WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Будівельний комплекс України - Реферат

Будівельний комплекс України - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Будівельний комплекс України
Промисловість будівельних матеріалів разом із будівництвом та проектними й дослідними організаціями утворюють будівельний комплекс. Будівництвом займаються підприємства, які мають відповідне обладнання і проводять будівельні та монтажні роботи. Кінцевою продукцією комплексу є житлові будинки, заводи, дороги, мости, шахти, осушувальні системи тощо, готові до використання.
Основна складова частина будівельно-індустріального комплексу -промисловість будівельних матеріалів. Вона охоплює такі виробництва:
а) видобуток і первинна обробка мінеральної будівельної сировини (піску, гравію, щебеню, будівельного каменю та ін.);
б) виробництво в'яжучих матеріалів (цементу, вапна, гіпсу),
в) виробництво стінових матеріалів (цегли, панелей, блоків);
г) інші виробництва (черепиці, облицювальної плитки, віконного скла тощо).
Ще в Київській Русі виготовляли випалювальні будівельні матеріали. Із появою на початку XIX ст. портландцементу почалося застосування бетону і залізобетону в будівництві. Однак асортимент і обсяги випуску будівельних матеріалів тоді були дуже незначними. У XX ст. відбувалися значні зміни в географії промисловості будівельних матеріалів та її структурі. У складі галузі виникли нові виробництва - азбестоцементне, стінових блоків і панелей з легкого бетону, залізобетонних конструкцій, ізоляційних матеріалів. Зараз деякі з них мають експортне значення.
Як сировину, промисловість будівельних матеріалів використовує нерудні мінеральні ресурси, а також відходи галузей важкої індустрії (золу і шлаки теплових електростанцій, металургії). Деякі види сировини поширені майже всюди (глина, вапняки, щебінь), а інші тільки в окремих районах (цементні мергелі, кварцові піски, крейда, азбест). Оскільки мінерально-будівельна сировина споживається промисловістю будівельних матеріалів у великих обсягах, то сировинний фактор є одним із найважливіших при розміщенні підприємств.
Другий чинник, що визначає територіальну організацію галузі промисловості, є споживач. Адже транспортування деяких видів готової продукції (залізобетонних конструкцій, цегли) складніше і дорожче, ніж перевезення сировини. Часто індустрія будматеріалів комбінується з будівництвом, утворюючи домобудівні комбінати. Як правило, вони є у великих містах, де багато будівельних майданчиків.
Видобуток мінеральної будівельної сировини здійснюється практично на всій території України. Найбільше піску і каміння добувається у Житомирській, Вінницькій, Запорізькій, Кіровоградській, Закарпатській областях. Тут є важливі родовища, де видобувають граніт, мармур, лабрадорит інше природне каміння. З глин, доменних шлаків виготовляють наповнювачі для пористих легких бетонів. Підприємства, що їх виробляють, орієнтуються на споживача, а тому розміщені переважно у великих містах. У південних районах країни добувають черепашник, що має добрі тепло- і звукоізоляційні властивості.
Серед виробництв в'яжучих матеріалів найважливіше значення має цементна промисловість. Цемент використовується для виробництва бетону, залізобетону, шлакоблоків. Перший цементний завод споруджено у 1886 р. в Амвросіївці (Донбас). Тепер тут діє одиніз найбільших цементних комбінатів в Україні. До основних центрів цементної промисловості належать також Краматорськ, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Балаклія (Харківська область), Здолбунів (Рівненська область), Миколаїв (Львівська область), Ямниця (Івано-Франківська область), Кам'янець-Подільський (Хмельницька область), Вільшани (Миколаївська область). В 2003 р. виробництв цементу в Україні наблизилось до 11 млн т., що перевищує показникам початку 90-х рр. XX ст. Найбільше вапна виробляють у Хмельницькій області.
Підприємства цієї галузі розміщені в багатьох інших областях України, де є сировина (крейда, вапняки). Річне виробництво - 5,2 млн. т.
Виготовлення стінових матеріалів, зокрема із залізобетону, поєднується з іншими підприємствами промисловості будівельних матеріалів і орієнтується переважно на споживача. Найбільші центри виробництва збірного залізобетону - Київ, Харків, Кривий Ріг, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Маріуполь, Каховка, Новомосковськ, Одеса. До споживача тяжіє і виробництво глиняної і силікатної (з кварцового піску і ванна) цегли, оскільки сировина для неї є практично всюди (основні центри - Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Бахмут, Слов'янськ, Чернігів, Львів, Івано-Франківськ).
3 інших галузей будівельної індустрії значного розвитку набули виробництва будівельної кераміки (Харків, Слов'янськ ін.), будівельної порцеляни і фаянсу (Славута у Хмельницькій області), листового й технічного скла (Лисичанськ, Костянтинівна, Запоріжжя).
До складу будіндустрії відносять також фарфоро-фаянсову промисловість, яка розвивається в таких населених пунктах як Коростень, Кам'яний Брід (Житомирська область), Дружківка (Донецька область), Полтава, Кіровоград, Суми, Тернопіль.
У цілому найбільшого розвитку промисловість будівельних матеріалів набула у Донбасі, Придніпров'ї, а також у Харківській, Одеській, Львівській, Хмельницькій областях та Криму.
Промисловість будівельних матеріалів характеризується дуже низьким рівнем механізації та автоматизації технологічних процесів, невеликим асортиментом продукції, її низькою якістю. Тому підприємства галузі потребують модернізації й реконструкції, розширення асортименту будівельних матеріалів, збірних будівельних елементів та великих конструкцій, що характеризуються міцністю, легкістю, теплоізоляційними властивостями тощо.
Власне будівництво є однією з найбільш капіталомістких і диференційованих за рівнем елементів виробничої інфраструктури. Вона об'єднує підрядні будівельні, монтажні, спеціалізовані організації. Готова продукція капітального будівництва - це закінчені та здані в експлуатацію будови, споруди або їх комплекси. Загальний житловий фонд в Україні в 2004 р. перевищив 1,3 млрд. м2.
Необхідно нарощувати обсяги виробництва будівельних матеріалів, раціонально розміщувати підприємства, щоб ефективніше забезпечувати потреби будівництва. Розв'язання вимагають і проблеми комплексного використання відходів інших галузей промисловості, що можуть слугувати будівельною сировиною, а також відходів підприємств індустрії будівельних матеріалів.

 
 

Цікаве

Загрузка...