WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Лісопромисловий комплекс України - Курсова робота

Лісопромисловий комплекс України - Курсова робота

частини європейської території Росії та Сибіру.
Щорічний обсяг деревини, що заготовлюється в Україні, тобто загальне лісовивезення деревини, становить 14-14,5 млн. куб/м. Щорічний завіз деревини з інших країн становить 21-22 млн. куб/м в умовно круглому лісі. Отже, щорічно Україна споживає близько 26 млн. куб/м в умовно круглому лісі. Отже, щорічно Україна споживає близько 36 млн. куб/м деревної сировини. За період 1990-1999 року споживаннядеревини в цілому по країні знизилося приблизно на 2 млн. куб/м (насамперед у будівництві, промисловості). І все таки велику кількість деревини Україна експортує за кордон (таблиця 2). [4, с. 148]
Таблиця 2
Вивезення деревини за кордон
Продукція 1990 1991 1992 1993 1994 1995
Вивіз всього деревини млн. куб/м 10,5 8,9 8,3 7,8 7,4 7,0
Ділової млн. куб/м 8,9 7,6 7,0 6,6 6,2 5,9
Дров млн. куб/м 1,6 1,3 1,3 1,2 1,2 1,1
Оскільки, народне господарство країни відчуває гостру нестачу деревини, найважливішим напрямом вишукування її резервів є підвищення ефективності використання наявних лісових ресурсів на основі її більш глибокої хіміко-механічної переробки.
Ліси багаті на ягоди, гриби, плоди дикорослих рослин, лікарські рослини. Вони відіграють також важливу водоохоронну і водозахисну роль, використовуються для відпочинку населення. В лісах ростуть білі гриби, рижики, підберезовики, підосиновики, маслюки, опеньки та інші. Поширені в наших лісах такі плодові дерева та кущі: груша, яблуня, черешня, смородина, обліпиха, шипшина, ліщина, терен, глід, суниця, малина, ожина, чорниця, тощо.
Серед цінних рослин, які використовуються в медицині, в Україні лікарськими визнано майже 250 видів, у тому числі 150 - науковою медициною (інші застосовуються лише в народній медицині). Заготовлюється близько 100 видів, з них у широких масштабах 40-50 видів. Головними по заготівлі лікарських рослин є райони Полісся та Лісостепу, а також Карпати. У степовій зоні обсяг заготівлі лікарських рослин значно нижчий. У зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС, радіоактивним забрудненням районів північної та північно-західної частини України значно скоротилися територіальні можливості заготівля рослин, що в свою чергу призводить до збільшення їх заготівель в інших районах.
Це викликає необхідність посилення повсюдної уваги до охорони і відновлення ресурсів лікарських рослин.
Україна багата такими лікарськими рослинами, як валеріана, шипшина, фіалка триколірна, дурман, кульбаба, материнка звичайна, барвінок малий, лепеха звичайна, тмин пісковий. Суниці лісові, живокіст лікарський, оман високий, ромашка, брусниця, горна порічка, чорниця, малина, калина, лаванда, м'ята перцева, горицвіт весняний, меліса, золототисячник, кропива дводомна, чистотіл, звіробій, подорожник великий, обліпиха, цикорій дикий, толокнянка, спориш звичайний, конвалія та інші. Багато видів дикорослих лікарських рослин уже занесено до Червоної книги України. Це - буля ведмежа, тирлич жовтий, астраган шестистоквітний та інші. Більшість лікарських рослин росте в природних умовах, деякі - культивуються людиною. Для лікувальних цілей використовують листя, стебла, плоди, коріння. Заготівля здійснюється переважно навесні, влітку і восени (рідше зимою).
У лісах України останнім часом щороку заготовляють близько 25 тис. т березового соку, 150 т товарного меду, понад 7 тис. т сухих грибів, 7 тис. т дикорослих плодів і ягід, а також понад 6 тис. т лікарських рослин. У зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС з господарського обороту вибули великі площі центральної частини північних регіонів України і прилеглих до них територій. Це, по-перше, майже на третину скоротило площу для заготівля дикорослих плодів і ягід, і, по-друге, збільшило навантаження на лісові площі інших областей країни, що в свою чергу посилює необхідність охорони їх рослинних ресурсів.
2. СТРУКТУРА ЛІСОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ
2.1. Деревообробний підкомплекс
Деревообробний підкомплекс займає провідне місце в лісовиробничому комплексі. Він представлений рядом галузей, підприємства яких розташовані у всіх областях України, причому як у районах заготівлі лісу, так і в місцях споживання виробленої продукції. Але основна частина продукції виробляється на території області Західного регіону і Полісся.
Деревообробний підкомплекс включає в себе лісопильну, фанерну, меблеву промисловість, виробництво деревно-стружкових і деревно-волокнистих плит, виробництво будівельних матеріалів з деревної сировини.
Лісопильна промисловість тяжіє, як правило, до районів лісозаготівлі. Майже 4/5 великих спеціалізованих центрів лісопильної промисловості знаходиться в Карпатському регіоні. Найбільш значними з них є Чернівці, Берегомет (Чернівецька область), Вигода, Надвірна, Брошнів, Рожнятів (Івано-Франківська область), Соколи, Стрий (Львівська область), Рахів, Тересва, Свалява (Закарпатська область) та інші. Кілька великих центрів розташовано в Поліссі (Ківерці, Костопіль, Сарпи, Ковель, Камінь-Коширський та інші). За даними 1998 року обсяг виробництва пиломатеріалів становив на Україні 165,4 куб/м на кожну тисячу чоловік. Це значно менше піж в інших країна (Польща 184,1; США - 425,8; Швеція - 1356,7; Фінляндія - 1558,7; Канада - 2310,4).
Підприємства фанерної промисловості зосереджені в основному в західному регіоні України. Фанеру виробляють підприємства Львова, Оржева, Костополя (Рівненська область), Чернівців, Києва.
По виробництву фанери Україна теж значно відстає від ряду інших країн. Так, якщо у 1996 році в Україні було виготовлено 3,7 м кв на кожну тисячі чоловік, то в Польщі - 4,5; Канаді - 83,9; США - 85,6; Швеції - 116,6; Фінляндія - 1121,4.
Меблева промисловість є найбільш розвинутою серед інших деревообробних галузей: на її підприємствах зайнята майже половина працюючих у лісопромисловому комплексі країни. Підприємства по виготовленню меблів розташовані у Києві, Харкові, Львів, Мукачеві, Одесі, Луганську, Донецьку та інших містах.[5, с. 147-149]
Виробництво деревно-стружкових плит виникло в Україні відносно недавно - наприкінці 50 років. У 1998 році було виготовлено 23,4 куб м деревно-стужкових плит на кожну тисячу жителів (у Польщі - 34,2, США - 37,3, Швеції - 108,1, Канаді - 110,6, Фінляндії - 141,7). Незважаючи на відносно високий рівень виробництва деревно-стружкових плит їх ввіз на територію України зріс за період 1980-1998 років у 4 рази, що пов'язано з постійно зростаючими потребами меблевої промисловості. Виробництво деревно-стружкових плит сконцентроване в таких центрах, як Костопіль, Свалява, тересва, Брошнів, Київ та інші.
Виробництво будівельних матеріалів з дерева особливо інтенсивно розвивалося в останні 25-30 років і пов'язано зі стрімким ростом житлового будівництва.

 
 

Цікаве

Загрузка...