WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Паливно-енергетичний комплекс України - Реферат

Паливно-енергетичний комплекс України - Реферат


Реферат
на тему:
Паливно-енергетичний комплекс України
Структура, місце і роль у господарському комплексі. До паливно-енергетичного комплексу належать паливна промисловість (видобування й переробка палива) та електроенергетика (виробництво і передача електроенергії). На ньому базується все національне господарство України, оскільки він забезпечує енергією всі галузі виробничої й соціальної сфер. Загальна частка галузей ПЕК у вартості промислового виробництва України у 2004 р. становила 16,3 % і тут було зайнято 18,6 % всіх працівників.
Паливна промисловість складається з галузей другого порядку - нафтової, газової, вугільної, торфової, сланцевої. Електроенергетику можна поділити на галузі за типами електростанцій, на яких виробляється електроенергія, а саме: гідро-, атомну, тепло електроенергетику.
Щоб з'ясувати значення кожної з галузей, необхідно встановити обсяги видобутку різних видів палива та виробництва електроенергії на різних типах електростанцій і їхнє використання у господарстві. Співвідношення між цими величинами називають паливно-енергетичним балансом. Для України в 2004 р. енергетичний баланс мав такий вигляд: із 182,1 млрд. кВт год електроенергії 47,8% вироблено атомними електростанціями, 45,7 % - тепловими електростанціям, 6,5 % - гідроелектростанціями.
Паливний баланс характеризується співвідношенням видобутку і використання різних видів палива. Однак обсяги видобутку одних видів палива визначаються у т (вугілля, торф, нафта, сланці), а інші у - м3 (газ). До того ж виділяють вони і різну кількість енергії. Тому види палива порівнюють в умовних одиницях. Одна умовна одиниця палива відповідає теплоті, що виділяється при згорянні 1 кг вугілля і становить 7000 кал. Для перерахунку використовують відповідні коефіцієнти.
У структурі видобутку палива в Україні майже 72 % припадає на вугілля, 22 % - на газ, а решта - на нафту та інші види палива. Однак споживає господарство палива втричі більше, завозячи його з інших країн (передусім нафту та природний газ). Основними його споживачами є чорна металургія (понад 30%), електроенергетика (18%), житлово-комунальне господарство (10%), транспорт (8%).
Зараз вугілля і нафта мають дуже високу собівартість (затрати на виробництво одиниці продукції, виражені в грошах), через великі глибини видобування, застаріле устаткування тощо. Для забезпечення власних потреб Україна повинна імпортувати значну кількість нафти і природного газу, а також кам'яного вугілля. У 2004 році економіка України спожила 63 млн. т вугілля, 71,3 млрд. м3 природного газу та 13,3 млн. т нафти та рідкого палива.
Електроенергетика в Україні почала розвиватися в кінці XIX ст., коли перша електростанція загального користування почала працювати 1880р. у Києві. На початку XX ст. виробляли струм невеликі теплові електростанції. Великі ТЕС і ГЕС почали ставати до ладу у 20-30-х рр. XX ст. та після Другої світової війни. У 1990 р. в Україні було вироблено 298,5 млрд. кВт год електроенергії, що майже у 25 разів більше, ніж у 1940 р. До 2000 р. річний обсяг виробництва електроенергії невпинно скорочувався до 171,4 млрд. кВт год., а у 2004 р. зріс до 182 млрд. кВт год.
З 70-х рр. XX ст. почала зменшуватися частка електроенергії, виробленої на теплових електростанціях, внаслідок введення в експлуатацію п'яти АЕС (сьогодні працює чотири). Останнім часом на фоні загального зменшення обсягів виробництва електроенергії частка АЕС збільшилась через певну стабільність у роботі впродовж 90-х рр. XX ст.
Отже, паливно-енергетичний комплекс України почав формуватися давно, зазнав значних змін за період свого існування і зараз базується, в основному, на власному вугіллі та виробництві електроенергії.
Вугільна промисловість. Райони добування і використання вугілля. Проблеми і перспективи подальшого розвитку. Основою для розвитку паливної промисловості України є вугілля. Його видобувають у Донбасі з кінця XVIII ст. В 2004р. з 80,3 млн. т видобутого вугілля близько 2,5 млн. т становило буре вугілля.
В Україні видобувають два види вугілля: кам'яне і буре. Вони мають різну теплотворну здатність. Для бурого вугілля вона настільки низька, що затрати на його транспортування роблять одиницю отриманого тепла вдвічі дорожчою, ніж з такої ж кількості антрациту, і втричі, ніж з такої ж кількості нафти. Видобувають вугілля двома способами: відкритим (кар'єрним) і закритим (шахтним). Тому основними підприємствами галузі є шахти, кар'єри, а також збагачувальні та брикетні фабрики. На збагачувальних фабриках вугілля очищують від домішок, а на брикетних вугільний порошок пресують у брикети. Вугілля є єдиним паливним ресурсом, яким Україна себе забезпечує повністю.
Основна вугільна база країни - це Донецький басейн, в якому видобувається 90% вугілля. Площа басейну 150 тис. км2. Найбільші поклади коксівного вугілля найвищої якості залягають у Донецькій та Дніпропетровській областях (поблизу Павлограда, Єнакієвого, Горлівки, Макіївки, Донецька, Красноармійська), а антрацитів - в Луганській області (Антрацит, Алчевськ, Лутугино). У Донбасі знаходиться найглибша в Україні шахта - "Глибока" - 1405 м. Складні умови видобутку (велика глибина - до 1400 м, тонкі пласти) зумовлюють досить високу собівартість видобутого вугілля. Через загазованість пластів зростає небезпека вибухів, шахти працюють на застарілому обладнанні, більшість із них невдовзі буде закрита. Однак запаси вугілля тут є ще дуже великі, підготовлено десятки ділянок, де можуть бути відкриті нові, високопродуктивні шахти. Завдяки реконструкції (заміні старого устаткування на нове, ефективніше), розробці нових шахт, в тому числі в Західному Донбасі, вугільний басейн і надалі залишиться одним із найбільших у світі за видобутком антрацитів і коксівного вугілля.
Вугілля Львівсько-Волинського басейну використовується для поліпшення паливного балансу західних областей України. Собівартість видобутку його нижча від Донецького, через меншу глибину (300-500 м) й більшу товщину пластів (до 1,5 м). Площа басейну - близько 10 тис. км2. В останні роки тут видобувають близько 7 млн. т вугілля щорічно. Якість його невисока, а тому воно використовується як енергетичне паливо, є цінною хімічною сировиною. На сьогоднішній день перспективи для розвитку мають 2 з 15 діючих шахт. Основними центрами вуглевидобутку є Нововолинськ і Червоноград.
Дніпровський буровугільний басейн, розташовується переважно на Правобережжі, в межах Житомирської, Вінницької, Київської, Кіровоградської, Черкаської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Найбільшими центрами вуглевидобутку тут є Олександрія (Кіровоградська область), Ватутіно (Черкаська область), Коростишів (Житомирська область). Видобуток

 
 

Цікаве