WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Конкурентоспроможність України в галузі бухгалтерського обліку та аудиту - Реферат

Конкурентоспроможність України в галузі бухгалтерського обліку та аудиту - Реферат

обліку і звітності у відповідність до реалій ринкової економіки та міжнародних стандартів. Суть реалізації програми полягає в адаптації українського економіко-правового середовища у галузі бухгалтерського обліку до міжнародних норм з урахуванням облікових традицій нашої країни, а також в усуненні загальних принципових розбіжностей між ними.
Пропозиції щодо розв'язання проблеми.
аудит
Найкращим способом реабілітації для українських компаній стане укладення ал'янсів з міжнародними мережами.
Якщо в минулому році основним методом конкурентної боротьби на ринку аудиту був демпінг, то зараз аудитори "переозброїлись" та найбільш суттєвою конкурентною перевагою стає персонал. "Наявність в компанії високоякісних спеціалістів з західною освітою і досвідом роботи сьогодні є крупним козирем при залученні клієнтів", - говорить Сергій Балченко. - На освіту та отримання необхідного та достатнього досвіду роботи аудитору необхідно близько 9 років. Зрозуміло. Що в Україні таких спеціалістів недостатньо, та зосереджені вони в міжнародних компаніях."
Проте більш значущим аргументом для міжнародних гравців при залученні крупних клієнтів залишається бренд компанії, що викликає довіру в усьому світі. Експерти вважають, що "при вході на український ринок транснаціональні компанії розраховували саме на свої всесвітньо відомі бренди, та українські аудитори мали мало шансів на завоювання ведучих позицій на своєму ринку."
Оскільки традицій аудиту та консалтингу в Україні немає (як і брендів в цій області), зайняти достатньо стійке становище на ринку національного аудиту локальним компаніям дозволяє гнучка цінова політика, наявність зв'язків в органах влади та комплексність послуг, аж до надання гарантій виконання робіт (наприклад, деякі компанії зобов'язуються виплатити клієнту суму збитків в разі виникнення претензій з боку податкової інспекції).
Тим не менш багато з вітчизняних аудиторів, що вже заявили про себе на ринку, змушені йти на значні поступки, аби отримати платоспроможних клієнтів. Так, середня погодинна ставка аудиторів компаній "Великої п'ятірки" складає $300-400, а вартість залучення аудитора з локальної компанії - $100 -150 в день.
бухоблік
Програма реформування обліку передбачає і вироблення на державному рівні процедур опрацювання інформації та упорядкування фінансової звітності для зовнішніх користувачів. У програмі передбачені такі напрями реформування бухобліку:
· Законодавче закріплення основних принципів бухгалтерського обліку і параметрів фінансової звітності. З цією метою 1 червня 1999 р. Верховна Рада України ухвалила у першому читанні Закон України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні". Він визначає права усіх груп користувачів на одержання достовірної інформації про діяльність суб'єкта господарювання шляхом ведення бухгалтерського обліку й упорядкування звітності відповідно до національних стандартів системи обліку.
· Визначення основних напрямів облікової політики у країні, тобто методологічне керівництво організацією єдиної системи обліку з боку Міністерства фінансів.
· Формування вітчизняної нормативної бази шляхом розробки і затвердження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та звітності. У рамках Методологічної ради з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України у секції з питань гармонізації бухгалтерського обліку і міжнародних стандартів вже визначено 24 першочергових стандарти, з них 5 затверджено Міністерством фінансів.
· Розроблення Плану рахунків бухгалтерського обліку й Інструкції щодо його застосування, орієнтованих на підготовку інформації для потреб фінансової й внутрішньовиробничої звітності із забезпеченням прозорості фінансової звітності, цілісності та комерційної таємниці підприємства. Відповідно до Плану рахунків розробляються форми бухгалтерського обліку та їх елементи - облікові регістри, що передбачають застосування комп'ютерних технологій та їх використання суб'єктами малого підприємництва:
· Гармонізація національної системи бухгалтерського обліку потребує належного кадрового забезпечення, підготовки фахівців, здатних осмислити ідеї реформування.
Обгрунтування пропозицій та вибір альтернатив.
аудит
Суттєвим недоліком національного аудиту є відсутність жорсткої системи контролю якості послуг, прийнятої в усьому світі. Все ще поширена на ринку дешевих та неякісних послуг (особливо в регіонах, де висновок аудитора можна купити за 100$), на думку експертів, є наслідком періоду обов'язкового аудиту, коли існував попит на дешеві висновки аудиторів незалежно від якості. "При цьому боротьба з неякісним аудитом в Україні практично не ведеться - для неї просто немає ефективних механізмів", - говорить Сергій Балченко.
Зрозуміло, що пропозиція подібних послуг суттево шкодить репутації всіх локальних аудиторських компаній. На даний момент довіри к висновкам українських аудиторів за кордоном не існує. Як вважає пан Балченко, з наближенням національних стандартів аудиту до міжнародних найбільш ефективним способом реабілітації для українських компаній стане укладення ал'янсів з міжнародними аудиторськими мережами та робота над їх брендами. "З міжнародними мережними АКГ зможуть конкурувати лише ті українські компанії, які виростуть з локальних масштабів в глобальні", - говорить Сергій Балченко.
Тепер досить часто висловлюються думки про неякісність аудиту. Чи є слушність в цих висловлюваннях? Певною мірою можна визнати справедливість претензій до діючої системи сертифікації аудиторів. Дійсно, система сертифікації аудиторів дещо застаріла і повинна модернізуватися.
Багато нарікань викликають Національні нормативи аудиту (ННА), хоча за суттю та змістом вони практично не відрізняються від відповідних Міжнародних нормативів. Проте якщо ми хочемо конкурувати з іноземними аудиторам, то одним із завдань українських аудиторів є ширше та ефективніше застосування ННА. І тут знову ж таки, з огляду на відповідність часу та місця, слід найскоріше розробити науково-практичний коментар до ННА. При цьому в вказаних розробках необхідно чітко визначитися з тлумаченням термінів, а також привести всю термінологію в обліку та в фінансовому контролі до єдиної семантичної бази. І дійсно, професіонали обліку та аудиту - як іноземні, так і вітчизняні - повинні говорити однією мовою. При цьому має бути забезпечено єдине тлумачення і розуміння професійних дефініцій. Крім того, необхідне наукове забезпечення аудиторської практики. Організацію такого забезпечення може і повинна взяти на себе Спілка аудиторів України на базі Національного центру обліку та аудиту.
Отже, розуміння проблеми є, залишається її вирішити.
Аудиторська палата україни свого часу прийняла рішення про необхідність удосконалення системи сертифікації майбутніх аудиторів. Окремі пропозиції з цього питання ввійшли в проект нової редакції Закону України "Про аудиторську діяльність". Так, пошукач сертифіката аудитора тепер повинен мативідповідну освіту не нижче

 
 

Цікаве

Загрузка...