WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Агропромисловий комплекс України - Реферат

Агропромисловий комплекс України - Реферат

спеціалізацію, скорочувати площі ріллі (особливо на схилах), раціонально використовувати земельні угіддя, активно проводити селекційну роботу в рослинництві і тваринництві, застосовувати новітню техніку, мінеральні добрива і хімічні засоби захисту рослин.
Галузі, що переробляють сільськогосподарську продукцію. Друга важлива сфера АПК займається переробкою сільськогосподарської продукції. До неї належать деякі галузі легкої промисловості: первинна переробка вовни, льону та інших волокнистих культур, виробництво шкіри. Основною галуззю переробної сфери АПК є харчова промисловість, яка виробляє понад 19 % промислової продукції.
Вона об'єднує близько 40 галузей, які виробляють продукти харчування і тютюново-ферментаційну галузь. В основному підприємства галузі переробляють сільськогосподарську сировину, а також добувають кухонну сіль, мінеральні води. Основними галузями, що використовують продукцію рослинництва в Україні, є цукрова, олійна, плодоовочева, борошномельна. Тваринницьку сировину переробляють м'ясна та молочна галузі промисловості. Важливе значення мас рибна промисловість.
Харчова промисловість має тісні зв'язки з сільським господарством не тільки тому, що використовує сировину, але й постачає тваринництву комбікорми. Характерною особливістю галузі є збільшення частки сільськогосподарської продукції, що надходить на промислову переробку. Визначальну роль для розміщення підприємств галузі має сировина і споживач. До сировини тяжіють цукрова, олійна, рибна, спиртова, маслопереробна галузь. Це зумовлюється тим, то вони використовують малотранспортабельну сировину, що швидко псується, а також ту, яку споживають у великій кількості. Наприклад, для виробництва 1 т цукру-піску потрібно 7т буряків. Галузі, в яких затрати на перевезення готової продукції більші, ніж на транспортування сировини, орієнтуються на споживача і розміщуються в місцях великого скупчення населення (хлібопекарська, кондитерська, пивоварна, випно-горілчана та інші). М'ясна, борошномельна, тютюнова галузі мають подвійну орієнтацію: на сировину і на споживача.
Підприємства борошномельної промисловості зосереджені у великих містах (Києві, Одесі,Харкові, Дніпропетровську та ін.), тобто орієнтуються на споживача і транспортні шляхи. Борошно використовується у хлібопекарській, макаронній, кондитерській галузях, для розміщення яких також вирішальне значення має наявність споживача.
Важливе місце у комплексі харчової індустрії має цукрова промисловість. В Україні сформувався один із найбільших у світі районів виробництва і переробки цукрових буряків. Підприємства цукрової промисловості розміщені переважно в лісостеповій зоні і суміжних з нею північних степових районах. В Україні є понад 190 цукрових заводів, найбільша їх кількість у Вінницькій, Хмельницькій, Черкаській і Полтавській областях. В 2004р. було вироблено близько 2,5 млн. т цукру.
Олійно-жирова промисловість виробляє олію і рослинні жири та пов'язані з ними продукти. Близько 90 % олії отримують з соняшника. З одного кілограма його насіння можна отримати близько 400 г олії. Тому підприємства галузі розміщені, в основному, в районах вирощування соняшника. Найбільше їх у Дніпропетровській, Донецькій, Луганській та Кіровоградській областях. Серед підприємств галузі близько 30 олІйно-жирових комбінатів і заводій, а також понад 400 цехів.
Базою для розвитку плодоовочевої промисловості є овочівництво і плодівництво. Основними районами її розвитку є південні області (Одеська, Миколаївська, Херсонська), а також подільські (Вінницька, Тернопільська, Хмельницька) та Закарпаття. У Херсонській області, Криму та Закарпатті розвинута також виноробна промисловість.
М'ясна промисловість забезпечує населення свіжим та мороженим м'ясом, напівфабрикатами, готовими виробами. За вартістю виробленої продукції ця галузь посідає перше місце у харчовій промисловості. У великих містах розміщені м'ясокомбінати, в яких комплексно переробляється продукція тваринництва.
Молочна промисловість виробляє масло, сир, молочні консерви, сухе, жирне і знежирене молоко. За вартістю продукції у харчовій промисловості України вона займає третє місце після м'ясної і цукрової. Підприємства, які спеціалізуються на випуску фасованого молока, сметани, вершків розміщуються переважно у містах, а виробництво масла, сиру, консервованого молока має сировинну орієнтацію.
Рибна промисловість переробляє, передусім, морську і океанічну рибу, а також частково - річкову. Сировинною базою для рибної промисловості є середня та південна Атлантика, Індійський океан та південно-східна частина Тихого океану. Азовсько-чорноморський басейн, внутрішні водойми. Переробка риби здійснюється на суднах-заводах, а також на рибопереробних комбінатах у великих портових містах.
До цієї сфери належать галузі машинобудування, що виробляють сільськогосподарську техніку, устаткування для тваринницьких ферм, підприємств харчової та легкої промисловості. Сюди входять і галузі хімічної індустрії, що виготовляють мінеральні добрива, отрутохімікати та засоби захисту рослин. Великі підприємства, що виробляють мінеральні добрива і засоби хімічного захисту рослин розміщені в Сєвєродонецьку, Черкасах, Одесі, Рівному, Сумах, Калуші, Вінниці.
В Україні налагоджено виробництво тракторів і запчастин до них. Підприємства, що випускають сільськогосподарську техніку розміщені у Кіровограді, Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Олександрії, Херсоні, Хмельницькому, Тернополі, Львові та інших містах. Найбільші центри виробництва устаткування для харчової промисловості - Біла Церква, Умань, Ніжин.
Основними проблемами галузей, що переробляють продукцію АПК, є недостатні виробничі потужності. Тому часто сільськогосподарську продукцію неможливо вчасно переробити. Значні втрати є і в процесі переробки, оскільки устаткування багатьох підприємств застарілі і недосконалі. Втрачається багато під час транспортування й зберігання. Загалом тільки 3/5 виробленої сільськогосподарської продукції надходить до споживача. Через високу собівартість виробництва продукції значна частина підприємств не працює, а зібрана сільськогосподарська сировина вивозиться в інші країни.
Отже, необхідно провести реконструкцію і технологічну модернізацію виробничих потужностей підприємств харчової і легкої галузей промисловості, сільськогосподарського машинобудування, виробничої інфраструктури.

 
 

Цікаве

Загрузка...