WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Легка промисловість України: проблеми і перспективи конкурентноздатності - Реферат

Легка промисловість України: проблеми і перспективи конкурентноздатності - Реферат

Реферат
на тему:
Легка промисловість України: проблеми і перспективи конкурентноздатності
План
1. Мета роботи
2. Проблеми в текстильній промисловості України
3. Аналіз проблем
4. Пропозиції до розв'язання проблем
5. Обґрунтування пропозицій та вибір альтернатив них шляхів розвитку галузі
6. Здійснення пропозицій урядовими та неурядовими організаціями
7. Необхідні умови та ресурси
8. Висновок
9. Додатки
10. Використана література
1. Мета роботи
Однією з галузей, на якій зупинимося докладніше в даній роботі, є легка промисловість, а точніше одна з її суб-індустрій - текстильна промисловість і виробництво одягу.
Ринок текстильної продукції та одягу за часів СРСР завжди відрізнявся стабільністю попиту. Продукція, яка випускалась фабриками України не довго затримувалася на полицях в магазинах, і, здебільшого, якісні товари були дефіцитними. Однак, після розпаду СРСР ситуація змінилася: купівельна спроможність населення - різко впала. Так, за 10 років переходу до ринкової економіки валовий внутрішній продукт України скоротився майже на 60%, якщо прийняти 1991 рік за базовий; обсяги промислової продукції - на 48,9%, сільського господарства - на 51,5%. Реальна заробітна плата зменшилася у 3,8, а реальні виплати з пенсій - у 4 рази.
І хоча в 2000 році найбільший ріст було зафіксовано саме в легкій промисловості - 39%, що в 6 разів вище ніж рівень 1999 року, а виробництво костюмів підвищилось на 29%, пальт - на 26% ( Цей приріст було досягнено за рахунок збільшнення в-ва тканин на 33,7%, трикотажних виробів - на 86%, костюмів - на 28,6%, пальто на - 25,5%, брюк - на 62%, суконь - на 42%. Експорт збільшився на 50% від 1999 року і нараховував близько 55 млн. доларів) - але, все ж, ще залишаються нерозв'язаними багато проблем української текстильної промисловості.
За часів СРСР більш як 50% текстильної індустрії колишнього СРСР знаходилося на Україні. Будучи лідером по виробництву верхнього одягу в СРСР, Українській текстильній промисловості зараз важко звикатися з думкою про свою не- конкурентоспроможність на Світовому ринку. Сьогодні легка промисловість в Україні не має жодного шансу стати лідером в виробництві текстильної продукції. А тому, поряд з багатьма внутрішніми проблемами галузі перед Україною постає запитання: "А чи варто бути номером один у світовому виробництві одягу?"
Мета даної роботи полягає в пошуку обгрунтованої відповіді на це запитання, дослідженні цієї проблеми: дослідженні можливих варіантів її вирішення, а також пошуку альтернативних шляхів розвитку української текстильної промисловості.
2. Проблеми в текстильній промисловості України.
На початок 1991 року на Україні нараховувалося близько 160 фабрик які були зайняті у виробництві тканин та суконь. Але лише 30% доходу цієї галузі надходило до українського бюджету. За радянських часів продукція підприємств легкої промисловості входила до "групи Б" - саме тому цей сектор не отримував значних інвестицій та вважався не таким важливим як галузі, які входили до групи "А".1
Проблеми, які існують зараз в промисловості України можна умовно розподілити на три групи:
I. Проблеми, які були породжені промисловими структурами, які Україна отримала в спадок від СРСР:
a) Проблема міжгалузевого обміну,
b) Оптової дистриб"юції товарів,
c) Сировинна проблема (зокрема, проблема давальницької сировини),
d) Проблема відносно великих виробничих витрат.
e) Спаду виробництва протягом 1991-1999
II. Проблеми економіки перехідного періоду: Це проблеми, пов'язані з недосконалістю українського законодавства:
a. Проблема захисту українського виробника,
b. Недосконале оподаткування підприємств.
III. Економічно-соціальні проблеми, які cформувалися протягом переходу до ринкової економіки
a) Проблема великих масштабів тіньового сектору виробництва, імпорту продукції,
b) Великий сегмент споживачів з низькими доходами (70% від усього населення),
c) Нестача кваліфікованих управлінців
Серед усіх інших проблем галузі, є такі, які не залежать потужностей підприємств виробляти якісну продукцію. Не залежать від бажання чи то можливостей підприємства її реалізовувати. Мова йде про рівень доходів населення.
Адже, незважаючи на економічне зростання, в 2000 році реальна заробітна платня впала ще на 0,9% від попереднього, 1999 року. Зважаючи на цю обставину, а також на те, що приблизно 70-75% українців вважають себе бідними - текстильній промисловості доводиться брати до уваги і перешкоди до свого успішного розвитку, які мають такий характер.
Всі ці проблеми ми розглянемо в наступному розділі : Аналізі проблем галузі.
3. Аналіз проблем
I. Багато проблем, з якими зараз стикається українська промисловість породжені промисловими структурами, які Україна отримала в спадок від СРСР, серед них:
==> Неможливість здійснення міжгалузевого обміну.
" Підприємства текстильної промисловості спеціалізувалися на виконанні обмеженої кількості технологічних та виробничих операцій і залежали від великої кількості суміжних виробництв-постачальників необхідних комплектуючих. Так, рівень
міжгалузевого обміну дорівнював 70-80% продукту який було вироблено.
" Після 1991 року більшість підприємств були відірвані від їх звичних торгівельних партнерів. (До цього часу Росія та Білорусь постачали на українські підприємства сировину: тканини, шерстяні тканини, в'язані та нев"язані тканини).
==> Сировинна проблема тісно пов'язана з проблемою втрачених взаємозв'язків між галузями та країнами:
" Хоча Південна Україна і була головним виробником котону для всього СРСР, але після 1956 року, коли поля котону були "перепрофільовані" в кукурудзяні - місцеве виробництво котону було знищено. А це означає, що зараз Україна не може похвалитися розвиненою суб-індустрією, яка б постачала сировину для українських виробників одягу.
" Головним постачальником бавовни для України був Узбекистан з Україна імпортувала приблизно 180,000 тон на рік. Бавовна ж, як і хімічні нитки- сировинні компоненти необхідні для в-ва одягу - майже не виробляється Україною.
==> Тому зараз текстильні п-ва зіткнулися з Проблемою відносно великих виробничих витрат.
==> Проблема виробництва продукції з використанням давальницької сировини.
" Більш як 90% текстильної продукції України виробляється з давальницької сировини. На українських фабриках, відсутні оборотні засоби, щоб почати виробництво конкурентної продукції, погано налагоджена система збуту. Компанія "давалець" завантажує виробничі потужності фабрик, які в своїй більшості - стоять на місці, а платить вона українському виробнику - частиною продукції, яку було вироблено, таким

 
 

Цікаве

Загрузка...