WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Вплив зовнішніх економічних зв’язків на розвиток продуктивних сил України. Зовнішні економічні зв’язки України - Реферат

Вплив зовнішніх економічних зв’язків на розвиток продуктивних сил України. Зовнішні економічні зв’язки України - Реферат


Реферат на тему:
Вплив зовнішніх економічних зв'язків на розвиток продуктивних сил України. Зовнішні економічні зв'язки України
План
1. Зовнішні зв'язки України: зміст і види. Зовнішня функція України.
2. Завнішньоекономічні зв'язки: їх сутність, значення та форми.
3. Міжнародна торгівля.
4. Інші форми зовнішньоекономічних зв'язків.
1. Зовнішні зв'язки (ЗЗ) - це взаємообмін з іншими країнами світу продуктами матеріального виробництва, енергією, інформацією, послугами на основі міжнародного поділу праці; співробітництво політичних органів, спрямоване на ефективне розв'язання глобальних проблем людства; здійснення культурних, освітянських та інших громадських та особистих контактів.
Зовнішні зв'язки мають розгалужену структуру. За змістом та характером вони поділяються на економічні, політичні, наукові, інформаційні тощо. Згідно з тривалістю виділяються постійні та епізодичні зв'язки.
Місце держави в світі - дуже важлива характеристика, яка відображає комплексне вираження міжнародного рейтингу країни, що характеризується багатьма складовими. Важливим індикатором місця країни в світі є зовнішня функція держави. Необхідність активного інтегрування України в світове товариство визначає особливу важливість її розширення. Зовнішня функція - важлива категорія концепції суспільного розвитку будь-якої країни. Вона набагато ширша міжнародного розподілу праці, бо охоплює не лише виробничу, але й інші сфери життя суспільства: політичну, культурну, інформаційну та ін. Як наукова категорія вона відображає одну з важливих якостей (сторін) державно-територіальної єдності.
Зовнішня функція країни об'єднує:
- матеріально виражені трудові, сировинні, продуктові, інформаційні та інші "потоки", які кількісно вимірюються;
- міждержавні (прикордонні і транснаціональні) структури, банківські та інші посередницькі послуги, якісно духовні феномени і т.д.
Зовнішня функція повинна формуватися згідно з принципами:
- підвищення суспільної ефективності;
- відповідності геополітичному розташуванню;
- природоохоронної спрямованості;
- підвищення конкурентоспроможності виробництва;
- значного розширення транспортно-транзитної складової;
- розширення посередницьких послуг і т.д.
Для інтегрування України у світове співтовариство дуже важливі:
- патронаж міжнародних організацій;
- створення відповідних державних важелів, правового буфера для захисту вітчизняної економіки;
- урахування можливостей і потреб європейського ринку;
- пріоритетність екологічних факторів національної безпеки.
2. Зовнішні економічні зв'язки держави - це взаємообмін з країнами світу продуктами матеріального виробництва, енергією, послугами, інформацією на основі міжнародного поділу праці.
Зовнішньоекономічні зв'язки в сучасних умовах стають могутнім засобом прискорення науково-технічного розвитку та інтенсифікації економіки. Нині оволодівати найновішими досягненнями науки і техніки без інтенсивного обміну науковими дослідженнями, різноманітними товарами і послугами означає нераціонально використовувати власні ресурси, втрачати час і темпи розвитку.
Форми зовнішньоекономічних зв'язків України різноманітні:
- зовнішня торгівля;
- міжнародна спеціалізація і кооперування виробництва;
- експорт та імпорт капіталів і робочої сили;
- надання та одержання послуг (виробничих, транспортно-експедиційних, страхових, консультаційних, маркетингових, експортно- чи імпортно посередницьких, юридичних);
- міжнародне спільне підприємництво, спільне будівництво підприємств, науково-технічне співробітництво;
- кредитування та інвестування;
- проведення на комерційній основі виставок, ярмарків, торгів, аукціонів тощо.
За географічною ознакою сучасні зовнішньоекономічні зв'язки України доцільно поділяти на:
- відносини з країнами СНД і рештою держав, що входили до складу колишнього СРСР;
- відносини з іншими зарубіжними державами, серед яких виділяється підгрупа економічно найрозвиненіших країн, Близький Схід, країни Далекого Сходу (в першу чергу Японія, Китай, Південна Корея) тощо.
2. Однією з найважливіших форм зовнішньоекономічної діяльності є міжнародна торгівля. Вона характеризується такими основними показниками: обсяг товарообігу, структура експорту та імпорту, сальдо зовнішьоторговельного балансу, географія торгівлі. Найбільш істотною її характеристикою є товарообіг - обіг товарів, який забезпечує рух товарних мас зі сфери виробництва до сфери споживання. Показниками міжнародного товарообігу є експорт (вивезення) та імпорт (ввезення) товарів або капіталів.
Для будь-якої країни дуже важливим є співвідношення суми експорту та імпорту - зовнішньоторговельне сальдо. В Україні цей показник в останні роки і, зокрема, в 1998 р. був негативним.
У системі міжнародного поділу праці Україна спеціалізується на виробництві машин і устаткування (тепловози, трактори, екскаватори, судна, автомобілі, сільськогосподарські машини, верстати, прилади, турбіни, літаки, обчислювальна техніка), продукції чорної металургії (прокат, залізна і марганцева руди), вугілля, зброї, харчових продуктів (цукор, олія, борошно, сіль, кондитерські вироби, м'ясо, молоко, горілка), хімікатів і т.д. Україна імпортує: нафту, газ, руди кольорових металів, деревину, бавовну, одяг, взуття, калійні добрива, верстати та обладнання для легкої й харчової промисловості, свердловинні установки, засоби обчислювальної техніки, вантажівки, папір, целюлозу, рибу, кондитерські та плодоовочеві вироби, алкогольні напої.
У нинішніх умовах господарство України переживає тривалу економічну кризу, що негативно впливає і на стан зовнішньої торгівлі.
За даними Міністерства статистики, експорт за останні роки постійно скорочується. У 1997 р. обсяг експорту склав 14232 млн. дол. США, а імпорту - 17128 млн. дол. США. Крім того, дуже неефективною є структура експорту, де на продукцію машинобудування припадає 9,7%, хімічної промисловості - 10,6%, харчової - 4,8%, а неблагородні метали та вироби з них - 41%. Основними експортерами є Дніпропетровська (21%), Донецька (18%), Запорізька (9%) області та м. Київ (14%). Одночасно вони є найбільшими імпортерами в країні: м. Київ - 27% усього імпорту, Дніпропетровська - 14%, Донецька область - 6%.
Нині продукція нашої держави надходить більше ніж у 140 країн світу. У цій групі за експортом з України домінують: Росія, США, Білорусія, Чехія, Китай, Туреччина, Італія, Польща. Основний імпорт надходить з Росії, Туркменії, Італії, Німеччини, Польщі, Чехії, Кореї, Китаю.
Головним експортером залишається чорна металургія, яка більшою мірою, ніж інші галузі, орієнтована

 
 

Цікаве

Загрузка...