WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецький економічний район - Реферат

Донецький економічний район - Реферат

індустрію, підприємства якої переважно розміщуються в малих і середніх містах. Найбільшого розвитку досягла цементна (Амвросіївка, Макіївка, Єнакієве і Краматорськ) та скляна (Костянтинівка) промисловість. Виробляють також покрівельні матеріали (толь, шифер), керамічні вироби, залізобетонні конструкції.
Легка промисловість використовує місцеву і довізну сировину. В галузі здебільшого працюють жінки. Серед найбільших підприємств району - Донецький бавовняний та Луганський тонкосуконний комбінати, Макіївська бавовнопрядильна фабрика, трикотажні підприємства Луганська, Донецька, Маріуполя, шкіряно-взуттєві - Донецька, Луганська, Костянтинівки, Артемівська. В багатьох містах району є швейні цехи і фабрики.
Сільське господарство
Природні умови і потреби міського населення сприяли формуванню в районі потужного АПК. Близько 80% сільськогосподарських угідь припадає на орні землі. Вони займають площу майже 2,4 млн. гектарів. З них близько 46% знаходиться під зерновими культурами, 24,6% - під технічними і 22,0% - під кормовими.
У сільському господарстві тваринництво домінує над рослинництвом. Воно дає дві третини валової сільськогосподарської продукції району. Переважає молочне і молочно-м'ясне скотарство. У промислових зонах, здебільшого, розвивається свинарство і птахівництво. На півночі і півдні регіону поширене вівчарство.
У Донецькому економічному районі склались два підрайони спеціалізації сільського господарства: північна і центрально-південна зони. Перша спеціалізується на зерновому господарстві зі значними посівами соняшнику, молочно-м'ясним скотарством, свинарством і птахівництвом. Для іншої характерна приміська спеціалізація: виробництв свіжого молока та овочів, а також посіви зернових і соняшника, розвинене виробництво яєць і бройлерів на птахофабриках.
Підприємства, що переробляють сільськогосподарську продукцію, зосереджені переважно у найбільших промислових вузлах. Провідними виробництвами харчової промисловості є борошномельно-круп'яне, м'ясне, молочне, пивоварне, виноробне, хлібопекарське та кондитерське, олійно-жирове. Розвинута в районі соляна промисловість, що представлена ВО "Артемсіль" і "Слав-сіль". Тут зосереджено 75% видобутку в країні харчової солі.
Транспортний комплекс. За обсягами перевезень район посідає перше місце в країні. Провідна роль за цим показником належить залізничному транспорту. Довжина магістральних - 2847 км завдовжки густотою 53,2 км на 1000 км2. Вища густота залізниць у Донецькій області - 62,4 км, у Луганській 44,6 км. Найбільші залізничні вузли - Ясинувата, Красний Лиман, Дебальцеве, Микитівка, Іловайськ, Волноваха, Попасна, Родакове, Луганськ, Кіндрашівка, Сімейкине. Основними електрифікованими залізницями є Яснувата-Чаплине-Дніпропетровськ-Кривий Ріг, Іловайськ-Слов'янськ-Лозова-Харків, Слов'янськ-Донецьк-Маріуполь.
Друге місце за обсягами перевезень у районі посідає автомобільний транспорт. Загальна довжина автошляхів - 13600 км. Їх густота склала 255,6 км на 1000 км2. Основними автомагістралями є: Донецьк-Артемівськ-Харків, Луганськ-Дебальцеве-Донецьк-Запоріжжя.
Через регіон проходять магістральні газо гони Ставрополь-Москва "Союз" та нафтогони Самара-Слов'янськ і Грозний-Лисичанськ. Працює кілька потужних продуктогонів. На Азовському морі знаходиться великий морський порт - Маріуполь. Функціонують аеропорти в Донецьку, Луганську, Маріуполі, Сєвєродонецьку.
Невиробнича сфера. В Донецькій області 1258 загальноосвітніх шкіл, у 147 з них навчання проводиться українською мовою. Підготовка кваліфікованих фахівців робітничих професій здійснюється у 139 професійно-технічних училищах. Молодші фахівці готуються у 80-х вузах І-ІІ рівнів акредитації, фахівці вищої кваліфікації - у 27 вузах і 5 філіях ІІІ-IV рівнів акредитації (у тому числі в 16 державних вищих закладах освіти).
У Луганській області в системі освіти функціонують 835 загальноосвітніх шкіл, 98 профтехучилищ, 43 вузи І-ІІ та 9 - ІІІ-ІV рівнів акредитації. Науково-технічний потенціал області включає 50 науково-дослідних, проектно-конструкторських і технологічних інститутів. Серед них Сєвєродонецький інститут "Хімтехнологія", "НДПІ вуглеавтоматизація", Державний науково-дослідний інститут техніки безпеки, хімічних виробництв (м.Сєвєродонецьк), Український державний проектний інститут "Дніпропромтеплиця", Інститут "Луганськагропроект", АТ "Луганськ ПТІМаш", сєвєродонецькі АТ "Імпульс" та НВО "Квантор".
У регіоні сформувалися великі багатогалузеві промислові вузли:
у Донецькій області:
- Донецько-Макіївський (вугільна, металургійна, коксохімічна, машинобудівна і металообробна галузі промисловості);
- Горлівсько-Єнакіївський (вугільна, металургійна, машинобудівна, хімічна та електроенергетична галузі);
- Краматорсько-Слов'янський (машинобудівна, металургійна, хімічна, електроенергетична, соляна, промисловість будівельних матеріалів, скляна);
- Торезо-Сніжнянський (вугільна, електротехнічна, легка, будівельна індустрія);
- Красноармійсько-Маріупольський (чорна металургія, машинобудівна, в тому числі судноремонтна, рибоконсервна промисловість);
у Луганській області:
- Луганський (машинобудування, легка, харчова галузі);
- Стаханово-Алчевський (вугільна, металургійна, машинобудівна);
- Лисичансько-Рубіжанський (хімічна, паливна, машинобудівна галузі);
- Краснолуцько-Антрацитівський (вугільна, машинобудівна);
- Свердловсько-Ровеньківський (вугільна);
- Краснодонський (вугільна).
Проблеми району
Серед проблем Донецького економічного району найпершою є територіальна нерівномірність розвитку, що передусім стосується Луганської області, де на півночі знаходиться багато слаборозвинутих малих міст.
Наступна проблема пов'язана з використанням трудових ресурсів, особливо малих і середніх міст, містечок, господарство яких тісно пов'язане з вуглевидобутком. Закриття шахт призводить до втрати населенням працездатного віку місць роботи, що штовхає людей до міграції з таких міст і містечок у пошуках імовірної зайнятості.
Дуже високий рівень спрацювання обладнання, що призводить до травматизму, низької якості продукції, високої її матеріало- і енергомісткості. Надзвичайно гостра проблема водопостачання промисловості та сільськогогосподарства. Екологічними проблемами є дефіцит чистої води, запилення та загазованість гірничопромислової зони, загроза посух і пилових бур на чорноземах, проблема стікання бактеріальне забруднених вод шахт, забруднення стічними водами Азовського моря, нагромадження відвалів гірських порід.
Донецький економічний район, безперечно, має перспективи подальшого соціально-економічного розвитку. Нині вони залежать, насамперед, від ринкових реформ, структурної перебудови господарства, державної підтримки розв'язку соціальних проблем тощо.
Література
1.Гілецький Й.Р., Богович М.М., Сливка Р.Р. Географія. Універсальний посібник для випускників та абітурієнтів. - Львів: ВНТЛ-Класика, 2003. - 572 с.
2.Жук М.В., Круль В.П. Розміщення продуктивних сил і економіка регіонів України: Навчальний посібник. - Чернівці: Рута, 2002. - 293 с.
3.Розміщення продуктивних сил України / за ред. Є. П. Качана. - К.: Вища школа. - 1997 р.
4.Розміщення продуктивних сил України / за ред. Є. П. Качана. - К.: 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...