в перехідний період до ринкових відносин на Україні // "Деревообробник" №5(5).
9. Микола Колісниченко "Український ліс буде рости" // Зерна по тижня - 04 серпня 2005 року.

 
 

Цікаве

Загрузка...