WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Районна планіровка - Реферат

Районна планіровка - Реферат


Реферат на тему:
Районна планіровка
План
1. Районна планіровка території та її цілі.
2. Основні завдання районної планіровки.
3. Комплексна оцінка території.
1. Районна планіровка - це важливе поняття в теорії розміщення продуктивних сил. Особливість її полягає в тому, щоб комплексно (а не ізольовано) розглядати питання розміщення конкретних підприємств на відносно невеликій території (в області чи окремому районі) з урахуванням перспектив розвитку конкретних міст та селищ міського типу. Тому районну планіровку можна вважати методом раціонального розміщення продуктивних сил.
Районна планіровка дозволяє пов'язати два складні процеси - розміщення продуктивних сил і містобудування. Саме в процесі районної планіровки взаємопов'язані акти локалізації різних підприємств вписуються в ту чи іншу територію, планіровочну структуру міст тощо. Тому районну планіровку називають ланкою, що пов'язує розміщення продуктивних сил з містобудівним проектуванням. При цьому враховується спільне використання транспорту, будівельної бази, місць відпочинку, джерел енергії тощо. Це дуже важливо, бо в Україні зараз районна планіровка здійснюється на високо-освоєній території.
З цього випливають цілі районної планіровки. Це раціональна територіальна організація продуктивних сил на території певного району, яка б забезпечувала комплексне використання всіх його ресурсів, оптимальні умови для проживання населення, функціонування господарства, збереження природи та забезпечення суспільно ефективного розвитку. Потрібно зазначити, що донедавна ці цілі обмежувалися економічною ефективністю організації території (максимальні результати при мінімальних затратах). Але зараз, щоб реалізувати обов'язкову для всіх країн Концепцію стійкого розвитку, в першу чергу, покращити екологічну ситуацію, умови життя населення, цього замало. Для цієї концепції важливим є сама спрямованість розвитку країни та її регіонів на суспільну ефективність, тобто соціоекономікоекологічну збалансованість розвитку, найбільш узагальненою метою якої є:
- забезпечення підвищення суспільної продуктивності праці;
- покращання умов та якості життя людини (перш за все фізичного і соціального здоров'я);
- збереження природи.
Отже, районна планіровка - це державний документ, що визначає довгострокову стратегію розвитку та розміщення продуктивних сил на території певного регіону, узгоджену з містобудуванням, природними та соціально-економічними умовами району тощо.
Необхідність при розміщенні продуктивних сил прив'язки їх об'єктів до території, забезпечення взаємопов'язаної реалізації різних підприємств на цій території, використання її можливостей та врахування бар'єрів росту робить районну планіровку важливою при будь-якому способі виробництва. Виконання її цілей потребує великих зусиль.
Районна планіровка спирається на розробку численних програм, схем розміщення продуктивних сил міст, адміністративних районів, областей тощо. Основою для неї є прогноз розвитку національної економіки і Генеральна схема дослідження продуктивних сил в Україні.
2. До основних завдань районної планіровки необхідно віднести:
- визначення масштабів перспективного розвитку основних галузей господарства району, можливість і доцільність нарощування його виробничого потенціалу;
- здійснення комплексної оцінки території;
- виявлення територій, сприятливих для будівництва і розвитку сільського господарства;
- визначення перспектив розвитку промислових вузлів та центрів, виходячи з розвитку відповідних міст;
- розробку програм розвитку планіровочної структури поселень з урахуванням промислового, транспортного будівництва, росту чисельності населення, розвитку соціальної інфраструктури тощо;
- визначення великих та приміських зон довго- і короткострокового відпочинку, розвитку рекреаційного комплексу;
- розробку програм розвитку транспортно-шляхової мережі в районі, створення великих транспортних споруд;
- визначення можливостей забезпечення господарства виробничою інфраструктурою; постачання паливом, енергією, теплом; розвиток міського транспорту;
- функціональне зонування території (тобто її районування) за функціональними та архітектурно-плановими ознаками.
Виконання всіх цих завдань безпосередньо пов'язане з комплексною оцінкою території.
3. Комплексна оцінка території - основний інструмент районної планіровки. Вона виступає як самостійний розділ і як важливий метод районної планіровки. Така оцінка спрямована на визначення інтегрального потенціалу території району, його можливостей та обмежень щодо подальшого розвитку продуктивних сил. Вона спрямована на аналіз усіх видів господарської діяльності, схеми їх розміщення відповідно до територіальних внутрішньорайонних відмінностей з урахуванням усіх природних та соціально-економічних характеристик району. Комплексна оцінка території необхідна для обгрунтування суспільної ефективності її розвитку, економічного зростання, покращання життя населення та стану природи. Тому вона виходить навіть за межі районної планіровки та є важливим підгрунтям територіальної організації продуктивних сил та розробки стратегії подальшого розвитку району. Така оцінка передбачає дослідження всіх природних і соціально-економічних властивостей району та синтез його результатів. Вона включає кілька етапів.
На першому здійснюється оцінка основних природно-суспільних характеристик району для визначення

 
 

Цікаве

Загрузка...