WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Продовольчий комплекс України: функціонально-галузева і територіальна структура - Курсова робота

Продовольчий комплекс України: функціонально-галузева і територіальна структура - Курсова робота

для тваринництва.
Для використовування цих резервів необхідно вжити термінові заходи щодо тарифного і нетарифного регулювання експорту сім'ян соняшнику.
На скорочення виробництва харчових продуктів вплинуло звуження внутрішнього ринку продовольства через низьку купівельну спроможність населення, а також втрата зовнішніх ринків. На роботі підприємств негативно позначається імпорт продукції з консервантами, які подовжують термін її зберігання. Тим часом з торгової мережі витісняється якісна вітчизняна продукція.
Актуальною залишається проблема збуту спирту етилового харчового. В результаті переорієнтації експорту з традиційних країн лише на Російську Федерацію і упровадженням нею з 1997 року митних обмежень на ввезення українського спирту, а також ускладнення умов транзиту його через територію Росії, об'єм експорту впродовж останнього року скоротився в 6 разів, а виробництво складало лише 37 % від рівня 2002 року.
Враховуючи те, що спиртна промисловість традиційно маленька, високий експортний потенціал і залишається однією з бюджетоформуючих областей. Квапного рішення має потребу питання пошуку нових зовнішніх ринків збуту цієї продукції або часткового перепрофілювання підприємств на випуск паливного етанолу, технологія якого розроблена в Укрспиртбіопроді. Посилення державного контролю за виробництвом лікеро-горілчаних виробів дало можливість в минулому році збільшити випуск алкогольних напоїв майже на 13 %. Протекціоністська політика щодо вітчизняного товаровиробника, яка здійснюється в Україні впродовж останніх років, дала можливість чутливо скоротити імпорт продовольства і створила умови для нарощування випуску тих продуктів, які можна в достатніх об'ємах виробляти в Україні. Завдяки цьому імпорт кондитерських виробів з цукру минулого року зменшився в 9 разів, мінеральних вод - в 4, безалкогольних напоїв - в 3, пива і консервів плодоовочевих - в 1,3, м'яса і м'ясопродуктів - в 1,6, молока і молокопродуктів - в 1,5 рази і т.п. Відповідно зросли об'єми виробництва вітчизняних кондитерських виробів на 11 %, консервів плодоовочевих і мінеральних вод - на 21, безалкогольних напоїв - на 10 %. Зріс також випуск горілки і лікеро-горілчаних виробів, пива, коньяку, шампанського, цигарок і т.п.
Політика підтримки вітчизняного товаровиробника може діяти і в наступні роки.
У рибній області спад виробництва був меншим, ніж в цілому в харчовій промисловості. Минулого року випуск харчової рибної продукції, включаючи консерви, зменшилася в порівнянні з 2002 роком на 25,2 %. Оскільки рибна промисловість України не має нагоди повністю забезпечити попит населення, на український ринок з країн Балтії і Росії поступає велика кількість імпортної продукції. Враховуючи те, що рівень споживання рибної продукції складає лише чверть рекомендованої норми (20 кг), наша політика щодо експорту рибної продукції є безпідставною. Починаючи з 1992 року, тільки третина продукції, виробленої підприємствами океанічного промислу, поступає на ринок України, залишок експортується для покриття експлуатаційних витрат, платні за право лову, а також для погашення зовнішнього валютного боргу підприємств. Одна з причин такого стану підприємств - відсутність власних оборотних коштів, а також валютних кредитів. За розрахунками фахівців, за умови надання рибопромисловій компанії "Антарктика" кредиту у розмірі 13,1 млн. дол. США по ставці 15 % річних, на ринок України за рахунок зменшення експорту додатково поступить 55 тисяч тонн рибної продукції, а держава одержить близько 13 млн. грн. у вигляді обов'язкових платежів і податків. Отже, рибна область має значні резерви як для поповнення бюджету, так і для насичення українського ринку вітчизняною продукцією.
Внаслідок звуження ринків збуту незадовільно використовуються виробничі потужності у ряді областей харчової промисловості. Частину потужностей окремих підприємств доводиться консервувати, а деякі з них взагалі припинили виробництво. Зокрема, законсервовані потужності птахоцехів Криму, чотири роки не працює ВАТ "Сімферопольський птахокомбінат", з 2002 зупинені ВАТ "Євпаторійський м'ясокомбінат", Городоцький завод продтоварів і сахаросушильний завод, завод мінеральних вод в Славутськом районі Хмельницької області.
Тим часом ряд підприємств нарощує темпи випуску продукції. Так, ВАТ "М'ясокомбінат Феодосії" збільшив виробництво м'ясних консервів втричі, ВАТ "Вінницям'ясо" консервів - на 35,1 % і ковбасних виробів - на 17,8 %. Стабільно протягом останніх років працюють ЗАТ "Оболонь" (м.Київ), львівські підприємства - м'ясопереробне "Прикарпаття", кондитерська фірма "Світоч", "Кока-кола Аматіл-колос"; у Сумській області - акціонерні суспільства "Крафт Якобз Сушард "Україна", "Сумський м'ясокомбінат", завод продтоварів і лікеро-горілчаний завод, "Роменській завод ЗНМ"; Кам'янець-подільський і Шепетовській м'ясокомбінати, Хмельницька кондитерська і макаронна фабрики і інші, які змогли знайти своє місце на товарному ринку, підтримують рівень виробництва, привертають інвесторів для модернізації виробництва і оновлення асортименту продукції.
За рахунок іноземних інвесторів в Дніпропетровській області реконструйовані технологічні лінії на пивкомбінаті "Дніпро", маслозаводі, молочному комбінаті "Придніпровський", макаронній фабриці, крахмало-патоковому комбінаті. У ряді областей зросло виробництво продовольчих товарів: ковбасних виробів - у Вінницькій, Волинській, Луганській, Тернопільській, Хмельницькій і Чернігівській; макаронних виробів - в Івано-Франківську, Торбах, Хмельницькій і Чернігівській областях; маргаринової продукції - в Львівській, Одеській і Харківській областях.
Для підвищення якості і конкурентоспроможності продукції на підприємствах харчової промисловості освоєна значна кількість нових видів продуктів. Так, у Вінницькій області розроблено і введено 149 нових виробів, на Волині - 209, в Дніпропетровській і Сумській областях - майже по 100, в Одеській - 50. Колектив Одеського "Консервпромкомплексу" розробив технологію 10 найменувань консервів лікувально-профілактичного призначення для дітей раннього віку.
Для здешевлення продукції і прискорення обороту коштів розширена мережа фірмової торгівлі. Лише в Сумській областістворено 152 фірмових магазина і кіосків, з них - 23 торгують м'ясопродуктами, 49 - молокопродуктами, 25 - хлібом і хлібопродуктами, 22 - консервною продукцією.
Фінансове утруднення, недосконалість податково-кредитної системи, недолік оборотних коштів примушують деякі підприємства вдаватися до переробки сільськогосподарської сировини на давальницьких умовах, використовувати бартерну форму товарообміну. Завдяки виділенню кредитних ресурсів для закупівлі цукрового буряка і сім'я соняшнику, минулого року зменшилося виробництво на давальницьких умовах цукру - з 93 до 59 %, масла - з 80 до 70 %. Разом з тим випуск муки на давальницьких умовах зріс з 25 до 44 %, крупи - з 46 до 83, масла тварини - з 20 до 23, м'яса - з 17 до 19 %. Питома вага бартерних операцій в харчовій промисловості минулого року складала 21,8 %, що майже удвічі менше, ніж в промисловості країни в цілому. Проте, в деяких областях вона залишається ще основною формою розрахунків: у

 
 

Цікаве

Загрузка...