WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецький економічний район - Реферат

Донецький економічний район - Реферат

водопостачання Донбасу досить значна.
Донбас багатий на мінеральні та столові води.
На півдні район має вихід до Азовського моря - мілководної затоки Чорного моря.
Наявні водні ресурси не забезпечують потреб району. Споживачі забезпечені місцевими водними ресурсами на 50% у басейні Сіверського Донця до 27% у басейні р.Міус. Загальний дефіцит водопостачання району становить 5 млрд.м3.
Населення та національний склад Донецького соціально-економічного району.
Людність району станом на 1 січня 2001 року становила 7501,0 тис.осіб, у тому числі Донецької області - 4893,6 тис.осіб, Луганської - 2607,4 тис.осіб. У містах і містечках мешкає близько 88% людності. Пересічна густота населення - 141,0 осіб/км2, у тому числі на Донеччині - 184,7 осіб/км2, на Луганщині - 97,7 осіб/км2.
Середня густота сільського населення 16,8 осіб/км2 (на Донеччині й Луганщині - відповідно19,3 та 14,4 осіб/км2). Ці показники майже в 1,6 рази нижчі за середні по Україні.
В Донецькому економічному районі знаходиться 88 міст, у тому числі 42 обласного підпорядкування (з них 28 на Донеччині), 242 містечка, з яких 133 на Донеччині і 109 - на Луганщині. Найбільші міста Донецької області - Донецьк, Макіївка, Маріуполь, Горлівка, Єнакієве, Дебальцеве, Краматорськ, Костянтинівка, Артемівськ, Слов'янськ, Торез; Луганської - Луганськ, Лисичанськ, Сєвєродонецьке, Рубіжне, Стаханов, Алчевськ, Красний Луч, Ровеньки, Краснодон, Свердловськ.
Працездатне населення складає 58,8% (на 0,8% більше, ніж по Україні), молодь - 24,6%, особи похилого віку - 24,6%. На 1000 осіб населення району припадає 318 пенсіонерів, що на 7,8% більше від пересічноукраїнського рівня.
У статевій структурі людності жінки кількісно переважають осіб чоловічої статі. Так, на 1000 жінок припадало 863 чоловіки, тоді як у межах України ця величина була більшою і сягала 870.
Національний склад. Значний вплив на національний склад району мала колонізаторська політика російських властей, які для ліквідації запорозької вольності відкрили широкий доступ сюди іноземцям: сербам, хорватам, болгарам, молдаванам. Із вихідців із Австрії і Туреччини створювались поселення (Слов'яносербськ, Кринички, Троїцьке, Луганське). Територію заселяли поляками (басейн р.Бахмутки), греками (Приазов'я), військовополоненими турками й татарами, сюди завозили циган, євреїв, вірмен. Незважаючи на це, в Донбасі переважають українці. Національний склад населення Донецького економічного району такий: 51% українців, 45 % росіян, 1,9% греків, 1,2% білорусів.
Населені пункти, які пов'язані з іменами видатних людей України.
Луганськ. Тут народився А.І.Даль (псевдонім "Козак Луганський") (1801-1872) - автор тлумачного словника живої великоруської мови.
Маріуполь. Уродженцем міста є художник-пейзажист А.І.Куїнджі (1842-1910). У своїх роботах ("Чумацький шлях", "Українська ніч", "Степ") художник відтворив мальовничу природу краю.
У с. Красне (колишня Соснівка) народився автор балетів "Війна і мир", "Ромео і Джульєтта", "Попелюшка" С.С.Прокоф'єв (1891-1953).
У с.Половинкине Старобільського району Луганської області народився поет Іван Світличний (1929-1992).
Випускником Донецького університету був Василь Стус (1938-1985).
Господарство, економіка та проблеми району
Донецький район в Україні економічно найрозвинутіший, особливо такі галузі, як електроенергетика, вугільна, металургійна, хімічна промисловість, важке машинобудування та промисловість будівельних матеріалів. У сільському господарстві домінує приміський тип господарювання. Район має вихід до Азовського моря і розгалужену транспортну мережу, якою здійснюються інтенсивні міжрайонні і міжнародні зв'язки.
Провідна галузь району - вугільна промисловість. Тут видобувають коксівне (Донецька область) і енергетичне (Луганська область) вугілля. Загалом його видобутком займаються 21 виробниче об'єднання. Діють також 59 збагачувальних фабрик.
На вугільній промисловості базується потужна електроенергетика. Вона представлена тепловими електростанціями, які дають до третини всієї електроенергії країни. З-поміж потужних ДРЕС відзначимо Вуглегірську, Луганську (м. Щастя), Курахівську, Миронівську, Сєвєродонецьку, Слов'янську, Старобешівську, Штерівську, Зуївську, Міусинську, Лисичанську.
Чорна металургія є галуззю спеціалізації Донецького району. Вона використовує місцеве коксівне вугілля та довізну залізну руду. Тут виробляють чавун, сталь, різноманітний прокат. Найбільші підприємства чорної металургії (повного циклу) розміщені у Маріуполі (комбінати "Азовсталь" та ім. Ілліча), Макіївці, Донецьку, Єнакієвому, Краматорську, Алчевську. Крім того, заводи неповного металургійного циклу знаходяться у Костянтинівці, Алмазному, Луганську, Харцизьку, Лутугиному.
Чорну металургію обслуговує потужна коксохімічна промисловість. Найбільші коксохімічні заводи - Алчевський, Авдіївський, Горлівський, Ясинівський, Макіївський, Успенський, Маріупольський, Єнакіївський, Донецький. У районі видобувають флюсові вапняки (Докучаєвськ, Комсомольськ, Новотроїцьк) та вогнетриви Часів Яр, Великоанадольськ, Микитівка).
Кольорова металургія за рівнем розвитку набагато поступається чорній. Основні підприємства знаходяться в Костянтинівці (виробництво цинку), Микитівці (виробництво ртуті), Артемівську (завод з обробки кольорових металів), Свердловську (Завод алюмінієвих сплавів), Торезі (Завод твердих сплавів).
Донецький район має також потужну хімічну промисловість. На базі місцевої коксохімії виробляють азотні добрива в Горлівці і Сєвєродонецьку, анілінофарбова промисловість розвинута в Рубіжному. В Костянтинівці випускають фосфорні добрива. У комплексі з виробництвом добрив розвивається сірчанокислотна промисловість.
У районі значно розвинута содова промисловість (Лисичанський содовий завод. Слов'янське ВО "Хімпром"). Цьому сприяють запаси кухонної солі, а також карбонатної сировини.
Набула розвитку хімія органічного синтезу. Сировиною для неї є продукти нафтопереробки, природний і коксовий газ. Нафтопереробна промисловість зосереджена в Лисичанську, смоли і пластмаси виробляють у Донецьку і Сєвєродонецьку, гумотехнічні вироби - в Лисичанську. Сажа (технічний вуглець) постачається зі Стаханова.
У районі добре налагоджене виробництво важкого машинобудування. Його найбільші підприємства знаходяться в Краматорську, де випускають крокуючі екскаватори, прокатні стани, шахтне і транспортне устаткування, верстати для обробки великих деталей для прокатних станів, залізничних вагонів.
Гірничошахтне устаткування виробляється на машинобудівних заводах Донецька, Луганська,Горлівки, Дружківки, Ясинуватої, обладнання для металургійної промисловості - у Макіївці, Дебальцевому, Слов'янську.
Транспортне машинобудування репрезентоване вагонобудівним заводом у Стаханові. Різні типи залізничних цистерн виготовляються у Маріуполі (ВО "Маріупольважмаш"). Найбільше підприємство транспортного машинобудування в Україні - ВО "Луганський тепловозобудівний завод" виробляє тепловози.
У Луганську і Маріуполі продукують сільськогосподарські машини, в Первомайську Луганської області - електродвигуни для врубових машин. Виробництво різноманітного електротехнічного обладнання зосереджено у Донецьку, Слов'янську і Торезі.
Район має потужну будівельну

 
 

Цікаве

Загрузка...