WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецький економічний район - Реферат

Донецький економічний район - Реферат


Реферат
на тему:
Донецький економічний район
Географічне положення Донецького економічного району
До складу Донецького економічного району входить Донецька та Луганська області. Його площа складає 53, 2 тис. км2. (8,8% території України). Тут проживає 7,7 млн. осіб. (станом на 1 січня 2001 року), що становить 15,4% населення України. В районі висока щільність населення - близько 145 осіб/км2.
Район охоплює південний схід України, межує з областями Російської Федерації - Бєлгородською, Воронезькою, Ростовською. На півдні омивається водами Азовського моря, на заході межує із Запорізькою, Дніпропетровською та Харківською областями.
За природними ресурсами, соціально-економічними характеристиками та особливостями історико-етнічного розвитку він виділився в один з найрозвинутіших в Україні територіально-виробничих комплексів з переважаючою спеціалізацією видобувної та пов'язаних з нею галузей обробної промисловості.
Район володіє густою мережею транспортних магістралей. Оскільки більша половина меж району - це кордон з Російською Федерацією, то транспортні шляхи в основному підпорядковуються вивезенню продукції в центральні райони Росії, а також до морських портів Азовського і через нього до Чорного та Азовського морів.
Природні умови і ресурси
Рельєф регіону складний. Північна частина - полого-хвиляста лісова рівнина, глибоко розчленована річковими долинами, балками та ярами відрогів Середньоруської височини. На значних ділянках на денну поверхню виходять корінні породи - крейдяні й палеогенові. Південніше ріки Сіверського Донця розміщена Донецька височина - хвиляста, горбиста, платоподібна, дуже розчленована річковими долинами і крутосхилими балками. Висота над рівнем моря 200-250 м. Тут найвища точка всієї Лівобережної України - гора Могила-Мечетна (367 м над рівнем моря). Спостерігаються часті виходи на денну поверхню кам'яновугільних порід. Поширені антропогенні форми рельєфу: терикони, кар'єри, кургани.
Клімат. Клімат району помірно континентальний з вираженими посушливо-суховійними явищами. Характерна особливість зими - часті відлиги, коли майже повністю сходить сніговий покрив. Влітку панує антициклональна погода з великою кількістю ясних і сонячних днів. Виникають суховії та пилові бурі.
Температурний режим нестійкий. Найхолодніший місяць - січень (середньорічні температури -6,7°С). Середня температура липня 21-23°С). Кількість опадів у районі варіює від 500 мм на північному сході до 600 мм у межах Донецького кряжу і зменшується до 450 мм у Приазов'ї. Річний максимум опадів - у червні (50-60 мм), мінімум - у вересні.
Грунтовий покрив, рослинність та тваринний світ Донецького соціально-економічного району.
Грунти. Більшу частину території району займають середньогумусні чорноземи. Зустрічаються лугові, дерново-глейові, алювіальні солонцюваті та супіщані грунти, що відзначаються високою родючістю. Але вони потребують правильного обробітку та високої агротехніки. Грунтам наносять шкоду непродумані меліорація та хімізація. Поширеними є грунтова ерозія й засолювання. Велике значення для підвищення врожайності за умов недостатнього зволоження має зрошення. Грунтові багатства використовуються нераціонально. Щорічно шахти видають на-гора близько 10 млн. т породи, яку звалюють на родючих землях.
На території регіону переважає степова рослинність. Тут росте понад 1750 видів рослин, з яких близько 150 культурних. Район розташований в межах Причорноморської степової геоботанчіної провінції.
Природна степова рослинність збереглася лише на непридатних для сільського господарства ділянках - на схилах Донецького кряжу, Приазовської височини та у заповідниках. Це вузьколиста ковила, українська ковила, ковила-волосатик, ковила Лесінга, типчак, житняк, пирій, степовий овес, кипець, гадючник, півонія, степовий тюльпан, ірис, молочай, полин, кермак, катран, сон-трава.
На сьогодні в регіоні покрита лісом територія складає 250 тис га (6,6%). Ліси представлені такими видами: байрачними, заплавними, лісостеповими, вододільними. Найбагатшою є лісова рослинність в межах державної полезахисної лісової смуги вздовж Сіверського Дінця. Тут ростуть липа, дуб, ліщина, калина, сосна та ін. Дольодовикова сосна, папороть чоловіча, вовча ягода, глід сумнівний зустрічаються в районі Артемівська та Словяногірська. Зеленою перлиною Донбасу вважається Великоанадольський ліс (насаджений у середині 19 ст.). Тут росте 120 порід дерев (серед них - модрина, смерека, оксамит амурський та ін.). З інших лісових масивів можна назвати Азовське лісництво, Добровський і Деркульський ліси. Полезахисні смуги займають 80 тис.га.
Тваринний світ Донецького економічного району належить до українського степового зоогеографічного. Фауна його є небагатою. Тут налічується до 50 видів ссавців, близько 290 видів птахів, 42 види риб, 10 видів плазунів. Найпоширенішими серед ссавців є гризуни. З хижих тварин переважають тхір, лисиця, вовк, зустрічаються куниця, борсук, ласка. Акліматизовані та добре прижились кріт, єнот, нутрія. Азовське море належало до найбагатших на рибу морів. Тут водилися червона риба-білуга, севрюга, осетр, судак, лящ, короп, вобла, тарань, камбала, бички та ін. Однак за останні 20 років Азовське море перетворилося в зону екологічного лиха. Це зумовлено скиданням у його басейн забруднених стічних вод і відвалів Маріупольського металургійного комбінату.
Поклади вугілля є в таких районах: Красноармійському, Горлівсько-Щербинівському, Донецько-Петровському, Мушкетово-Макіївському, Дебальцевському, Сніжнянсько-Чистяківському (Донецька область), Лисичанському, Алмазнянському, Луганському, Краснодонському, Боково-Хрустальному, Селезнівському і Довжано-Ровеньківському (Луганська область).
Водні ресурси Донецького соціально-економічного району.
Річка Сіверський Донець є головною водною артерією Донбасу. Довжина протяжності її через Луганську та Донецьку області складає близько 370 км. Правими притоками Сіверського Донця є річки Бахмутка, Казенний Торець, Лугань, Луганчик, Велика Камянка; лівими - Оскол, Красна, Борова, Деркуль, Євсуг, Айдар.
Другою за значенням річкою району є Кальміус, довжина якої 216 км. Каналом Сіверський Донець-Донбас річка сполучена з Доном. Вода є надзвичайно забрудненою скидами неочищених промислових вод. Канал відіграє значну роль у водопостачанні.
Деяке господарське значення мають р.Міус та її притока Кринка.
Річки рівнинного типу, переважного снігового (70%) і дощового (20%) живлення. Живляться також підземними та шахтними водами. Пересічна густота річкової сітки - 0,2-03 км/км2, а в межах Донецького кряжу - 0,5, на півдні - до 0,1 км/км2. Багато річок влітку пересихає і водопостачання більш як на 50% здійснюється за рахунок 80 водосховищ (найбільшими є Курахівське, Карлівське, Клебань-Бицьке в Донецькій області та Ісаківське, Сватівське, Кам'янське - в Луганській області).
В Луганській області понад 60 озер, у Донецькій їх мало,переважно невеличкі, заплавні. В районі закладено 1309 ставків і водойм загальною площею водного дзеркала понад 10 тис.га. Річки, озера, водосховища використовують для риборозведення, промислового і комунального водопостачання, зрошування. Підземні води поступаються за загальними ресурсами поверхневим, однак їх роль у балансі питного

 
 

Цікаве

Загрузка...