WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Виноградарство та виноробство як пріоритетні галузі господарства Ялтинсько-Феодосійської рекреаційної агломерації - Реферат

Виноградарство та виноробство як пріоритетні галузі господарства Ялтинсько-Феодосійської рекреаційної агломерації - Реферат

проблемою часу і вітчизняної економіки [4].
Обнадійливим для відродження кримського виноградарства і виноробства є нещодавно ухвалене в Україні рішення про спрямування 1% коштів від реалізації продукції садівництва та виноградарства на розвиток цих галузей. Завдяки цьому збору Крим у 2002 році отримав понад 14 млн. гривень. За рахунок акцизного збору в автономії вже посаджено 390 га молодих вино-градників [4].
Проте втілення в життя програми з відродження та повернення колись гучної слави кримського виноградарства та виноробства потребує кропіткої і злагодженої роботи всіх ланок владних структур. Однак реанімація і подальший розвиток цих галузей загалом залежать від ухвалення і запровадження в життя низки галузевих законів. На жаль, ніхто з кримських депутатів не протестував проти тотальної приватизації виноградарських і виноробних заводів. До переліку об'єктів, які не підлягають приватизації чомусь віднесли лише масандрівські підприємства. До списку не включили навіть славетні підприємства "Новий Світ" і "Коктебель" [4].
Слід наголосити й на тому, що відродження та розвиток виноградарської та виноробської галузей сільського господарства внаслідок їхньої трудомісткості дозволить створити десятки тисяч робочих місць для сільського населення, що, в свою чергу, знизить соціальне напруження в регіоні [3, с. 4].
Таблиця 1
Виробництво вина виноградного по регіонах (тис. дал.) [8].
1999 2000 2001 2002
АР Крим 2292 2089 2316 2723
Судак 64 44 70 58
Феодосія 258 216 198 350
Ялта 927 731 743 594
Визнаними лідерами Криму у виготовленні вин, що розташовані у Ялтинсько-Феодосійському субрегіоні є: "Масандра", "Лівадія", "Магарач", "Сонячна долина", "Коктебель". Виноградарство Великої Ялти спеціалізується на вирощуванні високоцінних технічних сортів: Мускат білий, Мускат рожевий, Мускат чорний, Каберне Совіньон, Піногрі, Кокур білий, Сапераві, Бастардо, Альбільо, Гарс левелю, Фурмінт та ін. Вони використовуються для виробництва високоякісних марочних та ординарних вин, що користуються підвищеним попитом у місцевого населення та відвідувачів Криму [1, с. 216]. Виноградарсько-виноробна галузь Великої Ялти представлена п'ятьма підприємствами: радгосп-заводами "Лівадія", та "Гурзуф" із заводами первинного виноробства, Ялтинським вино-робним заводом Національного агропромислового об'єднання "Масандра", Дослідно-виробничою базою Вітав "Магарач" - агрофірмою "Магарач" з заводом вторинного виноробства, Ялтинським винзаводом ІП "Винзавод Лівадія" з цехом розливу.
За станом на 1.01.2003 р. загальна площа виноградних насаджень Великої Ялти складає 625,5 га (1,5% від загальної площі виноградників АРК та 15,9% площі виноградників НПАО "Масандра"). Виноградники, що плодоносять, складають 589 га або 94%, а на частку молодих припадає лише 6% [1, с. 216].
На сьогодні праця алуштинських виноробів представлена під етикеткою об'єднання "Масандра". Гордістю є марочне вино столове червоне "Алушта", що виробляється тільки радгосп-заводом з такою ж назвою. На цьому винзаводі відроджена марка столового марочного вина "Семельон Алушта", розроблена технологія виробництва ординарного десертного вина "Сьоме небо князя Голіцина", що виготовляється на вин заводі радгосп-заводу "Малоріченський". Тут також освоєна оригінальна та своєрідна технологія виробництва вина "Марсала", яке є єдиним такого типу у нашій державі. Дослідні виноматеріали ординарного десертного вина "Кагор Партеніт" вироблені на вин заводі радгосп-завода "Таврида" за розробленою технологією ПАО "Масандра" [10, с. 5].
Спеціалісти "Коктебеля" (Феодосійський регіон) готують до 400 тис. декалітрів виноматеріалів у рік, асортимент радгосп-заводу досить великий, а ексклюзивними запатентованими винами є "Карадаг", "Мускат Коктебель".
Судакський регіон - це зона традиційно розвинутого виноградарства. За результатами 2003 року сільгосппідприємствами регіону вироблено 149,3 тис. ц винограду. Врожайність перевисила середньореспубліканський рівень на 32,6 ц та склала 78,7 ц с 1 га.
У структурі промисловості міста Судака основним видом діяльності є виробництво вин. На виготовлення вина припадає 85,3% промислового виробництва м. Судака та 12% загального обсягу виробництва вин у АРК. Завод шампанських вин "Новий Світ" є лідером у виробництві шампанського у Криму. На підприємстві у 2002 році вироблено 61 тис. дал цього напою [9, с. 23].
ОАО "Сонячна долина" Судакського регіону останніми роками виробляє більше 10 видів десертних та міцних марочних вин. Особливим попитом серед них користується унікальне елітарне вино "Чорний доктор", яке на аукціоні Сотбі в Англії незмінно займає перші місця. Вина "Сонячної долини" готуються з унікальних сортів винограду - Екім-Кара, Джеват Кара, Кефесія, Крона; аборигенних сортів - Сари, Пандас, Кокур білий Сонячнодолинський, Капсельський білий та ін. [7, с. 22].
Відомі далеко за межами агломерації товаровиробники відомих українських марок вина (Ялтинський завод "Масандра", "Завод марочних вин та коньяків "Коктебель", Завод шампанських вин "Новий світ") перебувають у виграшному становищі порівняно з іншими виноробними підприємствами Криму через їх достатню інвестиційну привабливість та активізацію ринкової діяльності, у т. ч. й зовнішньоекономічної [6, с. 25].
Стратегічною метою розвитку виноробно-виноградарської галузі Ялтинсько-Феодосійської рекреаційної агломерації є формування такої структури випуску продукції, яка відповідалаб потребам ринку, збалансованості використання виробничих та трудових потужностей агломерації. Основними перевагами сталого економічного зростання обсягів продукції галузі є: потужний аграрний та рекреаційний потенціал агломерації, сприятливі природно-кліматичні умови для вирощування найбільш цінних сортів винограду, розвинена транспортна структура автомобільних та залізничних шляхів, значний трудовий потенціал, наявність стабільних та інвестиційно успішних підприємств галузі. Слабкими сторонами є проблеми, пов'язані з зміною умов господарювання та приватизацією; повільний процес економічних реформ; обтяжливість існуючої податкової системи; недосконалість інвестиційного законодавства та обмежені можливості мобілізації внутрішніх інвестиційних ресурсів; падіння обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, що спричинює занепад сировинної бази галузі; неефективність новоствореної інфраструктури ринку [6, с.26].
Висновки. Виноробна галузь Криму завжди була орієнтована на виробництво продукції за межі регіону. Аналізуючи стан справ у виноградарсько-виноробній галузі Ялтинсько-Феодосійської рекреаційної агломерації, неможливо не відзначити особливу її пріоритетність для розвитку курортно-рекреаційної, зміцнення іміджу курортів та вирішення проблем зайнятості місцевого населення.
Література:
1. Авидзба А.М., Черемисина С.Г. Экономика виноградарства Крыма: теория и практика функционирования. - Ялта: Адонис, 2003. - 247 с.
2. Пояснительная записка к проекту Постановления Верховной Рады Автономной Республики Крым "О поддержке виноградарства и виноделия в Автономной Республике Крым" от 26 ноября 2002 г.
3. Проблемы устойчивого развития АПК Крыма. Сб. трудов аграрного отделения Крымской академии наук. Е.В. Николаев (гл. ред.). - Симферополь, 2003. - 200 с.
4. Вольвач П. Тризна по кримському виноградарству / "Кримська світлиця", №31, 1 серпня 2003 р. - C. 6.
5. Мацук Г. "Вино - золото Крыма" / "Кафа", 19 июня 2003 г. - C. 5-6.
6. Стратегія розвитку харчової промисловості України та її регіонів (областей) на період до 2015 року. / Л.В.Дейнеко, А.О. Коваленко, Л.В. Страшинська, Е.І. Шелудько / За ред. проф. Л.В. Дейнеко. - К.: РВПС України НАНУ, 2004. - 212 с.
7. Карзов В. Старинные подвалы, основанные князем Л.С. Голициным Архадерессе. - Феодосия, 1999. - 25 с.
8. Автономна Республіка Крим у цифрах у 2002 р.: Статистичний довідник. За ред. В.І. Колесник. - Сімферополь, 2003. - 196 с.
9. Судак: статистическая панорама / Государственный комитет статистики. Главное управление статистики в Автономной Республике Крым. - Симферополь. - 2003. - 43 с.
10. Алушта на пороге столетия: статистический сборник / Главное управление статистики в Автономной Республике Крым. Под ред. Питюренко О.И. - Симферополь, 2002. - 40 с.
11. Тарасова Ю. Виноградарство та виноробство як пріоритетні галузі господарства Ялтинсько-Феодосійської рекреаційної агломерації // Наукові записки ТНПУ. Серія: Географія. № 2, 2005. - Тернопіль.

 
 

Цікаве

Загрузка...